BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. mlj ia«. a i?«a- rr. roode vlag aan het hoofd zal wagen, eens en voor altijd daarmede korte wetten zul len maken. Zij die dus uit louter nieuwsgierigheid aan die demonstraties meedoen, zijn voor- loopig gewaarschuwd. Ook op de Eenhoornsluis en op de Noor- dermarkt geraakte de politie met de menigte slaags. Op de Noordermarkt wierp men haar met steenen. In de Violettenstraat zijn eenige glasruiten ingeworpen. Een politieagent werd, vermoedelijk door een messteekin het been verwond. Na in het gasthuis te zijn verhouden werd hij naar zijn woning vervoerd. Op de Noordermarkt is een timmerman bij het uiteendrijven der volksmenigte verwond geraakt; hij werd in het gasthuis verbonden. Omstreeks acht uur verzamelde zich gis terenavond, niettegenstaande de ernstige waarschuwing van het hoofd der gemeente, wederom een aanzienlijke menigte op den Dam. Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelendat deze grootendeels bestond uit een oogenschijnlijk zeer fatsoenlijk publiek; daarbij een bende jongens, die nu eenmaal het vast bestanddeel uitmaken van derge lijke volksoploopen. Het schijnt dat de menigte zich op de hoogte van de Beursstraat te veel opeenhoopte; ten minste te 8 uur 40 min. werd door de politie, ongeveer 16 agenten sterk, een charge gemaakt naar de zijde van het Rokin. De vele wandelaars stoven uiteenmaar keer den langs omwegen weder naar de omgeving van den Dam terug. Te 8 uur 45 m. werd order gegeven, dat de dienst der tramwagens naar de zijde van het Rokin en het Damrak moest wor den gestaakt, waarop de wagens zich alle verwijderden. De diensten door de Spui straat konden met twee trams worden voort gezet, maar deze moesten hun staudplaats innemen in de eerste Paleisstraat. Tot 10 uur 15 minuten was de toestand tamelijk kalmhoewel de menigte zich meer en meer opeenhoopte. Op dat oogenblik kwamen van het Damrak ongeveer 50 poli tieagenten, onder aanvoering van den com missaris van politie Stork postvatten bij liet monument. Te 10 uur 30 minuten werd deze macht versterkt door een nieuwe brigade, ook ongeveer 50 man sterkdie uit de Dam straat op het terrein verschenen. Deze poli tiemacht joeg al zeer spoedig met getrokken sabel de menigte uiteen en dreef deze naar de verschillende straten, die op den Dam uitloopen. Hier en daar werd tamelijk ruw op de menigte ingehakt. Te 10 uur 45 minuten was dan ook de Dam feitelijk schoongeveegd. De politieagenten, die de menigte naar de zijde van het Damrak uiteenjoegenbliezen op den hoorn ten einde hulp te erlangen, omdat zij bevreesd warendat de menigte zich meester zou maken van de steenen, die op dc boogie van de Oude-Brug in groote hoeveelheid voorhanden zijn. Daarna kreeg de Dam een tamelijk kalm aanzien. Op het Damrak in de Warmoesstraat en in de Kal- verstraat werd hier en daar de menigte nog wel eens uiteengejaagd. Het koffiehuis op den hoek van Damrak en Dam moest worden ontruimd en te 11 uur 15 minuten moesten cok de openstaande ramen der koffiehuizen in de Kalverstraat en Paleisstraat worden gesloten. Daarna zag men hier en daar nog wel eens een kleine botsing, maar te midder nacht was alles tot kalmte teruggekeerd en hadden ook de meeste politieagenten het ter rein verlaten. Er hebben verschillende verwondingen plaats gehad. Zooals gewoonlijk werden eenige onschuldigen getroffen. Twee Engelschen, in het Bible-hotel gelogeerd, die zich naar Krasnapolsky wilden begeven, werden door een politieagent aangevallen en een hunner door een sabelhouw ernstig aan de wang verwoud. De heer M., uit Harderwijk, die zich naar zijn logement begaf, kreeg ver schillende sabelhouwen en stokslagen en is gewond aan pols en rug. Bij den winkel van den heer Schiih, hoek Vijgendam en Nes, werd een man zoodanig toegetakeld, dat men hem in dien winkel opnam, om aldaar het eerste verband te leggenwaarna hij naar zijn woning in de Laurierstraat is gebracht. Ook werd een vrouw ernstig verwond en verpleegd in het „Café du Passage'' in de Damstraat. Een jongen is het oor afgehakt. Een heer, die door een politieagent werd achtervolgd en met den sabel geslagen, vluchtte in de steeg, waar de ingang is van de machinekamer van het „Café Krasnapolsky". Tot in die wijkplaats vervolgde hem de agent, die hem daar nog slagen toebracht. Hier en daar verzette zich de menigte. Op den Nieuwendijk beproefde men bij de St. Nicolaasstraat een soort van barricade te bouwen van de daar aanwezige tonnetjes, van de portland cement, voor de bestrating noodig. In de Pieter Jacobdwarsstraat wierp men met potten, pannen en kruiken. Op den Dam en op de stille zijde van het Rokin moeten glasruiten zijn inge worpen. In den loop van den dag heeft er een conferentie plaats gehad tusschen den bur gemeester den commandant van de stad en den hoofdcommissaris van politie. In het gisterenavond verschenen orgaan der socialistenFecit voor Allen, wordt van deze standjes geen melding gemaakt. Het blad werdvoor zoover wij zagenniet rondgevent. Amst De burgemeester van Amsterdam heeft de volgende kennisgeving uitgevaardigdDe burgemeester van Amsteidam tot zijn leed wezen ontwaard hebbende, dat niettegen staande de gedane waarschuwingin sommige gedeelten der gemeente gisteren avond samen scholingen plaats hebben gehad en dat daarbij verregaande baldadigheden zijn gepleegd. Vermaant de ingezetenen, die uit nieuws gierigheid zich bij de kwaadwilligen aan sluiten, in hun eigen belang zich te ont houden van deze handeling, welke de politie bij hare poging om de rustverstoring te keer te gaan, ten zeerste belemmert, en brengt ter kennis van het algemeendat door hem aan de politie bevel is gegeven, geene samenscholingen toe te laten. De heer Victor De Stuers schrijft aan de N. F. Ct.: „Er is in ons geheele land geen provincie armer aan monumenten uit de middeleeuwen dan Friesland, en men is op het punt moed willig een van de laatste overblijfselen dier tijden te vernielen. Men denkt er ernstig over om de Kleine of Broerenkerk te Bolsward niet alleen te verkoopen, maar „voor af braak'' te verkoopen. Dat zulk een denk beeld geboren kan worden, en tot uitvoering komt zonder dat het Kon. Oudheidkundig Genootschap, de Maatschappij ter bevorde ring der Bouwkunst, bovenal het Historisch Friesch Genootschap, zonder dat iemand in den lande zijn stem veriieffe om te waar schuwen tegen het wandalisme dat men gaat plegenis minstens even betreurenswaardig als dat wandalisme zelf. Want het bewijst hoe gering de belangstelling is in onze oude monumenten, hoe weinigen oog en hait hebben voor de geschiedenis onzer archi tectuur." De heer De Stuers stelt daarna de betee- kenis der Kleiue kerk voor onze geschiedenis in het licht en zegt verder: „Het is voor ons land in het algemeen een ongeluk dat telkens roekeloos de oude gedenk teekenen vnn geschiedenis en kunst onder den voet worden gehaald. Gisteren het beschilderde gewelf uit de Groote kerk van Alkmaar, dat als brandhout verkocht wordt, morgen de dertiende eeuwsche Broerenkerk van Bolsward, die voor afbraak onder den hamer komt! Voor onze steden zeiven is het ook een nadeel dat langzamerhand alles wat hare eigenaardigheid uitmaakt, al wat den vreem den bezoeker lokt, onnadenkend wordt vernield." De telegraaf- en postdirecteur S. te Joure was dezer dagen met zijne vrouw 's avonds uitgeweest en had zich reeds te bed begeven, toen de laatste eenig geritsel in huis hoorde en zelfs pogingen meende te vernemen om de ramen op te schuiven. S. springt uit bed, opent zachtjes de deur, maar niet zacht genoeg; want hij ziet twee mannen zich ijlings verwijderen. Het ver moeden bestaat dat het op de kas van het kantoor gemunt was. Men schrijft aan het 1111. uit Mid delburg dd. 25 Aug.: Gisterenavond heeft de dienstdoende schutterij, na op het Mo lenwater te hebben geexercetrd, met de muziek aan het hoofd, eene wandeling door de stad gemaakt en werd vervolgens op de groote markt afgedankt. Hierna werd door eenige baldadige jongens, een schutter, zon der dat die daartoe aanleiding gaf, zoodanig omsingelddat hij verplicht was eene schuil plaats in het politieburean te zoeken. Daarop verzamelde zich eene groote volksmassa voor het stadhuis, vooral toen een uur later de commandant der schutterij den bewusten schutter kwam afhalen, om dezen naar diens woning te brengen. Een burger kreeg bij deze gelegenheid een steen tegen het hoofd, terwijl een agent van politie ook aan het hoofd werd gekwetst. Nadat men al zin gende nog eenige straten der stad was door getrokken, werd alles spoedig weder rustig. Te Tolen viel Zaterdagavond een 12- jarig meisje voorover iu een zeer grooten regenbak. Een meisje van denzelfdeu leef tijd, dat daarbij tegenwoordig was, sloot den bak en deelde daarna het ongeluk aan de moeder mede, die oiimidaellijk verschrikt den bak opende en het kind daar drijvende za<*. Met hulp van anderen werd het er uit gehaald. Tot ieders verwondering kwam het kind nog levend boven. Maandagavond brak een lievige brand uit in den polder Steenemuur, gemeente Dussen, waarbij woonhuis, schuren en ge reedschappen benevens een voorraad tarwe van 25 heet.eene prooi der vlammen werden. Niets was verzekerd. De huzaar B. van het 2e reg. te Yenloo, die sinds April 1884 zich van zijn corps had verwijderd, heeft zich vrijwillig bij de militaire autoriteit te Maastricht aan gemeld en is ter beschikking gesteld van den auditeur-militair te 's Bosch. Opmerke lijk is, dat genoemde deserteur meer dan een jaar werkzaam was op een der stoom- booten tusschen Amsterdam en Rotterdam, zonder ontdekt te worden. 'a GRAVEMI IGE Door Z. M. is aan den heer uir. J. A. Van der Chijs, te Batavia, vergunning ver leend tot het aannemen van den titel van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar ouderwijs en sclioone kunsten in Fiaukrijk geschonken. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan A. E. Roest van Limburg, als notaris te Rotterdam, en aan C. J. Gounet, als tijdelijk directeur der rijksverzameling van kunstwerken van moderne meesters. Door Z. M. is aan den tijdelijk ge- pensionneerden 2de luit. J Van Valkenburg, bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van f 400 's jaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. SELGIË. Omtrent de plechtigheid te Banana ter proclamatie van koning Leopold II tot souverein van den Congostaat wordt het volgende gemeld Den 16den Juli is de administrateur- generaal, sir Francis Winton, vergezeld van verscheidene officieren, per stoomboot Ville d'Jnvers uit Vivi te Banana aangekomen, om aan de blanken en negers officiëele me- dedeeling te doen van de besluiten der con ferentie te Berlijn in het besluit van koning Leopold II ter aanvaarding der souvereini- teit. De vertegenwoordigers der Europeesche huizen te Banana werden tegen den 18den uitgenoodigd, de plechtigheid in het gebouw der natie le komen bijwonen. Geen hunner is daarmede in gebreke gebleven. Zelfs de Portugeezen waren er aanwezig. De forma liteiten werden spoedig afgedaan, doordien de administratieve maatregelen, waarmede de blanken toch reeds bekend waren, eerst den lsten Januari a. s. in werking treden. Van den len tot den lOen Sept. a. s. zal te Antwerpen de groote wedstrijd plaats hebbenuitgeschreven door het internationaal comité van het „Roode Kruis" te Genève, om den prijs van 5000 fr. en de gouden medaille, door de keizerin van Duitschland tuegekend aan den uitvinder van het beste vervoerbare hospitaal voor gewonden of zieken in oorlogstijd of in dagen van epi demie. Door 80 concurrenten zal er aan worden deelgenomen. Voor Nederland heeft dr. Carstensecretaris-generaal der Neder- iandsche vereeniging van het „Roode Kruis", zitting in de jury. De wereldtentoonstelling te Antwerpen zal geopend blijven tot den löen October. ESGËLASD. De onderkoning van Ierland, lord Car narvon, heeft zijne rondreis door het westen van Ierland ten einde gebracht en is overal zeer goed ontvangen. Intusschen moest hij welnaar de Times doet uitkomenop vele toespraken, die tot hem gericht werden, zeer voorzichtig antwoorden en zich tot allerlei algemeenheden bepalen. Toen de burgemeester van Sligo hem b. v. zeide te vertrouwen, dat de regeering de uitge breidste zelfregeering aan Ierland zou geven, die bestaanbaar was met het in zijn geheel blijven van het rijk, kon lord Carnarvon zoo iets natuurlijk niet beloven. Evenmin kon hij verzekeren, dat het aanzienlijke subsidie van 15000 M, dal door den bur gemeester voor havenwerken was gevraagd, zou worden toegestaan. Het congres van werklieden-vereeni- gingen zal dit jaar den 7en Sept. en vol gende dagen te Soutliport gehouden worden. Ouder de ter behandeling voorgestelde pun ten komen o. a. voor: llet is wenschelijk 1°. dat bij de wet verboden worde aan per sonen, niet in het bezit van een diploma of brevet van bevoegdheid of bekwaamheid, het bestuur van stoommachines en stoom ketels toe te vertrouwen; 2°. dat liet aantal inspecteurs voor fabrieken en werkplaatsen worde uitgebreid; 3°. dat aan de bloedver wanten van verongelukte mijnwerkers het recht worde toegekend, bij de lijkschouwing tegenwoordig of vertegenwoordigd te zijn. FRANKRIJK. In eene depêche van generaal Coiun wordt eene lichte vermindering van deel» lera-epidemie in Tongkin gemeld. Conto zou eerstdaags naar Ilué terugkeereu. De IAherté bevat berichten uit 1],. dagascar, waaruit blijkt dat te Antanavafc groote agitatie heerscht. Er bestaat ia j, hoofdstad der Hovas eene sterke vrede partij die echter wordt tegengewerkt dm Amerikaansche kooplieden. SPANJE. De regeering zal de nadere ophelderend: nota afwachten, welke door Duitschlar over de quaestie der Carolina-eilanden toegezegd, maar middelerwijl geen toek reidselen van verzet ter handhaving hut rechten verzuimen. Drie officieren hebben hunne Duitsch ridderorden naar Berlijn teruggezonden. Maandag zijn in Spanje 5088 cliolen gevallen aangegeven, waarvan 1561 E doodelijken afloop. De opgaven uit n: scheideue provinciën ontbreken. ITALIË. De ontdekking der handelingen m Des Dorides moet aan een wonderlijk tu. val zijn toe te schrijven. Hij ging, j, wordt verhaald, in een winkel te Bon tabak koopen en liet, toen hij lieengin» een pakje op de toonbank liggen; hij vj. gat het mede te nemen. De winkelier m liet pakje in en geloofde dat het toebehoord aan een ambtenaar van het ministerie vt marine; daarom bracht hij het hierheen,e zoo vernam men daar op de gemakkelijkst wijze der wereld, dat een der ambten» van dat departement misdadige brief»;® ling met Des Dorides onderhield. Is 1» al vreemd, dat deze met zulke pakjes oir straat liep, nog zonderlinger dat bij verp: het mede te nemen. Men zou gelootei dat zulke zaken niet licht vergeten words IIVITSCHL AND. De algeineene vergadering van k telegraaf-congres van jl. Zaterdag, «rui het uniformtariefstelsel werd aangenonu besloot tevens, dat voortaan de bestemming plaats in een telegram als één woord i worden berekend, zelfs wanneer zij, help dikwijls voorkomt, uit meer woordeni samengesteld. Von Bismarck heeft thans een best genomen omtrent de aanwending vault overschot van het „nationaal geschenk Dat restant bedraagt 1.200.000 M, ït den intrest van dit kapitaal zullen ju lijksche bijdragen van 1000 M. en uitdij gedurende 6 jaar, ter beschikking worde gesteld van leeraren aan inrichtingen ib liooger- of middelbaar onderwijs, die Iu diploma haalden, doch nog geen aanstelliij verkregen. Ook aan zoons van leeraan, die zich aan het onderwijs wijdenkan daari een tegemoetkoming in hun studiekosln verstrekt worden. Wat er dan nog tn de opbrengst overblijft zal aan wedtm van leeraars voor haar levensonderhoud voor de opvoeding harer kinderen words geschonken. De viering van den Sedan-dag ai naar het zich laat aanzienbijzonder ird worden. Te Berlijn heeft op dien Ja; ii alle scholen eene afzonderlijke feestelijkhr- plaats; des middags volgt daarop een grtn concert, terwijl 's avonds het stadhuisI? is geïllumineerd. Ook de beurs zal dis dag gesloten zijn. Uit- Constantinopel wordt aan de M furler Zeilung bericht, dat bijna al de? zanten van vreemde mogendheden bij Porte hebben gevraagd om inlichtingen o" de zending van den heer Drummond Vi en tevens, namens hunne regeeringen,» ben te kennen gegeven, dat het sluiten* een speciaal verdrag met Engeland zout den beschouwd als strijdig met de bestit overeenkomsten en tractaten. Volgens» zelfden berichtgever zouden de gezanten» Duitschland en van Oostenrijk instructib hebben ontvangen, om, indien daartoe* leiding was, gemeenschappelijk op te toe liet gerucht loopt, dat ook de Khedive* specialen gevolmachtigde zou hebben g®- den. De heer Wolff heeft verleden M' te Constantinopel zijn eerste officieel!» zoeken gebracht. KUSL, AN». Onlangs pleegde vorst Gagarin te J naco zelfmoord, na zijn vermogen te'- ben verspeeld. Thans verneemt men,' de Russische regeering langs diplomatie weg van plan is de opheffing van de te bewerken. Volgens de Sciems wil de Kban' Bokhara afstand doen van den troon voordeele van zijn tweeden zoon Tu* die bekend is als tegenstander van Bu*"'

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2