NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 9 September 1885. N°. 211. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeo; 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. „O!" Leidsche Courant 4* 11 Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199c Jaargang. stadsjvieu wi. Hedenmorgen ten omstreeks 9 ure klom een jongen, genaamd N. H., oud 6 jaar, achter op een rijtuig, dat langs de Haarlemmerstraat reed. Zijn been raakte be klemd tusschen het wiel, ten gevolge waar van hij er afviel. Na door een aldaar wonen den apotheker te zijn verbonden, is hij naar zijne woning vervoerdalwaar bleek dat het been was gebroken. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ17,916,023.78 en bij de betaalmeesters 1,807,546.65». Te zamen 19,723,570.43'. De verzending van brieven en andere stukken voor Curasao langs den weg van Southampton alsmede die langs den weg van Havre is gestaakt. Er zal voortaan eiken Donderdag met den trein van 7.5 's avonds van Rotterdam naar "Vlissingen, eene ver zending van brieven enz. naar Curaqao ge schieden door middel van de stoomschepen die eiken Zaterdag van Liverpool naar Cu- raqo enz. vertrekken en na 20 it 24 dagen aldaar kunnen aankomen. De gelegenheid tot verzending van brieven naar Curapao met de stoomschepen van den koninklijk West-Indischen maildienst alsmede die langs den weg van New-York blijft bestaan. Blijkens mededeeling van den vice- consul der Nederlanden te Malta worden al daar schepen, komende van Spaansche havens, van Fransche havens aan de Middellandsehe zee, van Gibraltar, van Algerijnsche havens en van havens in Tunis en op Corsica, aan eene quarantaine van 7 dagen onderworpen. Reizigers komende van besmette havens, als hoedanig bovengenoemde met uitzonde ring van die op het eiland Corsica worden aangemerkt, worden op Malta niet toege laten. Invoer van goederenvatbaar voor over brenging van besmetting en afkomstig van meergenoemde havens, is verboden, terwijl vaartuigen, aan boord waarvan zich verdachte ziektegevallen hebben voorgedaan, aan eene quarantaine van 21 dagen zijn onderworpen en schepen, aan boord waarvan zich cholera- lijders bevinden, niet in de haven van Malta worden toegelaten. Overigens wordt aldaar geen enkel vaar tuig, van welke herkomst ook (met uitzon dering van kleine vaartuigjes, vrachtvaart tusschen Sicilië en Malta uitoefenende), tot het vrije verkeer toegelaten, tenzij voorzien van een gezondheidspas, afgeteekend door den Britschen consulairen ambtenaar ter plaatse van herkomst. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel examenvoor het eerste ge deelte de hh.P. Zijlstra en A. Folkertsma te Langweer; P. J. C. Tissen en D. C. Van Nimwegen, te Utrecht; jhr. J. K. Hesselt van Dinter, te Pijnacker; A. Bert- ling, te Arnhem; F. Kat, te Amsterdam, en C. A. Abbing te Haarlemvoor het tweede gedeelte de hh.: P. R. Van Elle- kom, te Breda, en S. Okkinga, te Steenwijk. De zesde en zevende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ36902.206, bijeengebracht door 175 locale comité's, waaronder Aarlanderveen ad ƒ88.386 en Noordwijk aan Zee ad ƒ11.50. Naar men van goederhand aan de A. C. verzekert, zal Z. M. den koning dit jaar niet in persoon de staten-generaal openen. Aan het I). v. Z.-H. en 's Gr. worden nog de volgende bekroningen te Antwerpen medegedeeld, die op de tot heden gepubli ceerde lijsten niet voorkwamen: Gebr. Figee, te Haarlem, machines voor publieke wer ken: zilveren medaille. W. A. Blokhuis, te Noordwijk binnen, verduurzaamde levens middelen: bronzen medaille. Naar het D. v. Z. en's Gr. verneemt, is de heer J. G. F. Riedel, oud-resident van Ambon, thans te Utrecht woonachtig, door Z. M. den Czar aller Russen benoemd tot ridder der orde van St. Stanislas, en de heer jhr. mr. J. E. De Sturler, te Batavia, tot officier in de orde van Medjidieh. Ds. J. A. Van Hamel is 11. Zaterdag te 'sHage, in den ouderdom van 75 jaren, overleden. Hij was achtereenvolgens predi kant bij de Waalsche gemeenten te Mid delburg, waar hij in 1835 zijn dienstwerk aanving, te Haarlem, te Groningen en te Leiden. In 1880 verkreeg hij eervol eme ritaat, en de laatste jaren bracht hij in de residentie door. Door wijlen den heer A. Hoek, in leven geneesheer te 's Gravenhageis, onder andere beschikkingen, gelegateerd aan het „Weduwenfonds voor genees- en natuur kundigen apothekers en veeartsen'*, de som van honderd gulden, vrij van alle rechten. Dit is de tweede maal, dat aan dit fonds een legaat ten deel valt. (Gen. C.) De IJseltram, die gisterenmorgen om halfacht van Oudewater naar Haastrecht vertrok, is op de brug over den IJsel ont spoord zoodat de locomotief te water is geraakt. Gelukkig brak de koppelstang, zoodat de wagen bleef staan. De machinist en de stoker zijn nog bijtijds van de ma chine gesprongen, zoodat er geen ongeluk ken hebben plaats gehad. Bij het hevig onweder van gisteren namiddag is de bliksem geslagen in de boe renhofstede van A. De Bruin, in den polder Bonavontura, tusschen Mookhoek en 's-Gravendeel. De hofstede is geheel in asch gelegd. Ook de oogst van 5 hectare kool zaad, op den zolder geborgen, is verbrand. Alles was verzekerd tegen brandschade. De gemeente-secretaris van Haarlem mr. J. Tielenius Kruythoff, is overleden aan de gevolgen van eene verwonding aan het been, die hij bad opgedaan bij een val aan het centraal-station op 13 Aug. jl. Hij was 57 jaar oud; gedurende 29 jaren was hij als secretaris werkzaam te Haarlem, waar zijn verlies diep wordt betreurd. Zater dag is hij begraven. Maandag .21 dezer zal, naar het N. v. d. D. mededeelt, de zaak tegen Van Ommeren, door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar celstraf veroordeeld wegens het aan plakken van de bekende opruiende biljetten, in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar behandeld worden. Gisterennamiddag liep eene juffrouw de Noordermarkt te Amsterdam over; zij kocht daar een pop en betaalde die; docb toen zij voor de tweede maal haar beursje uit den zak wilde halen, bespeurde zij dat een behendig zakkenroller zich daarvan mees ter had gemaakt. -— Door een politieagent, dienstdoende aan het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam, werden Zondagmiddag twee jon gens, oud 12 en 10 jaren, aangehouden, die op reis wilden gaan. Aangezien de oudste nog al veel geld bij zich scheen te hebben, meende de agent inlichtingen te moeten inwinnenen de jongen bekende al dadelijk dat hij het geld, benevens eenige zilveren en gouden sieraden, met behulp van zijn kameraad, van zijne ouders had ontvreemd. Twee rechercheurs betrapten Zaterdag nacht te Amsterdam op heeterdaad een man die bij een winkelier op den Zeedijk moed willig eene groote spiegelruit insloeg. Ook op den Nieuwendijk en in de Haarlem merstraat werden in denzelfden nacht ruiten stukgeslagen. Een zoogenaamde kwartjesvinder ont moette gisterenavond aan het station te Zaandam een zijner slachtoffers, die twee vrienden bij zich had, en wien hij, eenige dagen geleden80 had afhandig gemaakt in een koffiehuis te Amsterdam. De ont moeting zal den kwartjesvinder lang heugen daar de bestolene, geen politie bespeurende, zelf recht deed en den dief met vuistslagen strafte. Gisterenavond te ongeveer 8j uur is te Hilversum in de Bussummerstraat een felle brand ontstaan ten huize van een han delaar in hooi en stroo. Het gebouw is tot den grond afgebrand. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Twee onderofficieren vau het vaste kader bij het koloniaal werfdepot zijn door anderen vervangenomdat gebleken is dat door hen werd geaasd op het handgeld der aankomenden. Zij gingen zoo stelselmatig te werk, dat b. v. een vaste som moest wor den betaald voor verrichtingen, die zij uit kracht hunner betrekking, en dus gratis, verplicht waren te doen. De buitengewone politie-maatregelen door den burgemeester van Zwolle noodig geacht met het oog op de rustverstoring van Maandag en Dinsdag jl., zijn, naar de Zw. Crt. meldt, ingetrokken. Het detachement huzaren is naar Deventer vertrokken; ook de militairen patrouilles worden niet meer opgeroepen. Het verbod der samenscholin gen blijft nog steeds van kracht. FEUILLETON. 108.) „En je staal mij toe, zonder omwegen, vrijmoedig tot je te sprekenzooals men het recht heeft te spreken tot een waar vriend eu broeder?" „Ja." //Welnu, mijn vriend, daar ik in ugeen dwaasgeen man zonder verstand of oordeel kan zien, zeg ik gestreng: Je gedrag is te De graaf maakte een plotselinge beweging. i/Paul," hernam Van Ossen, na mij toe gestaan te hebben openhartig tot je te spre ken, heb je niet meer het recht er je tegen te verzetten. Hoe gestreng mijn taal is, je Boet mij aanhooren." t Is waar." „Je hebt je kind van je vrouw afgenomen. Wat dat aangaat, is 't goed. Ik zou als gij hebben gedaan. Je hebt de schuldige vrouw verstooten. Daartoe had je het recht. Hier over laak ik je niet. Ik keur het goed. vNeen, antwoordde de Hollander op vas ten toon, „want je hebt niet gedaan, wat je moest doen. Je laat je kind bij visschers inwonen en zelf ga je reizen om je wat af te leiden, om andere gedachten en denk beelden te krijgen, en te beproeven te ver geten. Tot hiertoe gaat alles goed. Het kind gloeit op en wordt groot. Maar daarna? Je neemt het weêr bij je, en je gaat je met haar verbergen in een huis, waar je besloten hebtdat niemand zal worden toegelaten. Je bent slechts op een geringen afstand van Florenceeen der grootste steden van Italië. Het valt je gemakkelijk, je dochter de ver strooiingen en uitspanningen te gevenwelke haar leeftijd eischt. Welnu: je blijft met haar opgesloten als in een gevangenis. Je reizen hebben het beoogde doel niet bereikt; je hebt je sombere gedachten niet van je kunnen zetten, en je bent een vol slagen menschenhater geworden. Daarom is het dat je je verbergt, dat je niemand wilt zien. Als je alleen op de wereld waart ge weest, zou ik je je menscbenhaat niet kun nen verwijten, zou ik je kunnen toegeven dat je het recht hadt te leven zooals je ver koost zelfs midden in een maagdelijk woud in gezelschap van wilde dieren. Maar je hadt een dochter, en je moet voor je kind leven." „Laat mij voortgaan. Je leefdet dus te Florence in een volslagen afzondering. Je gaaft Aurora les, je trachttet haar te onder wijzen, dat is het minst wat je kon doen. Wij zullen straks spreken over het onderwijs, 1 dat je haar hebt willen geven. Het arme kind kwijnt weg en laat het hoofd hangen als een bloem, die de zonne hitte verzengt, en je begrijpt niet, dat het de lucht is, de levenspit, welke haar ont breekt. „Kortom zij wordt ernstig ziek. Je hebt de geneeskunde bestudeerd, je wijdt haar je zorgen. Slechts verzorgt je het lichaam, en je ziet niet, dat het hart is, dat ziek is, en de ziel, die ziek is. Je be strijdt de kwaal zonder de oorzaak er van te kennen en te bekampen. Je vermoedt niet dat de gedachten van het kind dikwijls de muren harer gevangenis heeft verlaten en van den weg afraakt, bij het navorschen van dingen, die zij niet wist, omdat je haar die met opzet niet geleerd hebt. Zij wist niets. Maar instinktmatig had zij bevroed, dat er nog andere wezens zijn dan die welke zij dagelijks zag, andere bloemen, dan die welke men voor haar oogen kweekte, dat er een oneindig aantal wonderen warendie haar onbekend bleven. En voortswie weet of iets in haar niet gesproken had van haar moeder?" De graaf kon zich niet weerhouden te sidderen. „Zonder den minsten twijfel," dus ging Yan Ossen voort, „klaarde haar geest eenigs- zins op, tengevolge van een moeielijke werk zaamheid in haar geest. Ongelukkiglijk was dit slechts een begin van ontluiking, en dat alles is als een droom uitgewischt." Wat wilt gij zeggen?" vroeg de graaf met trillende stem. „Wat ik wil zeggen? Je zult het zoo aan stonds vernemen. De toestand waarin je dochter zich bevond, begon je eindelijk ern stig te verontrusten. Toen eerst, maarzon- der te begrijpen, dat zij behoefte heeft aan verandering van luchtdat zij bij gebrek van vrijheid verstikt, besluit je met haar op reis te gaan. Je hebt de vruchtendie je daar van verwachtte, niet geplukt. Zonder het te weten, verlamt gij in haar elke opwelling des harten. Een groote ge negenheid kan veranderen in een soort van despotisme. Door je overdreven bezorgd heid ben jezonder het te weten een dwin geland geworden. Wat is er bet gevolg van geweest? Je dochter had een wil; die is vernietigd." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1