BUITENLANDSCHE BERICHTEN. JE m.XE IE: O a .EER. „m ]*i rm^- Naar het genoemde blad tevens verneemt, hebben eenige ingezetenen het plan opgevat een vereeniging in het leven te roepen to) ondersteuning der gestelde machten bij handha ving der openbare orde. Deze vereeniging zou zich mede op de hoogte kunnen stellen van de behoefte aan werk in de gemeente, enz. Reeds Donderdag a. s. zal ter correc tioneels terechtzitting der rechtbank te Zwolle een der gedurende den jongsten oploop aldaar in arrest genomen personendie ruiten in geworpen hebbenterecht staan. De 14e algemeene vergadering der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde werd Zaterdag te Zwolle gehouden onder voorzitting van mr. D. Visser van Hazerswoude. Meest alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hh. Alberda van Ekenstein en dr. Koster, in plaats van de heeren Quin- tus en Van den Berg, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar waren. In beginsel is besloten, in 1887 eene groote tentoonstelling te houden te Amster dam; in de vergadering van 1886 zal het hoofdbestuur rapport uitbrengen omtrent den uitslag van zijne pogingen om uit te zien naar de middelen, ten einde daar een ge schikt gebouw te stichten of te huren. Voorts is besloten, dat het hoofdbestuur, ingevolge art. 5 der statuten, jaarlijks de leden zal bijeenroepen tot het behandelen van vooraf vast te stellen onderwerpen of actueele vraagstukken, tot het gebied van tuinbouw of plantkunde behoorende, waarbij, volgens art. 8 der statuten, ook aan niet- leden der maatschappij toegang kan worden verleend. De bijeenkomst zal niet met de gewone zomervergadering worden gecombi neerd, maar afzonderlijk, liefst in den win ter, plaats hebben. Een voorsteldat de maatschappij zich richte tot de regeering ter verkrijging van vrijstelling van suikeraccijns voor Jamfa- briekenopdat aldus de oprichting van zulke fabrieken in de hand gewerkt en de vruchtboomenteelt bevorderd worde, is tot de volgende vergadering aangehoudenom het hoofdbestuur gelegenheid tot onderzoek te geven. Aan eene commissie is verzonden een voorstel om kapitaal bijeen te brengen, waarmede de kosten kunnen bestreden wor den tot uitzending van plantenverzamelaars naar tropische gewesten. Voorts werden verschillende prijsvragen uitgeschreven. De volgende algemeene vergadering zal te Leidende vriendschappelijke bijeen komst te Zeist gehouden worden. De burgemeester van Groningen heeft toestemming gegeven, om op Zaterdag 19 September a. e. een optocht te houden door de stad met muziek en vlaggentot uitge- leiding van de afgevaardigden die de mee ting en den optocht van Algemeen Stem recht te 's Hage zullen bijwonen. Door het hoofdbestuur van het „Ge nootschap van Nijverheid'', in de provincie Groningenzal een adres aan de tweede kamer worden gericht, houdende bezwaren tegen de artt. 4, 5 en 6 van het wetsont werp op den kinderarbeid, die voor den landman in die provincie zeer lastig, onuit voerbaar en weinig doeltreffend zullen blij ken, zoo al niet schadelijk voor het kind. Voorts zal er op worden gewezen, dat van deze zijde meer heil verwacht wordt van eene wet, waarbij algemeene leerplicht wordt ingevoerd. De laatste trein uit Antwerpen naar Holland schijnt dikwijls aan groote vertra gingen bloot te staan. Ook Donderdag avond bleef men ruim 5 kwartier te Esschen wachten en het gevolg was, dat o. a de mailtrein naar Engeland via Vlissingen werd gemist. Twee-en-twintig personen, die daar van gebruik hadden willen maken, moesten toen grootendeels over Dover of over Ostende vertrekken. Volgens de Micld. Ct. heeft het den schijn of men van Belgische zijde Vlissingen en de lijn „Zeeland" in de wielen wil rijden en daarom de treinen met opzet te laat doet komen. Trouwens ook de an dere reizigers waren gedupeerd. Van de 200 konden slechts enkelen het doel van hun reis bereiken en moesten de meesten te Breda of te Rozendaal blijven logeeren. Donderdag deed de rechtbank te Roer mond uitspraak in het geding door regenten van de verschillendeweldadigheidsinrichtingen te Venloo, omtrent de verloren kapitalen bij het bekende faillissement Wolters, tegen de curators in dat faillissement ingesteld. Alleen de Heuts-stichting is voor een ge deelte als eischeresse ontvankelijk verklaard van 19 certificaten werkelijke schuld, doch haar is voor het overige, zoowel als aan het R. K. armbestuur de eisch ontzegd, terwijl beide instellingen zijn veroordeeld in de kosten. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan A. J. Rees, eervol ontslag verleend als burgemeester van Made en Drimmelen. De 1ste luit. hij het corps mariniers L. H. J. L. Vogelvanger wordt met den laatsten dezer ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij het 1ste bataljon mariniers te Amsterdamen met 1 October a. s. vervangen door den lsten luit. D. G. Vreedenberg, thans adjudant bij het 2de bataljon te Willemsoord, welke betrek king met laatstgenoemden datum wordt op gedragen aan den lsten luit. O. N. Cazaux van Staphorst, en is de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Beucker Andreae belast met de waar neming der betrekkingen van inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst en lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren, enz. Naar men verneemt zijn op de aan bevelingslijst van drie personen ter benoe ming van een raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage geplaatst de heeren mrs. W. J. Karstenrechter in de rechtbank te Rotterdam, jhr. D. G. Van Teylingen, rech ter in de rechtbank te Middelburg, en H. Van Namen, officier van justitie te Zierikzee. Naar de openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage is dezer dagen verwezen Jacob Nelemaatde 22-jarige boerenknecht die den 15n Juli jl. nabij 's Gravenhage den arbeider Van Spronsen met een dolkmes verwondde, terwijl deze den volgenden ochtend stervende in het land werd gevonden en aan verbloeding is ge storven. De le luit. baron Van Voorst tot Voorst van het 3e bat. reg. gren. en jagers is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van examen ter verkrijging van den rang van officier. Zondag namiddag is zekere S.een 80-jarig man, aan het Bezuidenhout met het doel om zich te verdrinken, in het water gesprongen. Na veel moeite slaagde de politie er in den grijsaard, die reeds gezonken was, met reddingstoestellen uit het water te halen en zijne levensgeesten op te wekken. Naar aanleiding van een gerucht, dat de vrouw, wier lijk een paar dagen ge leden uit den Vijver in het Haagsche Bosch is opgehaald, zich van het leven zou be roofd hebben, om aan de mishandelingen van haar echtgenoot te ontkomen, had zich Zaterdagavond voor de woning van dien man op den Visschersdijk eene groote massa volks verzameld, die niets minder dan de lynchwet op hem wilde toepassen, doorhem hetzelfde lot te doen ondergaan. Men schreeuwde voortdurend: „Waar is de moor denaar?" De man, die bezig was met het huisraad in te pakken, vond het geraden, zich uit de voeten te maken, hetgeen hem geluktezoodat hij voor 't oogenblik het ge vaar was ontkomen. De houding der menigte was zeer dreigend, en zeker zou de verdachte indien men hem meester ware gewordenhet hard te verantwoorden gehad hebben. ENGELAND. Omtrent nieuwe schermutselingen aan de Afghaansche grens seint men uit Allaha bad aan the Daily Chronicle-. „Uit Harat zijn hier weer onrustbarende berichten over een nieuwe botsing aan de Russisch Af ghaansche grens ontvangen. Het schijnt, dat den 14n Aug. de Afghaansche troepen, die te Kala Tapa aan de Kushk gelegerd waren, deze plaats verlieten om zich onge veer 20 ft 30 mijlen noordelijk naar Cha- man-i-Baid te begeven. Toen zij die plaats, welke zich nog juist binnen de grenzen van het Afghaansche grondgebied bevindt, in 't gezicht kregen, vonden zij haar door de Russen bezet en wel in vrij groote sterkte. Niet slechts toonden de Russen zich niet bereid, de plaats te verlatenmaarzij maakten dadelijk vijandige toebereidselen. De Afghanen trokken daarop terug, maar werden door de Russische cavalerie achtervolgd en aange vallen. In het gevecht langs de linie van retraite maakten de Afghanen 3 Russen ge vangen en brachten hen in hun kamp. De gouverneur gelastte echter hun onmiddellijke invrijheidstelling en liet hen naar hun eigen kamp terugkeeren. Men vreest in Herat, dat dit incident den Russen tot voorwend sel zal dienen om opnieuw voruit te rukken." FRANKRIJK. De Officiel bevat het besluit, waarbij de kiezers den 4den October worden opge roepen voor de algemeene verkiezingen. Grdvy keert einde der maand reeds van Mont-sous-Vaudrey naar Parijs terug. De Temps deelt mededat groote troe penmassa's iu de Italiaansche havens bij eengebracht zijn. Volgens sommigen zouden zij voor Tripoli bestemd zijn; volgens ande ren zou Italië, wanneer het tot een oorlog kwamDuitschlaud steunen tegen Spanje. De bestemming der troepen wordt nog ge heel geheim gehouden. - Het conflict van Spanje met Duitsch laud wordt, volgens een bericht aan den Temps, te Weeneri als hoogst ernstig be schouwd; men is zelfs van oordeel dat het noodlottige gevolgen zal kunnen hebben voor den Europeeschen vrede. Ook te Rome worden de jongste gebeur tenissen in Spanje levendig besproken, en hebben reeds aanleiding gegeven tot de bij eenroeping van een ministerraad, onder leiding des konings te Monza. Gisteren kwamen te Marseille 16 en te Toulon 6 sterfgevallen aan cholera voor. Te Gastor, prov. Cadix, ging een bende van 300 socialisten, aangevoerd door den smokkelaar Tuertos, aan liet muiten; zij riepen: „Leve Zorilla", maar werden weldra door het volk uiteengedreven; 15 werden gearresteerd. T« Narbonne had Zondag in de arena een anti-Duitsche manifestatie plaats. Slechts 180 Spanjaarden waren tegenwoordig. Geen enkel incident is te vermelden. In Spanje kwamen 537 sterfgevallen aan cholera voor. DEITICIIL AND. Keizer Wilhelm kwam jl. Vrijdag avond te Pritzwalk aan en werd aan het station door de generaliteiten en de civiele autoriteiten begroet. Hij werd in open rij tuig naar zijn kwartier, het gebouw van den Landbouwbanken werd door de toe gevloeide menigte met luid gejuich begroet. De geheele stad was met vlaggen versierd. Na het avondeten ontving de keizer gedu rende een half uur eenige aanzienlijken bij zich. Zaterdagmorgen begaf de keizer zich, na een uitstekenden nacht, naar de ma noeuvres, welke hij met de grootste belang stelling, omgeven van den kroonprins, de prinsen Wilhelm en Albrecht, prins Arnoldt van Beieren, den erfgrootliertog van Saksen, den Russischen militairen gemachtigde en glansrijken staf. De menigte, welke van de grootste geestdrift deed blijken, verza melde zich telkens om 't rijtuig, waarin de keizer meestentijds stond. Na afloop der manoeuvres inspecteerde de keizer, nog in 't bijzonder, de cavalerieregimenten waarna hij tegen 12*- uren naar Pritswalk terug keerde. Te half 4 ure gebruikte de keizer het middagmaal, tot hetwelk de prinsen en generaals genoodigd waren. Later in den namiddag vertrok de keizer weder naar Berlijn. De nieuwe gouverneur van Elzas- Lotharingen, prins Hohenlohe, is te Straats burg aangekomen en er verwelkomd door den heer Hoffmann, staatssecretaris voor Elzas-Lotharingen. De prins zal weldra naar Carlsruhe vertrekken, om zich aldaar in zijne nieuwe waardigheid aan den keizer voor te stellen. De Dantziger Zeitung bevestigt de tegenspraak, welke voor eenige dagen werd gegeven nopens de beweerde benoeming van prins Reuss (ambassadeur van Duitschlaud te Weenen) tot regent van Brunswijk. Er moet geen oogenblik van zijn optreden als regent sprake zijn geweest. „Ondanks het aanhouden der manifes- tatiën in de straten van Madrid, behoeft men", zoo schrijft de Kólnische Zeitung, „aan eene vreedzame oplossing van het Carolinen- conflict nog geenszins te wanhopen. Zoo lang de koning het gezag in handen heeft, zal het hem niet moeielijk vallen, den weg van diplomatieke onderhandelingen te blijven bewandelen en langs dien weg tot zijn doel te geraken, hetzij met het tegenwoordig, hetzij met een ander kabinet. Hij heeft slechts de quaestie te onderwerpen aan het oordeel der wetgevende lichamen: verzuimt hij echter dit te doen, dan zal hij het stre ven der tegenstanders van het koningschap noodeloos in de hand werken en voedsel geven aan de insinuatie, dat hij eigenmach tig en tegen den wil der natie heeft ge handeld." Gisteren avond isvolgens de N. R. Ct. te Berlijn de volgende hoogst officieuse mededeeling uitgegeven: De stand der be trekkingen tusschen Duitschlaud en Spanje wordt van beide zijden op een peil gehouden, dat voor den vloed der geweldige harts tochten van den grooten hoop niet bereikbaar is. Met het oog op het herhaalde tumult en verder voorgevallene te Madrid is dit een hoogst verblijdend verschijnsel; te mee- omdat onder den indruk van hetgeen aldaar voor het gebouw van het Duitsche gezanrt schap heeft plaats gehadzich ook hier li; dezen en genen eene pessimistische beschot' wing van den toestand openbaart, beschouwingwaarmede de regeering fitl in geen enkel opzicht kan vereenigen. Nu de opvatting in de officieele kringen, en te Madrid, moet op de zakelijke behaj. deling van het punt in quaestie geen invloej worden uitgeoefend door de inmiddels plaat- gehad hebbende incidenten. De Duitsch regeering blijft vasthouden aan het lont streven naar eene volledig onpartijdige bs handeling der rechtsquaestie. In die quaestii zal door het hijschen der Duitsche »L niets worden geprejudicieerd. Langs dip],, matieken weg is er nog niets gebeurd, het. welk voor het zoo prikkelbare nationu gevoel der Spanjaarden eenige gegrond; aanleiding zou kunnen opleveren tot argvu omtrent de Duitsche politiek. Het nl integendeel niet te loochenendat de I# nu toe plaats gehad hebbende onderhand; lingen zelfs zeer bevorderlijk zijn ter bs reiking van een verzoenend resultaat, llr, mag derhalve de vaste hoop koesteren, bet critieke stadium, ontstaan door e® opwelling der Spaansche volkshartstochten zal worden bijgelegd, zonder dateren Spanje eene binnenlandsehe ramp uitbreek die het kabinet van Madrid met alle krach poogt te voorkomen. Duitschlands politia blijft getrouw aan de herhaaldelijk gehani haafde traditiebij alle standvastighef werkzaam te zijn in verzoenenden geest, en bestaande moeielijkheden niet te rj. scherpen, maar uit den weg te ruimen. Uit Madrid wordt aan het Berlin Tagehlatt gemeldDe Spaansche regeerit is door de officieele telegrammen uit Berin in hooge mate gerustgesteld. Het Duitsch departement van buitenlandsche zakeu hu: verklaard, dat de scheepskommandanteni last hadden ontvangende Duitsche vlg niet le hijschen, waar zij reeds de Spaanscb vlag geheschen vonden. Gedurende de onder handelingen zal er geen nieuwe inbezitnemirr plaats hebben. De onmogelijkheid om ij bevelhebber der kanonneerboot Hyiine te» len toe te zenden, was oorzaak van hetgs beurde te Yap, hetwelk echter in denraï lievenden loop der onderhandelingen «ta storing moet te weeg brengen. PER TELEGRAAF. BARCELONA, 7 September. Help: rucht omtrent een aanslag op het leven» den Duitschen consul is ten «enemale vakl Te Barcelona is de rust in het minste] verstoord. BERLIJN8 Sept. De Nordimki Allgemeine Zeitung meldt het volgende: „De kanonneerboot litis had reeds eek weken geleden last gekregen het eik Yap te bezetten. Niemand kon toen te wachten dat een feit als het ouderwerpelijb, dat in den laatsten tijd bij het vaststelli van het koloniaal bezit herhaaldelijk lia heeft voorgedaan, de openbare mee» in Spanje geheel van den weg van beraad zou afbrengen. Zelfs indien Duitsche regeering op de Carolina-eilaifc de zaak in haar geheel had willen lila zou het, wegens het ontbreken van degs meenschap, niet mogelijk zijn geweesti litis nog te bereiken. Ook hieruit bijl dat men hier in de verste verte niet dat de mededeeling in Spanje z<5<$ zot genomen worden. MADRID, 7 Sept. Men is hier meening, dat de laatste mededeeling den gezant van Duitschland hoop kan g« op een minnelijke schikking der aangelege heid van Yap. Algemeen gelooft men. het Duitsche schip weldra YapaandeS jaarden zal overlaten. CAIRO, 7 Sept. Te Kassala wat 15en Augustus alles wel. De voorhoedes het Abyssinische leger is opgerukt om« Kassala hulp te verleenen. De overga» ven 10,000 man zullen tegen llSeptd vertrekken. LAATSTE BERICHTEN. Dooi de politie te 's Hage is m? houden en overgebracht naar het huis arrest zekere sjouwer K.een oude bek bij de justitie, die ten nadeele van kostbaas D., aan de Ammunitiehaven,eei kleedingstukkeu ontvreemd en die ven» gens bij een uitdrager verkocht had. De algemeene vergadering der landsehe Maatschappij van Landbou» Donderdag 17 Sept. e. k. te Purmerei» houden, belooft zeer belangrijk te wo Door het hoofdbestuur is onder de ten van beschrijving het voorstel gedaan over het al of niet wenschelijke eener b van rechten op den invoer van granen gedachten te wisselen en nu heeft de Leiden en omstreken eene circulaire g

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2