NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepinakerssteeg 6. Woensdag 16 September 1885. N°. 217. 199e jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant 8 o Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel /"O.IO. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien arlikel 6. 2de alinea der Verordening van II November 1880regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en he! onlslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen Ier algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 7 lol en met 19 September e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraatin de Brandewijristeeg, op de Hinnenveslgrachl aan hel I'lanlsoen, in de Van-der-Werlslraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg, Ketelboetersleeg, Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meentedat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Viscbbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg, Ketel boetersleeg, Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn, Viscbbrug, lloogslraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. De Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE FREMERYWeill, lo. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 September 1885. «TAD8NIEUW». Wij vernemen met genoegen dat de sierplanten van eene onlangs gehouden ten toonstelling op Zoinerzorg eerst dan zullen worden weggehaald, als de plechtige ont vangst der réunisten op Donderdag aldaar van oud-leerlingen van Mathesis, en op Vrijdag de samenkomst tot het aangaan van eenen rijtoer naar Noord wijkzal heb ben plaats gehad. Men schrijft ons uit Oestgeest: Dat de dezer dagen op Zomerzorg gehouden ten toonstelling van bloemen bezocht werd door personen wonende in en buiten de stad is vrij natuurlijk en overbodig te melden. Ook is het volstrekt niet onnatuurlijk dat deze tentoonstelling door vreemdelingen bezocht werdte eerder daar Zomerzorg het stations- koffiehuis is. Maar opmerkelijk is het dat toevallig drie buitenlanders, een Eransch- man, een Dnitseher en een Engelschman, ook Zomerzorg bezochten en door het ver rukkelijk bloembed aldaar in den waan wer den gebracht dat dit tot de tentoonstelling behoorde. Of nu deze ongezochte doch wel verdiende hulde aan Zomerzorg bijzonder in het voordeel van de tentoonstelling uitvalt, zullen we niet beslissen, doch dat de bui tenlanders bekend staan veel smaak te be zitten, behoeft geen betoog. Het is dan ook heel iets anders, die stelselmatige en loketkastachtige afdeelingen van bloemen en planten in potten met stokjesetiquetten of plankjes er aan, opgeluisterd door eene be zending iaraev-bloembollen van geslepen pseudo-kweekers, of bouquetten en bloem- kussens gemaakt met namen of wapens er in, och arme! te beschouwen, dan flink aan gelegde bloembedden op een breeden voor grond voor een heerenhuizing. En dan be hoeft men niet eens zoo ver te gaan om een fraai aangelegd terras te zien. Rijnhof toch aan het Haagsche Schouwmet zijn rijzige dracaena's, yucca's en sierlijke dadel palmen (phoenix); zijn prachtige bloembed den; ook van de sappigste begonia's, zou onze buitenlanders, die Zomerzorg bezoch ten ook wel aanstaan. UNIVERSITEIT. De hh. D. Boer en Zonen, eigenaars van den grooten kon. bazar te 's Graven- hage, hebben aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden geschonkeneen Japansch bronzen beeld, hoog acht en dertig centi meter, voorstellende een rund in liggende houding op een kussen van lotosbloemen. Door den minster van staat, minister van binnenl. zaken is aan den schenker de dank betuiging der regeering aangeboden. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 17,224,584.00' en bij de betaalmeesters /2,114,055.91. Tezamenƒ19,338"639.91'.- Blijkens bericht van het Nederlandsch gezantschap te Weenen, zal op 3 October e. k. en twee volgende dagen door de Hon- gaarsche Landbouwvereeniging te Budapest een internationaal landhuishoudkundig con gres worden gehouden. Zij, die aan het congres wenschen deel te nemen, worden uitgénoodigd daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den voorzitter van het uitvoèrend comité, aan het adres: Budpest, Köztelek. Nadere inlichtingen omtrent het congres zijn te verkrijgen bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, af- deeling handel en nijverheid. Sl.-Cl Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. Se Buyter, onder bevel van den kapitein ter zee jlir. T. E. De Brauw, den 18den dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. St.-Ct De Standaard bericht, dat de minis ter van binnenl. zaken afwijzend heeft be schikt op het adres om vernietiging van de Buiksloter verordening op het houden van collecten. De minister was van oordeel, dat bedoelde verordening niet strijdt met de wet en dat het algemeen belang bij het al of niet houden van collecten te Buiksloot niet betrokken is. Men herinnert zich, dat tengevolge van het bestaan dier verordening te Buiksloot geen collecte voor scholen met den Bijbel is kunnen gehouden worden. De dertiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van 62385.04, bijeengebracht door 325 locale comité's, waaronder: Valkenburg ad ƒ28.12. De minister van binnenl. zaken heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Ag- neta-Park nabij Delft, om persoonlijk zich van de ligging te overtuigen in verband met het door den heer Van Marken gedaan verzoek, tot annexatie van het Park bij de gemeente Delft en deswege een voorstel bij de staten-generaal in te dienen. Te dier gelegenheid waren aldaar de vlaggen uitge stoken, de muziek der kapel liet zich hoo- ren, en eene openbare les der Huisvlijt- school werd door den minister bijgewoond. De extra-trein met het kon. gezin wordt aanstaanden Zaterdag tegen 4 ure 's namiddags van het Loo in de residentie verwacht. Door een aantal leden van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond is, blijkens de N. B. C.het volgend adres gezonden aan de minister en aan de leden der kamers: Mijne heeren! Nog slechts enkele da gen hebben we te doorworstelen en ge zult weder geroépen worden om uw taak als volksvertegenwoordiger op te vatten. Het licht natuurlijk in den aard der zaak' dat de belangen van het volk u ter harte gaan en dat ge derhalve in het nieuwe zittingjaar niets onbeproefd zult laten, om die hervormingen aan te brengen, die nut tig en noodig zijn om met alle burgers in vrede te leven en ons vaderland in bloei te doen toenemen. Zoo moest het althans zijn. Doch de er varing leert ons het tegendeel. Het is daarom dan ook, dat wij met dit verzoek tot u komenof gij in het nieuwe zittingjaar het allereerst uw krachten zult wijden aan de herziening der Grondwet en dat ge daarin voornamelijk de bepaling zult opnemendat alle burgers van Nederland gerechtigd zullen zijn tot het kiezen van de volksvertegenwoordigersuitmakende het grootste gedeelte van het staatsbestuur. De gronden waarop dit verzoek berust, zijn in de punten vervat: 1°. dat het grootste gedeelte van het Ned volk zich ziet gekrenkt in zijn rechten en daardoor als nulliteiten wor den beschouwd; 2°. dat datzelfde volk leert inziendat bij de bestaande behartiging van 's lands belangen niet onpartijdig wordt ge handeld en daardoor bevoorrechting plaats heeft; 3°. dat datzelfde volk tot de over tuiging is gekomen, dat ons vaderland in bloei eer af- dan toeneemt, en het dit moet wijten aan de onbekwaamheid der regeerders. FEUILLETON. 113.) »Zij woont Rue Poncelet. Het is een we duwe van vijf en veertig jaren. Zij heeft een uitstekende opvoeding gehad en is goed onderwezen en zeer fatsoenlijk. Hare moeder was een vriendin van de mijne. Ik heb haar als kind gekend. Op 22 of 24- jarigen leeftijd gehuwd met een aanzienlijk koopman in granen, Delorme geheeten.was zij op 28-jarigeu ouderdom weduwe. Haar man liet zijn zaken in berooiden toestand achter. De schulden overtroffen verre de bezittingen. Corvisier hielp haar op mijn verzoek uit de ongenegenheid. Maar zij was geheel van alle middelen ontbloot, straatarm. Toch is zij thans uit den nood. Ik heb haar eindelijk gedwongen een jaarlijksche toelage van twaalf honderd francs aan te nemen die mijn notaris geregeld uitbetaald, en daarbij verdient zij nog wat met handwerken. fik heb je niet te zeggen dat ik op mevr. Delorme kan rekenen. Zij zal mij gewis den dienst niet weigeren dien ik mij voorstel van haar te vragen. Zij had een dochter. Cor visier heeft mij medegedeeld dat zij toen het kind twaalf jaren was het verloor. Zooals je ziet, vereenigt mevr. Delorme alle moge lijke eigenschappen en vervult alle voor waarden; zij zal voor mijn dochter wezenlijk een moeder zijn." fDaar ben ik van overtuigd. Zie zoo, wat ik zoo al bij mij zeiven overlegd heb, loopt wonderbaarlijk goed. Dat is een gunstig voor teeken. Laat ons het beste hopen." „Ik zal van avond niet naar Corvisier schrijven, maar morgen vroeg ga ik naar Parijs. Daar ik mevr. Delorme moet gaan opzoeken, zal ik insgelijks mijn notaris gaan spreken. Dat is beter dan een brief." „Volkomen juist." „Jij blijft hier, Willem! en wacht mijn terugkomst at" - „Als je het volstrekt wilt „Anders zou ik niet vertrekken." „Waarom niet?" „Ja, ik weet het niet ik zou vree zen stamelde de graaf. „Je zoudt vreezendat die jonge mandien je dochter Adrien noemt, de vermetelheid had hier terug te komen." „Welnu, ja. „Wees dan gerust. Die Adrien heeft den raad gevolgddie ik hem gegeven heb. Hij is naar Parijs teruggekeerd." „Dat was het beste wat hij doen kon." „Ja, voor het oogenblik." „Denk je dan dat later? „Waarom niet? De blik van den graaf straalde van een somberen gloed. „Hou je bedaard," hernam Van Ossen. „Men zou zeggen dat je reeds je goede voornemens ten opzichte van Aurora verge ten waart." „Neen, maar „Wat maar? Je kunt mij niets antwoor den. Wanneer Aurora genezen is, zal zij zijn als alle andere jonge meisjes. Zij zal dezelfde wenschen hebbendezelfde plannen. „Ga niet voort," viel Van Ossen hem in de rede. „Neen je kent hem niet. Hij wilde je zijn naam zeggen. Door een enkel woord heb je hem den mond gesnoerd. Die jonge man, dien je zoo kwalijk bejegend hebt o, je toorn was rechtmatig! die jonge man behoort tot de eerste familiën." „Ken je hem dan?" „Ik ken hem." „Al lang?" „Sedert vele jaren." „Ha zoo." „Des winters ontmoet ik hom dikwijls op partijen. Ik behoef je niet te zeggen, dat mijn verbazing groot was toen ik hem hier ontmoette. Klaarblijkelijk is het de nieuws gierigheid, die hem de eerste maal in je huis voerde. Hij is teruggekomen. Heeft hij de zwakheid van geest der arme kleine opge merkt? Ik denk wel van ja. En ik geloof ook dat de toestand van je dochter er toe heeft bijgedragen om hem een levendige be langstelling een innige sympathie in te boe zemen. Zonder te weten wie gij zijt, onbe kend met de kringen, waartoe je behoort en met je fortuin, heeft hij mij gezegd, dat hij zich gelukkig zou achten als Aurora zijn vrouw werd. Hij heeft mij niet verzocht je in zijn belang te sprekenzijn zaak bij je te bepleiten. Men moet nu wachten. Wij zullen later zien. „En voorts kan die jonge man zich be drogen hebben in den aard van zijne gevoe lens. Eerlijk, edelmoedig, kan het ook, dat hij gehoor heeft gegeven aan een op welling van geestdrift. Om kort te gaan, ik herhaal het: wij zullen later zien." „Je vergeet mij zijn naam te zeggen." „Neen, ik vergeet het niet. Ik heb je reeds gezegd, dat hij tot de eerste familiën behoort. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1