NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S5eze Courant verschijnt dag el ij k s, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfcSfêEföEflJT: Zaterdag 22 Augustus 1885. N°. 196. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAAEDIGE. „Zekerlijk." Leiusche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60, Prijs per Nummer 10 Cent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel f 0.10. Kureel: Sclieepmakerssteeg 0. 199° Jaargang. Stads-Bericlitcn. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei- jen, op Zaterdag 22 Augustus 1885, des na middags le drie uren, belegd ingevolge art. 49 2e alin. der wet van den 29en Juni 1851 Staatsblad no. 85), luidende als volgt: «Wanneer Jiet in het vorig artikel vereischt getal leden niet is opgekomen, wordt eene nieuwe vergadering belegdop de in art. 42 voorgeschreven wijze. Evenwel behoeven er slechts vier en twintig uren tussclien de rond zending der oproepingsbriefjes en liet uur der vergadering le verloopen. Wanneer ook dan hel vereischt getal niet is opgekomen, geschiedt bel beleggen der verga dering andermaal op dezelfde wijze, mei aan haling in de oproepingsbriefjes der bepalingen van dit artikel. In deze laatste vergadering beraadslagen en besluiten de legenwoordige leden over de in de oproepingsbriefjes vermelde onderwerpen." 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeenteraad, j 2. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (105) 3. Verzoek van K. üenjert, om ontslag als tweede onderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (102) 4. Idem van F. J. G. W. Leers, om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar onderwys. (104) 6. Idem van Mr. II. Ter Haar liz., om ont slag als leeraar aan de lloogere Burger scholen (107) 6. Voorslel lot wijziging van de verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de lloogere Burgerschool voor Meisjes. (107) 7. Idem betrekkelijk de verhjiring van het IJklokaal. (101) 8. Kohier der Plaatselijke Direcle Belasting dienst 1885 met suppletoiren staat van begrooling. (109) 9. Voorstel lol verbooging van het kapilaal der gemeente in de Bank van Leening. (111) 10. Rekening over 1884 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrou wenhuis. (99) 11. Idem van de Stedelijke Werkinrich ting. (100) 8TADSHVIECWS. De gemeenteraadsvergadering, tegen heden middag belegd, kon wederom wegens het onvoldoend aantal opgekomen leden, niet doorgaan. De heer Was had kennis gegeven dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. Op voorstel van den waarnemenden voor zitter, den heer De Eremery, werd besloten de vergadering tot morgen te verdagen. De kiesvereeniging „Recht voor allen" te Dokkum heeft besloten bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de tweede kamer mede te gaan met de anti-revolu tionairen en alzoo tot candidaat te stellen den heer jbr. mr. M. A. De Savoruin Lohman. De Nederlandsche geneeskundigen zul len 25 Augustus a. s. op het medisch con gres te Antwerpen ook worden vertegen woordigd door prof. Stokvis, uit Amsterdam. Naar het Dagbl. v. Z. II. en 'sGr. verneemt, zijn onlangs de voorloopige schalen van schatting voor het geheele rijk door de hoofdcommissie der herziening van de belast bare opbrengst der onbebouwde eigendom men vastgesteld. Het is nu van groot belang, al die schalen, met de betrekkelijke typen, gelijktijdig ter visie te leggen, om belang hebbenden gelegenheid te geven tot ver gelijking van de bepaalde pachtwaarde op ruime schaal, d. i. voor alle streken des lands. Een nauwkeurig onderzoek, of de aftrek voor dijk- en polderlasten overal gelijkmatig heeft plaats gehad, schijnt niet overbodig, want afwijking op dit belang rijk onderdeel oefent natuurlijk invloed uit op de uitkomsten der schatting en kan onevenredigheid in de heffing van de grond lasten ten gevolge hebben. „Moge iedereen ditmaal zijn onverschil ligheid afschudden," zegt het blad, „en bedenken, dat het hier de belasting geldt van liet grondbezit in geheel Nederland, en wellicht voor langer dan een halve eeuw De kapt. Brender h Brandis van de normaalschietschool heeft ongeveer 6 weken doorgebracht in een legerkamp, ongeveer IJ. uur sporen van St. Petersburg, alwaar p. m. 45.0U0 man troepen vereenigd waren onder het opperbevel van den prins van Oldenburg, van wien genoemde kapitein de gast was. Overal met onderscheiding ont vangen, mocht hij ook de eer hebben te Peterhof in een bijzondere audiëntie ontvangen te worden door den czaar aller Russendie hem het ridderkruis der St. Anna-orde ver eerde. Het doel van den tocht van den kapt. B was vooral het bijwonen der tac tische schietproeven die in het kamp gehou den werden. Op de reis van Rotterdam naar Oud- Beierland is de machine der stoomboot Oude Maas III gebroken. De daarachter komende stoomboot Onderneming nam de gebroken stoomboot op sleeptouw tot den Tol, vanwaar de Thor V haar verder op sleepte naar Oud-Beierland. Met het stoomschip Prins Maurits van den West-Indischen maildienst, is de oud-gouverneur van Suriname, baron "Van Heerdt tot Eversberg, te Amsterdam aan gekomen. Sedert 10 Maart leefde in eene der vogelzalen van het Zoölogisch Genootschap te Amsterdam een kraaiachtige vogelzwart en wit geteekend, van Zuid-Australië, gym- norhina leucenota, die door zijn gezelligen aard en zijn aangenaam gefluit aller aan dacht trok. Op geheimzinnige wijze is deze vogel gisteren namiddag uit zijne ruime kooi verdwenen, zonder dat aan ontvluchting kan worden gedacht, de inrichting der kooi in aanmerking genomen. Door den directeur van het genootschap is een belooning van vijf-en twintig gulden toegezegd aan hem of haar, die met zekerheid weet aan te wijzen in wiens bezit de vogel is geraakt. In den laatsten tijd, zegt het Vtr. Dl/ld.wordt ook hier ter stede bij vele winkeliers een nieuw soort vliegendood-papier verkocht, met het opschrift: „Mort aux mouches", en waarbij de methode daarvoor als volgt wordt aangegeven: „humectez l'as- siette avee de l'eau et sanpoudrez avec du sucre piles." Ernstig en krachtig moet tegen dit papier gewaarschuwd worden, daar liet bij scheikundig onderzoek bleek, ontzettend veel rattenkruit te bevatten, en reeds aan leiding heeft gegeven tot vergiftiging hij een jong kind. En niets natuurlijker, daar kin dereu gaarne onwillekeurig van suiker-water eens willen proevenbevat het nuzooals in dit geval, het genoemde schadelijke rat tenkruit, dan kunnen de ongelukkige ge volgen niet achterwege blijven. Daarom wordt de aandacht van de bevoegde autori teit op dit papier gevestigd. De heer J. Van Dijk, te Deutichem, heeft voor de opleiding van predikanten en Christelijke onderwijzers over 1883-84 ont vangen /81709.18J. Thans zijn in de ver schillende inrichtingen reeds 200 jongelin gen geplaatst, die voor predikanten in de Ned. Herv. kerk en onderwijzers worden opgeleid. Aan de huizen van de meer gegoede ingezetenen te Tiel is - naar de Haarl. Ct. mededeelt - bezorgd eene circulaire, onder teekend door een vijftal geachte werkbazen, met dringend verzoek omin het belang van tal van werklieden, huizen en erven eens na te zien, en als er wat te herstellen of te vernieuwen valt, dit niet uit te stellen tot later, maar hierin spoedig te laten voorzien. Zij voldoen daarmee aan eene opdracht, hun verleend op eene, den 12en Aug. gehouden vergadering, waar een 25-tal werklieden tegenwoordig waren, om, met het oog op de slapte der werkzaamheden, de vraag te bespreken, of er geene middelen zouden te beramen zijn om in dien treurigen toestand eenige verbetering te brengen. Nu, zoo zeg gen zij, in den zomer, is er bijna geen werk en bijgevolg geene verdienste. Als er geene verandering komt, wat moet dat geven bij den naderenden winter? De toestand van vele werklieden is treurig. Zij vragen geene gif ten en gaven, maar, zoo mogelijk, gelegen heid om te werken. De reeds zoolang hangende quaestie omtrent het tekort in de gemeentekas te Putten is een schrede voorwaarts gegaan. Door den raad is nl. besloten dit tekort, ontstaan door het onverwachts verdwijnen van den vorigen gemeenteontvanger, onder de uitgaven der begrooting voor 1885 op te nemen. Dientengevolge zal deze begroo ting wel goedgekeurd worden, wat nog niet het geval was, zoodat na 1 Juli geen jaar wedden enz. meer zijn betaald, daar maar tot de helft der posten mocht worden uit gegeven. Toch zal waarschijnlijk een rechts vordering tegen den burgemeester en een wethouder worden ingesteld, ten einde zoo mogelijk hun aandeel in het tekort van hen terug te bekomen, daar de meerderheid van FEUILLETON. 93.) Ik verzeker het je, het is bij mij niet opgekomen om je overlast aan te doen. Als je mij voor een in den weg staander aan- ïiet, zou dat mij erg veel leed doen. Neen neen, ik ben hier niet gekomen om je plan nen te dwarsboometi. Integendeel. Toen ik Circourt verliet, dacht ik slechts aan den ding, en ik zei bij mij zeiven: „Adrien kan op dit oogeublik behoefte hebben aan den raad van een goeden vriend." En numijn vaarde voeg ik er bijik ben geheel tot je orders. Beschik vrij over mijn vriendschap on mijn genegenheid. „Beste De Sanzac!" antwoordde de mar kies, hoewel ik nog wel een beetje verrast ben over hetgeen je uit vriendschap voor mij bobt gedaan, dank ik je. Neen, je bent geen dwarsboomer of in den weg staander. Ik vil je zelfs zeggen, dat ik blij ben je te z'en. Je hebt een warm hart voor je vrien den, en ik weet, dat als de gelegenheid het vordert, ik op je rekenen kan." „Je bent een man van veel ondervinding en je raad is te kostbaar om in den wind te worden geslagen. Maar thans heb ik dien niet van noode." „Het zij zoo. Maar de treurigheid, die je in spijt van alle pogingen, die je er toe aanwendt, niet kunt verdrijven, duidt aan, dat je iets kwelt, dat een sombere gedachte je plaagt." „Ik loochen het niet." „Ik heb altoos gemeend, dat men zijn hart ontlast, als men zijn zorgen uitstort in den boezem van een vriend. Kom, zeg, waarom ben je zoo achterhoudend? Denk je dat ik je niet begrijp?" „Neen, ik heb je altoos even toegevend gezien voor de dwaasheden van je vrienden." „Welnu, waarde Adrien! ik ook heb mijn dwaze dagen. Na voor mij zeiven toegevend geweest te zijnmoet ik het wezen voor inijti vrienden. Kom zeg mij de reden van je treurigheid. Wie weet! het zal mij misschien gelukken je voorhoofd te ontrim- pelen en een blijmoedig lachje op je lippen te voorschijn te roepen. „De Sanzac! wat mij overkomt is zoo vreemd." „Reden te meer om er over te praten. Trouwens, heb ik reeds niet iets gegist? Ik denk dat je toch wel niet in deze her berg je intrek genomen hebt alleen om de voldoening te smaken eiken ochtend en eiken avond de muren van la Cordelière rond te loopen. Daar moet iets anders achter zitten. De deur van die geheimzinnige woning heeft zich voor je geopend. Je nieuwsgierigheid is bevredigd gewordenje hebt de zangeres gezien, 't Is een jong meisje, niet waar?" „Ja, een jong meisje." „Van zestien of zeventien jaar?" „Hoe weet je dat?" „Ik gis liet." „Ja, dat is alles volkomen juist. „Daar je mij niet vraagt waarom ik het zoo goed geraden heb, zal ik het je zeggen. Ik raad dat dit jonge meisjeHoe heet zij A urora." Dat alles is goed en wel. Maar ik vroeg mijzelven niet zonder verwonderingwaar toch je droefheid van daan komt, dat ongeluk kige gezicht, dat je sinds eenige oogenblik- ken zet. Wat beteekent dat toch? Je moet toestemmen, vriendlief, dat hier een wijd veld voor allerlei gissingen openstaat. „Oik wist heel weldat je het niet be grijpen kunt, daar ik zelf het niet begrijp. Ik heb je gezegd De Sanzac, wat mij over komt, is vreemd. Ik heb mij dwaselijk in een betreurenswaardig avontuur gestort. Ik ben door het noodlot voortgedreven geworden Gij vraagt inij de reden mijner treurig heid, De Sanzac. Welnu, gij kent haar thans. Hij bleef een oogenblik zwijgend voor zich uitzienen hernam toen op een bedroefde toon: „De Sanzae, je hebt hier een ongeluk kige voor je zitten. „In dat geval, waarde Adrien! is het het oogenblik om je te zeggen, dat men nooit moet wanhopen." De jonge man schudde droevig het hoofd. De vicomle hernam „Het is waar, ik ken den stand van za ken niet, omdat je mij nog niets hebt op gehelderd. Wilt ge niet uwe vertrouwelijke mededeelingen voltooien „De Sanzac, wil je dan het gebeurde in al zijn bijzonderheden vernemen?" „Ja, als je wilt dat ik een juist oordeel vel over de feiten." „Welnuje zult alles weten. Ik wil je niets verheelen. Je hebt gelijk, De Sanzae, men verlicht het hart, als men het uitstort bij een vriend. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1