BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Wj -tE2 ~m !SS «^3 TC C3 B RLJ" 7E«. A. IW TT. den allerlei middelen beraamd om de boeren aan den kost te helpenwant deze toch hadden reeds zoolang geklaagd dat het hun zoo slecht ging. Engeland maakte jams, dat is vruchtenmoeszeer verfrisschend vooral voor koortsachtige ziekenen die kost wordt tegen zeer hooge prijzen ook alhier ingevoerd. Zulk een vruchtenmoes moesten de boeren, volgens theoriën van plantkundigenook gaan makeu; zij moesten hun weiland om- delven, zich op de teelt van vruchtboomen toeleggen en appelen en peren poten. Als de boeren dan zooveel goedkooper jams maak ten dan de Engelschen, en men kon alhier vrijdom van den accijns op de suiker ver krijgen dan was er een goudmijn voor de boeren geopend. Men moest zich ook wat meer gaan toe leggen op de cultuur van groote kamer bloembollen, hyacinthencroeussen en tulpen. Misschien kon dan het beroemde bloembol lenjaar dat men tien gouden ducatons voor een tulpenbol besteedde, nog wel aanbreken. Als er maar eens eene tentoonstelling moest plaats hebben met bekroningen, dan was er wel kans het daarheen te leiden. Bij het jacbtmaken op een eerepenning koopt men wel peperdure palmen te Gent om er hiermede te pronken, en aan het programma te beant woorden wat nood otn in Haarlem een partij groote kamerbloembollen uit te zoekenen ook daarmede te schitteren. Is men lid dan heeft men een schreefje voor; is men be stuurslid dan brengt men op het pro gramma ook eene bekroning voor de groot ste kamerbloembollen (een nieuw genus) en men houdt oog in 't zeil. Het lot is waarlijk gunstig; men weet van plan ten bloemen en heesters zooveel af dat men een roos van een fuchsia kan onder scheiden maar zijne inzending van de grootste kamerbloembollen wordt met een ziiveren eerepenning bekroond, evenals een boer zijn grootste kroten, mangelwortelenknollen en kool ook bekroond ziet met een prijspro ducten, die hij echter zelf geteeld heeft. Het zou ongepast zijn hierbij de gevolg trekking te maken dat er overal veel kool verkocht wordt en het groote nut van ten toonstellingen te houden in twijfel te trekken. UNIVERSITEIT. Woensdag den 16den September a. s. des namiddags te 2 uren, zal de heerG. A. Wilken het hoogleeraarsambt bij de facul teit van letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteitalhier aanvaarden met het hou den eener redevoering in het groot audito rium van het universiteitsgebouw. De opbrengst van 's rijks middelen over de maand Aug. jl. bedraagt/8.397.101.78, tegen 8.414.417 in Aug. 1884. In de acht eerste maanden van 1885 werd ontvan gen ƒ65.651.808.46 tegen ƒ65.951.816.10 gedurende dezelfde maanden van het vo rig jaar. De toegangskaarten voor Nederland- sche juryleden en inzenders op de interna tionale tentoonstelling te Antwerpen, bij de gelegenheid van de plechtige proclamatie der bekroningen op 14 September e. k., die daartoe aanvrage hebben gedaanzullen ver krijgbaar zijn aan het bureel van den com missaris-generaal der Nederlandsche regee ring in het tentoonstellingsgebouwop Zondag en Maandag 13 en 14 September e. k., van 11 tot 1 uur. Ingeval de kaarten tijdig van de Belgi sche administratie ontvangen wordenzullen zij aan hen, die dit in het bijzonder bij hunne aanvrage hebben verlangd, recht streeks worden toegezonden. Ileeren bekroonde inzenders worden ver zocht te 1 uur aanwezig te zijn aan de plaatsen voor hen op de kaarten aangewezen voor de rangschikking in het défilé voor Z. M. den koning der Belgen. De inzenders in de afdeeling schoone kunsten, die tot de plechtigheid toegang hebben op vertoon van hun portretkaart als exposant, zullen zich hebben aan te melden aan de porte R (Avenue du Sud). Sic. Nu zoo schrijft men aan de W. Gr. Ct. door de wet van den 26steu Juli 1885 St.-blad 169;) houdende wijziging van art. 240 der gemeentewet, aan de ge meenten den regel is gesteld om, indien daaraan behoefte bestaat, op de jaarlijksehe begrooting van inkomsten eener vaste som uit te trekken als vier vijfde der rijks per- soneele belasting, waarvoor krachtens de aan gehaalde wet als maatstaf is dienende de opbrengst van die belasting in hoofdsom en rijksopeenten gedurende de laatsverloopene drie dienstjaren en derhalve de gemeenten voortaan niet meer profiteeren van de toe nemende meerdere opbrengst van dat middel, déar waar zulks het geval was, schijnt de minister van financiën 't voornemen te hebben belangrijke wijzigingen aan te brengen in de wet op de personeele belastingdaaruit zou zijn de gegevens juist verdwijnen de remissie, die, hetzij voor tweederde, hetzij voor een derde van den aanslag, de belas tingschuldigen wordt toegekendnaar gelang van de geschatte huurwaarde, en een bepaald minimumcijfer voor dien grondslag, naar gelang van het zielental, worden aangeno men. Vervolgens zouden de tweede en derde grondslagen vervallen, nl. de belasting op deuren en vensters en die op haardsteden en een equivalent worden gevonden in eene verhooging van het procentental -tegen woordig vijf waarmede thans de geschatte huurwaarde wordt belast. Het vervallen van genoemde grondslagen zou zoo voegt de berichtgever bier aan toe billijk zjjn tegenover de mingegoede en den middenstand, die tegenwoordig van de genoemde objecten evenveel betalen als de gefortuneerden. Het Hbld. verneemt dat er tusschen de regeering en de commissie van rapporteurs overeenstemming is verkregen, ten aanzien van het hoofdbeginsel van het wetsontwerp regelende de invoering van het nieuwe straf wetboek. In het oorspronkelijk voorstel is als be ginsel aangenomendat alle strafbepalingen, in bijzondere wetten voorkomende, bij de in voering van het nieuwe strafwetboek zullen vervallen, voor zooverre zij niet uitdrukke lijk worden gehandhaafd bij de invoerings wet. Op dit beginsel werd evenwel belang rijk inbreuk gemaakt, doordien onder de ge handhaafde bepaling geheele wetten of zelfs gebieden van wetgeving werden opgenomen. Zoo werd o. a. voorgesteld te handhaven de regeling der strafbaarheid en de straffen, welke voorkomen in de bestaande wetten, rekende zaken van rijksbelasting, voor zoover de invoeringswet zelve hierin geen verandering brengt. Hierdoor zou inderdaad het zooeven ge noemde hoofdbeginsel omgekeerd worden en voor het vervolg nog tal van wettelijke bepalingen van kracht blijven, die niet uit drukkelijk in de invoeringswet waren opge somd. Thans heeft de regeering, in over leg met de commissie van rapporteurs, besloten haar beginsel op de meest conse quente wijze toe te passenen zullen alle strafbepalingen, welke men wenscht te hand haven met nauwkeurige aanduiding der artikelen van de wetten, waarin zij voor komen, in de invoeringswet worden opge nomen. Al het andere vervalt. Door deze regeling wordt voor de toe passing van onze strafwetgeving het groote voordeel verkregen, dat men door de studie van ééne enkele wet kan nagaan, welke strafbepalingen in andere wetten, naast, het strafwetboek, zullen blijven gelden. Naar het Vad. verneemt, heeft de raad van state over het ontwerp tot wijzi ging van art. 194 der Grondwet reeds rap port uitgebracht. Het ligt in het plan der regeering, door wijziging van de 3e alinea duidelijk te doen uitkomen, dat er van overheidswege slechts openbaar lager onder wijs behoeft te worden gegeven, waar en voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan. Naar de N. R. C. verneemt, is de heer mr. A. J. H. Van Baar, lid van de tweede kamer der staten-generaal, opnieuw ernstig ziek en verkeert hij zelfs in beden kelijker) toestand. De elfde lijst van de 7e jaarcollecte voor de scliolen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van 55175.55s, bijeengebracht door 275 locale comité's waaronder: Bodegrave met de Meije ad ƒ68.825 en Koudekerk a/d Rijn 37. De aan militairen in Den Haag uit gereikte strooibiljetten der sociaal-democraten bevatten o. a. eene parodie op het Solda tenlied van den kapt. Haarman. Te Ter Aar is eene geit, die aaneen touw graasde, door wespen gedood. Het arm dier had in een wespennest getrapt en werd daarop door de bewoners aangevallen. Toen men het dier als razende zag rond springen, kwam men bet wel te hulp, maar het stier! kort daarop. Het D. v. Z. en 's Gr. verzekertdat verscheiden firma's te Rotterdam hare werk lieden hebben medegedeeld, dat zij, die aan de manifestatie voor het algemeen stemrecht deel nemen, daardoor geacht zullen worden uit haar dienst te zijn ontslagen. Gisteren is door een rechercheur uit Utrecht te Zwammerdam aangebonden een persoon, zich noemende Van Voortbuizen, van Woudrichem enz. Hij is verdacht van verschillende oplichtingen. - Een Duitsche knaap van ongeveer 14 jaren vroeg dezer dagen nachtverblijf bij een bewoner van den Amstelveenschen weg. De jongen had den weg van een dorp in West- phalen naar Amsterdam te voet afgelegd. Hij hoopte hier de familie te vinden van zijne ouders, die onlangs overleden en hem zonder middelen achterlieten. De knaap vond na een rustigen nacht, gelegenheid den volgenden morgen op een melkwagen Amsterdam te bereiken. De rechtbank te Alkmaar heeft, blij kens de Alkm. Ct.uitspraak gedaan in de zaak van de wed. Siebrands aldaar, tegen de gemeente. De rechtbank overwoog, dat nu het vaststaat, dat Siebrands is getroffen door een kesp of kolder en hij dientengevolge is overledenalleen te onderzoeken valt of die kolder gevallen is van de stelling voor de Waag, wat de gemeente niet heeft erkend en door de wed. Siebrands niet was bewezen, evenmin als het bedrag der aan haar door den dood van haren echtgenoot toegebrachte schade. Vermits de rechtbank verder over woog dat de gemeente niet had bewezen of zelfs beweerd, dat het onheil haar schuld niet was, werd bij het vonnis de aanspra kelijkheid der gemeente aangenomen, mits bet feit, dat de kolder van destelling voor de Waag was gevallen, zou vaststaan. Ge leid door deze overwegingen gelastte de ïecht- bank de wed. Siebrands om door getuigen en alle middelen rechtens te bewijzen: 1°. dat de kesp of kolder, die haar man heeft getroffen, is gevallen van de stelling voor de Waag. 2°. de hoegrootheid van het be drag der door haar geleden schade. De recht bank gelastte dat dit getuigenverhoor zal worden gehouden op 15 October a. s. Uit Baarn wordt ter zake van de ver wonding van den jachtopziener des konings nog gemeldEr knoopt zich echter meer aan vast dan eene eenvoudige jachtovertre- ding met al de gevolgen van dien. De zoon toch van den boer, bij wien de militair was ingekwartierd, heeft hem het geweer ter leen gegeven err is daarop naar den jacht opziener gegaan, om hem opmerkzaam te maken, dat er in de nabijheid gestroopt werd. Of hier verregaande boosheid dan wel wraakzucht in het spel is, zal wel spoedig worden uitgemaakt. Beiden zijn in bewaring genomen. Uit Renkum meldt men aan het JD. v. N.: De waterstand op den Rijn is in de laatste dagen veel verbeterd. Dienten gevolge is de scheepvaart, die nagenoeg geheel gestremd was en veel vertraging on dervond, als heropend te beschouwen. Thans heerscht aan de stoomsteenfabrieken eene groote bedrijvigheid bij het laden van stee- nen, die verzonden worden. De vrachten naar de Hollandsehe plaatsen zijn echter zeer laag. De heeren J. Willemse Hzn. te O. en West-Souburg, J. Draaisma Azn. fe Leiden en S. Verhoed te Deutichem, kweekelingen van de vereeniging tot bevordering van in wendige zending te Deutichembedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Ned. Herv. kerk zijn na afgelegd examen, door het provinciaal kerkbestuur van Groningen tot de Evangeliebediening toegelaten. Het getal predikanten die uit deze inrichting zijn voortgekomen is nu reeds tot 44 gestegen, en in dit jaar zullen nog eenige kweekelingen proponent-examen doen. In de correetioneele zitting der recht bank te Zwolle van gisteren is de behande ling van de zaak tegen den persoon, die beschuldigd was van het inwerpen van glas ruiten gedurende de onlangs plaats gehad hebbende oploopen aldaar, onbepaald uit gesteld. In onze laatst gehouden raadsvergade ring zoo schrijft men uit Harlingen aan de Fr. Ct. is het zeer huishoudelijk toe gegaan; daar is met den meesten ernst en zeer uitvoerig gesproken overstraat schrobben. Door de bouw-commissie was voorgesteld, om het straatschrobben te ver bieden; de burgemeester en de eerste wet houder waren mede daarvoor (de laatste heeft voor zijn huis een trottoir van 68 Ms, dus nog al geen gekheid) in den raad groote verdeeldheid van gevoelen! Niet schrobben, wel schrobben, niet schrobben is onge zond, 't is niet ongezond, het vernielt de straten, het schaadt ze niemendal. Na tuurlijk hadden de raadsleden thuis met de vrouw en petit comité het zaakje overlegd, en.liet voorstel viel, viel zonder genade. ook een conciliant voorstel van het medici naal lid van den raad hielp niet; af stemmen, uit, hoor! Nu ja, de huismoeders zullen er meiden op nahouden en deze mo gen niet schrobben! Wat, gekheid, waar voor houd je dan meiden? Maar nog iets! Hoe behoud je dan den naam van zindelijk te zijn? De daad, dat is iets van later zorg, gelijk blijkt uit den afkeer om zelfs de wenschelijkheidhet nut van een bad huis in overweging te nemen. Naar men aan het D. v. N. uit Ar- nemuiden meldt, heeft de chef van het sta. tion der staatsspoorwegen aldaar gisteren zijn post verlaten. Heden was hij nog niet teruggekeerd. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit VlissingenDe dezer dagen in het nabii- rige Veere gehouden openbare verkoopin» van huizen en erven doet maar al te duide. lijk zien, dat deze stad onder de eerste van de villes mortes" kan worden gesteld. E, werden 10 gebouwen en erven verkocht waaronder 2 koetsbuizen met stalling voo! ƒ120 en ƒ125 het stuk, 3 huizen meterf en tuinen voor 100, 105 en 205 het stuk, 3 woonhuizen voor/90, ƒ140 ea ƒ155 het stuk, 1 pakhuis en erf vooi ƒ110 en eindelijk een heerenhuis voor ƒ300. De 10 perceelen dus te zamen voor 145Q! '8 GRAVEilllAKE. Aan den ingenieur 1ste kl. voor het val van scheepsbouw in Ned.-Indië H. Van Meerten, aan den chef van het werktui». kundig atelier op Onrust H. L. Verwohlt aan den dokmeester van het ijzeren drijvend dok op Onrust P. J. Fey en aan den com- mandeur voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indie J. De Bas, is door Z. M. ver gunning verleend om de onderscheidingen aan te nemen hun door Z. M. den keizer van Rusland verleend en bestaande voor dn beide eerstgenoemden in eene benoeming tot ridder 3de kl. respectievelijk van dt orde van St. Anna en van de orde van St. Stanislas, en voor de beide laatstge noemden in de toekenning van de zilveren medaille van verdienste. Door Z. M. is benoemd tot telegrafist 1ste kl. bij de rijkstelegraaf S. E. Heuken, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Rijssen. Door Z. M. is de kapitein der inf. van liet leger in Ned.-Indië H. L. Van de Hof, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms, militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Wegens nader gebleken physieke on geschiktheid van den heer mr. J. M. Van Stipriaan Luiscius voor den Indischen dienst, is ingetrokken de resolutie van den minister van koloniënvoor zoover die strekte on hem ter beschikking te stellen van dei gouverneur-generaal van Ned.-Indië ten einde in eene rechterlijke betrekking daar te landt te worden geplaatst. BELGIE. Op de Antwerpsche tentoonstelling i> de prijs voor een verplaatsbaar veldhospitaal, door de üuitsebe keizerin uitgeloofd (5011 francs en een gouden eerepenning) toegekend aan een Deensche firma: Christoph en Ui- marck, te Kopenhagen. Voorts werden neg een gouden, verscheidene zilveren eerepen ningen en eervolle vermeldingen toegekend aan audere mededingers. Daaronder zijn echter geen Nederlanders. De Indépendance Beige meldt, dat bij de uitreiking der bekroningen te Antwer pen op Maandag a. s. slechts enkele com missarissen gedecoreerd zullen worden. Dt leden van commissiën, de exposanten, m. zullen eerst later aan de beurt komen. ENGELAND. De Pall Mall Gazette bevestigd bericht, dat het Engelsch-Russisch protocol waarin bet- geschil over Zoolfikar geregel wordt, door de vertegenwoordigers der beidt mogendheden onderteekend is. De commissi tot afbakening der grens zal in Novemte bijeenkomen. De lieer Lessar zal Zondag avond van Londen naar St. Petersburg® trekken, daar zijne zending geëindigd is. FRANKRIJK. Volgens den Gaulois zou de minister Canovas in den Spaanschen ministeraad zegd hebben: //Wij hebben nog vloot, not: oorlogsmaterieel, onze kusten zijn onbewaall en onze arsenalen staan ledig. Mocht dt oorlogspartij de overhand behouden, zal ik eerst voor haar wijken, nadat middelen om den vrede te bewaren, uitgeputwanneer dan mijne pogingen zondei gevolg blijven, zal ik mij in het donkerste boekje des lands terugtrekken enweenenoW de dwaasheid dergenendie blindelings te verwachten gevaren tegemoet ijlen." Gisteren kwamen te Marseille 10 vallen van cholera met doodelijkcn aft voor. SPANJE. De koningin en de geheele konink- lijke familie zijn te Madrid teruggekeerd; de koning had reeds sedert Zondag n verblijf in de hoofdstad genomen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2