BUITENLANDSCHE BERICHTEN. *53 M «2 H *53 «2 *J" 33* W TT. terstaat zijn gisterenavond alhier op den trein naar Borculoo gegaan ter bijwoning van de opening van den spoorweg aldaar op beden. en u E i. A u. Over de zending van sir Drummond Wolff naar Egypte sprekende, zegt the Jlor- ning Post, „dat daaromtrent veel bezorgd heid in verscheiden Europeesche hoofdsteden bestaat. In sommige kringen vreest men, dat de overeenkomst, die tusschen Groot- Brittannië en de Porte zal worden gesloten, van dien aard zal zijndat de vrede van Europa er door bedreigd wordt. Een der gelijke vrees is volkomen ongegrond, daar bet de vaste bedoeling der regeering is, het Egyptische vraagstuk in overleg met de Porte en de groote Mogendheden op te lossen. Dezelfde inzichten mogen door de laatste regeering zijn gedeeld, maar toen was verwezetdijking niet mogelijkomdat de gezindheid der overige Mogendheden beslist vijandig was tegen Britsche belangen." Te midden van de tegenstrijdige ge ruchten wordt verzekerd, dat het doel der zending van sir Drummond Wolff in Turkije de bedoeling heeft zoowel om een Engelsch— Turksch verbond te sluiten voor het geval van een eventueelen oorlog tegen Rusland in Centraal-Azië, als om aan de Porte voor te stellen eventueel Egypte te doen bezetten door Turksche troepen. De bestuurders der Londensche hos pitalen zijn in een onaangename positie. Omtrent het Komerton-hospitaal zijn feiten uitgelekt, die ook tot het onderzoeken der rekening van andere gestichten aanleiding hebben gegeven. De uitgaven der hospi talen worden meest uit schenkingenlegaten en de opbrengst der vaste goederen bestre den maar zoowel de besturen als de doc toren en beambten sprongen daarmede zeer los om. In Domerton-Hospital hield tweemaal 's maands de directie een banket, zoo weel derig als slechts te bedenken is. Maar ook op andere dagen kwamen er sub-eomité's bijeen en hielden op hunne wijze feest. Ein delijk kwamen ook de voorzitter en de andere bestuursleden elk afzonderlijk, brachten een vriend mede en „ontbeten" of lunchten op korten der inrichtingwaarbij de kostbaarste lekkernijen werden opgedisclit en de wijn bij stroomen vloot. Met andere leverantiën ging het eveneens; reparatiën werden door de hospitaal-beambten verricht, maar hooge sommen voor dagloo- ners opgeschreven; een aantal werklieden kwam 's morgens hun handteekening onder een briefje zetten, ontvingen eene kleine fooi, en de dag arbeidsloon werd door den ambtenaar in rekening gebracht en geïncas seerd. De jaarrekening van den kleermaker van het hospitaal bedroeg 10.000 pond. In het St. George-hospitaal heeft, toen daar ook een onderzoek zou ingesteld wor- deude directeur zich doodgeschoten. Het bleekdat de normale toestand van het geheele personeel aldaar een voortdurende roes was. Men verwacht nog verdere ont hullingen. Eene depêche door de Times uit Mes hed van 20 Augustus ontvangen, meldt, dat den 13den dezer maand bijna eene bot sing was ontstaan tusschen de Russische en Afghaansche voorposten bij Kera-Tepe, op 18 mijlen van Chama-Nibaïd. Eenige Rus sische troepen naderden Kera-Tepe, toen de Afghanen zich in verdedigingslinie schik ten. De Russische officier gaf toen aan zijn troepen bevel hunne karabijnen te nemen, toen hij bij toeval een geweerschot ontving van een zijner eigen manschappen. De Afghanen hebben de Russen gevan gen gehouden in afwachting van bevelen uit Herat. Zij zonden den gewonden officier naar Chama-Nibaïd. De Afghanen zijn vrij van alle schuld; zij zijn door den Russi- schen commandant voor hunne menschlie- vendheid bedankt, en hij beloofde hun, dat zijne manschappen niet meer voorbij Chama- Nibaïd zouden voortrukken. Fit ANKRIJK. In den ministerraad werd Donderdag besloten, dat wegens de cholera de lijk- plechtigheid voor admiraal Courbet niet te Toulon, maar op de Hyères zal plaats heb ben. De bevelhebber van het evolutieeska der zal de uitsluitend militaire plechtigheid leiden. Volgens de Nourelliste de Rotten zal de verloving van prins Waldemar van De nemarken met prinses Marie van Orleans, dochter van den hertog van Chartres, den 7 Sept.den geboortedag der koningin van Denemarken, op het kasteel te Trederiksborg op het eiland Seeland in Denemarken plaats hebben. De keizer en de keizerin van Rusland, de koning en de koningin van Griekenland, de prins en prinses van Wales de hertog en de hertogin van Cumberland zullen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Het huwelijk zal eenige weken later plaats heb ben op het kasteel Varluhet gewone ver blijf van den graaf van Parijs. Figaro berichtdat, naar in Spaansche kringen te Parijs verteld werd, koning Al fonso aan keizer Wilhelm zijn ontslag als kolonel der uhlanen had gezonden, naar aan leiding van het nemen der Carolinen-eilan- den door Duitschland. Het bericht behoeft zeker bevestiging. Er is reeds meer dan 85000 frs in geschreven voor het gedenkteeken voor Courbet. Te Toulon kwamen gisterennacht twee sterfgevallen aan de cholera voor. Gisteren kwamen te Marseille 69 cholera gevallen met doodelijken afloop voor. sriiJE. De Agence Fabra zegt, dat er reden is aan te nemen, dat Duitschland zal afzien van het bezetten der Carolinen-eilandenof dat Spanje alle diplomatieke en handelsbe trekkingen zal afbreken. Men verzekert, dat het antwoord van den heer Von Bis marck op hel protest van Spanje ontwijkend is; de rijkskanselier stemt toe in een onder zoek omtrent de rechten van Spanje. Men meent dat een Spaansche expeditie op het eiland Yap is aangekomen. DIITiCHLAlt». De Pruisische regeering heeft verban ningsbevelen uitgevaardigd tegen 80 Polen, die in den kreits Samter, provincie Posen, verblijf hielden. Onder de verdrevenen be- hooren graaf Turno, You Czorba, Von Po- terozowsky, alle drie groote grondeigenaars. Volgens de Nat. Zeil. hebben tot nu toe in de Poolsche grensdistricten van Prui sen ongeveer 20000 personen, waaronder 5000 Joden, bevel ontvangen om het land te verlaten. De Kölnische Zeitung deelt het vol gende mede: De lijfarts des Duitschen kei zers, dr. Leuthold, had reeds Maandag den vorst verzocht van het bijwonen der plech tige onthulling van het gedenkteeken voor Friedrich Wilhelm I af te zien; het weer was guur en regenachtig. Hij zond zelfs, om aan zijne waarschuwing meer klem te geveneen eigenhandig briefje aan zijn hoo- gen cliënt; deze echter schreef, bij wijze van antwoord, op den rand: „Dan sterf ik ten minste in dienst." Nochtans herhaalde op den morgen van de plechtigheid, toen de weersgesteldheid geenszins was verbeterd, de lijfarts zijn dringend verzoek. De keizer echter antwoordde: „Een koning van Prui sen, die niet meer tot zijne soldaten kan gaan, om zijne plichten waar te nemen, is geen koning meer en moet de regeering neerleggen Naa'r men zegt, heeft het Duitsche eskader in de wateren van Zanzibar eene opdracht ontvangen, ten doel hebbende een of- en defensief verbond tusschen Duitsch land en Zanzibar tot stand te doen komen. Men verneemt dat de bevelhebber van het Duitsche eskader voor Zanzibar, de schout-bij-nacht Paschenvan den Sultan nog een schadeloosstelling van 150.000 Mark eischt, als vergoeding voor het doo- den van vier personen, die in dienst ston den van de Oost-Afrikaansche Maatschappij, en die door de soldaten van den Sultan werden vermoord. Uit Berlijn wordt gemeldMen houdt het er nu vast voor dat het korvet Augusta, met 283 man aflossingstroepen voor Austra lische stations, in den lndischen Oceaan met man en muis vergaan is. In dezen zin is kennis gegeven aan de belanghebbenden. Het DeutscTies Tagebl. meldt onder voorbehoud, dat Engeland en Rusland de door Oostenrijk aangeboden goede diensten, ter bemiddeling in de quaestie over Midden- Azië, hebben aangenomen. De rechtbank te Celle heeft uitspraak gedaan in een proces, dat niet minder dan 28 jaar heeft geduurd. Het betrof de zoo genaamde „prinsessen-belasting" in hel vor stendom Lippe-Detmold. Evenals in het voormalige keurvorstendom Hessen tot aan de inlijving bij Pruisen het geval is geweest moest er namelijk ook in het genoemde vorstendom eene belasting ten helioeve van een bruidsgeschenk worden opgebracht, wan neer er eene prinses, niet alleen uit het regeerende vorstenhuis, maar ook uit eene zijlinie, in het huwelijk trad. Op grond van deze traditie had de gravin van llass- lingen, geb. gravin van Lippe-Weiszeufels, met negen andere gravinnen uit die linie, bij de rechterlijke macht een eisch tegen de regeering tot betaling dezer huwelijksgift ingesteld. Dit proces hebben de tien dames nu verloren. Met het oog op den finan- cieelen toestand van het vorstendom is dit een groot geluk, daar het landje anders ruim 300 000 mark had moeten opbrengen. OOSTENRIJK. Kremsier, waar de keizers van Rus land en Oostenrijk elkander zullen ontmoeten is eene eeuwenoude bisschopsstad in Moravië. Het plaatsje heeft ruimschoots zijn deel gehad van de oorlogen, die eeuwen lang in die streken gevoerd zijn. Zoo heeft het den hussiet Johann Ziska binnen zijne muren ge zien, en werd het in den dertigjarigen oor log door de Zweden verbrand en geplunderd. In den nieuweren tijd is Kremsier door de verplaatsing van den rijksdag van Weenen daarheen bekend geworden. Het middelpunt van dc stad is het aartsbisschoppelijke paleis, dat 72 kamers heeft. De groote zaal, die twee verdiepingen hoog is, is met muur schildering versierd, en hare inrichting heeft indertijd 69.000 fl. gekost. Aan die. zaal grenst een terras, waarvan men een prachtig gezicht op het uitgestrekte park heeft. Hon derden handen zijn thans bezig om het kas teel en het park op te knappen, waaraan meer dan een half millioen besteed wordt. De binnenhof wordt in een bloementuin her schapen en de zalen worden met de meest kostbare meubels versierd. De mooiste kamers zijn voor de beide keizerinnen be stemd, terwijl de gastheer Frans Jozef het met twee kamers voor lief zal moeten nemen. Ten behoeve van het galadiner zal een kost baar gouden tafelservies dienst moeten doen terwijl er na den maaltijd een rijtoer zal worden ondernomen. Na afloop daarvan zullen de beide keizerlijke familiën in tenten welke in het park zijn opgesteld, plaats nemen, alwaar bij de klanken van een mili tair korps ververschingen zullen worden rondgereikt. Des avonds is er tooneelvoor- stelling en zijn de rollen aan de heeren Sonnenthal en Baumeister en aan de dames Wolter, Schratt en Ilohenfels toevertrouwd. Na afloop der voorstelling wordt er thee ge dronken. Daar de Russische keizer reeds in den namiddag van den volgenden dag vertrekt, zal er slechts één gala-diner plaats hebben. Er zijn natuurlijk uitgebreide maatregelen voor de veiligheid van keizer Alexander getroffen. Zoo zal het paleis door eene afdeeling militairen bewaakt worden en het park door een cordon genie-soldaten worden omringd. De czaar zal Kremsier niet betreden maar dadelijk van het station buiten om de stad naar het paleis rijden. Als een bewijs van den omvang der veiligheidsmaatregelen diene nog het feit, dat de Russische hof- frein het station Prerau, alwaar velschillende spoorweglijnen te zamen komen, in vliegende vaart zal voorbij rijden, en dat gedurende dat oogenblik er geen menscli, zelfs niet de stationschef, op het perron mag zijn. Voorts zullen alle toegangen tot liet station afgezet zijn en de wachtzalen, alwaar zich niemand mag bevinden, gesloten moe ten wezen. De Russische gezant te Weenen vorst Lobanow, en Von Giers, die zich thans te Franzensbad bevindt, zullen hunnen kei zer tot het grensstation Granica te gemoet reizen en zich van daar eveneens naar Kremsier begeven. De Politische Correspondent zegt, naar aanleiding van een bericht uit Peters burg, dat de bewering alsof de ontmoeting der keizers geen politieke beteekenis zou hebben reeds daarom onjuist is, omdat in den invitatiehrief letterlijk staat, dat de monarchen, zoowel als de hen vergezellende ministers, in hunne gesprekken het staat kundig gebied niet zullen kunnen vermijden, en dat bij die gelegenheid ongetwijfeld de maatregelen ter sprake zullen komen, welke in het belang van het behoud des vredes dienstig zijn. De keizer van Rusland zal, volgens een telegram uit Weenen aan de Köln. Zeil., noch naar Gmunden, noch naar Duitsch land gaan, maar onmiddellijk naar Rusland terugkeeren. De kroonprins zal den Czaar naar Kremsier vergezellen, omdat deze den wensch heeft uitgedrukt, dat de wederzijd- sche troonopvolgers persoonlijk zullen ken nis maken. RIISLAWD. De keizerlijke familie is Woensdag namiddag van Krasnoje Selo naar Peterhof vertrokken. Bij gelegenheid van het bezoek van den Russischen Czaar en diens gemalin in Finland werd aan de Czarina door de Finsche dames van Willmannstrand een eigenaardig geschenk aangeboden. Dit bestond uit eene roeiboot van berkenhout, met gouden spij kers beslagen, en van gouden riemkiampen en een gouden stuurketting voorzien. Het is bestemd voor de kinderen der keizerin. Negen dames brachten dit geschenk naar het keizerlijk jachteene van haar zat au het roer, en de overige acht, gekleed ia nationale kleederdrachten der acht Finscl; provinciën, hanteerden de roeispanen dip groote vaardigheid. De dames behoordtt tot de oudste adelijke geslachten van Finland T R A N 8 V A A ij. De regeering der Z.-A. republiek heeft den volksraad machtiging verzocht om eene tijdelijke leening te sluiten van 6CIOOO tot 100,000 ten einde de financiën des lands te regelenopenbare kantoren aan te bouwen, de telegraaflijn te verlengen, enz enz. Het ontwerp is gesteld in handen eener commissie, bestaande uit dr. Jorissen en de hh. Spies, Hoffman en N. J. Smit, BRAZILIË. Het nieuwe ministerie is aldus zamenge. steld: Cortegipe, buitenl. zaken; Mamroe binnenl. zaken; Belisario, financiën. LAATSTE BERICHTEN. Twee soldaten van de infanterie in garnizoen te Leiden en van daar gedeser- teerd, zijn in den afgeloopen nacht te Am sterdam op den Dam in hechtenis genomen en hedenmorgen aan het plaatselijk com- mandement overgegeven. Ingevolge opdracht des konings al de heer J. M. L. Van Bronkhorst, kamer- heer-ceremoniemeester en hofmaarschalk Z. M. vertegenwoordigen bij de aanstaan! den Maandag te Apeldoorn plaats hebbende begrafenis van jhr. L Van Bronkhorst, oud-intendant van 's konings buitenverblijf Het Loo. Te Antwerpen is het volgende bekend gemaaktwaarop ook de aandacht van be langhebbenden hier te lande gevestigd wordt: „Aangezien de werkzaamheden van de jurr tot toewijzing der bekroningen op de wereld tentoonstelling te Antwerpen reeds den 8ei dezer gesloten zijn, is het niet meer moge lijk eenigerlei gevolg te geven aan reclames betreffende de beslissingen door de jury ge nomen. De officieele lijst der bekroningen zal in het begin van September door dei Moniteur (het Belgische regeeringsblad) open baar gemaakt worden." Gemeenteraad. De heer De Fremery, waarnemend voor zitter, opent te drie uren de vergadering, Aanwezig de hh. De Fremery, Zaaijer, Kaiser, Driessen, De Goeje, Le Poole, Va ster, Hartevelt, Böol, Was, Van Hoeken, Donner, Zaalberg, Juta, Kerstens. Ingekomen Stukken. Verzoeken van Wierts Van Coeboom !t Montfoort en luit. Obreen te Oegstgeest n afschrijving van plaats, dir. belasting dienst 1885. Verzoek van K. C. Van Waalwijkom eervol ontslag als 2de onderwijzer aan da school 2de klasse voor jongens en meisje (leerschool bij de kweekschool). Idem van M. Van der Boon, als 3e on derwijzer aan de school der 3de klasse no 1. Adres van Piet Van Ulden, pachter ra het ophalen van haardasch, vuilnis enz.,hou dende verzoek om vermindering van da pachtsom. Mededeeling dat op 20 Juli jl. heeft plaats gehad de opneming der boeken en kas ra den gemeente-ontvanger, waarvan proces verbaal is opgemaakt dat ter inzage van da leden in de leeskamer is nedergelegd en in afschrift gezonden aan de Ged. Staten. De heeren ZaaijerZaalberg en Was wor den door den voorzitter benoemd tot onder zoek van de geloofsbrieven der benoemde leden van den gemeenteraad. De geloofs brieven worden door hen onderzocht en ii orde bevonden, waarop door den raad tot de toelating der gekozen leden met accli matie besloten wordt. Tot derden ouderwijzer aan de jongens school der 2de klasse wordt benoemd de heer P. De Carpentier Wildervanck, ouder wijzer te Hillegom. Eervol ontslag wordt verleend: 1. aan den heer K. Benjert als tweede onderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse. 2. aan den heer F. J. G. W. Leers als lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. 3. aan den heer mr. H. Ter Haar als leeraar aan de hoogere burgerscholen. Het voorstel tot wijziging van de veror dening regelende het getal der leeraressen en leeraren aan de hoogere burgerschool voor meisjes wordt met algemeene stemmen aan genomen. Het voorstel tot verhuring van het IR' lokaal aan het rijk voor den tijd van 'ij' jaren tegen een huurprijs van ƒ200 p"

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2