NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verse li ij ut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Maandag 31 Augustus 1885. M°. 203. AQVERTENTIEN: Bureel: Sclieepuiakerssteeff 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN? DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199o Jaargang. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Dinsdag 1 September 1885, des na middags te drie uren. Onderwerpen: 1. Beëediging en installatie van de toegelaten leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Idem van een Ambtenaar van den Burger lijken Stand. 4. Idem van leden in de vaste commis- siënals: a. drie leden van de Commissie van Finan ciën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigd. drie leden van de Commissie lot bet ontwerpen en herzien van de plaatse lijke verordeningen betreffende de huis houding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fa bricage. 5. Idem van twee Bestuurders van de Stede lijke Werkinrichting uit de leden van den Gemeenteraad. ITADSVIEVWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 61 volwas sen personen en 7 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen week wer den hier ter stede 4 roodvonkgevallen aan gegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Door den commissaris van politie alhier wordt opsporing, aanhouding en bericht ver wacht van drie ontvreemde effecten, als: 1 A 100 roebel, 4^ pCt. Rusland 1875, en 2 A 50 roebel 4J. pCt. Rusland 1875, waarvan de November-coupons n°. 37443 en 73576 in betaling zijn gegeven. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 527 zwembaden door heeren en 51 door dames. Temperatuur van bet water 18° Celsius. In de Staatscourant van 29 Aug. is opgenomen het verslag van het examen tot toelating als adspirant-administrateur bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht aan de „Opleiding" te Willemsoord in het jaar 1885. Voor liet examen hadden zich aangemeld 32 candidaten. Hiervan zijn 6 niet'opgekomen en werden 7 bij geneeskundig onderzoek af gekeurd zoodat slechts negentien jongelingen aan het examen deelgenomen hebben. Van dezen hebben aan de vereischten van het examen voldaan 6 en niet voldaan 13. Naar aan het Vad. uit goede bron verzekerd wordt, moet ontevredenheid van het legerbestuur over den slechten uitslag der overgangs-examens van de kadetten van het 1ste en 2de studiejaar de reden zijn waarom de hoogleeraar De Hollander zijn ontslag als leeraar en hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken aan de Kon. Militaire Akademie heeft gevraagd. Men zou namelijk den hoogleeraar slechts deze keus gelaten hebben, wilde hij niet vdór 1 Sept. e. k. zijn ontslag thuis hebben ge kregen. Men verwondert zich te meer over deze handelwijze, daar het nog slechts één jaar geleden is dat men zich ten zeerste be ijverd heeft, den hoogleeraar De Hollander, die, na ruim 40 jaren de betrekking van leeraar aan de K. M. A. te hebben vervuld, den dienst had willen verlaten, over te halen zijne krachten aan die inrichting te blijven wijden. Op 17 Augustus jl. is op het perron van het Hollandsche spoorwegstation te 'sHage, ten nadeele van een heer, die ten 1 ure met den trein is vertrokken naar Antwerpen, ontvreemd: eene lederen porte feuille, niet groot, zwart glanzend, met gele zijde voering en een nikkel klepje en veer tot sluiting, inhoudende o. m. twee halve doorgefourneerde loten der 319de Nederlandsche staatsloterij, geteekend ,,De Leeuw", beide genummerd 9729. De com missaris van rijkspolitie te 's Gravenhage verzoekt opsporing, inbeslagnemingen bericht. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht, dat dezer dagen in enkele dagbladen is geplaatst een verzoek tot opsporing van het verblijf van zekeren dr. Richard C. Brandeis, van New-York, voor wiens ontdekking eene belooning van 1000 zou zijn uitgeloofd, en dat onder bedoeld verzoek is geplaatst, dat mededee- lingen omtrent dien persoon worden inge wacht bij den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Daar zich bij hem reeds personen van elders hebben aangemeld tot het geven van inlichtingen en daarvoor uit gaven hebben gedaan, wordt in verband hiermede gemeld, dat hij aan de plaatsing van voorschreven verzoek vreemd is. Onder den titel van //Algemeene be ginselen, volgens welke een wettelijke regeling van bet bewaarschool- en voorbereidend lager onderwijs zou moeten geschieden", is een rapport gepubliceerd door een com missie, benoemd door bet hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap. Die com missie bestond uit de heeren J. A. Yan Dijk van Leiden, A. Heinsius van Amsterdam, D. Laméris van Utrecht, J. Straub van 's Hage en A. Jansen van Rotterdam. Alle onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers, die hebben deelgeno men aan het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating op den hoofdcursus, worden ook toegelaten tot het mondeling examen, dat op den 5en September a. s. te 's Hertogenbosch zal worden afgenomen. Zoomede de onderofficieren Van Daalen, Hofman en Nassau, van het 4e reg. inf. Door den raad der gemeente Wou- brugge is vastgesteld eene verordening op het slachten en het ten verbruik aanbieden van ziek rundvee en varkens, benevens het ten verkoop aanbieden van zee- en rivier- visch, in het belang der openbare volksge zondheid. In dezelfde vergadering is tevens besloten tot heffing van keurloonen van vleesch en visch, welke keurloonen slechts geheven zuden worden in den geest van art. 254 der Gemeentewet. Te Oud-Beierland kreeg Donderdag avond door het omvallen van eene petro leumlamp eene vrouw de brandende olie over de kleederen. De vlam sloeg haar boven het hoofd uit, en zij bekwam zoo hevige wonden, dat zij in zorgwekkenden toestand verkeert. Te Amsterdam is eene proclamatie ver spreid vanwege het bestuur der Amsterdam- sche afdeeling van den soeiaal-democratischen bond, waarin zeer afkeurend wordt gespro ken over de baldadigheden, welke in de laatste dagen hebben plaats gehad. Het be stuur beschouwt zijne zaak als geenszins vijandig tegen de burgers en neringdoenden, en teweert, dat de baldadigheden en straat schenderijen ten onrechte aan de sociaal democraten wordt toegeschreven. De Nederl. monitor Cerberus is, gis terenmiddag te Nieuwediep in de haven komende, door het vloedgetij misleid, tegen Zr. Ms. fregat Evertsen aangeloopen, waardoor beide schepen eenige averij bekwamen. Te Zwolle heeft Donderdagavondop uitnoodiging van het bestuur der Zwolsche werkhedenvereeniging, een bijeenkomst plaats gehad van een aantal patroons van bouw kundige vakken. De vergadering was be legd met het oog op den treurigen en zor- gelijken toestand van vele arbeiders en hunne gezinnen. De uitslag der bespre kingen was, naar de Zw. Ct. mededeelt, het besluit, om aan de ingezetenen der stad het verzoek te richten nog eenige werk zaamheden, die noodig of wenschelijk iiïcehten worden geacht, aan hunne per- ceelen te doen verrichten. De te Nijeveen in den grond gevon den kano is gisteren naar Assen verzonden, waar zij in het museum van oudheden za! wor den geplaatst. Verscheidene veebezitters in Groningen krijgen bezoeken van Italiaansehe veekoo- pers, die vooral voor beste melkkoeien hooge prijzen geven. In den nacht van Donderdag op Vrij dag woedde te Hoenzadriel een felle brand, welke een tiental woningen in asch legde. Naar men uit Vlissingen aan het N. v. d. D. meldt, zijn, op verzoek van de Norddeutsche Lloyd, de heeren A. Smit en J. Van Raalte naar Bremen vertrokkenten einde te onderhandelen over het vaststellen van havengelden, lossen enz. voor de Duit- sche postlijnen. In de treinen tusschen Vlissingen (haven) en Venloo, welke in beide rich tingen op de booten der maatschappij //Zee land" eorrespondeerenzal van 1 Sept. e. k. af een restauratierijtuig zijn geplaatst, tot welk rijtuig reizigers, voorzien van plaats bewijzen le klasse, recht van toegang heb ben, zonder verplicht te zijn daarvoor te FEUILLETON. 100.) Maar zoo straks zal ik u mijn indrukken meêdeelen. Keer tot het vervolg van je ver haal terugdat je in den steek liet om mij over je dochter te spreken." <jlk heb je gezegd hoe wij te Florence leefden. Ons bestaan is sedert niet veel ver anderd. Ik ben zelf de onderwijzer mijner dochter geworden, en de oogenblikken die ih niet wijdde aan het bebouwen van den ffitn, besteedde ik om haar les te geven. In vnj korten tijd leerde ik haar lezenschrij den en een beetje rekenen. Toch leerde zij niet gemakkelijk. Ik onderwees haar ook de eerste gronden van de geschiedenis, de aar drijkskunde en de botanie. Z\] had een be slisten aanleg voor muziekik leerde haar de noten en ook een weinig zingen en piano spelen. Later, zoowel om haar werk te ge- den als om haar te vermaken, weesik haar, zoo goed en zoo kwaad als het ging, een nuts, een bloem, een vogel, een neus, een nand om na te teekenen. Maar de meeste ®er oefeningen waren bijzonder lastig. Om haar niet te vermoeien moest ik het opgeven om haar de spraakkunst te onderwijzen. Nu zij heeft den lijd, zoo dacht ik, om al die dingen te leeren." Zij was op het punt elf jaar te worden toen zij aangetast werd door die kwijnende ziekte, die zoovele jaren lang mij zulk een levendige ongerustheid inboezemde. Ik heb lang en ernstig mij aan de studie der genees kunde gewijd. Welnu! ik heb den wezen lijken aard van die ziekte niet kunnen ont dekken, die de verschijnselen van bloedar moede en tusschenpoozende koorts te gader aanbood en bijna mijn kind had gedood. Vroeger had ik bij haar oogenblikken van afmatting, van buitengewone vermoeidheid opgemerkt, altoos gevolgd door een soort van krachteloosheid. Zonder eenigen twijfel was de kiem der kwaal al gernimen tijd bij haar. Daar zij snel was opgeschotenmeende ik te kunnen aannemen, dat die spoedige groei een der voornaamste oorzaken harer ziekte was. Wat voor mij een andere reden tot onrust en groote smart was, was op te merken dat de kwaal ook haar invloed deed gelden op de verstandelijke vermogens van mijn lieve zieke en dat de ontwikkeling van haar ver stand plotseling was blijven stilstaan. De gevoelloosheid had tot uitwerksel dat de geest indommelde. Ieder ander dan ik zon mijn dochter voor idioot hebben kunnen houden. Een pijnlijk lachje plooide de lippen van den Hollander. De graaf De Lasserre begreep daarvan de beteekenis niet. Hij hernam „Ik treed in al die bijzonderheden, waarde vriend! om je te verklaren waarom de weten schappelijke vorming van mijne dochter nog zoo geheel in de beginselen is gebleven. Evenwel bleef haar toestand dezelfde, en ik werd steeds door onrust gekweld. De ge dachte kwam bij mij op, dat een reis van eenige maanden op den gezondheidstoestand van mijn lieve Lucie een uitstekende terug werking kon hebben, en ik hield mij onver wijld onledig met de toebereidselen tot het vertrek. Ik zond mijn bedienden wegmet uitzon dering van Francesca, die zich aan mijn dochter gehecht had en vol hartelijke zorg voor haar was, en ik stelde er prijs op haar te behouden. Ik gaf de sleutels van mijn huis aan den eigenaar terug, en wij gingen op reis. Om ons te vergezellen was Francesca wel de vrouw, die ons het beste voegde. Stom, en daarenboven niet kunnende lezen of schrij ven, had ik geen onbescheidenheid van haar te duchten. Ik moet je in het voorbijgaan zeggen, dat ik in de vijf jaren, dat zij bij ons was, den tijd gehad had haren gebaren spel te bestudeeren, en dat ik er toe ge komen was uit de uitdrukking van haar blik, de beweging van haar oogen en haar geba ren haar te verstaaneven goed alsof zij met mij sprak. Ik heb je gezegd, dat ik voordat ik Parijs verliet, van naam veranderd was. Ik had dien van Pierre Rousseau voor goed aange nomen. Onder dien naam had ik eenige malen Europa rondgereisdontving ik mijn brieven, had ik de villa bij Florence gehuurd. Insgelijks was het onder dien naam van Pierre Rousseau, dat ik met mijn dochter-reisde wier naam ik sedert lang eveneens in die van Aurora had veranderd. Een beweging van Van Ossen deed de graaf stilhouden. ,z Waarom die naamsveranderingen?" vroeg de Hollander. „Toen je je huis verlaten hebt om je vrouw en dochter op te sporen, begrijp ik dat je den naam van Pierre Rous seau meeudet te moeten aannemen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1