NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Peze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Woensdag 2 September 1885. N°. 205. i99a jaarga.,g. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stails-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden a 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meera 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel f 0.10. De Burgemeester van Leiden brengt ter al gemeene kennis, dal ter vervulling der vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den lieer II. J. Bool, als weihouder, in i)e vergadering van den Gemeenteraad van heden tot wethouder is benoemd de heer II. J. I100L. De Burgemeester van Leiden, DE FREMERY, weth. lo. Burg. Leiden, 1 September 1885. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter algemeene kennisdaltengevolge der jaarlijksclte aftreding van de leden der vaste Commissiën, door den Gemeenteraad voor dit jaar uil zijn midden zijn benoemd de volgende leden, als: a. voor de Commissie van Financiën de 1111. Mr. J. Tl). BUIJS, Voorzitter. Itlr. S. LF. POOLE en H. C. JUTA; b voor de Commissie, belast met bet ont werpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningentegen wier overtreding straf is bedreigd: de IIII. Mr. N. K. F. LAND en Jlr. H. VAN DER HOEVEN; van welke Commissie de Burgemeester (Voorzitter is, c. voor de Commissie, belast met het ont werpen en herzien van de Plaatselijke Pet-ordeningen betreffende de huishouding der gemeente: de I1H. Mr. C. COCK, Voorzitter, Mr. S. LE POOLE en Mr. J. Th. RU IJS; end. voor de Commissie van Fabricage: de HH. Dr. E. F. VAN DISSEL en P. L. C. DR1ESSEN. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De burgemeester voornoemd, DE FREMERYWeill, lo. Burg. Leiden, 1 September 1885. STADSNIEUWS. Het kohier der plaatselijke directe be lasting alhier, waarvan het belastbaar in komen ƒ5,549,125 bedraagt, over welk bedrag 2,6 pCt. zal vrorden geheven, bevat 5692 aanslagen, en wel 5470 over een be lastbaar inkomen beneden f 5000,151 van ƒ5000 tot f 10,000, 52 van ƒ10,000 tot ƒ20,000, 9 van ƒ20,000 tot ƒ50,000, 9 van ƒ30,000 tot 40,000 en 1 aanslag van ƒ55,000, van welke som de heffing 1S91.20 bedraagt. De nieuwe cnrsus der hoogere bur gerschool voor meisjes is geopend met 89 leerlingen, verdeeld als volgt: 5de klasse 10, 4de klasse 15, 3de klasse 21, 2de klasse 21 en 1ste klasse 22 leerlingen. Men schrijft ons: Naar bet zich laat aanzien zal het gewonnen hooi dezen winter wel te pas komen, want op vele plaatsen is reeds veel daarvan aan het vee gevoerd, dat in het weiland gebrek had aan gras. Dat gebrek heeft veroorzaakt dat er dan ook nergens nahooi kon gewonnen worden betgeen mede den boer een streep door zijn rekening maakt. Het grootste gedeelte van Augustus was dor en koud, de zoo dikwijls bevige noordenwind benam daarbij allen groei en de nachtvorsten, die in dezen maand ontstaan zijn, hebben veel kwaad gedaan. Er drijven op den duur uit het noorden hagelwolken. Sommige boeren rekenen nu om het wintervoeder aan te vullen op de beetwortelen, die, hoewel bij gemis aan legen niet zwaar van stukals pulp aan het gestalde vee gevoerd worden. Doch een rechtgeaarde boer gebruikt geen gemalen beeten of pulp, maar laat de suikerbieten non de fabrieken over, daar dit voedsel de opbrengst van melk vermeerderd ten koste van de hoedanigheid. De emmer wordt wel rijkelijk gevuld, maar de melk is dun. Bracht nu September nog wat milder weer met vocht, het gras zou nog wel groeien en het vee kon waarschijnlijk langer geweid worden dan menigeen verwacht. Zooals het thans met den landbouw gelegen is, gaat het ver van voordeelig. De zware ijsbergen, die als heele dorpen in zee ronddrijven, en zooveel koude geven, hebben het ons ge daan, redeneeren landbouwers. Zou het dan den warmoezier en tuinman voordeelig gaan? Ook al niet. Iedereen teelt groenten, bloemkweekers nemen bij den dag toe en nu zijn dit jaar vooral de perenhoomen zoo vol geladendat de vruch ten geen geld waard zijn. Aardappelen bloemkool, tuin- en snijboonen, men had maar te kiezen, voor weinige centen kwam men klaar. Op een toemaat wordt nu ook nog niet gezien. Aardbeiende rondven- ters liepen elkander achterna, tot voor vijf centen de pot, klikkers van vruchten, toen de droogte spoedig een einde aan den pluk maakte. Aalbessen kwamen er dagelijks met scheepsladingen uit het Westlandzes cen ten een pond! riepen de verkoopers bij do zijnen. Komkommers, het is nooit g.'hoord, echte gele en zoo groot als knodsen, wer den op de Nieuwmarkt te Amsterdam voor zes om een dubbeltje verkocht. Voor een bang gezicht heeft men thans peren en ap pelen, wel niet groot van stuk maar zeer bruikbaar. Vijf pond voor een dubbeltje worden de suikerperen ook al verkocht. Bij de scheepsladingen pruimen denkt men Aan een boom zóó vol geladen, mist men vijf, zes pruimen niet; en de uitkomst leert dat men voor een paar centen, beide handen met groote Reine Claude gevuld krijgt, zoo'n beste, gele, geurige pruim 1 Gelijk de rondventers van groenten en fruit elkander op de hielen volgen, zoo trekken de bloemkweekers met hun wagens door steeg en straat, bloemen, overal bloemen, en voor vijf centen heeft men een mooie granium. 'tls te geef! roept iedereen uit, en de bloemen worden bij manier van spie ken haast zoo weinig geteld als kropsla? De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank 18,640,696.016 en bij de betaalmeesters ƒ1,859,010.716. Te zamen ƒ20,499,706.73. Aan het departement van marine wor den de noodige voorbereidingen gemaakt tot oprichting van een mariDe-staf, die waar schijnlijk te 's Hage hare standplaats zal hebben. Het is eene instelling, die voldoen moet aan eene lang gevoelde behoefte, zoo wel ten dienste van de marine zelve, als tot eene gewenschte zamenwerking met de landmacht. Het D. v. N. verneemt, dat de ma chinisten le kl. der Kon. Ned. marine zich bij adres tot den minister hebben gewend met verzoek, dat in hunne tegenwoordige positie eenige verbetering moge worden gebracht. De 1ste lijst van de 7de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt een totaal van ƒ7512.35, zijnde de opgave van 25 locale comité's, waaronder Voorburg ad 179 Soeterwoude met Noordbuurt, Mie- ning, Westeind, Weipoort en Gelderswouden ƒ52; en Zwammerdam f 176.63. Blijkens eene mededeeling in het Weekblad voor Notaris-ambt en registratie looft het hoofdbestuur van de „Broederschap der candidaat-notarissen in Nederlandeen gouden medaille en f 500 uit voor eene degelijke verhandeling over het volgend on derwerp „eene uiteenzetting en waardeering der theoretische en practische voor- en na- deelen van verschillende stelsels ter verkrij ging en bezwaring van onroerende goe deren." De verhandelingen moeten vóór 1 Mei 1887 worden ingezonden bij een der leden van de jury die bestaat uit de heeren mr, C. E. Achterberg te Oosteihout, J. Boer Hz. te Utrecht en H. W. J. Sannes te Steenwijk. Men schrijft aan het D. v. N. Eenige jongelui die bij gelegenheid der Voorburgsche kermis Recht voor Allen aan den man trachtten te brengen en daartoe zelfs bij sommige in woners aanbelden, zijn door de politie ver wijderd. De Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Rotterdam heeft op een aantal plaatsen een biljet aangeplakt van den vol genden inhoud: „Er wordt geklaagd over toenemend ge brek aan werk. Dit is niet enkel een ge volg van vermindering van welvaart in de stad. Er is nog eene andere oorzaak. De toevloed van gezinnen van het platteland en uit andere steden vermeerdert het aan tal werkzoekenden. Zij vinden niet altijd werk, maar toch blijven zij hier wonen, ten nadeele der Rotterdamsche werklieden. Velen dreigen geheel te verarmen en ten laste te komen van de armbesturen. De Vereeniging tot verbetering van Ar menzorg acht zich verplicht, vreemde werk lieden te waarschuwendat zij thans moeie- lijk op werk, zeker niet op onderstand kunnen rekenen. De Vereeniging zal dezen winter niemand ondersteunen, die in den loop van het jaar te Rotterdam kwam wonen. Zij hoopt, dat die maatregel zal bijdra gen om den toevloed van onuoodige werk krachten te stuiten." Op de laatst gehouden vergadering der afdeeling Haarlemmermeer van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw is met groote meerderheid van stemmen besloten om aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering der maatschappij het mandaat te geven om tegen ieder voorstel, heffing van inkomende rechten op granen bedoe lende, te stemmen, en als de meening der afdeeling uit te spreken dat de Nederland sche landbouw door het heffen van inko mende rechten niet gebaat wordt. Prins Reuss, schoonzoon van prinses Sophie der Nederlanden, wordt spoedig te Amsterdam bij dr. Mezger verwacht. Gisterenavond is op den Hollandschen spoorweg de remmer De Bruyn, in de zan derij Driehuizen, van de rem van een zand wegen gevallen. Zijn been werd overreden en zijn hoofd gekwetst. Aan verschillende steenfabrieken, ge legen aan den Rijn en den lJsel in Gel derland, is men met het vormen van steenen reeds opgehoudenaan enkele andere fabrie ken zal men de volgende week voor het laatst werken, zeer ten nadeele van een aantal gezinnen, die nu weer geruimen tijd zonder werk zullen zijn. De oorzaak van het vroege staken van den arbeid wordt gezocht iu den grooten voorraat! steenen, de weinige aanvraag en de lage prijzen. Het gemeentebestuur van Schoterland heeft met het oog op het algemeen gebrek aan werk in die gemeente, de verschillende armbesturen verzocht, door bedeeling zoo veel mogelijk in de behoefte dier arbeiders te voorzien. Een moeder te Nijmegen, die voor een oogenblik haar woning had verlaten, de zorg voor een kind van ongeveer acht maan den aan twee kleine meisjes overlatende, vond toen zij zich op het hulpgeroep van die meisjes naar huis spoeddedat kleine kind geheel verminkt terug. De ratten had den een gedeelte van het oor afgeknaagd en het bloed uit den eenen wang gezogen. Dr. J. J. De Hollander schrijft in de Br. Cl. over zijne aanvrage om eervol ontslag o. a. het volgende: „Den 20sten Augustus jl. werd mij van hoogerhand, zonder opgave van de redenen, de wensch medegedeeld, dat ik mijn ten vorigen jare ingediend, doch toen op aandrang van dezelfde hoogerhand ingetrokken verzoek om ontslag thans zou herhalenen wel met zooveel spoed dat de zaak v<5<5r 1 September, dat is binnen elf dagenhaar beslag kon heb ben. Nu zon het van mijne zijde zeer onbeleefd zijn geweest, indien ik aan dien heuschen wensch niet onmiddellijk had ge volg gegeven." Gisterennamiddag ca. 4 unr ontstond er brand in een der goederenloodsen (Sheds) aan de buitenhaven te Vlissingen. De brand is echter spoedig door de aangerukte brand weer gebluscht. De schade is niet belangrijk. Uit Terneuzen wordt aan de N. R. C. van 31 Augustus gemeldIn den afge- loopen nacht werden hier door de Engel- sche stoomboot Lobelia, naar Gent bestemd, een 40-tal passagiers met de bagage aan gebracht, welke die boot had overgenomen van de Engelsche stoomboot W akefield, kapt. Tienney, van Grimsby naar Antwer pen bestemd, aan welks boord, tusschen Vlissingen en Borssele, brand was ontdekt in de lading van het voorruim. Ook van hier was de Belgische loodssloep derwaarts geroeid, op het gegeven signaal, die dan ook behulpzaam is geweest om de passa giers enz. op de Lobelia over te brengen. Na volpomping van het ruim is het vuur gebluscht en is de Wakefield ten anker ge bracht aan de Suikerplaat, bij deze reede, terwijl de passagiers van hier gisteren mor gen de reis per spoor hebben vervolgd. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is benoemdtot ambtenaar van het openbaar minister bij de kantonge rechten in het arrond. Dordrecht, ter stand plaats Dordrecht, mr. H. J. K. Dijckmeester, thans rechter-plaatsvervanger in de arrond.- rechtbank, advocaat en procureur aldaar; tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen A. B. Hesselink, te Varsseveld. Door Z. M. is bepaald, dat het aan mr. M. J. C. M. Kolkman verleend eervol ontslag als notaris te Didam zal ingaan met den lsten October 1885. Door Z. M. is het aan den burge meester van Vrijhoeven Capelle, J. Van Dijk, op zijn verzoek, verleend eervol ont slag als secretaris dier gemeente, goedge keurd. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot paardenarts 2de kl.de paar denarts 3de kl. J. Van de Velde, van dat personeel; tot apotheker 2de kl. bij den militairen geneeskundigen dienst in Neder- landseh-Indiëde voor die betrekking op geleide kweekelingen der pharmacie M. W. OttowH. Bruins en P. II. Bilgen. De kapitein-luit. ter zee P. C. Pabst en de luit. ter zee 1ste kl. J. H. De Bruyn, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van staat, minister van hinuenlandsche zaken,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1