NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 21 September 1885. N°. 221. 199e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant j- 1 «onwHciacBT. ADVERTENTIES: AB0KNEI9EWT. o.»o. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. ^gMjpr#Elke regel meer0.15. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Groole letters worden bereken(1 naar plaatsruimte. a\V=3>Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel ƒ0.10. Prijs per .\uiiiiuer 10 tent. Bureel: Sclieepinakersstees; 6. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Stads-Bericliten. Oproeping in Werkelijken Dienst. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Com- missaris des Konings in de provincie Zuid- Bolland, van den 21en Augustus 1.1., A, no. 2296 (2e afd.), Provinciaal blad no. 50; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelyfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk be sluit van den 8en Mei 1862 Staatsblad no. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op DONDER DAG den len OCTOBER aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, len einde Ie worden gekleed en geoefend; dal zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepenmet last om Ie zorgen, dat zij op gemelden dag, v óór vier uren des namiddagsbij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromlfeiil onwetend heid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bnrgemeesler voornoemd, DE KANTER. Leiden 19 September 1885. Tochten door en praatjes over Leiden in uitheemse!» gezelschap. II. Strait on sir, please. There is but one way. Jammer genoeg, dat er maar één weg is. Altijd als men de stad in- of uit gaat moet men onveranderlijk zoo loopen als wij nu. Van daar dat de Stationsweg voor de meeste Leidenaars iets onaangenaams en vervelends heeft, hoewel hij er toch eigenlijk zoo kwaad niet uitziet. Vooral in in den laatsten tijd zijn er een aantal fraaie huizen gebouwd. Om op ons gemak wat rond te kunnen kijken, gaan we maar te voet en niet met den tram. Er is anders, zooals gij ziet, in de Leidsche tramwagens plaats genoeg en het is in den regel volstrekt niet noodig volgnommers te nemen. Zie zoo. De Stationsweg is uit. Welk een fraai standbeeld, niet waar? Het is dat van den grooten Boerhaavedien men in 't buitenland kent als den beroemdsten genees kundige der achttiende eeuw, den hoogst bekwamen schrijver van werken over genees kunde, artsenijbereidkundeplantkunde, scheikunde en zelfs over de filozofie van Cicero en wien het Nederlandsche volk voor namelijk in eere houdt omdat hij de zooge naamde Boerhaavische klontjes (tegen de verkoudheid weet u) uitgevonden of wellicht juister niet uitgevonden heeft. Dit stand beeld staat hier gelukkig nog met algemeen goedvinden van binnen- en buitenlandsche geleerden; te Haarlem op de Markt is er een opgericht 7oor iemand, wiens voor naamste historische verdienste bestaat in bet soldeeren van een lantaren in de Groote kerk. Wij Leidenaars moeten dus maar volop genieten van de glorie des grooten Boerhaave. Wie weet hoe spoedig de ge schiedkundige kritiek aan 't licht zal brengen, dat al zijne werken en uitvindingen in waar- beid alleen te danken zijn aan een Duitschen geleerdeBauerhafen genaamd. Achter Boerhaave ziet ge een nieuw ge bouw, dat er van buiten veel smakelijker uitziet dan van binnen. Het is in zeer korten tijd gebouwd en men is dadelijk begonnen bet in gebruik te nemen. Laat ons na een blik op het uitwendige geworpen te hebben maar liever voortwandelentenzij de kennismaking met eenige geskalpeerde of gevilde natuurgenooten voor u een bizondere aantrekkelijkheid mocht hebben. Als wij nu de zoogenaamde Beestenmarkt langs en dan de brug overgaan zien we vlak voor ons een ontzettend lange straat. Men zou er allicht toe komen recht door te loopen, maar ik kan het u niet aanbeve len. De zoogenaamde Haarlemmerstraat is een lang stuk weg (bijna een half uur gaans) maar zoo bij uitstek eenvormig en eentonig dat ze, volgens mijn oordeel althans, de leelijkste straat van Leiden mag heeten. De inkijk in de Mare is misschien het eenige, wat eenigszins schilderachtig kan genoemd worden. Maar Leiden kan zich troosten door de vergelijking met andere bekende steden. Parijsde schoonste stad van Europa, heeft haar Bue Lafayette, die ongeveer drie maal zoo lang en bijna even eentonig is als onze Haarlemmerstraat, en te Stockholm, dat om zijne verrukkelijke ligging bekend is, wijst men u met veel trots de hoofd straat der stad de zoogenaamde Drottning- gata d. i. Koninginnestraatwaarvan vol komen hetzelfde geldt. Neen, gelukkig kunnen wij n hier iets beters aanbieden. Wij slaan rechts om door een niet al te wijde passage, die voor u als Engelschmar. misschien eenige aantrek kelijkheid heeft door de vele sigarenwinkels (ge kunt er vast op rekenendat een sigaar van dezelfde kwaliteit hier ongeveer even veel centen zal kosten als te Londen pence). Onder de brug stuwt het zoogenaamde Gai- gewater zijne golven voort. Het is ontegen zeglijk een droevig overschot van den trot- schen Rijn, den „grootvorst van Europa's stroomen", zooals een van onze dichters zegt. Toch is het uitzicht, dat deze brug aan weerszijden aanbiedt, niet onaardig. Het is kalm en huiselijk mooi. Het heeft niets, dat trotsch of verheven mag heeten, maar ook niets hinderlijks of stuitends. Trouwens onze stad is ongewoon rijk aan zulke pret tige, aantrekkelijke watergezichtjes. De Lei- denaar zelf wandelt ze voorbij zonder ze met een blik te verwaardigen, maar den vreem deling heb ik dikwijls een kreet van bewon dering hooren uiten, wanneer hij om den hoek van een straat of steeg plotseling zulk een schilderijtje te zien kreeg. Dit is echter niet wat ik u eigenlijk wilde doen bewonderen. Nog een klein stukje recht uit en dan zijn wij er. Het is wel nog een paar stapjes waard. H. {Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. Gedurende de afgeloopen week wer den hier ter stede 4 gevallen van roodvonk en 1 van diphtheritis aangegeven. Een persoon is aan diphtheritis overleden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 66 volwas sen personen en 9 tot 12 kinderen. Voor het kantongerecht alhier zullen Maandag aanst. o. a. twee niet onbelangrijke zaken worden behandeld, en wel: 1°. als gezagvoerder van een zeevisschersvaartnig zich aan het voeren van dat vaartuig ont trekken voor het einde zijner verbintenis en 2°. als courantenrondbrenger zijn eigen kind beneden de twaalf jaren oud in dienst hebben. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 107 zwembaden door heeren en 7 door dames. Temperatuur van het water 15° Celsius. UNIVERSITEIT. Woensdag den 23en September a. s., des namiddags te 2 uren, zal de heer dr. W. C. Van Manen het hoogleeraarsambt hij de faculteit van godgeleerdheid aan de rijks universiteit alhier aanvaarden met het hou den eetier redevoering in het groot audito rium van het academiegebouw. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Coevorden ontvangers en andere ambtenaren, die vol gens de bestaande bepalingen voor de ver vulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 1 October e. k. bij het departe ment van financiën kunnen aanmelden. Ingevolge machtiging van de regee ring, is tusschen den directeur van de rijks postspaarbank en den directeur van het Nederlandsch Werkliedenfonds eene rege ling getroffen, krachtens welke aan laatstge noemden directeur zóóveel spaarbankboekjes ten name van het fonds worden afgegeven, als noodig zijn ter uitreiking aan de agenten van het fonds in de verschillende plaatsen. De Stc. bevat het verslag der com missie in 1885 belast met het afnemen der examens in de Engelsche taal L. O., naar aanleiding van het kon. besluit van 9 Aug. 1879 (Stbl. n°. 149). De zestiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ78671.575, bijeengebracht door 400 locale comitó's. Gedurende de afgeloopen maand Aug. werden door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vervoerd 527,682 reizigers. De opbrengst was: personenvervoer ƒ492,259.42s; goederenvervoer ƒ210.780.75; aan diversen 12,234.95^. Totaal f 715,275.13. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2,887.503 en het bedrag der ont vangsten 4,332,355 57. Van de door de gymnastiek- en scherm- vereeniging „Palaestra" te Schiedam uitge- noodigde vereenigingen in Zuid-Holland, om deel te nemen aan hare openbare uitvoering op het exercitieveld op Zondag a. s., hebben 21 de uitnoodiging aangenomen, waaronder van Leiden: „Spa'rta". De vereenigingen zullen met hare banieren des middags van 121 uur een optocht houden, door het muziekcorps der schutterij voorafgegaan. Gisterennacht te omstreeks 2 uren is te Rotterdam in den gang, loopende van de Hoogstraat naar het Steiger langs de Stei- gersche kerk (welke gang aan weerszijden met eene deur is afgesloten), ontdekt en naar het pohtie-bureau in de Pauwensteeg overgebracht een bij politie en justitie on gunstig bekend staand persoon, die zich denkelijk door overklimming toegang had weten te verschaffen. Hij gaf voor daar gekomen te zijn om aan eene zekere be hoefte te voldoen. Vermoedelijk echter waren er andere bedoelingen in het spel, waarvan echter niet bleek, omdat hij te spoedig werd ontdekt, doordien hij tegen een mandje met glasscherven aanliep, waardoor geraas ontstond. Door de firma Huding Pieters, agenten der Great Eastern Railway Company te Rotterdam is een adres aan den minister van waterstaat en aan de beide kamers der stalen generaal gericht, waarin zij aandringt op het totstandkomen van den spoorweglijn Rotterdam op Schiedam langs Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland. Gisterenavond heeft te Amsterdam de optocht plaats gehad, aanvankelijk bestemd om de afgevaardigden van 22 vereenigingen, die naar algemeen stemrecht streven, te be geleiden naar het spoorwegstation bij hun vertrek naar 'sHage, tot deelneming aan de manifestatie aldaar op Zondag e. k. De deelnemende vereenigingen (vroeger vermeld) kwamen bijeen in de Spuistraat, in en bij het gebouw van het Amsterdamsche Werkmansbond. Zijdie in het lokaal plaats konden vin- deuwoonden daar de inwijding bij van de banier van Algemeen Stemrecht, een fraaie, blauwe bauier. De opstelling van den stoet duurde lang. Er was een tamboer bij en een orkest van de liedertafel Kunst na Arbeid. Een honderd tal fakkels en een niet groot getal verlichte ballons aan stokken werden meegedragen. Op verschillende plaatsen in de stad werd uit particuliere woningen bengaalsch vuur ontstoken. Behalve de banieren en vaandels werden kleine blauwe schilden meegevoerd met den naam der vereetiiging. Op andere schilden stonden opschriften als: „Wij willen stem recht voor allenGeen plichten, geen rech ten; Deze beweging is volkomen wettig (Heemskerk); Zonder stemrecht geen verbe tering; Stemrecht is het eerste burgerrecht; Leve het algemeen stemrecht; Algemeen stem recht grondslag van den Staat; Jesaja 2 vers 4Hij zal rechten onder de heidenen en be straffen vele volken, en ze zullen hunne zwaarden slaan tot spaden en hunne spiesen tot sikkelen, het (eene) volk zal tegen het (andere) volk geen zwaard opheffen en ze zullen geen oorlog meer leeren." 't Was overal zeer vol langs den weg dien de stoet aflegde. Gezien van het balkon hoek Reguliers- breestraat en Korte Reguliersdwarsstraat konden we den stoet naar den juisten om vang en samenstelling beoordeelen. Er waren vrij wat mensehen op het Rem- brandtplein en Thorbeckeplein om den op tocht te zien. Hnn getal werd natuurlijk grooter naarmate het uur van aankomst later werd. Eindelijk tegen tien uur kwamen eenige honderden vrouwen, mannen en jongens in vroolijke stemming voorbij. Toen volgde een 600 A 700 personen, meest opgescho ten knapendie op de wijze der Marseillaise een lied zongenspoedig gevolgd door liefe lijke straatmelodiën. Daarachter begon de eigenlijke optocht, blijkbaar door de politie-agenten die de scheiding vormden tusschen de voorloopers en de manifestanten. Hoe vele manifestanten er waren is moeilijk te zeggenwant er liepen vele vrouwen en jongens meê. Men zong af en toe het lied op de wijze der Marseillaise. Beschenen door het heldere licht van de schitterende gasaankondiging van het Panopticumkon men op dit punt goed de opschriften van de schilden onder scheiden en de vlaggen en banieren onder kennen. Men zag er nationale vlaggen bij en een roode vlag aan een soort vaD hellebaard, met Jacobijnen-muts er op be vestigd, benevens een kleine zwarte vlag aan een lans, bij de afdeeling der sociaal-demo craten. Het voorbijtrekken duurde juist 12 minuten. De deelnemers liepen in rijen van twaalf A vijftien dicht op elkander. We schatten het getal van allen die van den

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1