NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. =- Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 tent. Zaterdag 12 September 1885, N°, 214. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE, in.) Leidsche Courant Voor Leiden,, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199c Jaargang. STABSlflEBlïS. Een honderdste verjaardag. Aan het einde der aanstaande week, Don derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, viert het zoo gunstig bekende genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix" zijn honderdste verjaring. Een honderdjarige grijsaard, die nog zoo flink en vlug ter been is en zoo volkomen gezond, verdient wel een weinig attentie op zijn verjaardag. Wij twijfelen niet of er zijn binnen deze gemeente zeer vele familieën, die liet een of ander aan deze nuttige instelling te danken hebben en die in haar wel en wee levendig deelnemen, 't Zou ons dus niet verwonderen, als gedu rende het feest tal van vlaggen de zichtbare bewijzen gaven van deze zeer begrijpelijke deelneming. Door den minister van oorlog is be paald, naar aanleiding van het kon. besluit van 16 Juli jl. houdende wijziging der regelen omtrent de benoeming van burger genees kundigen tot reserve-officier van gezondheid dat de gelegenheid tot het doorloopen van een cursus in de vakken, sub A. van voor schreven besluit genoemdvoor liendie later tot eene benoeming als reserve-officieren in aanmerking wenschen te kunnen komen, zal worden opengesteld dat de militaire hos pitalen te Amsterdam te Leidente Utrecht en te Groningen, dat tot den cursus kun nen worden toegelaten zoowel artsen als aanstaande artsende laatsten echter alleenvoor zoover zij reeds bevoegd zijn tot het afleggen van het practisch artsexamen. De toelating zal slechts kunnen plaats hebben op machtiging van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en nadat het dien inspecteur is gebleken dat de betrokken arts of student physiek voor den militairen dienst hier te lande geschikt, Nederlander volgens de wet van 28 Juli I860 (Stbl. n°. 44) en tevens van een goed zedelijk gedrag is. Het onderricht wordt kosteloos gegeven. Met het stoomschip Soerabaia zal 12 September aanstaande, des voormiddags te uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Gelijk bekend is wordt aan de tele grambestellers uniformkleeding verstrekt. Thans is echter, volgens de Goescke Crt. op de kantoren bericht ontvangendat de aan maak onbepaald is verdaagd. De tiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ50021.92, bijeengebracht door 250 locale comité's, waaronder: Nieuwveen ad ƒ63.60 en Bos koop ƒ139.59. Den 21. Juni overleed op 38jarigen leeftijd aan de Oostkust van Afrika, in het tot nu slechts door moedige missionarissen onderzochte gebied tusschen Soedan en de Congolanden, de eerw. pater, B. A. Kroot, van Zwolle geboortig. Gisterenmiddag ontstond brand in de droogkamer van de loodwitfabriek der hh. G. Prince en Zonenop den Kattensingel te Gouda, die, dank zij spoedige hulp van brandweer enz., in een paar uren geheel gebluscht was. De Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank zal hare 50e algemeene vergadering houden te Amsterdam op 13 September e. k., des avonds te 7j- uur, in het kerkgebouw der Remonstrant- sche broederschap. De Vereeniging wenscht bij die gelegenheid mede te herdenken het honderdjarig tijdvak van den strijd tegen den sterken drank als volksdrank. Op uitnoodiging van de broeders in Noord- Amerika zullen de vereenigingenvan ge lijke strekking als de Nederlandsche, over de geheele wereld en omtrent denzelfden tijd, daaraan eene plechtige samenkomst wijden als Centennial Temperance Celebra tion 1785-1885. Als redenaar hoopt op te treden het eerelid der Vereeniging ds. C. S. Adama van Schel- teraa. Het zangkoor „Harpe Zions" heef' medewerking toegezegd. Gisterenmorgen werd te Tessel aange bracht eene vlet, waarin twee mariniers zaten, die 's avonds te voren uit het Nieu- wediep waren gedreven en het land niet weder hadden kunnen bereiken. Den ge- heelen nacht hadden zij voor anker gelegen met een noodsein aan een riem gebonden. Doornat werden de schipbreukelingen door de blazerschuit T. X. 23 ontdekt en uit hun benarden toestand gered. Nadat eenige personen te Baarn in hechtenis waren genomen, die verdacht wer den op den jachtopziener des konings aldaar te hebben geschoten, heeft een jong veld artillerist te Eemnes bekend het schot te hebben gelost. De dader is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. De toestand van den jachtopziener, wien 13 hagelkorrels (geen kogel) uit het hoofd zijn gehaald, boezemt nog steeds zorg in. In het verslag van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen wordt melding gemaakt van een plan van den kommandant der gevangenis de „Kruis berg'', om daar een muziekcorps zamen te stellen, waarvoor hij de geldelijke hulp van het genootschap vroeg tot het aanschaffen vau instrumenten, het bezoldigen van een muziekonderwijzer enz. Het hoofdbestuur had echter bezwaar tegen het brengeii van muziek in de gevangenis. Voorts was het van oordeel, dat, indien dit raadzaam en nuttig werd geoordeeldde bekostiging er van op den weg der regeering zon liggen, die ook de lectuur betaalt. De kamer van koophandel te Harlin- gen ducht van de uitvoering van het plan der heeren Buma, Van Diggelen c. s., tot indijking van de Zuiderzee, de geheele ver nietiging van den handel en de scheepvaart van Harlingen. Bij voorbaat protesteert zij daarom tegen het ontwerpzoodat zij dan ook geen afgevaardigde ter algemeene ver gadering zal zenden. Men meldt aan de Zeeuw. Ct. uit Joure Hebben Amsterdam, Zwolle en Rotterdam hunne oproerige tooneelen, Broek en Snik- zwaag waren dezer dagen ook in opstand. De personen R. T. V., Van Oppenhuizen, H. v. d. V. enG. S., van Joure, arriveerden ongeveer 5 uur te Broek met vaartuig en geweren. In de nabijheid der huizen scho ten zij op de tamme eenden, die er altijd in overvloed te vinden zijn, ja hadden de driestheid de onschuldige dieren in de wijken bij de woningen na te zetten. Toen ingeze tenen hen op dat laaghartige bedrijf opmerk zaam maaktenwerden zij met scheldwoorden overladen en op tartende wijze uitgejouwd. Onverhinderd zetten ze hun moorddadig werk voort tot Snikzwaag, maar het scheen, dat de onophoudelijke schoten ook de bewoners oorlogszuchtig maakten. Eenige personen, woedend geworden, gingen er op afen naar men zegt loste toen een van het drietal een schotdat vrij zeker doel had getroffenzoo niet de persoon in quaestie zijdelings ware uitgeweken. Spoedig waren de partijen handgemeen, waarbij de jagers een goed gevulde weitasch verloren. Evenals in 1296 de Gooische boeren, kwamen nu de Waterlanders van alle zijden opdagenwaarop G. S. en R. V. het ergste vreezende, met hun vaartuig de vlugt namen. Een dertigtal personende meesten met stokken gewapend, gingen nu langs het Broekster voetpad naar de Zijlroede om de vluchtelingen te achterhalen, maarzij waren gevlogen. Zeer zeker een geluk, ware het hier tot een treffen gekomenzon der twijfel was er bloed gestroomd, want vele waren „iu gramschap fel ontstoken." Inmiddels was H. v. d. V. bij den kastelein Speelman voorloopig in bewaring gesteld. Na deze drijfjacht ging ieder huiswaarts, de weitasch werd medegenomen en is later aan de politie overhandigdterwijl de bevoegde macht met een en ander in kennis is gesteld. Treurig voorzeker, dat de jachtwet tot zulke tooneelen aanleiding kan gevenen dat rustige landbouwers, die het gevogelte met zorg kweeken en 's winters overvloedig van voedsel voorzienop dergelijke wijze geërgerd kunnen worden. Weigerde men jachtakten aan personen, die niet ter goeder naam en faam bekend stonden, gebeurtenissen als de hier gemelde zouden niet plaats hebben. 's GK VVEMIAGE. Door Z. M. is aan C. J. Gaade, te's Gra- venhage, als commissaris vertegenwoordi gende bij de Nederlandsche regeering de spoorweg-administratiën Grand-Central-Belge, Luik-Maastricht en Gent-Terneuzen, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van La Croix commemora tive it l'établissement de chemins de fer de Belgique, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. zijn de volgende pensi oenen verleend, aan: mevr. A. M. A. Scholten, FEUILLETON. „O, ik ben bereid mijn millioenen te schenken aan hemdie mijn kind redden zal. Zegmoet ik haar aan den een of anderen geneesheer toevertrouwen Als het noodig is, zal ik in mij de kracht vinden om verwijderd van haar te leven, zes maan den lang, zelfs een jaar als het moet." „Ik geloof werkelijk, dat het in het be lang van Aurora noodig zal wezen, dat je voor een tijd van haar scheidt," antwoordde Nan Ossen. „Je bemint je dochter te veel, arme vriend! en je oefent op haar een in vloed, die, naar ik. vrees, haar genezing moeilijkzoo niet onmogelijk zou maken." „Ik voel dat mijn hart breekt bij de ge dachte aan scheiding. Maar dat offer zal ik brengen. „Zult gij het kunnen?" „Heel goed. Gisteren heb ik den gan- schen dag naar het beste en meest afdoende middel gezocht om het kwaad te genezen." „En je hebt het gevonden?" „Ja." i,0spreekW illemZeg mij spoedig „Aurora is niet krankzinnig. Goddank! neen. Het is dus nutteloos haar aan een beroemden geneesheer toe te vertrouwen. Maar het is dringend noodig, dat zij zoo spoedig mogelijk van hier gaat. Het is nog niet te laat hoop ik. Maar het is tijddat zij een beetjedat is langzamerhand en met behoedzaamheid in het maatschappelijk leven worde ingelijd. Eerst moet zij leeren zien om te kunnen waarnemen. Haar geheele opvoeding moet zeer spoedig worden over gedaan en zij moet het onderwijs ontvangen waarop een dochter van den graaf De Las- serre aanspraak heeft. Aurora is een jong meisje, dat kind gebleven is. Zeker, de taak is moeilijk genoeg voor wie haar aanvaarden zal. Ik raad je niet je dochter op een kost school te plaatsen. Er zijn er heele goede, maar zij zou daar niet in een omgeving we zen die haar paste. Daarenboven kunnen de zorgendie men haar in een opvoedingsge sticht kan geven, niet van voortdurenden onafgebroken aard wezenzooals noodig is. Je dochter moet een onderwijzeres hebben, die noch te jong, noch te oud is, die sedert lang haar sporen heeft verdiendeen persoon van vertrouwen, eerlijk en op wie men kan staat maken, vol toewijding, onberispelijk van gedrag en zoo volmaakt mogelijk, die zich ernstig hechten zal aan hare kweeke- linge en haar vriendin en een beetje haar moeder zal worden „Ja. Maar waar die zeldzame parel te vinden?" „Wees gerust. Wij zullen haar vinden." „Maar bestaat zij wel eens?" „Jazij bestaat." „Kent gij haar?" „Ik ken haar, en wij hebben haar zelfs bij de hand. Toen ik een jaar of acht ge leden Nederland veiliet om mij met mijn gezin te Parijs te vestigen in het huis dat ik in Avenue des Champs-Elysées heb ge kocht, was mijn oudste dochter, die voor vier jaren getrouwd isbijna veertien jaren oud, en haar zuster, die insgelijks in het begin van dit jaar in het huwelijk trad, nog slechts tien jaar. Ter voltooiing van haar opvoeding, zocht ik een onderwijzeres. Ik had het geluk de persoon te vinden, waar over ik ?oo even sprak. Zij heeft met ons geleefd als lid van het gezin, gedurende ze ven en een half jaar. Dat zegt alles. Nooit heeft men haar een enkel verwijt te doen, een enkele opmerking te maken gehad. Het is een toonbeeld van een onderwijzeres; het is de vertrouwbare vrouw, die je dochter noodig heeft." „Hoe oud is zij?" „Tusschen de dertig en veertig. Ik weet het niet zeer juist." „Zij heet?" „Mevr. Durand." „Dus is zij getrouwd?" „Zij is weduwe. De nagedachtenis van den overledene houdt zij in eere. Zij koes terde voor hem de grootste genegenheid. Nooit heeft zij den rouw afgelegd." „Aldus, Willem, geloof je, hoop je, dat door mijn dochter aan die dame toe te ver trouwen „Ja, ik hoop dat mevr. Durand Aurora zal doen verrijzen uit haar geestelijke ver- dooving." „Mevr. Durand zal de onderwijzeres mij ner dochter worden. Je zult haar meêdeelen welk een onmetelijken dienst ik van haar verwacht, en haar namens Pierre Rousseau een belooning toezeggen, die haar een on afhankelijk bestaan in de toekomst verzekert, en haar en hare oudersals zij die nog heeft, voor alle gebrek zal vrijwaren." „Waarom moet ik uit naam van Pierre Rousseau spreken, en niet uit naam van den graaf De Lasserre?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1