BUITENLANDSCHE BERICHTEN. "HC* so: m si kk a *j It ,/m. w nr. geb. Ras, wed. van dr. J. H. Scholten, in leven hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, 1000; dr. P. J. Yeth, hoogl. aan de rijks-universiteit te Leiden, ƒ4000 dr. J. J. Prinsidem, ƒ3000; dr. J. F. G. of G. P. W. Baehr, hoogl. aan de polytech nische school te Delft, 3000; G. Schou ten, hoofd eener op. lag. te Strijen (Z.-Ilol.), f 1117; H. J. Bos, idem te Bodegraven (Z.-Holl.), ƒ824; J. A. Veenendaal, onderw. aan de op. lag. school te Kruiningen (Zeeland) ƒ152; J. M. Niiland, hoofd eener op. lag. school te Groot Linden, gemeente Linden (N.-Brab.), 549; M. J. M. Dullburg Schlief, idem te Sliedrecht (Z.-Holl.), ƒ900; H. C. E. Staverman, idem te Hons- wijk, gemeente Tuil en 't Waal (Utrecht, 414. Ingevolge machtiging des konings is de heer E. G. Taylor erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Samarang. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier heeft zich bij adres tot den burgemeester gewend, met verzoek om terug te komen op het besluitwaarbij het Bond voor Algemeen Stemrecht toestemming is verleend tot het houden van een optocht op Zoudag 20 Sept. a. s. De kerkeraad, zonder in eene beoordeeling te treden van het streven van het bond, grondt zijn ver zoek op het feit, dat door bedoelden op tocht de Zondag op treurige wijze zal wor den ontheiligd, wat in strijd met de be staande Zondagswet is en tot niet geringe schade van de geestelijke belangen der ge meente moet strekken. Dv. Z. en 's Gr.) Binnen kort zal, mede voor het ge rechtshof alhier terechtstaan de Schiedammer die twee maanden geleden een doodslag pleegde. De beschuldigde A. M. Vering- meier, koperslager te Schiedam en aldaar geboren is pas 22 ;aar. Uit de gevoerde instructie is o. a. bet volgende gebleken In den vroegen ochtend van Vrijdag, 10 Juli jl. ruim 3 uur verliet de grasmaaier Van Aalst met zijn dochter Anna en een andere grasmaaier Piet Wittenberg de woning van Larman te Schiedamwaarin zij allen verblijf bielden, om naar hun werk te gaan, toen op den Singel bij de R. C. kerk de beschuldigde hen ontmoette en voorbijliep zonder te spreken. Van Aalst en Wittenberg zagen hem even na en besch. die toen ook juist omkeek, kwam daarop naar Wittenberg toe, die staan bleef. Van Aalst en zijn dochter liepen voort en werden op ongeveer 60 passen gevolgd door Wittenberg en besch. die schijnbaar zeer kalm een gesprek voer den waarvan de voor hen loopende getuigen den inhoud niet verstonden. Alleen hoor den zij den besch. eens zeggen: „ik waag er 10 jaar aan." Deze getuigen kenden Veringmeier daar deze vroeger had verkeerd met een dochter van Larmanbij wien zij inwoondenen van wien Wittenberg een zwager was. Van den Singel bij den Rot- terdamschen dijk gekomen zijn deze getuigen dien dijk overgegaan en bovenop gekomen', zagen zij om naar Wittenberg die toen nog met besch. zeer rustig voortwaudelde. Toen zij den dijk aan den anderen kant afgegaan warenhoorden zij een oogenblik daarna dat er iemand vermoord was en, terug- keerende, troffen zij Wittenberg aan, stervende en sprakeloos en geheel bebloed, in bet koffiehuis op den hoek van den Singel en van den dijk. Den jas van den verslagene, dien deze bij zijn vertrek uit Larman's woning aan bad en dien deze getuigen hem onderweg niet hebben zien uittrekken vond Van Aalst in een gang naast het koffiehuis en heeft deze medegenomen naar Larman's woning waar hij hem later aan de politie heeft gegeven. Verschillende getuigen zijn gedagvaard, waaronder een brandersknecht M. Nessen, die den beschuldigde en verslagene uit zijn venster had bespeurd en een oogenblik later nadat hij zich van het venster had verwij derd, had hooren roepen „houd den moor denaar", ennaar buiten keerendeden gras maaier had zien liggen, badende in zijn bloedvoorts twee heeren en twee j uffrouwen die zonder rechtstreeks te weten wat ge beurde, getuigen waren van de worsteling. Op het geroep van een hunner „kerel wat doe je daar" rees de besch. op en vluchtte. Nadat op hun geroep hulp was komen op dagen, waaronder de deskundigen S. Thomas en C. P. Burger, die al spoedig den dood moesten constateerenwerd besch. achter volgd en door een der 4 laatstgenoemde getuigen, J. W. Kelly, met behulp van anderen, gegrepen. Als reden geeft besch. het volgende op; Volgens hem had hij in den nacht van 10 op 11 Juli te Schiedam kermis gehouden en was na het gebruik van eenige borrels jenever en van omstreeks 20 glazen bier, wat gaan rondloopen om zich wat op te frisschen. Hij is toen tegengekomen den getuige Van Aalst en den verslagene, dien hij kende voor een oom van zijn vroeger meisje Bernardina Larman, bij wien hij zich gevoegd heeft en achter Van Aalst en zijn dochter zijn opgekuierd. Het gesprek is toen gekomen op een voorval dat in den afgeloopen nacht had plaats gehad in een bierhuis, waar hij zich boos had gemaakt op Bernardina, omdat deze hem had belee- digd. De verslagene deelde hem mede dat hij er wat op zou krijgen van de familie van Bernardina die op hem loerde, waarop besch. antwoordde dat hij voor den grootste niet bang was. Hierop zou de verslagene die even als de Van Aalsten uit Noordbra bant geboortig was, gezegd hebben: „dan zal ik met mijn Brabantschen kop het bloed uit je verdbijten", en niettegen staande beschs. weigering om met hem te vechten zijn jas hebben uitgetrokken en op straat geworpen en hem een klap in 't aan gezicht hebben toegebracht. Daarop zijn zij aan het worstelen geraakt en verder weet besch. niet wat er is geschied vóór dat hij in 't politiebureel is gebracht. Door Bernardina Larman is nog verklaard dat zij vroeger verkeering heeft gehad met besch. en zij die op raad van haar moeder heeft afgebroken, omdat besch. onverschillig was en haar niet goed behandelde; dat hij haar sedert meermalen placht te beleedigen en haar o. a. ook nog in den nacht van 9 op 10 Juli 11. te Schiedam een slag heeft toegebracht in een bierhuis, waar hij in ge zelschap van een ander meisje was, terwijl zij zich met haar tegenwoordigen vrijer daar bevond. Onwaar is het volgens haar, dat zij hem uitjouwde en hem door haar gedra gingen verbitterde, sedert zij niet meer met hem verkeerde. Veringmeier wordt door het O. M.dat in deze door jhr. mr. De Savornin Lohman zal worden waargenomen, wegens manslag vervolgd. Gisteren had, naar het D. v. Z. en 's Gr. meldt, te 's Gravenhage op de Algemeene Begraafplaats een eenvoudige doch aandoen lijke plechtigheid plaats. Het gold de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. A. Van Hamel, emeritus-predikant der Waalsche Hervormde kerk, laatstelijk voor de gemeente te Lei den. Namens deze werdbij ontstentenis van den eigen predikant, den heer Chavannes, die verhinderd was tegenwoordig te ziju, door diens Haagschen ambtgenoot, ds. Bourlier, in uitnemend gekozen woorden op treffende wijze hulde gebracht aan de be minnelijke eigenschappen en de onvermoeide werkzaamheid van den overledene, die tege lijkertijd een man van vaste geloofsovertui ging en een man van vrede en liefde ge weest was, en die door zijn stichtelijke pre diking, door zijn gemoedelijk onderwijs en door zijn hartelijken omgang zoo velen, voor al te Leiden, tot steun en troost mocht zijn. Namens de compagnie der Leidsche vrijwil lige jagers van 1830, herdacht ds. Oort, predikant alhier, den trouwen kameraad van voorheen, die eenmaal zonder ophef, maar vol moed en geestdrift, de wapenen voor het vaderland had aangegord, en die later in den grooten strijd voor godsdienst en Christendom dien zelfden eenvoudigen ijver en tegenover zijn vrienden die zelfde trouw hartigheid had aan den dag gelegd. Namens de Wijkvereeniging voor Evangelisatie „Uw Koninkrijk kome" 't gansch bestuur was aan de groeve vereenigd sprak nog de heer jhr. A. C. Th. Gevers een woord van dank en hulde aan „den edelen grijsaard" die de ziel dier vereeniging geweest was, terwijl de oudste zoon van den overledene, prof. Van Hamel van Amsterdam, allen dankte voor de hartelijke maar in alle op zichten zoo verdiende hulde, aan den be minden vader bewezen. Te Scheveningen is gisteren het treu rig bericht ontvangen, dat de matroos Arie Spaans, varende aan boord van de haring schuit l)in a Cornelia, schipper J. Roele- veld, is overboord geslagen en verdronken. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. ENGELAND. Te Londen is de behandeling begonnen van de zaak van Eliza Armstrong, het der tienjarig meisje, dat door toedoen van den redacteur der Pall Mall, den heer William Thomas Stead en door tusschenkomst van zekere Rebecca Jarrett van het Reddingsleger, aan haar ouders werd ontnomen. Met de ge noemde Rebecca zijn gedagvaard de heer Samson Jacques, van de Pall Mall, en be halve zekere Louise Maureyeene juffrouw Coombe en de lieer Bramwell Booth, gene raal van het Reddingsleger, als medeplichtig aan de wegvoering enz. Het doel daarvan was natuurlijk geen ander dan aan te toonen, hoe gemakkelijk dergelijke ontvoeringen kun nen plaats hebben, gelijk dat in de onthul lingen van Pall Mall over de ontuchtigheden van Londen is aangetoond. Eerst met be hulp der politie kreeg men het kind, dat, natuurlijk zonder kwade bedoeling, door Jarrett en Coombe naar Parijs was gebracht, terug. Tegen Stead wordt ingebracht, dat hij van de zaak had gebruik gemaakt in zijn be kende artikelen om te bewijzen dat het mo gelijk was een meisje voor 5 van de moeder te koopenmaar dat dit hier het geval niet geweest was. Tegeu Jacques, dat hij de behulpzame hand bood en tegen den generaaldat hijtoen de moeder haar kind terug verlangde, dit al'een wilde toestaan tegen een schadeloosstelling van 1200. Nu de Afghaansehe grensgeschiedenis is afgedaan zullen denkelijk nog deze week de stukken over de grensregeling geteekend worden. Wellicht is't reeds geschied. Tegen 20 November beginnen de Engelsche en de Russische commissarissen aan de afbakening der grens, wat wel een klein jaar zal duren, daar men een 3000 mijlen heeft af te per ken. Een deel ervan is echter bekend gebied. Aan de Standard wordt uit Cairo ge meld, dat de Moedir van Sennaar het gar nizoen van Khartoem, onder bedreiging van bestorming der stad, tot de overgave ge sommeerd heeft. Osman Digna's dood wordt bevestigd. V olgens de N. E. Ct. breidt de cholera zich te Hongkong uit. Het aantal slacht offers onder de Chineesche bevolking is zeer groot, terwijl mede onder de Engelsche troepen eenige hevige gevallen zijn waar genomen. De besmetting van het Fransche leger te Hai- Phong wordt aan overbrenging der ziekte uit Hongkong toegeschreven. F R AN KR IJ H. De nieuwe kamer van afgevaardigden zal uiterlijk den lOden November bijeenkomen in buitengewone zitting, welke geheel zal zijn gewijd aan het onderzoek der geloofs brieven, indien althans middelerwijl niets bijzonders voorvalt. Van 15 tot 20 Dec. zullen senaat en kamer in congres bijeen komen, om een president, als opvolger van Grévy, te verkiezen. Te Lyon is de gemeenteraad op hef tige wijze in zijne werkzaamheden gestoord. In eene vorige zitting had het lid Bartho- lino een vuorstel gedaan tot het verleenen van subsidie aan de werklieden zonder werk. Hij herhaalde dit thans en de maire ver klaarde, dat het dagelijksch bestuur dit niet kon overnemen, toen een vierhonderd- tal werklieden de zaal binnendrongen, roe pende: „Leve de Commune! Weg met den gemeenteraad! Pakt ze op!" De zitting werd geschorst, agenten deden de zaal ont ruimen, maar vijftienhonderd werklieden bleven voor het gebouw schreeuwen en „pa ira" zingen, tot de gendarmerie te paard het plein voor het stadhuis schoonveegde. Admiraal Courbet heeft zijn geheel vermogen vermaakt aan de Fransche Maat schappij tot redding van drenkelingen. Zijne familie, die zeer gefortuneerd is, verzocht hij in zijn testament zijn laatsten wil te eerbiedigen. Gisteren kwamen te Marseille 7 ge vallen van cholera met doodelijken afloop voor. SPANJE. In de gisterenmorgen onder voorzit terschap van den koning gehouden minister raad is beraadslaagd over de nola, die naar Berlijn zal worden gezonden. De nota zal in vriendschappelijke termen worden gesteld; zij zal de feiten doen uitkomen, op welke de Spaansche aanspraken zijn gegrond, en aandringen op erkenning van Spanje's rechten. Officiëele depêches melden, dat de bevelhebber van de Duitsche kanonneerboot litis, die op 7 September met den Duit- schen consul en den gouverneur der Phi- lippijnen te Manilla aankwamvervolgeus naar Singapore vertrok. Volgens bericht uit Hongkong is het Spaansche oorlogschip Velasco te Yap aan gekomen, waar een Spaansch gouverneur zal blijven. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Times gemeld, dat de geruchten betreffende het verschijnen der cholera te Palermo zich bevestigen. De Rassegna meldt 19 gevallen, waarvan 5 met doodelijken afloop. Toen de Galileo op 9 dezer van Palermo te Napels aankwam en hare passagiers aan land had gezet, ontstond groote paniek onder de bevolking van laatst genoemde stad en verzamelde zich eene groote menigte voor het Hötel de Romedreigende de glazen in te werpenindien de passagio uit Sicilië niet verwijderd werden. tusschen meldt de Riforma, dat de epidemi' te Palermo niet zoo ernstig isals door sons mige bladen wordt voorgesteld. DUITSCHLAND. Volgens den Reichsanzeiger heeft 4 Duitsche gezant te Madrid, graaf Sola,' op 4 September aan den Spaanschen mink! ter van buitenlandsche zaken mededeelii, gedaan van eene kennisgeving van den rijtj kanselier. Dit document, dagteekenendvn 31 Augustus, constateert, dat op de Can, linen talrijke Duitscbers gevestigd zijn, f, nooit iets hebben vernomen van eene Spaansch souvereiniteit over die eilanden. Op jt onbeheerd gebied zijn Duitsche en Engels^ belangen vertegenwoordigd, maar Spaansche. Eene poging, in 1874 doè den Spaanschen consul gedaan, om ten zichte van de Carolinen ambtshandeling te volvoerenis afgestuit op protest Engeland en Duitschland, zonder dat SparJ zijn aanspraken heeft doen gelden. Öjj i thans nog is de keizerlijke regeering bereid om de aanspraken van Spanje aan een otfc! zoek te onderwerpen en, indien dit |i geen resultaten mocht leidenom de z» over te laten aan de scheidsrechterlijke b slissing eener bevriende mogendheid. De internationale telegraafconferetti heeft gisteren de eerste lezing van het ca oept-reglement ten einde gebracht. De tegenwoordigers van IndiëJapan en Brazil legden definitieve verklaringen af betreffen) de verlaging der tarieven voor het overzees: verkeer. De voorstellen van Duitschland, betó fende de telephonie, zijn met geringe vijs gingen aangenomen. De laatste lezing van het concept-rejt ment zal waarschijnlijk aanstaanden Maanèi plaats hebben. Eene afzonderlijke zitting zal worden p houden om te beraadslagen over de eindh- slissing der groote kabelmaatschappijen b treffende de verlaging van het tarief rei overzeesch verkeer. Naar men verneemt heeft de n;* rings-president van Oost-Pruisen, de Ik Schlieckmann, besloten de tusschenlwi van de kooplieden van Königsberg tengisa hunner verdreven stadgenooten, de Pools! gezinde Russen in overweging te nemen Het bericht, door den Czas gent!: dat alle Franschen in Posen bevel zooi ontvangen hebben, het land te verlitt wordt officieel tegengesproken. -Verscheidene Fransche officieren heKe getracht in civiele kleeding en zonder vet: van de Duitsche militaire overheid dei: oeuvres van het gardecorps in de nabijlk van Buch (aan den Stetliner spoorweg) Ij te wonen. Het duurde echter niet k of zij werden als officieren herkend en bete doch met den noodigen aandrang uitgee digd, hunne behoefte aan frissche tó elders te bevredigen. Het incident tó in militaire kringen nogal gerucht genet OOSTENRIJK. Naar uit Weenen wordt gemeld,: aartshertog Rudolf geheel hersteld van verwondingendie hij dezer dagen bij K val uit zijn rijtuig had bekomen en reeds op de jacht geweest. RUSLAND. Den 4en en 5en dezer zijn te Wantte de eerste Russische onderdanen aangekous die uit Pruisisch Silezië zijn verdien Het aantal bedroeg ongeveer 300 perso» bestaande uit vrouwen, kinderen en® lieden. De meeste hadden aan alles gete en waren met geweld naar de Russiss grens gebracht. Zij hadden te Sosnoi» moeten bedelen om zich eenige leven* delen en geld te verschaffen, die zij" de reis noodig hadden. SERTIE. In Servië laten rust en orde bij w during veel te wenschen over. Volgens* telegram uit Belgrado is weder in vers* dene landbouwdistricten de staat van tóf aangekondigd. Desniettemin wordt office verklaard, dat onder de plattelandsbevoli' geen misnoegen heerschtook wordt ontfc dat de boeren, wier landerijen bij ew* verkocht zijn geworden wegens wanbetalo daar zij weigerden de belasting te volte de struikrooverij tot middel van beslt gekozen hebben. Uit de provinciën wora vele misdaden van dien aard gemeld. b. v. werd te Brerovica een staatsam! naar van have en goed beroofd, en» zijner neven voerden de roovers mede,' hen niet dan tegen hoog losgeld "1 laten. De regeering heeft een prijs v«i! dukaten uitgeloofd aan dengene dis

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2