BUITENLANDSCHE BERICHTEN. jc^ s ma h -ms m z mm 1Ï ,/m w nr. toonen. De 100 lediggangers mogen al een zekeren indruk te weeg brengen, iedereen weet, dat er in eene stad van 134,052 zie len allicht eenige honderden zonder werk zijn; wie echter gelooft, dat de „werkzoeken den" langs de straten kruissen, vergist zich; het zijn de baliekluivers en straatslijpers, de ontslagen kolonisten en luiaards van beroep, die zich het air geven van in verdrukking te leven; de man, die werkelijk voor vrouw en kinderen het brood wil verdienen, klopt bij alle werkbazen aan eu gaatals het met den gewonen arbeid gedaan is, met negotie venten (zooals er nu honderden zijn), of tracht tijdelijk bij een huurkoetsier of aan den tram, te Scheveningen als koffiehuisbe- diende of te huis met eigen geknutsel het noodigste te verdienen. „Men moet het werkvolk hier maar eens hooren spreken om te weten hoe weinig vat de geest der revolutie op onze goedaardige arbeidende klasse heeft. Van die soosjelisten mot ik niks hebben", en „dankiewel voor die jesjaaldimmeeratie", dat hoort men allerwege. „Ze krijgen mij niet", zei mij gisteren een verver, die de laatste hand legde aan een karwei in mijn huis en die aan het einde van deze week vermoedelijk zonder werk zou zijn. „Ik ga met kaas loopen", voegde hij er bij, „en als dat niet gaat, wat anders. Maar ik weet zeker, dat rond- loopen, schreeuwen en borrels drinken geen cent voor 't huisgezin geeft, en dat ten slotte de onschuldigen het gelag betalen in de nieuwe cellulaire gevangenis." „In zijn eenvoud sloeg de man den spij ker op den kop. Zoo oordeelt de meerder heid. Voorloopig kan dus de cavallerie nog rustig in de kazerne blijven." Wij zijn in de gelegenheidzegt de Delftsche Cour., het adres mede te deelen, door de kamer van koophandel aan de directie der H. IJ. S. M. gezonden, naar aanleiding der wijze, waarop het nieuwe station alhier wordt geëxploiteerd. We gelooven dat daarin juist zijn weergegeven de rechtmatige grieven, die het reizend publiek eiken dag in meerdere of mindere mate ondervindt. We hopen ten zeerste op af doende verbetering. Delft, 7 September 1885. Aan den Baad van Administratie der H. IJ. S. M. Amsterdam. In de laatstgehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Delft werd, na nauwkeurig onderzoek omtrent de van verschillende zijden bij haar ingekomen klachten en bemerkingen omtrent de wijze, waarop bij de indienststelling van het nieuwe station de exploitatie geregeld is; met algemeene stemmen besloten zich als orgaan van handel en nijverheid tot u te wenden om te trachten daarin afdoende verbetering te verkrijgen. De bezwaren, die de kamer meent onder uwe aandacht te moeten brengen; zijn de navolgende a. Dat streng wordt vastgehouden aan de bepaling, dat na vijf minuten vóór de aankomst der treinen geen plaatsbewijzen meer worden uitgegeven. Het feit heeft zich voorgedaan, dat aan een reiziger een kaartje werd geweigerdhoewel de trein nog niet aangekomen was en niettegenstaande hij aanbood de bepaalde boete te voldoen, werd hem de toegang tot het perron ge weigerd en op verzoek van een der spoor beambten werd hij door de politie aangemaand het terrein te verlaten. b. Daar het eerste of breede perron geheel buiten dienst blijft, is voor aankomst en vertrek alleen het tweede of smalle per ron aangewezen; afgescheiden, dat bij koud of regenachtig weder reizigers worden bloot gesteld aan het opdoen van alle mogelijke kwalenis het perron zelfs voor den dienst veel te smal aangelegd omwat in Delft meermalen plaats heeft, de vertrekkende en aankomende reizigers van twee treinen te bergen, ongerekend dat de weinige breedte nog dienen moet tot vervoer van bagage en bestelgoederen met breede goederenwagens, waarvan elke wagen de helft der breedte van het perron inneemt. c. Dat voor doorgaande reizigers geen mogelijkheid bestaat zich te voorzien van plaatsbewijzen om verder te reizen. De kamer meentdat dit zeer ten nadeele vooral van het handelreizend publiek is. d. Een andere klacht, een der leden van de kamer zeiven overkomenisdat men geen gelegenheid heeft, zij het ook tegen betaling, toegelaten te worden op het tweede perron, zoodat men doorgaande rei zigers niet spreken kan; hoe dikwerf komt het niet voor, dat men per telegram ver zocht wordt even aan den trein iemand te komen spreken; dit nu is in Delft door de heerschende bepalingen onmogelijk gemaakt. e. Dat hoewel het niet direct op haren weg ligt de kamer, nu zij eenmaal met deze haars inziens rechtmatige klachten tot u komt, tevens er op wijzen wil, dat hulp behoevenden of kinderenal of niet beladen met bagage, niet in of uit den trein kun nen geholpen worden, zoodat ongelukken zeker ook daarvan het gevolg moeten zijn. De kamer, hoewel zij het goed recht der maatschappij erkent om de controle op het vervoer van reizigers zoo scherp mogelijk te doen zijn, en zij meent zich niet te vergissenmet daaraan de zoo zeer gewraakte bepalingen toe te schrijven vertrouwt tochdat ook uwe directie het belang van het publiek, daaraan niet geheel zal willen opofferen. Ze is er stellig van overtuigd, dat een onpartijdig onderzoek u er toe zal moeten brengenveranderingen in het leven te roepen, die zoo niet aan alle genoemde bezwarenzeker aan de meeste der door ons genoemde, zullen tegemoet komen. De Kamer voornoemd: (was get.) J. M. De Kuyser, Voorzitter. J. G. Perk, Loco-Secretaris. Men meldt aan de N. K. Ct. uit Delft: Zondag middag 11. verliet, onder voorgeven van eene wandeling te willen doen, de bijna 16jarige kweekeling D. A. v. B. de ouderlijke woning alhier, en keerde niet terug. De ouders ontvingen den vol genden dag een brief uit Rotterdam, inhou dende dat hij op weg naar de gemeente De Lier door een man was aangeranddie hem om geld had gevraagdop zijne weigering was tusschen hen eene hevige worsteling ontstaanen de aanrander was daarop plot seling ineengezonken en roerloos blijven liggen. De 16jarige knaap had toen het lijk onder struiken verborgen en de sporen van de plaats gehad hebbende worsteling zooveel mogelijk uitgewischt. Uit vrees voor straf zou hij trachten de wijk naar Parijs te nemen. De beangstigde vader begaf zich naar Rotterdam, ten einde den jongen op 't spoor te komen, en ont moette hem 's avonds bij toeval op straat. Te Delft teruggekeerd, werd hij aan 't politiebureau gebracht en verklaarde, dat alles wat hij in dien brief omtrent de wor steling en den dood van den aanrander had verhaald, overeenkomstig de waarheid was. Daar volgens aanduiding de aanranding onder Hof van Delft zou hebben plaats gehad, liet de burgemeester dier gemeente, na met de zaak in kennis te zijn gesteld, een rij tuig inspannen om zich door den kweekeling de plaats te laten aanwijzenwaar hij 't lijk verborgen had. De plaats werd evenwel niet ontdekt, en omstreeks middernacht keerde de burgemeester onverrichterzake terug. Aan 't politie-bureau teruggekomen en op nieuw ondervraagd, kwam de jongen tot bekentenis en verhaalde dat alles, wat hij aan zijne ouders had geschreven, louter verzinsels waren. Uit Vianen wordt van 7 Sept. aan het U. D. gemeldGisteren morgen maakten een viertal polderjongens hier vrij wat be weging. Een onderbaas, die bij hen en, naar we vernemenbij meer anderen niet bemind is, werd in zijn kosthuis, eene her berg, opgezocht, doch niet gevonden, omdat hij zich schuil hield. Eene andere, naar men zegt, ook gedienstige geest van den aannemer, die zich met een paar arbeiders in de gelagkamer bevond, moest deze te leurstelling ontgelden en eene vechtpartij ontstond, waarbij een groot aantal glazen, kruiken en flesschen weiden stuk geslagen. 's Avonds was het nog even onrustig vergezeld van eene groote menigte trokken zij door de stad. Ernstige ongeregeldheden hadden niet plaats en de politie hield zich, wellicht zeer wijselijk, heel kalm. Het ge volg van hunne groote bewegelijkheid moesten de vier polderjongens echter den volgenden dag hooren, toen hun werd aangezegd, dat zij het werk konden verlaten. Een nieuw bedrog bij het aangeven van eene vrijwillige verbintenis voor den dienst van het O. I. leger, werd dezer dagen door de Amsterdamsche politie ont dekt. Een zeker persoonreeds vroeger voor gezegden dienst ongeschikt verklaard, deed voor zich een zijner vrienden, een gewezen militair, de keuring ondergaan. Aan de kazerne aldaar wist hij na de keu ring heimelijk diens plaats in te nemen en landde te Harderwijk aan bij het depót, waar men hem voorloopig in de kazerne opnam, totdat het bedrog ontdekt en de bedrieger in hechtenis genomen werd. Uit Zwolle wordt i. d. 7 September gemeldDe proclamatie van den burge meester betreffende het te 9 uren sluiten der koffiehuizen en tapperijen is heden in getrokken, de huzaren zijn hedenmorgen 11 uur weder naar Deventer vertrokken, zoo- dat. de rust hersteld is. Aan het D. v. Z. en 's Gr. wordt uit Enschedé geschrevenDonderdag was het kermis. Om de arbeiders in de gelegenheid te stellen daarvan te genietenwerd hun in de stoomweverij der heeren Ter Kuile en Morsman vergund, des middags te 4 uren den arbeid te staken. Een 14-tal verzocht om 12 uren vrij te zijn, hetgeen echter werd geweigerd, waarop zij evenwel om 1 uur wegbleven en dus stilzwijgend hun ont slag namen. Toen de machinist de machine in beweging wilde stellen, ontdekte hij ge lukkig dat de luchtpomp afgesloten was. Had hij dit niet opgemerkt, dan ware de machine met geweld uiteengeslagen en zou den de ongelukken niet te berekenen zijn geweest. Men vermoedt, zegt de bericht gever, dat een der 14 arbeiders, naar men zegt onder socialistische!) invloed, het laag hartig feit heeft bedrevenmaar tot nog toe doet men te vergeefs onderzoek. Te Lithooijen had Zaterdagavond een treurig ongeluk plaats. Terwijl de knecht van den landbouwer J. De Waard met eene kar reed waarop de dienstmeid en het zoontje van De W. gezeten waren, ontdekte hij dat er iets aan het tuig niet in orde was. Toen hij dit, zonder van de kar te gaan, wilde in orde brengen, schrok het paard, met dat gevolg, dat alle drie weldra van de kar vielen. De knecht, wien het rad juist over den hals ging, was terstond dood; het knaapje had eene hersenschudding, zoodat het be wusteloos opgenomen werd en niet buiten gevaar iseu de meid heeft zich inwen dig, daar het rad haar over de borst ging, zwaar bezeerd, terwijl daarenboven een der schouders uit het lid is. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, te 's Gravenhage, kommandeur der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach; rar. C. H. graaf Van Bylandt, te 's Gravenhage, kom mandeur 1ste klasse der Hertogelijk Saksi sche Ernestinische Huisorde, en aan den heer W. L. Loth, gouvernements-landmeter in Suriname, van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is benoemdtot rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, thans subst.- griffier bij de arrond.-rechtbank te Haarlem, en tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton OnderdendamA. Helderman, ont vanger der registratie en domeinen te On derdendam. Door Z. M. is aan P. J. Donkers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Aarle-Rixtelen is aan E. Vincent, gemeente-secretaris van Lonne- ker, vergunning verleend om te Enschedé te wonen. Voorts is: aan E. A. Boot, secretaris en ontvanger der gemeente Klun- dert, machtiging verleend tot het gelijktijdig bekleeden der betrekking van sub-ontvanger der accijnzen aldaar; en goedgekeurd: dat de burgemeester van Baarn en Eemnes, jhr. mr. B. Ph. De Beaufort, is benoemd tot secretaris der gemeente Eemnes; en dat aan den burgemeester van Merkelbeek, M. J. Palmen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan den heer J. H. R. Beaujon, gezaghebber van St. Martin (Ne- derlandsch gedeelte), op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de door hem be wezen langdurige en trouwe diensten. De minister van koloniën zal op 11 dezer geen audiëntie verkenen. BELGIË. Het programma van de plechtige uit- deeling der bekroningen der Antwerpsche tentoonstelling op 14 Sept. is vastgesteld. De koning en de vorstelijke familie zullen bij hun aankomst in de tentoonstelling ont vangen worden door den minister van openbare werken en andere autoriteiten. Na de redevoeringen en de voorlezing van het getal bekroningen door elk land behaald zullen de tenloonstellers in groepen en vol gens rangorde voor den koning defileeren, te beginnen met de schoone kunsten. De uitroeping der bekroningen zal gedaan wor den door den voorzitter van de jury van elke groep. De diploma's en medailles zul len na het sluiten der tentoonstelling aan de deelnemers gezonden worden. Bij on gunstig weder wordt de plechtigheid in de feestzaal gehouden. Uit Madrid wordt gemeld aan de In- dépendance dat de Spaansche vlag werkelijk op het eiland Yap schijnt geheschen, maar tegen den nacht ingehaald te zijn, toen de Duitsche kanonneerboot de hare deed hijschen; dat Duitschland gisteren (Maandag) heeft aangeboden, de Yap-eilanden te ontruim.! mits zij niet door Spanje zullen word®] zet, zoolang er op de diplomatieke o] handelingen geen beslissing is verkreeel dat Duitschland zelfs heeft verklaard" I bezetting der Yap-eilanden door Spanje j effectief te zullen erkennen, zoodra Spi,| kan bewijzen dat de Spaansche slag geJ schen was véér de aankomst der DuiJI kanonneerboot; dat de terugroeping van dj Spaanschen gezant te Berlijn alleen dj koning Alfonsus was verhinderd. Het gewicht van deze depêche zal 'toog springen, zegt L'Indép. zelve hierfel Zij stelt de geschiedenis der hezettin» i«| de Yap-eilanden in een geheel ander litil omdat er uit schijnt te blijken, dat de Spél jaarden wel degelijk het eerst gekomen] om het grondgebied feitelijk te bezettrï Bovendien bevestigd zij de conciliante vj klaringen van den heer Yon Solms en ij graaf Herbert Von Bismarck (tijdelijk mij ster van buitenlandsche zakenwant ail alleen is het aanbod tot ontruiming van] Yap-eilanden, door Duitschland, enindirttj verloochening van den bevelhebber der D«I sche kanonneerboot, maar Duitschland daardoor ook af van alle argumenten, ij het had kunnen ontleenen aan de terêl woordigheid van zijn vlag op de eilander* Voorst wordt gemeld, dat de terugroepinl van den Spaanschen gezant te Berlijn, ie] een gewelddadige afbreking der betrekkingal en misschien het conflict met DuitscliÜ* ware geweestbelet is geworden dooi J persoonlijke tusschenkomst van koning fonso. Deze souverein heeft, van het een» oogenblik, zich voorstander getoond san] vreedzame oplossing en van een beroep il de goede trouw van de Duitsche regeer] E\GËL.4\ II. Men zegt, dat de Engelsch-Indisél regeering een verdrag heeft gesloten den Khan van Beludchistanwaarbij dal in geval van een oorlog met Rusland] ghanistan zou bijstaan met 30000 u] Daarentegen zou hij evenals de Emit sul Kaboel een subsidie krijgen van Engel] en zou zijne hoofdstad Kelat door een spoel weg met Quettah worden verbonden. FRANKRIJK. De Fransche minister van buitenland] zakenDe Ereycinetheeft aan den Franstij I gezant te Madrid getelegrafisch gelast,<1 ten opzichte der Carolinen met omzictil heid te werk te gaan en eene afwachlaB houding aan te nemen. Prins Louis Napoleon, tweede siB van Jéróme Napoleon en prinses Clotll gaat eene reis rondom de wereld ondasl men; in gezelschap van een oud-officierèl keizerlijke marine. In de eerste dagen al October gaat hij scheep te Havre, ml bestemming naar New-York. Na een rel blijf van eenige weken in de Vereenijil Staten, zal de prins over San Francis: naar Shanghai gaan, van waaruit achterenB volgens Achter-Indië, Java, Hindostanel Perzië bezocht zullen worden. De tenjB reis zal plaats hebben over Rusland, Oei tenrijk en Zwitserland. De Gaulois bevat een telegram til Madrid, gedateerd 7 September, san fel volgenden inhoud: de opgewondenheid rel het volk duurt voort; duizende manui vullen den geheelen dag de straten; il quaestie van den dag vormt het onderra;! van alle gesprekken. De menigte doorloop I de straten gewapend met vaandels onder i: B kreten „Dood aan Bismarck!" Een ag®B van politie, die een dezer vaandels ifel afnemen, werd met een dolk dood gtsk-B ken; twee manschappen van de garde cl ernstig gekwetst. De cholera in Spanje blijft vermindffil en ook te Marseille daalde het aantal sted I gevallen tot 10 per dag. Te Touloül eveneens verbetering waar te nemen, »l te Montpellier en te Cettes doen zich f steeds nieuwe ziektegevallen voor. In Ml breidt de epidemie zich niet uit en scbipl daar beperkt te blijven tot enkele gevallea, I welke zich in Parma en in de nabijheid®! Napels vertoonden. SPANJE. De regeering, de pers en de gel®! natie zijn eenstemmig van gevoelen, Duitschland's voorstel, om het Carolinei-B geschil aan de beslissing van een scheids I gerecht te onderwerpen, van de handmol worden gewezen, als beleedigend voor Spanf'l nationale eer. Tijdingen van de ïeknM die den 25en Aug. is vertrokken met bei® om Yap weder in bezit te nemen, worfeB te Madrid met spanning tegemoet gezien. Bij eene anti-Duitsche manifestatie tl Valencia werd het wapenschild van «I Duitsche consulaat afgerukt en vlagge] vernield. Ook te Saragossa had eene Duitsche demonstratie plaatts Eenige M'l

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2