NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOiNEfêSENT: Dinsdag 1 September 1885. N°. 204. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmnkerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant -= i Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- utenle LEIDEN Brengen ter keunis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lol koste looze vaccinatie en rcvacclnatle voor onvermogende!!in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags le een uur. Leiden, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KtNTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen Ier algemeene kennis, dal ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 2y Juni 1851 Staalsblail no. 85) de begrooling der plaatselijke inkomsten en uilgaven voor den dienst van 1886 aan den raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder Ier lezing zal wor den nedergelegd en in druk legen belaltng der kosten algemeen verkrijgbaar gesleld.- Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE FR EMERYWeill, lo. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1885. STADSNIEUWS. De vijfde verjaardag van FI. K. H. prinses Wilhelmina, dochter des konings, werd heden op gebruikelijke wijze alhier herdacht. Van de openbare gebouwen en vele bijzondere woningen wapperde de vaderlandsche drie kleur en te 12 uren werd door het garni zoen eene parade gehouden. De troepen werden bij die gelegenheid geïnspecteerd door den kolonel-koromandant van het 4e reg. infanterie J. H. Doorman en gekom- mandeerd door den majoor F. Ypey, van het 3e reg. huzaren. Dit militair schouw spel werd verhoogd door de tegenwoordig heid van de officieren der dd. schutterij. Door het sefioone weder uitgelokt was een groot aantal toeschouwers op de been, zoodat de kleine omwandeling, die de troe pen door de stad maakte na afloop der parade, veel er toe bijdroeg om de belangstel ling grooter te maken in den geboortedag van haar die wij als toekomstige vorstin mogen begroeten. Heden ontviel aan de stad onzer inwo ning en in het bijzonder aan de Evang. Lutli. gemeente de hoogst verdienstelijke man ds. A. M. L. Rümke. De overledene, geboren te Am sterdam in het jaar 1836, aanvaardde in 1866 het leeraarsambt bij bovengenoemde gemeente. De leden dier gemeente zul len het beste beseffen wat in hem wordt verloren, die zich de achting van ieder had weten te verwerven door zijn eerlijk en braaf hart. Doch niet alleen als godsdienstleeraar ook in het burgerlijk leven was hij steeds ijverig werkzaam, geene moeite viel hem te zwaar. Vandaar dat men niet aarzelde hem het lidmaatschap in het bestuur van verschil lende genootschappen op te dragen. De besturen van het Ned. Zendelinggenootschap, de Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verliezen dan ook in hem een hoogst verdienstelijken medearbeider en tiouwen vriend. Vooral als bestuurder van het Nut was Rümke onvermoeid werkzaam. Niet het minst getuigde daarvan zijne zor gen ook als lid der commissie voor de Volksvoorlezingen, wier streven het is den werkman nuttige en genoegelijke winter avonden te doen slijten. Zijn nagedachtenis, zal voorzeker bij velen in dankbare herinnering blijven. Ds. F. Obermante Ommenberoe pen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zal Zondag aanst. als zoodanig in zijn dienstwerk worden bevestigd en des avonds zijn intreerede houden. Op aanwijzing van een burger zijn door de politie alhier jl. Zaterdagavond aan gebonden twee alhier niet le huis behoorende personen, die, in eenigszins beschonken toe stand verkeerende, zich schuldig maakten aan bedelarij in vereeniging. Zij zijn naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan gemelden burger, waardoor de aanhouding van die bedelaars is mogelijk geworden daar zulks in vele gevallen niet altijd even ge makkelijk is, aangezien lieden, die zich aan bedelarij schuldig makendit veelal bedek- telijk doen, om zoodoende de politie te ontloopen. Eveneens zijn gisteren door de politie alhier aangehouden twee alhier niet te huis behoorende personen, die in beschonken toestand straatrumoer maakten, en van een dezer bleek spoedigdat hij nog 14 dagen cellulaire gevangenisstraf te goed hadwegens verbreking van afsluiting. Te dier zake is hij dan ook op heden naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht. In een bericht in ons vorig nommer, aangaande een drietal ontvreemde Russische effectenis de waarde aangegeven in roe bels, dit moet zijn ponden sterling. Naar wij vernemen is de sleutel der schutting aan de Ruïne, ter bezichtiging van het monument, te verkrijgen aan het politieposthuisje aan de Doezatrug. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10, en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 31 f 19, 4, en 1.95, de laagste prijzen 38 19, f 3.70 en 1.90. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 12 October e. k. aan de rijks hoogere burgerschool j met 3-jarigen cursus te Heerenveen te vervullen is de betrekking van leeraar in natuur-, schei-, plant- en dierkunde. Jaarwedde hij definitieve aanstelling ƒ1800, bij tijdelijke aanstelling 1400. Zij, die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komen gelieven zich uiterlijk op 15 September e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. Degenen die in de tweede helft van het jaar 1885, voor de faculteit der wis-en natuurkunde der rijks universiteit te Utrecht, het eerste natuurkundig examen of het theo retisch apothekers-examen, bedoeld in artt. 4 en 13 der wet van 25 December 1878 (Stbl. n°. 222), weuschen af te leggen, worden verzocht, zich daartoe voor of op den 15den Sept. a. s. schriftelijk aan te melden hij prof. N. W. P. Rauwenkoff, te Utrecht, voorzitter der faculteit voornoemd. Dag en uur van het examen zullen aan belanghebbenden nader worden bekend gemaakt. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 20en October e. k. weder pupillen op de Pupil lenschool le Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Aan de Israëlitische militairen wordt tot viering hunner godsdienstfeesten verlof of vrij van dienst verleend van 9 Sept. e. k. tot 4 Oct. d. a. v., terwijl de Israëlitische miliciens der lichtingen 1884 en 1882 op eerstgenoemden datum in het genot van groot vetlof worden gesteld. Dr. Th. W. Van Lidth de Jeude, conservator aan 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden, is van wege de regeering aan het Kralingsche Veer ge- stationneerd om de geslachtsrijpheid der zalm te onderzoeken. Volgens de Haagsche correspondent der Midd. Ct. is de regeering reeds ijverig bezig aan de beantwoording der voorloopige verslagen over het voorstel tot grondwets herziening. Wat art. 194 aangaat, ver zekert hij, dat een nieuw wetsontwerp voor het hoofdstak onderwijs reeds bij den raad van state aanhangig is, waarin men een reductie voor het beruchte artikel heeft aan genomen, waarvan men hoopt dat zij de verschillende partijen zal bevredigen. Met de invoering van het strafwetboek schijnt men 't volgens denzelfden correspon dent ernstig te gaan meenen. De regeering is met haar deel van den arbeid geheel ge reed. Waarschijnlijk zullen in 't begin van October de verschillende wetsontwerpen, noodig voor de invoering in de tweede kamer, behandeld worden, met uitzondering van dat tot wijziging van enkele artikelen van het wetboek en van de invoeringswet zelve die eerst tegen het tijdstip van in werking treden zullen worden afgedaan In de jaarlijksche algemeene vergade ring der Vereeniging van burgerlijke inge nieurs, Zaterdag 11. te 's Hage gehouden, werd door den voorzitter medegedeelddat het plan voor de uitgave van een orgaan, De Ingenieur, zelfs buiten verwachting was begroet geworden en dat de deelneming van dien aard was dat tot die uitgave kon wor den overgegaan, in welken zin dan ook door FEUILLETON. 101.) Maar na uw doel te hebben bereikt, dat wil zeggen na het kind van haar moeder te hebben afgenomen, hadt genaar het mij voorkomtgeen reden meer om dien te be houden; ook bevreemd mij die vervanging van den naam van Lucie voor dien van Aurora wel eenigszins." //Ik heb met overleg gehandeld," ant woordde hij met gefronsde wenkbrouwen. «Ik wilde volstrekt onbekend blijven, ten eerste om de aandacht niet te wekken van nieuwsgierigen en kwaadwillige lieden, wier onverschilligheid ten opzichte van den bur german Pierre Rousseau, van houding veel veranderd zou zijn tegenover den graaf De Lasserre. Ik zou voor niets ter wereld de nieuwsgierigheid hebben willen gaande ma ken en den sluier zien opheffen, die mijn bijzonder leven verborg." Vervolgens wilde ik niet en die vrees heb ik altoos dat de gravin De Lasserre mijne schuilplaats kon ontdekken, in het ge val dat zij nasporingen had gedaan of laten doen om haar dochter terug te vinden. En daarenbovenik zeg dat aan uwil ik niet langer den naam van De Lasserre dragen uit eerbied voor hen die hem voor mij heb- j ben gevoerd. Neen, ik wil hem niet meer hebben niet voor mij nog voor mijn doch- j terDe graaf De Lasserre bestaat niet meer. Ik ben Pierre Rousseau, een een voudige burgerman, ik wil Pierre Rousseau blijven!.... Mijn dochter zelve weet niet eens hoe ik wezenlijk heet. Ja, zij weet niet en zij zal nooit wetendat ik graaf De Lasserre ben. Ten opzichte van dit punt, evenals van zoovele andere, heb ik mijn be paalde meeningen." «Je zult ten minste toch moeten toe stemmen, dat het al heel zonderlinge mee ningen zijn." «Zonderling, het mag zoo wezen, maar zij zijn uitnemend." „Daar ben ik nog niet zoo van overtuigd." «Mijn dochter en ik hebben daaraan onze rust te danken." Van Ossen bewaarde het stilzwijgenalsof hij niets had weten te antwoorden. «Wij reisden gedurende drie maanden slechts. De eerste dagen scheen Aurora zich vrij wel te gevoelen. Zij stelde belang in de dingen, die haar aandacht wekten. Zij zag er tevreden uit. Zij kwam bij. Haar oogen stonden helderder, en de bleekheid harer wangen verminderde. Zij was leven digeropgewekter, soms opgeruimd, en ik meende de hoop te mogen koesteren haar hare gezondheid te zien terugkrijgen. Onge lukkiglijk duutde dit niet lang. Zij verviel weldra, bijna plotseling tot hare lusteloos heid terug, tot denzelfden toestand van krach teloosheid. Ik had mij bedrogen. De reis had niet den heilzamen invloed geoefend, waarop ik rekende. „Wij waren in Zwitserlandaan den oever van het meer van Genéve. De plaats waar wij ons bevonden, op twee mijlen van Lau sanne, scheen Aurora te bevallen. Ik ging aanstonds aan het zoeken van een woning, die ik trouwens gemakkelijk vond, en wij betrokken die. Het huis lag geheel in het groen verscholentegen de berghellingmet het uitzicht op het meer. Wij hebben zeer rustig in die afzondering geleefd en ons ook niet met buren bemoeid. Prancesca zorgde voor het huishouden. Ik hield mijn tuin, mijn planten en mijn wijn gaard in orde. Ik gewende mij er aanhet zonder andere dienstboden te stellen. Men moet er vier of vijf gehad hebben, om te waardeeren hoe gelukkig men is, als men in tal van omstandigheden zich zelf kan redden. „Drie jaren gingen voorbij. Dank zij mijn onafgebroken zorgen, de heerlijke lucht welke zij inademde, de rust die wij genoten, had Aurora hare gezondheid herkregen. Zij had hare krachten herwonnen; mijn kind was mij eindelijk teruggeven. „Ik had gemeend haar te moeten zeggen dat ik een Franschman was, en dat zij zelfs in Frankrijk, te Parijs geboren was. Op ze keren dag zei zij „Vader, moeten wij dan altoos in Zwit serland blijven? Daar Frankrijk ons land is, waarom gaan wij daar niet wonen?" „Is dat je wensch?" vroeg ik haar. „Ja," antwoordde zij mij, terwijl zij mij omhelsde; „ik geloof dat het mij in Frankrijk nog beter bevallen zou dan hier." „Dat was voor mij een bevel," ging De Lasserre voort. „Dienzelfden dag schreef ik aan mijnheer Corvisier een brief om hem te vragen ergens in Frankrijkhet deed er niet toe waar, als het maar heel ver van Parijs was, een kleine eenzaam gelegen wo ning, die met mijn smaak en dien van mijn dochter strookte, te zoeken. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1