BUITENLANDSCHE BERICHTEN. M'Z m IBB3 «3» TH_T SHE j». T. de vergadering werd besloten. Als redac teur zal optreden de heer E. H. Stieltjes, te 'sHage, thans adviseur van het Rijn vaart-comité te Amsterdam. Koning Massala, het hoofd van een negerstam aan den Congo, kwam Zaterdag middag met gevolg, bestaande uit tien per sonen, uit Antwerpen te Rotterdam aan het station lïeurs aan. Massala droeg een blauwe, hoog met goud opgetreste uniformjas en een spits toeloopenden grijzen flambard, het gewone kostuum waarin hij zich te Ant werpen liet bewonderen. Ook zijn gevolg was gekleed zooals het dit te Antwerpen gewoon was. Behalve hunne zwarte ge zichten was aan deze Congonezen niet veel te zien, ofschoon ze toch eenige honderden nieuwsgierigen onder het viaduct deden toe- stroomen. Aan de Boompjes lag een stoom bootje gereedwaarmede hij aan boord van de Afrikaan gebracht werd, om de terug reis naar zijn vaderland te aanvaarden. Mas sala beeft zijn koninklijke waardigheid te Antwerpen achtergelaten. Aan den Congo doet hij dienst als tolk. De agent van politie 3de kl. (nacht waker W. Van Schelt, te Dordrecht, inden afgeloopen nacht omstreeks 2 uur door de Boogjes komende, ontdekte door het boven raam der deuren van eene timmermanswerk plaats een ongewoon licht. Naderbij gekomen, hoorde hij ook geknetter, alsof er hout brandde. Onmiddellijk wekte Van Schelt den eigenaar der werkplaats en een neven bewoner J. Vogelezang, doch daar eerstge noemde zich wat lang liet wachten, trapte hij de deuren openen bleek hemdat eene partij hcut en krullen in brand stonden. Met behulp van een ton water, die in de woning van V. aanwezig wasmochten beiden er in slagen het vuur, dat reeds een ernstig aanzien had verkregen, te blusschen, zonder dat het noodig was eenig alarm te maken. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordien men een vloerkleed, hetwelk op de bovenwoning had gelegen, terwijl de vrouw des huizes aan het strijken was, en waarop waarschijnlijk vonken waren gevallen, in de werkplaats had gelegd. {JD. Men leest in de AmsterdammerOnze aandacht wordt gevestigd op eene praktijk, waarvan menig eenvoudig huishouden dupe kan worden. Agenten van een handelaar in huurloten komen bij eenvoudige lieden, liefst op uren, waarop de man van huis is. Zij praten wat met de vrouw overdegroote winsten, die nit deze of gene buitenlandsche loterij te behalen zijn, en verkoopen einde lijk een „winstaandeel" waarop f 4 moet betaald worden. De vrouw begrijpt de zaak niet best; de hooge cijfers der prijzen spo ken haar door het hoofd en och vier gulden voqr zulk eene kans om duizenden en tienduizenden te winnen het is zoo weinig. Het geld brandt haar reeds in den zak. Niet gewend aan dergelijke geldzaken, informeert zij maar vluchtig naar de ver plichtingen die zij op zich neemt, geeft de vier gulden en neemt een papier aan. Bovenaan staat gedrukt: „Twee prijzen ge waarborgd! Winst-aandeel, uitgegeven door De vrouw houdt haar bewijs verborgen, in de hoop manlief op den bepaalden trek kingsdag met een grooten prijs te verrassen. Allerlei ongezonde illusiën spelen door haar brein. Maar dat genot duurt niet lang. Al spoedig komt er eene quitantie van ƒ4 van de firma, wier naam op het lot is vermeld. De man moet nu wel in het ver trouwen worden genomen. Hij leest het bil jet en ontdekt dat het slechts eene verbin tenis van de firma is om een winstaandeel te leveren, indien betaald zijn negen termijnen van ƒ4, dus ƒ36. De eerste 4 zijn de provisie van den agent die verdwijnt, om elders dit spel te herhalen; ovei de andere ƒ32 wordt door de firma rechtstreeks be schikt. Nu is Leiden in last. De som kan slechts met ontberingen worden gemist in het huishouden; de man is terecht boos, en huiselijk ongenoegen treedt voor de vrouw in de plaats der illusiën. In het geval, waarvan wij de bewijsstuk ken voor ons hebben, krijgt de koopster den I2den Augustus het bericht, dat voor de levering der winstaandeelen de volle prijs van ƒ36 vóór 10 December moet betaald zijn. Het geldt hier van twee Badensche loten 1345 voor de trekking van 31 Decem ber, uit de serietrekking van 30 November. Acht gulden in de maand, twee gulden in de week moet door het werkmansgezin worden uitgespaard om eene kans te ver krijgen. En kan dit geld niet betaald worden, dan kan de koopster ook op het reeds be taalde geen recht laten gelden. En welke waarde heeft die kans? De prijs der Badensche loten, zooals die door de kansrekening, welke de vraag regelt, is bepaald, bedraagt volgens de laatste ons bekende opgaven pl. m. ƒ160; voor twee loten dus ƒ320. En een twintigste van twee loten behoort dus te kosten ƒ16. Reken daar nog iets bij voor de faciliteit door de betaling in termijnen gegeven en voor eene mogelijke koersverhooging na de trekking van 31 Aug. dan is de prijs, zoo ruim mogelijk berekend, hoogstens 20. En deze waarde wordt nu aangeboden, of liever met praatjes aan den man gebracht, voor ƒ36. Aan alle zijden dus teleurstelling. Bij den op het terrein aan de Van der Lindenlaan te Hilversum gehouden cricketwedstrijd tusschen de Hilversumsche cricketclub en de club „Pheuix" van het jongeheeren instituut te Katwijk, won eerst genoemde in één inning met 1 punt meer. Zij verkreeg in de le inning 60 en in de 2e inning 42 punten, terwijl „Phenix" in de le inning 28 en in de 2 inning 31 punten behaalde. Te Utrecht ontstond Zaterdagmiddag om een uur brand in het achtergebouw van het groote militaire hospitaal, die echter onmiddellijk gebluscht werd met behulp van de waterleiding en door het militair perso neel van het hospitaal. Intusschen werd een gedeelte van het hooge dak weggehakt. De spuiten waren wel aanwezig, maar be hoefden niet te werken. Uit Sas van Gent wordt aan de Midd. C. gemeld: Onlangs, in de maand Juli, kwam de justitie van Middelburg naar hier en liet het lijk van A. v. d. W.dat uit het kanaal was opgehaald en begraven, weder opgraven en schouwen. In verband hiermede liepen, het spreekt van zelve, allerlei geruchten, die niet verminderden toen tegen den 26en dezer verschillende personen met eene oproeping van den rech tercommissaris te Middelburg werden ver rast. De instructie voor dien rechterlijken ambtenaar heeft ten gevolge gehad, dat zekere F. B.arbeider te Assenede, in hechtenis genomen is. Zijn wij goed inge licht dan moet uit het gehouden verhoor niet gebleken zijn dat B. aan moord schul dig zou wezenmaar toch vaststaandat v. d. W.voor dat hij te water viel, door den in hechtenis genomene hevig is mis handeld. Men schrijft uit Wouw: Onder deze gemeente leeft een paar, dat reeds zijn 68- jarige bruiloft vierde. Oude menschen zijn overigens hier niet zeldzaam en bij tiental len te vinden, ofschoon de bevolking toch slechts omstreeks 4000 zielen bedraagt. Onder die oudjes zijn er zelfs, die ondanks hun 85 jaren nog gedeeltelijk in eigen onder houd voorzien. GRATËIVIIAtie. Door Z. M. is aan B. L. Kulker, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen aer versierselen van de Koninklijke Militaire Portugeesche orde van Onzen Heer Jezus Christus. Door Z M. zijn benoemd: tot burge meester van Bleskensgraaf en Hofwegen, H. Gautier, secretaris dier gemeente; van Geervliet, J. D. Preuyt, secretaris dier ge meente; van Heukelum, J. C. M. Pompe, secretaris dier gemeente; van Krimpen aan den IJsel, W. Van Waning, secretaris dier gemeente, en tot notaris te Bladel, C. A. H. M. Van Baar, caudidaat-notaris te Winssen. De luitenants ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennequiu, ge detacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, worden met 1°. October a. s. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen Admiraal Van Wassenaer en Anna Paulowna. Genoemde officieren worden met gemelden datum bij genoemde kweekschool vervangen door de luitenants ter zee 2de kl. W. P. Coolhaas en W. Noor- duyn. Door den minister van koloniën zijn de heeren K. II. Corporaalhoofdonderwijzer, W. G. Reïnking, H. H. L. Van Bakel, M. Van BroeckhuysenJ. H. Behrns; W. Van der Heyden en J. Ploeger, onderwijzers, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. EXGELiltD. Lord Hartington, zijne kiezers te Waterford, Lancashire, toesprekende, gaf als zijne meeniug te kennen, dat geen partij zal toestemmen in de eisehen van Pamell, indien Pamell mocht blijven volharden bij zijne onmogelijke vorderingen en het En- gelsche parlement zoo lastig blijf vallen om zijn zin te krijgen. „Men zal het middel vinden," zeide hij, „waardoor het vereenigd parlement, verte genwoordigende het vereenigde volk, zijn volstrekt veto zal uitspreken over voorstellen, die nootlottig zijn voor de intigriteit en de welvaart van het rijk." Het bericht van den Temps, dat een Engelsch schip zou vertrokken zijn om Ambo te bezetten in de baai van Tadjura, is ongegrond. FRi\ KRIJK. Vrijdag hadden te Parijs in het Hotel des Invalides de lijkplechtigheden plaats ter eere van admiraal Courbet. Te 10 uren werden de troepen opgesteld; te half 12 uren kwam de lijkbaar aan, en te i2 uren begon de lijkdienst, die gecelebreerd werd door den abt De Greceau. De aartsbisschop van Parijs, Mgr. Guibert, was vertegen woordigd doorzijn coadjutor Mgr. DeLarisse; de president der republiek door generaal Pittré. Onder de tegenwoordigen merkte men o. a. maarschalk Mac Mahon op. De oude wapenmakkers van Courbet legden een schip van bloemen, de Bayard voorstellend op de lijkkist neder. Na afloop der lijkmis werd de driedubbelen kist onder het groote traliewerk der Invaliden geplaatst. Het Parijsche garnizoen defileerde daarop voor de lijkbaar, waarbij twee invaliden de eere- wacht hielden. Om half 2 uren was de plechtigheid afgeloopen. Heden zal het lijk naar Abbeville worden overgebracht, om in een aldaar op kosten van den staat gebouwde grafkelder te worden bijgezet. Zaterdag zijn te Marseille 25 personen aan de cholera gestorven. irAüJE. De Liberal en de Union verzekeren, dat te Madrid eene officieele depêche is ontvan gen, mededeelendedat Spaansche oorlog schepen het eiland Yap en de Palau-groep (Carolinen-archipel) in bezit hebben geno men, zonder een Duitsch schip of Duitsche vlag te hebben aangetroffen. Deze tijding heeft te Madrid eene groote voldoening teweeggebracht. De anti-Duitsche manifes tation duren voort. Vrijdag werden over geheel Spanje 3539 cholera-gevallen aangegeven, waarvan 1230 doodelijk. Van verscheidene provin ciën waren echter de opgaven nog niet ingekomen. DITITSCHL iSR De Pruisische wet op het spelen in buitenlandsche loterijen is thans afgekondigd. Zij bevat de volgende bepalingen1°. Het spelen in buitenlandsche loterijen, die niet met koninklijke goedkeuring in Pruisen zijn toegelatenwordt gestraft met eene boete van hoogstens 600 mark. 2°. Al wie loten van zulke loterijen verkoopt, of zich als tusschenpersoon daarmede belast, wordt ge straft met eene boete van hoogstens 1500 mark. 3°. De openbaarmaking der trek kingen van zulke loterijen in Pruisische dagbladen wordt gestraft met eene boete van hoogstens 50 mark. 4°. Met de lote rijen worden gelijkgesteld allen buiten Pruisen openlijk plaats hebbende verlotingen van roerende en onroerende goederen. De Duitsche regeering bereidt de open baarmaking voor van de stukken, die be trekking hebben op het Duitsch-Spaansche cdnflict wegens de Caiolinen-eilanden. De Nordd. Zeit. zegtdat Duitschland zich bereid toont, eene scheidsrechterlijke beslissing in de zaak der Carolina-eilanden aan te nemen. Alle te Danzig wonende Russen (met uitzondering van hen die uit Kurland af komstig zijn) en Galicische Polen hebben eene aanschrijving ontvangen, dat zij met primo October het koninkrijk Pruisen moeten verlaten. Onder hen bevinden zich verschei dene kooplieden, die jaren lang daar gewoond hebbengrondeigendom bezitten en zelfstan dige zaken drijven. OOSTENRIJK. De Polil. Correspondent heeft uit Con- stantinopel eenige mededeelingen ontvangen betreffende de zending van sir Henry Drum mond Wolff. „Ofschoon sir Wolff van zijne regeering de meest uitgestrekte volmacht bezit, zal hij echter niet in de gelegenheid worden ge steld er gebruik van te maken. Zijne eenige taak is het terrein te verkennen, want men begrijpt te Lenden even goed als te Con- stantinopel, dat het onmogelijk zou zijn eene definitieve overeenkomst te sluiten vóór den afloop der Engelsche verkiezingen. Lord Salisbury tracht vóór alles de Porte de verzekering te geven, dat het nimmer in zijne bedoeling heeft gelegen, een Engelsch protectoraat over Egypte te vestigen. Sir Drummond Wolff heeft de meest stellige instructiën ontvangen om dit gerucht te logenstraffen en te verklaren dat de Engel sche regeering de rechten van de overige mogendheden over Egypte, en vooral tl suzereiniteit van den Sultan, erkent, bijl Salisbury heeft bovendien zijnen buiteJl wonen gezant opgedragen, den Sultantl verklaren, dat Engeland bereid is zijnetrosl pen uit Egypte terug te trekkenzoodnl het de verzekering erlangt dat de rust nir| zal worden verstoord of dat de Porte ii| eene schikking met Egypte zal willen trj denom het land te beveiligen tegen j.| gedurige invallen der Soedaneesche statI men. De Engelsche regeering stelt slectj één voorbehoud: zij zal in Egypte ge0,| militaire inmenging dulden van de eeue0|| andere vreemde mogendheid. TIIRKIJK. Sir Henry Drummond Wolff werd Zaten I dag door den Sultan ten gehoore ontvangtI Hij las eene persoonlijke boodschap vj II. M. de koningin voor, waarin de emJ stige wensch wordt uitgedrukt, dat debeid<| natiën te allen tijde op vreedzamen en vrienil schappelijken voet zullen mogen leveil| "Voorts hoopt de koningin, dat zij weklnl in staat zal zijn, met medewerking vanial Sultan, een einde te maken aan debestaaiilj verwikkelingen in Egypte en aldaar eentoJ stand in het leven te roepen, waarbij J rechten van den Sultan en de belangen zoowel van Engeland als van alle anden mogendheden, zullen zijn gewaarborgd. De Sultan verklaarde in zijn antwoord gewicht te hechten aan een verbond met H M. regeering, en hare rechten als souvereii over Egypte volkomen te eerbiedigen. Onj eenige dagen zou hij een of meer persons benoemen, ten einde met sir Wolff ver schillende Egyptische quaestiën te bespreken. Binnen kort zou den heer Wolff op nieuv audiëntie worden verleend. PER TELEGRAAF. MADRID, 30 Augustus. Het geruclt betreffende een overleg tusschen Spanje a Duitschland is niet bevestigd. Althans tot op dit oogenblik is in de officieele kring® niets dienaangaande bekend. MARSEILLE, 30 Augustus. Heden zijn hier 24 cholerazieken overleden. LONDEN, 31 Aug. {Part. lel. D.v.H] De Spaansche regeering heeft aan Duitsch land het afschrift toegezonden van eest overeenkomst, drie jaar geleden ondert» kend door de hoofden der inboorlingen, a waarin de Spaansche souvereiniteit over it Carolinen-eilanden wordt erkend. De overeen komst was tot stand gebracht door dei kapitein van een Spaansch oorlogschip. Es Spaansche ministerie beschouwt dit docu ment als een afdoend bewijs van Spanje! aanspraken. LAATSTE BERICHTEN. De verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina ging heden in de residentie met het op geboortefeesten der leden van het koninklijk gezingebruikelijk eerbetooi voorbij. Aan de huizen der ingezetenen, vooral in de hoofdstraten, was druk gevlagd ei hier en daar lokte een winkcluitstalliiigmtl een nationaal tooisel, een menigte kijken. Deze verdrongen zich als 't ware voor hef breede spiegelraam van den hofboekhandelait M. M. G'ouvée in <je Pooten. Een portui in prachtig vergulde omlijsting door een koninklijke kroon gedekt gaf de welgelijkend: beeldtenis van de verjaarde Oranjetelg tl aanschouwen, in eene losse kinderkleedingra een schalks lachje over de vriendelijke ge laatstrekken. Met de aan weerszijden geeiposeerdi, levensgroote portretten van HH. MM. dra koning en de koningin, gaf deze nationale hulde een keurige groep te zien, doorgroei en bloemen opgeluisterd. Tusschen dit arrangement las men dt volgende dichtregelen van den heer J. Va: der Lans. „Groei op aanminnig koningskind, "Van heel een volk gevierd, bemind, Heel Neerland's Zonneschijntje." „Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee Eens zal ze koninginne zijn, hoezee Dat God haar dus voor ons bewaar Nog menig rijk gezegend jaar Hoezee, Hoezee, Hoezee! (bis)" „Zoolang voor 't lieve Vaderland, Ons 't harte slaat, blijft 't u verpand, Prinsesje Wiliemijntje." Ten 12 ure werd in de Maliebaan groote parade gehouden. De heer mr. F. M. baron Tan Duyn, die met ingang van morgen o lid van den gemeenteraad le 's Ilage legde heden het ambt van wethouder waarmede hij sedert 1863, alzoo 22 achtereenvolgende jaren, door het

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2