BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ACJ alle goud- en zilversmeden daar ter stede voorwerpen van wnarde op zicht mede te krijgen. Allen op één na zijn gelukkig verstandig genoeg geweest niet aan haar verzoek te voldoenmaar een bediende met de gevraagde stukken mede te geven. Een van genoemde goud- en zilversmeden is evenwel in de val geloopen en heeft aan de vrouw op zicht medegegeventwee gouden horloges en zeven gouden horlogekettingen. De beide horloges heeft zij te Rotterdam en een ketting te Delft in de bank van lee ning verpand. Vijf van de lombardtriefjes (een van Delft en vier van Rotterdam) zijn in handen van den wettigen eigenaar terug gebracht. Dezelfde vrouw heeft ook in hare vorige woonplaats, Schiedamop haar naam verschillende paren laarzen weten machtig te wordenwelke voorwerpen alle door haar zijn verduisterd. (D. C.) Men schrijft aan het Ebl. uit Haarlem van 1 Sept., des avonds 10 uur: Onze stad, anders zoo stil, was gisteren en heden avond zeer rumoerig. Zekere heer R.wo nende op de Bakenessegracht, wiens tuin achter zijn woning grenst in het Krom, had een jongen, die een paar peren van een boom aldaar had geworpen, zóó geslagen, dat hij naar het Gasthuis moest worden overgebracht. Spoedig liep de mare door de stad, dat de knaap dood was. Hierop verzamelden zich gisterenavond (Maandag) eenige mannen vrouwen en jongens en trokken in optocht naar de woning van genoemden R. Men brak de straat op en bombardeerde de wo ning met keien, zoodat de ruiten verbrijzeld werden, ook bij de naaste buren, 's Nachts half één maakte de politie een charge met de blanke sabel en ging de menigte uiteen. Hedenavond verzamelde zich weder een groote menigte, meestal nieuwsgierigen, die tot duizenden aangroeide, doch de politie had niet alleen de woning afgezet, maar ook de straten en stegendie toegang gaven tot de Bakenessegracht. De Haarlemsche politie, niet te sterk in aantal voor een stad, die zich in den laatsten tijd zoo uitgebreid heeft, was dus geconcentreerd in de buurten van de Bakenessegracht. Dit gaf den jongens gelegenheid in andere buurten optochten te houden en op de Groote Markt, Jansstraat en Nieuwe Gracht enz. de ruiten in te wer pen. Intusschen is gebleken, dat de jon gen, die volgens beweren aan de gevolgen was overleden, reeds een paar uren nadat hij in het Gasthuis was opgenomendie inrichting in volmaakte gezondheid heeft verlaten. Een half uur na middernacht was de rust hersteld. De „Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland" hield Zondag te Amsterdam haar algemeene vergadering. De heeren mr. J. L. De Leao-Laguna mr. H. J. Van Lier en mr. A. Wm. Jacob- son werden als hoofdbestuurders herkozen. De volgende algemeene vergadering zal te Groningen worden gehouden. Zaterdag werden in de Marnixstraat te Amsterdam aan een zeer jeugdig kind, door eene onbekende vrouw, hare oorbel letjes ontnomen, terwijl de dievegge een zusje, dat er bij was, met een cent heen zond om pruimen te koopen, en Zondag werd op de Lindengracht aldaar, evenzeer door eene onbekende vrouw, een driejarig meisje van een koralen halsketting met gouden sluiting beroofd. Een onderofficier van de Nederl. marine werd in den nacht van Zondag op Maandag 11. op de Haarlemmerstraat te Amsterdam aangesproken door zekeren K.eerst korte lings uit de gevangenis ontslagen. De onder officier gaf hem vuur van zijne sigaar, en toen ontrukte K. hem het horloge met gou den ketting. De dief maakte zich met het gestolene uit de voeten, doch hij werd op de Heerengracht door burgers en een poli tieagent achterhaald. Men zag hem daar het gestolene op straat werpenwaarop hij in hechtenis werd genomen. Naar het D. v. N. verneemt, zal dr. Hans Von Bülow dezen winter metdeMei- ninger hofkapel eene kunstreis ondernemen en in November ook te Amsterdam con certen geven. Hoogstwaarschijnlijk zouden deze bestaan in een Beethoven-cyclus in drie avonden. Gisteren was Z. M. de koning weder op Soestdijk. Men zegt, dat Z. M. met HDs. gezin nog dit jaar Soestdijk voor een korten tijd komt bewonen. Volgens den regenmeter der Rijks- landbouwscl.ool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Augustus 55 mM.tegen 68 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Zaterdagavond gaf een Duitsche ka pel, bestaande uit 18 musici, te Winters wijk een concert. Er waren 16 toehoor ders. De entree bedroeg 29 cent de per soon. Men maakte dus geen schitterende rekening. Men schrijft uit ZwolleDe prinsesjes dag is eergisteren voor Zwolle allesbehalve prettig afgeloopen. Terwijl de muziek der stedelijke schutterij op de markt eenige stukken uitvoerde, verzamelde zich eene ontzettende massa menschen, die, onder luid getier en geschreeuw, tot een optocht over gingen en hun hart in verschillende straten aan baldadigheden lucht gaven. De Thor- beckegracht had het kwaad te verduren. Ruim 30 groote en kleinere ruiten werden met steenen ingeworpen. Voornamelijk was het gemunt op spiegelruiten op de Blijmarkt, in de Koe- en Walstraat en andere gedeelten der stad, die eenvoudig met straatkeien vernield werden. De politie was ijverig in de weer en heeft een sigarenmaker, op het oogenblik dat deze eene glasruit inwierp, gegrepen en gearresteerd, terwijl een andere sigarenmaker wegens opruiing en burenge rucht werd in hechtenis genomen. De vetweiders verliezen in Overijsel en Gelderland, niettegenstaande zij het wei vee in het voorjaar tegen buitengewoon lage prijzen hebben aangekocht, veel geld, omdat het slachtvee goedkoop is. Er is nog weinig vet vee. De vette runderen uit de weiden vallen zeer tegen. De oploopen van werkelooze arbeiders te Heerenveen hebben burg. en weth. der gemeente Schoterland aanleiding gegeven tot de volgende uitnoodiging aan de ingezetenen Burg. en weth. van Schoterland, overtuigd dat vele arbeiders in deze gemeente zonder werk zijn en daardoor in zorgvolle omstan digheden verkeerennoodigen de ingezetenen uit om, zooveel hun doenlijk is, door werk verschaffing in dezen toestand verbetering te brengen. De toestand der arbeiders in deze gemeente verergert met den dag; en kelen lijden nu zelfs honger. Kenmerkend voor onze tegenwoordige maatschappelijke toestanden mogen het aantal en de qualiteit der sollicitanten genoemd worden, die naar de betrekking dingen van directeur van het gesticht Calvariënberg te Maastricht. Het baantje behoort niet tot de gemakkelijkste en geeft 1400 en vrije woning. Het burgerlijk armbestuur te Maastricht zit, volgens het Venl. Weekblad, in de uiterste verlegenheid, niet omdat er zich te weinig, maar omdat er zich te veel sollici tanten hebben aangemeld. Er zijn in het geheel 138 (zooals nog later vernomen werd 150). Van de 138 eerste zijn: Onderwijzers 28, officieren en ambtenaren uit Oost-Indië 16, zee-officieren 3, officieren van't Nederl. leger 4, onder-officieren van 't Nederl. leger 5, comptabelen en uit administratie 28, verschillende betrekkingen 20, zonder ante cedenten 34. 's CRATENHACE. Door Z. M. is, aan P. J. C. F. Van Hasselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergen op Zoom, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en is, benoemd tot directeur van het postkantoor te Vught P. Duitgenius, thans commies der posterijen van de derde klasse. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht B. N. Bersma, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, wordt met den 15den dezer op non-activiteit ge steld, en met den 16den daaraanvolgende vervangende door den off. v. gez. der 1ste klasse J. Hartog. De minister van financiën zal op 3 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. Uit Brussel wordt gemeldDe commissie van Engelsche en Fransche scheidsrechters heeft verklaard, dat er geen bewijs voorhan den is voor de bewering, dat Pain door de Britsche overheid zou zijn vermoord. ENGELAND. Te Londen is de verkoop van onze dige geschriften, platen enz. op den open baren weg verboden. Door de politie zijn Zaterdag colporteurs van dergelijke bladen gearresteerd en veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf en drie shillings boete. De overheid van Londen neemt zeer gestrenge maatregelen. Te Melbourne, Australische kolonie Victoria, zal een standbeeld van generaal Gordon opgericht worden. In de vergade ring welke het besluit daartoe nam, werd ingeschreven voor 2000 zijnde 2/5 van de benoodigde som. FRANKRIJK. Een eigenaardig proces is te Parijs aanhangig. Een groep speculanten, welke zich gevormd had, om den boulevard Haus- mann tot den hoek van den Faubourg en den boulevard Montmartre te verlengen, heeft den voorzitter van den Parijschen gemeente raad Michelin schriftelijk de som van 300.000 fr. aangeboden, als hij door zijn invloed hun de gewenschte concessie verleent. Michelin nam dit kwalijk op en klaagde hen bij de regeering aan, welke hierop eeu onderzoek heeft ingesteld. Zeshonderd Spanjaardente Bordeaux gevestigd, hebben voor het Spaansch, con sulaat een manifestatie gedaanwaarbij Fransche en Spaansche vlaggen rondgedra gen werden met de opschriften „Leve Spanje! Carolines! Frankrijk! Elzas Lotharingen!" Gisteren zijn te Toulon 13 sterfge vallen aan cholera aangegeven. SPANJE. De nota der Duitsche regeering in zake de quaestie der Carolina-cilanden is hier ontvangen. Daarin worden Spanje's rechten op die eilanden betwist, maar wordt van de bezetting door Duitschland geenerlei gewag gemaakt. Het bericht, dat koning Alfonso aan den Duitschen kroonprins een brief zou ge schreven hebben, wordt tegengesproken. Eergisteren zijn in Spanje 1068 per sonen aan cholera overleden. Gisteren was er een rustverstoring in Malaga. DVITICIILAND. Keizer Wilhelm zal op den Sedan-dag persoonlijk de parade van het Gardecorps, te Berlijn te houden, bevelen. Het reis programma des keizers, vroeger voor den herfst vastgesteld, zal in alle bijzonderheden worden uitgevoerd, daar de gezondheidstoe stand van den hoogbejaarden Monarch voor treffelijk moet genoemd worden. Een officier van de dragonders, graaf De Grove-Devendie met verscheidene edelen een protest had onderteekend tegen de uit sluiting van den hertog van Cumberland van den troon van Brunswijk, werd door den krijgsraad tot dertien maanden vesting straf veroordeeld en uit het leger verbannen. De keizer heeft dit vonnis bekrachtigd. Generaal Besac, Rusland's afgevaar, digde op het internationaal telegraaf-congres maakt zich zijn verblijf te Berlijn ten nutte- om het post- en telegraafwezen van Daitsch- land's hoofdstad nader te leeren kennen. De Petersburger correspondent van de frank furter Zeitung hooptdat deze kennismaking eenige verbetering in het post- en telegraaf- verkeer te St. Petersburg tengevolge zal heb ben. Zoo ergens, dan is in Rusland op dit gebied „something rotten." Het behoort bv. niet tot de zeldzaamheden, dateenstad- telegram te St. Petersburg 6 uren onderweg blijft, zonder dat men te weten kan komen, waar deze vertraging schuilt. Nog onlangs bevatte een der St. Petersburger bladen een berichtwaarin de schrijver verklaartaan de communicatie per groentekar of melkboer reeds lang de voorkeur te hebben gegeven boven die per post of telegraaf, zoowel wat snelheid als veiligheid aangaat. Klachten in de dagbladen helpen niets, en het is te voorzien dat de studiën van den heer Besac evenmin tot eenig resultaat zul len leiden. De algemeene vergadering van katho lieke vereenigiugen is te Munster geopend. Gekozen zijn: tot voorzitter dr. Lieber, lid van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag; tot eersten ondervoorzitter graaf Preysing, uit Beieren; tot tweeden ondervoorzitter de heer Walter, koopman te Erfürt. Volgens telegrafisch bericht in de Germania is de opkomst buitengewoon groot, namelijk 2000 personen. OOSTENRIJ K. Een correspondent der N. F. Pr esse die te Kremsier in de gelegenheid was den Czaar meermalen te zienschrijft omtrent zijn persoon: Voortdurend is keizer Alexan der onder den indruk der herinnering aan het beeld zijns vermoorden vaders en aan de verschrikkelijke tafereelen, die zijn dood vooraf gingen. Vandaar die schuwe blik, die onophoudelijk rechts en links gluurt; vandaar de gewoontezelfs bij het salueeren angstig de hand van het hoofd verwijderd te houden, opdat hij zou kunnen rondzien, of een vijand in de nabijheid was; vandaar ook andere gewoonten, die duidelijk den gemoedstoestand van den Czaar verraden, zooals de heldere verlichting van zijn slaap wagon. Hij is bijna nooit alleen en bijna altijd is de keizerin in zijne nabijheid. Het is roerend te zien, hoe zij hem weet te vervroolijken en moed in te spreken. Het spreekt van zelf, dat de Czaar iu zulk eene gemoedsstemming niet woordenrijk is. Hij heeft blijkbaar zijn best gedaan te Kremsier meer dan gewoonlijk te spreken; maar toch was het niet veel. De levendige U, heeft het woord gevoerd. PER TELEGRAAF. MARSEILLE, 1 Sept. Heden zijn 25 cholerazieken overleden. DUBLIN, 1 Sept. Heden werd UW1 lord-mayor den Parnellistischen afgevaj- den een feestmaal aangeboden. De heti'| nell voerde bij die gelegenheid het Boot gaf den raad om van alle agrarische aamj af te zien, omdat de „nationale zaak" dis: niet anders dan nadeel kon leiden. Hijj( er bij de grondeigenaars op aan, om de» ters niet te verwijderen, die ten geJ van slechten oogst in de onmogelijk mochten verkeeren om hunne verplicht;, in den aanstaanden winter na te 10I Anders zou het kunnen gebeuren, dat mand meer pacht wilde aanvaarden. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot onti ger der directe belastingen enz: te E. C. F. E Von Krippendorff, thail Domburg; te Amstenrade, J. Noë, Veere; te Bellingwolde, A. C. J. Te,ï; thans te Beilen; te Nieuw-Buinen Borger) W. L. Koopmans, thans te St lienberg; te Tegelen J. C. Van der k surnumerair; te St. Odilienberg J. kert, surnumerair; te Veere P, C, der Vliet surnumerair; te Peize K, Spaansurnumerair. In de burgerlijke zitting van gerechtshof alhier heeft de heer mr. Van Oosterzee heden den eed afgel rechter in de arrondissement rechthui 's Hage. Mgr. d'Hermopole, Monaco, en zijn secretaris de abt lib alsmede graaf L. VonTholdij, van en graaf Lidovicde Montesquiou metfit uit Parijs, zijn afgestapt aan het Paulez te 's Hage. De vereeniging „de Militaire Willi orde" heeft per telegraaf de vorste familie met den geboortedag van onze jeng: kroonprinses geluk gewenscht. Het ti gram was onderteekend door J. Hob] eere-voorzitter; W. A. Schenk, prei II. Boersma, secretaris; W. A. v. d penningmeester. Het antwoord luidt: HH. MM.de en de koningin dragen mij op uw s ging dank te zeggen voor haar goede schen. De adjudant van dienst Van Spi Tot aanvulling en vervolg nt bericht uit het Ebl. over het oprot Haarlem, diene dat, nadat ook het van de sociëteit Vereeniging door de roermakers zwaar was heschadigdde gisterenavond na 10 uur meer ge werd, zoodat de burgemeesterin ore met den commandant van het de huzaren liet ontbieden, die g nacht 1 uur de straten schoon veegdec. Het gehucht Midlaren, is véér middernacht het tooneel gewet» een vreeselijke ramp. Door eene tot U toe onbekende oorzaak is het huis vit ij herbergier en slager Jacob Stel, grond afgebrand, evenals een m huisje. Drie kinderen van Stel zijn vlammen omgekomen. GEMENGDE BERICHTEN. Een ernstig ongeluk heeft dezer plaats gehad te Daidlsheen kleine plaats in South Devon. De kinderen de families, die daar de zomermaandeni brachtenwandelden als naar gewoonte schen de rotsen, toen plotseling eei zandsteenenrotsenwaaronder de kim speelden, instortte, en in een oogeik allen bedolf. Een paar heeren, die asil baden waren, ijlden terstond te hulp, van de zes personen, waaruit het gezels® bestond, werden drie geheel verbrijzeli'- drie zwaar gekneusd te voorschijn Door een hevigen brand, die dagen en twee nachten duurde, is de zische havenstad Rescht voor drie vernield. Achttienhonderd winkels, kanW en magazijnen, twee moskeeën en rum woonhuizen en andere gebouwen werfc de asch gelegd. De Europeanen, dit afzonderlijke wijk bewonen, leden geen sch door den brand. In een coupé van den spoor*# Berlijn, tusschen de Friedrichstrasse ei' station, nam een heer die op het laatst gekomen de trein was bijna reed) beweging zoo haastig plaats, dat hij recht kwam op een mandje met eieren, een vrouw naast zich op een bank had zet. Nu ontstond er een twist tusscher beiden; de heer eischte schadevergo®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2