BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m n» mm J> am «2 «a au u ^a. a tt- Wij verwachten, dat wanneer aan alle burgers het recht wordt gegeven om te kie zen er mannen aan het roer zullen komen, die niet enkel den naam zullen dragen van volksvertegenwoordiger, maar ook met de daad zullen toonen, dat zij de belangen van het volk weten te behartigen. Daar nu het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk meer en meer inziet, dat het in zijn rechten te kort wordt ge daan en een deel daarvan die rechten des noods door revolutiezou trachten te verkrijgen: hopen wij ook dat het uwe leus zal zijn, beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. Dat ons verzoek om recht zou voortsprui ten uit ontevredenheid zooals dikwijls wordt gezegdis geheel van grond ontbloot. Want niet alleen wij, arbeiders, gevoelen dat we als onmondige worden behandeld, neen, zelfs mannen van naam roepen tegenwoordig luide, dat het volk onrecht wordt aange daan door ze het stemrecht te onthouden. Het is van zelf voor u, mijne heeren, niet plezierig om aan te hoorendat wij u niet langer in het staatsbestuur duldenmaar dit juist moet voor u een prikkel te meer zijn om die veranderingen aan te brengenwaar door een volksvertegenwoordiging kan worden gekozen, die door het volk wordt gewenscht. Dat dit verzoek door u in overweging zal worden genomenen door u alles zal worden aangewend om op vredelievende wijze een einde te maken aan alle bestaande onrecht vaardigheden is de wensch van eenige leden van het Verbond. Men schrijft uit het Westland aan het D. v. Z. en 's Gr.: De in de laatste dagen gevallen regen is aan de groeikracht der tweede vracht zeer bevorderlijk geweest. Voor de druiven van den kouden muur is warmte zeer wenschelijk, willen zij kleur krijgen en rijp worden. Op 't oogenblik is er nog eenige verzending van pruimen en ajuin. Pruimen zijn in Engeland nogal ge wild geweest, hoewel de prijzen laag bleven. Over 't algemeen echter heeft men met die vrucht geen slechte zaken gemaakt, omdat de oogst daarvan buitengewoon groot was; men schatte eene yiermaal grootere hoeveel heid dan in 't vorig jaar, dat trouwens onder de slechte pruimenjaren moet worden gerangschikt. In verband met het vinden van het lijk van een man onder de spoorwegviaduct te Botterdam, is thans nog een vrouwsper soon op last der justitie aangehouden en in bewaring gebracht. Er bevinden zich thans drie personen in hechteniswier aanhouding met die zaak in verband staat. (IV. R. C.) De instructie in zake de aanvaring tusschen de stoombooten Zeemeeuw en Oude Maas II, welke in het voorjaar plaats had en waarbij acht menschen het leven verlo ren, is thans geëindigd. De zaak zal, naar de N. R. C. verneemt, Donderdag 1 Oct. voor de rechtbank te Botterdam behandeld worden. In de gisteren gehouden vergadering van de Kon. Akademie van Wetenschappen, letterkundige afdeeling, bracht prof. Opzoo- mer hulde aan de nagedachtenis van wijlen het lid Modderman, als den man die nooit rustte waar hij werken kon, die alles wat hij ondernam met geestdrift en onvermoeide werkkracht vervulde, daarbij steeds stre vende naar een ideaal; als student reeds bezielde hem het geloof, dat straf geen kwaad mag zijn en in het weldra in te voeren nieuw strafwetboek heeft dat geloof zijne bezieling gevonden. Hij wilde niet droomen maar werken; zijn leven was wer ken, allereerst aan zelf-herziening en zelf volmaking, allen tot voorbeeld. Gisterenavond werd door het Sociaal- Democratische bond in het lokaal „Het Volkspark" te Amsterdam een meeting ge houden van vrouwen tot het stichten van een vereeniging in den geest van het bond. Om halfnegen waren een twaalfhonderd personen bijeen: het publiek bestond voor drie vijfden ongeveer uit vrouwen, jonge meisjes, getrouwde vrouwen, moeders met zuigelingen. De rest bestond uit opgeschoten knapen en mannen. Op het tooneel zat een zevental „burgeressen", van wie juf frouw De Light presidente was, eenigen met roode dasjes getooid. Kwartier voor negenen trad Fortuyn op. Hij overhandigde en galant homme aan de voorzitter een presidentshamer, bekleed met rood fluweel, voorzien van toepasselijk op schrift en aan het handvat een fluitje. Aldus gewapend stond „burgeres" De Light optikte eenige malen met den hamer en verzocht den „burgers" ter wille van de vrouwen op te staan en deze te laten zitten. (Applaus, gegons, geschreeuw.) Eenige oogenblikken gingen voorbij en juffrouw De Light tikte weder. Zij sprak„Burge ressen en burgers: de reden dat gij hier bijeen zijt geroepen, is om de vrouwen zooveel mogelijk te doen deelnemen aan de beweging der Sociaal-Democraten. „Zij moeten met de vrouwen aan de spits staan en voor degene die de noodzakelijkheid daarvan niet goed begrijpt, is mijnheer For tuyn klaar om het uit te leggen." Hierna trad Fortuyn op om, in een nu en dan door het geraas afgebroken rede te betoogen, dat de vrouwen, die met weinig geld veel moeten doen, nog meer reden hebben dan de mannen, om belang te stel len in de oorzaken van de drukkende tijden. De spreker wees er voorts op, dat de vrouwen steeds zijn beschouwd als de min dere van den man en toch met hem in zware arbeidsconcurrentie treden, gedwongen als zij worden om mede den kost voor haar gezin te winnen. De vrouw is echter niet de mindere van den man: waar zij stem recht hebben oefenen zij een zeer gunstigen invloed op den gang van zaken. De spreker kon weldra niet verder wegens het geraas in de zaal. Tevergeefs slaat de presidente bij herhaling met den hamer op de tafel. Ten slotte komt zij naar voren en verzoekt „vriendelijk dengenen die niet van den spreker gediend blieven de zaal uit te gaan". Een gedienstige „burgeres" brengt die woorden naar het achtereinde der zaal over. Een „burger" roept der dames toe: „hou je bek"! Fortuyn verzoekt her haaldelijk om gehoor. Niets helpt, het geraas wordt ten slotte oorverdoovend. Eindelijk roept de spreker, dat het onmogelijk is door te gaan, „dat pleit niet voor de ontwikkeling der vrouw, maar dat is niet te verwonderen, daar zij zoo lang zijn kort gehouden." Hij deelt mede, dat het comité besloten heeft de ver gadering te verdagen tot heden over twee weken. (Gegil, geklap, gelach.) Dan zal eene kleine entrée worden gehevenwaar door zij, die het niet goed meenen, wel zullen thuis blijven, terwijl op die vergadering alléén vrouwen toegang zullen hebben. Een dertigtal „burgeressen" melden zich daarop aan om lid te worden van de Soci alistische Yrouwenvereeniging. Het duurt eenigen tijd eer de zaal geheel ontruimd is. En zoo eindigde deze „eerste vrouwen vergadering in Nederland", zooals de onge lukkige redenaar van den avond in den aan vang haar genoemd had. (Uil.) Zondagochtend zeer vroeg dreigden twee personen een op den Westerdoksdijk te Amsterdam dienstdoenden politieagent hem in het water te zullen gooien. Eerst nam hij het niet ernstig op; maar toen de bedreiging herhaald werdtrok hij de sabel waarop de mannen op de vlucht gingen. Het was hem niet mogelijk hen te achter halen. Dit is de derde aanranding in wei nige dagen. (N. v. d. I).) Men schrijft uit Hoorn: Ons garni zoen dat Zaterdag jl.na het bijwonen der groote manoeuvres aan Den Helder, van daar naar hier per boot terugkeerde, heeft al eene zeer ongelukkige reis gemaakt. Na onder hoogst ongunstig weder te 2 uur van Den Helder vertrokken te zijn, arriveerde men eerst te 11 uur des avonds aan den ingang der haven te Hoorn. Daar geraakte de boot door verkeerd sturen op eene on diepte vast. Gelegenheid om de manschap pen te doen debarqueeren was er niet, waarschijnlijk tengevolge der duisternis en het onstuimige weder. Men moest dus wachten op het wassen van het water. En eerst te 2 uur des nachts kon de boot den wal bereiken en trokken de troepen onze stad binnen. Volle twaalf uur had de reis geduurd. De reden, waarom de in het tucht huis te Leeuwarden gedetineerde Wolters is begenadigd, is naar men verneemt zijn ge zondheidstoestand, in verband met zijnen hoogen leeftijd. Wolters is 76 jaar oud, werd sedert zijne opneming in het tuchthuis verpleegd in de ziekencel, en lijdt thans aan eene sleepende ziekte, die, volgens ge neeskundig getuigenis, zijn herstel hoogst onwaarschijnlijk maakt, terwijl langer ver blijf in het tuchthuis zijn dood zeker zou verhaasten. Naar men weet is zijn broeder, die tot correctioneele gevangenisstraf was veroordeeld, reeds in de gevangenis over leden. Zondagavond geraakten in het nabij Leeuwarden gelegen dorp Marssum, waar het kermis was, twee boerenjongens met een paar jongelingen uit Leeuwarden in twist. De laatsten gingen op den loop. Een andere jongen uit Leeuwarden, 16 jaren oud, die zich mede op den weg bevond, werd door de boerenjongens voor een van hen, met wien zij twist hadden gehad, aangezien. Zij wierpen hem op den grond, en een van hen stak hem met een scherp mes in den onder buik waarna zij op de vlucht gingen. Door het bloedverlies werd de gewonde weldra be wusteloos, en zoo vond hem een man, die den weg met een wagen langs reed. Hij nam den jougen bij zich op en bracht hem naar Leeuwarden, waar hij naar het Stads ziekenhuis vervoerd en verbonden werd. Door opwekkende middelen werd hij later tot be wustzijn gebracht. De wonde is vrij gevaar lijk. De justitie doet onderzoek naar de daders, die de gewonde wegens de duister nis, waarin alles voorviel, niet wist aan te duiden. 's 6KtVEIVHAGE. Door Z. M. is aan J. O. Meijer, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Vriezenveen. Door Z. M. zijn benoemdtot lid der permanente militaire spoorwegcommissie, de heer M. Simon Gz., lid van den raad van toezicht op de spoorwegdienstenbij het departement van oorlog, tot hoofdcommies, de commies mr. W. J. Wintgens, en tot adjunct-commies de eerste klerk J. Van Ling, beiden van dat departement; bij de rijks telegraaf, tot opzichter 2de kl.P. J. H. De Jager, thans adspirant-opzichter bij dien dienst. Ingevolge machtiging des koning wordt de kapitein-luit. ter zee W. J. H. De Kanter, met 5 October aanstaande eer vol ontheven van het door hem tijdelijk gevoerd bevel over Zr. Ms. schroefstooin- schip 1ste kl. Atjeh en dat bevel met 6 daaraanvolgende opgedragen aan den kapi tein ter zee C. II. Bogaert. De kapitein-luit. ter zee W. J. H. De Kanter en de off. v. gez. 1ste kl. van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht, A. Van Mens, beiden dienende aan boord van Zr. Ms. sohroefstoomschip Atjeh, eerstgenoemde als 1ste officier, en de off. v. adm. 2de kl. J. J. Van Diemen, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie- instructieschip Het Zoo, worden met 15 October aanstaande op non-activiteit gesteld. Met 16 October aanstaande worden ge plaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Atjeh, de kapitein-luit. ter zee J. A. Veiling, als 1ste officier, de lste luit. der mariniers L. H. J. L. Vogelvanger, tevens belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheept detache ment mariniers, de off. v. gez. Iste kl. bij de zeemacht M. C. Buyze en de off. v. adm. lste kl. P. J. Boest; aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructieschip Het Zoo, de off. v. adm. lste kl. J. C. Kluit; in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht J. O. Hart- hoorn eu belast met de waarneming van den geneesk. dienst bij 's rijks werf en het gedeelte mariniers aldaar. EWGELAN». De Daily News heeft uit Bombay het volgende telegram ontvangenHet voorstel der regeering, om de effectieve sterkte van het Indische leger in vredestijd met 30.000 man te vermeerderen, heeft, bij de reeds zoo drukkende uitgaven voor grensverdediging en spoorwegenalgemeene ontevredenheid gewekt. De noodzakelijkheid van deze uit breiding wordt betwist en men is algemeen van gevoelen dat de lasten eene ondrage lijke hoogte zullen bereiken. Daarbij komt nog, dat verschillende hervormingen in binnenlandsche aangelegenheden en tal van maatregelen in het belang van de bevolking, voor deze vermeerdering van het budget van oorlog moeten wijken. Ook vreest men, dat de tegenwoordige regeering, wanneer zij voortdurend aan het bewind blijft, onder den invloed van een zeker militarisme zich zal begeven in eene kostbare en avontuurlijke buitenlandsche staatkunde, waarvan Indië door de verkie zingen van 1880 nauwelijks is bevrijd. De jongste redevoeringen van lord Bandolph Churchill hebben op de bevolking van Indië een pijnlijken indruk gemaakt, daar zij niet het bewijs leveren van die mate van zelf standigheid, welke men van iemand met persoonlijke ervaring op Indisch gebied had mogen verwachten. Thans heeft het allen schijn, alsof hij slechts werktuig is in han den van eene zekere kliek, die lord Bipon vijandig gezind is. In een brief uit Athene aan den Lon- denschen Standard wordt gemeld, dat de toestand der Christenen in Epirus zoo goed als onhoudbaar geworden is. De door hen bewoonde dorpen worden door Albaneesche deserteurs geplunderd; alle ingezetenen, die door de boosdoeners in staat geacht worden om een losgeld te betalen, worden meêdoo- genloos weggevoerd. Buitendien wordt den Christenen door de Turksche overheid zware heerendiensten en bijzondere belastingen op gelegd velen verlaten dan ook het land en willen de bescherming der Oostenrijksche overheid inroepen. Ook nemen vele Alba neesche notabelen, uit vrees voor de heer- schende anarchie, de wijk naar Bosnië. 8PAXJE. Volgens een officieel bericht was het aantal choleragevallen in Spanje tot 1 Sept 241,455, het aantal sterfgevallen 91000' te Madrid alleen 1570 gevallen, 998 met doodelijken afloop. DUITSCHLAND. De Pruisische regeering gaat steeds voort met het uitzetten van Russische en Oostenrijksche onderdanen. Vooral in Oos tenrijk neemt de verbolgenheid hierover toe. De in Posen gevestigde onderdanen van keizer Frans Jozef, die zich met hunne bezwaren tot den Oostenrijkschén gezant te Berlijn hebben gewend, zijn door hem naar de Pruisische autoriteiten verwezen. De kamer van koophandel te Brody (Gallicië) heeft zich bij graaf Kalnoky beklaagd over het verjagen van Oostenrijksche han. delaars uit Dantzig. De minister antwoordde dat met het kabinet van Berlijn reeds on derhandelingen zijn aangeknoopt; maar dat tot dus verre de Pruisische regeering volhardt bij hare verklaring, dat ingevolge 's lands wetten de aan vreemdelingen uitgereikte verblijfpassen niet geven recht op bestendig domicilie in Pruisen, en dat de regeering volkomen in haar recht was toen zij aan vreemdelingen een min of meer langdurig verblijf aanbood. Wat de Polen betreft verneemt men uit Warschau, dat de fabrikanten besloten hebben al de Duitsche werklieden weg te zenden en in hunne plaats de uit Pruisen verwijderde Poolsche werklieden in dienst tc nemen. Twee groote handelshuizen gaven hiertoe het voorbeeld. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Zeit, uit officieuse bron gemeldGraaf Benomar, de Spaansche gezant alhier, heeft eene ken nisgeving ontvangen, dat een koerier, be last met het overbrengen van de veront schuldigingen der Spaansche regeering we gens de beleediging der Duitsche vlag, ziel op weg naar Berlijn bevindt. Aan eene voortzetting van de onderhandelingen over de materiëele zijde van het Carolinen-vraag- stuk, kan van de zijde van Duitschland niet worden gedacht, alvorens deze formeele moeielijkheden uit den weg zijn geruimd, waarop intusschen, zooals uit het boven staande blijkt, alle kans bestaat. De internationale telegraaf-conferentie heeft gisteren de tweede lezing van het ont worpen reglement ten einde gebracht. Zij nam de door Brazilië gestelde voorwaarden voor de verlaging der tarieven aan. Dt transito-tarieven voor Indië en de eindta- rieven voor Turkije gaven aanleiding tot vrij langdurige debatten; men hoopt intus schen ook hierover heden tot overeenkomst te geraken. De conferentie heeft verder aan het internationaal bureau, onder eenstem mige erkenning van zijne verdiensten en dankbetuiging aan de Zwitsersche admini stratie, voor zijn beheer décharge gegeven, RUSLAND. Het officieuse Journal de SI. Pétm- bourg verzekert, dat de berichten van een aantal bladen over politieke onderhandelin gen tussehen Busland en Korea volkomen onjuist zijn. Busland heeft met Korea alleen een handelsverdrag gesloten, dat in alle opzichten overeenkomt met de reeds be staande verdragen tusschen Korea aan de eene, en Europeesche mogendheden zooals Engeland en Duitschland aan de andere zijde. TURK IJ E. Verschillende incidenten, zelfs van min of meer geringschattenden aard, tegen over sir Drummond Wolff, doen vermoe den dat de Porte de onderhandelingen tus schen de Engelsch-Turksche commissie over Egypte op sleeptouw houdt. De Engelsche gedelegeerde denkt echter weldra krachtig handelend op te treden. Tot dusver is nagenoeg niets afgedaan. Bij het onderzoek, waartoe het ver duisteren van gelden bij de Turksche pos terijen te Konstantinopel aanleiding heeft gegeven, komen al meer eu meer misdrij ven aan het licht. Beeds vele jaren ach tereen moet daar op groote schaal gestolen zijn en onder al de ambtenaren was slechts één gevondendie van verdenking vrij is- De postdirecteur, Lebitz Effendi, wordt van groote nalatigheid beschuldigd en is n hechtenis. De aftredingsrede van Prof. Huet als rector magnificus. De zomervacantie is weder voorbij. D® sleutelstad ontwaakt uit haar zomerslaap el professoren en studenten komen langzamer-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2