sl^ ars b z r: wc - ttj a /m. iw nr. het bestuur beslotende inrichting weder te vergrooten; een geschikt bouwterrein tegen over de stichting is reeds aangekocht; onge veer l van den koopprijs is voorhanden. Het getal verpleegd wordende kinderen be draagt ruim 80, zoodat de inrichting over vol is. Naar het Fad. verneemt zal de zaak van Jeanne Lorette den I7en Sept. aanst. voor het gerechtshof te 's Hage behandeld worden. Wijlen mr. H. L. Van Dijkte 's Hage, heeft gelegateerd aan de Weesinrichting te Neerbosch 1000, en aan de Heldringge stichten te Zetten, Talitha Kumi, Steen beek en Betel elk ƒ600, benevens aan de Ned. Herv. diaconie te Amsterdam 5000, alles vrij van rechten. Het Scheveningsche park - de schep ping van wijlen Th. Van Stolk - schijnt elk jaar in aantrekkelijkheid te winnen. Dertig villa's - zoo schrijft men - zijn op dit oogenblik bewoond, voor het meerendee! door de eigenaars zeiven en achttien familiën heb ben er zich voor goed gevestigd. Mej. E. C. H. Van Reyn Snoeck, die in het park twee jaar geleden een instituut opende voor jongejuffrouwen, zag haar in richting in betrekkelijk korten tijd zoo voor uitgaan, dat zij kon besluiten aan den Parkweg een nieuw gebouw te laten zetten, dat met de beste inrichtingen van dien aard zal kunnen wedijveren. De grondslagen voor dit nieuwe instituut worden dezer da gen gelegd. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Sche- veningenGisterochtend omstreeks halftwaalf speelden eenige kinderen aan het Kanaal ter hoogte van de werf van den heer Van de Rovaart. Onder hen was een kind van om streeks zes jaar, dat zich vermaakte met op de tonnen en vaten te klimmen, die aldaar aan den kant stonden. Lang ging dit goed, toen ten laatste een vat kantelde en het kind van den hoogen kant midden in het Kanaal terecht kwam. Het 12-jarig zoontje van den heer Vierling, daar ter plaatse visschende, ziet het ongeval, legt zijn hen gel neder, springt te water en duikt het reeds gezonken kind achterna. Mislukte eene eerste poging, bij de tweede greep onze kloeke jongen het kind bij een been nam het daarop onder water in den rug, en kwam bedaard, met den rechterarm zwem mende, naar den kant, waar hij de vol doening mocht smaken het kind aan de in middels toegesnelde personen levend te over handigen. De bekende koopman van Puttershoek D. v. D.die in den laatsten tijd Delftshaven tot het veld zijner werkzaamhe den koos is daar niet zeer gelukkig geweest. Eenige maanden geleden kocht hij van de firma W. S. v. d. W. C°.aldaar, drie partijen hout ter waarde van ƒ96, om den dorschvloer te veranderen. Van betalen na tuurlijk geen sprake. Waarschijnlijk aange moedigd door dit aanvankelijk succes, komt hij te Delftshaven terug met een elders ge kocht paard en tracht dit aan den man te brengen. Bij deze gelegenheid ontmoet hij een zijner aardappelenleveranciers, welke hem ontlast van het bij zich hebbende geld zoo ongeveer ƒ37 terwijl de firma v. d. W. C°.intijds van zijne komst onder richt, hem dwong het paard af te staanzoo dat v. D. zonder geld en zonder paard naar Rotterdam afdroop. Loodskotter no. 1schipper M. v. d. Kuil, was kruisende op den Noordpost van den Nieuwen Waterweg en bevond zich in den nacht van 16 op 17 Aug. op 12 vaam Waterweg Z. O. Om kwart over 12 onge veer werd hij aangevaren door de stoom boot Schmidtborn, die een loods verlangde; de loods bevond zich dan ook reeds met twee matrozen in de jol. De kotter be kwam, tengevolge dier aanvaring, aan stuur boordzij in het midden een groot gat, ten gevolge waarvan hij moest zinken. De equipage, 10 man sterk, haastte zich om aan boord van de Schmidtborn te komen dit gelukte allen, en binnen drie kwartier zagen zij hunnen kotter zinken. Niets kon gered worden; enkele mannen waren half gekleed De Schmidtborn bracht allen naar Maassluis, van waar zij verder hunne haard steden opzochten. Niemand heeft gelukkig bij dit ongeval het leven verloren. Men meldt aan het Hbl. uit Rotter dam: De onveiligheid vooral des nachts, neemt hier op verontrustende wijze toe. Her haaldelijk vernam men in de laatste dagen van inbraken. Nu weder is in den nacht tusschen Zondag en Maandag ingebroken in een huis op den Westersingel, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren. Er worden een aantal gouden sieraden, met edelgesteenten en paarlen bezet, vermist. De Westersingel behoort tot de buiten wijken der stad en is bebouwd met eene reeks villa's en meestal aanzienlijke huizen. Men zou mogen verwachten, dat aldaar be hoorlijk politietoezicht werd gehouden. Uit Rotterdam schrijft men aan het llbl.: Gisteren hadden wij te Hillegersberg weder wedrennen, uitgeschreven door het Nederlandsch-Belgische comité, dat in het voorjaar hier wedrennen liet houden. Trof men toen, vooral den eersten dag, guur en onaangenaam weder, dat velen terughield en aan het genot der aanwezigen geen ge ringe afbreuk deed, thans werkte het weder veel meer mede. Een fraaie niet al te heete zomerochtend lokte honderden toeschouwers (voor verreweg het meerendeel echter niet- betalenden) naar het voor de wedrennen in gerichte terrein aan den Bergweg, waar de ruime tribune, die den vorigen keer dienst deed, was blijven staan. Het bleef een hel dere hemel met zonneschijn, totdat de rennen begonnen waren. Later betrok de lucht en werden de toeschouwers met eene regenbui bedreigd, doch gelukkig kwam bet daar toe niet. Het getal mededingers was minder groot dan bij de wedrennen elders gehouden. Waar aan men dit heeft toe te schrijven, valt moeielijk na te speuren. Aan het terrein en de geheele regeling van de wedstrijden zeker niet. De gelegenheid om wedrennen te hou den is hier gunstiger dan te Clingendaal, de baan is uitmuntend, en alles is op eene wijze ingericht, die weinig of niets te wen- schen overlaat. Natuurlijk werden de „bookmakers" ook hier niet gemist en waren zij als van ouds vol ijver. Uit hunne aanwezigheid bij eiken wedren moet men opmaken, dat zij ook hier te lande goede zaken maken, maar te oor- deelen naar hetgeen men er van kan opvan gen, werd er niet hoog gewed. Bij een der rennen had een ongeluk plaats. De Comtesse van baron Osy viel in eene sloot en brak den ruggegraat. (De jockey kwam er ongedeerd af). - Uit Pijnakker wordt aan de IV. R. Ct. gemeld: Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat het de beide laatste nachten vrij flink heeft gevrorenzoodat de weilanden in den ochtend gansch wit za gen, iets wat zich de oudste landlieden alhier in de Augustusmaand niet herinneren. Augustus toch wordt altijd de eenige maand genoemd, waarin geene nachtvorsten voor komen. Vele winkeliers en andere bewoners van de Groote Houtstraat te Haarlem kwa men gisterenochtend tot de ontdekking, dat de ruiten van hunne winkels en woningen door groote krassen waren beschadigdhet geen met een scherp werktuig moet zijn teweeggebracht in den laten avond van eer gisteren. Een viertal personen, twee mannen en twee vróuwen, kreeg Vrijdag-avond op den Achterburgwal te Amsterdam twist over een gulden. „Al dat praten kan niet baten," dacht een der heerengreep een der dames beet en wierp haar te water, terwijl hij de tweede door een Hinken stoot in een kelder deed verdwijnen. Na dit krachtig optreden koos hij het hazenpad. Zijn metgezel bracht, bijgestaan door eenige voorbijgangers, beide schoonen weder op den beganen weg en voerde ze naar haar woning, waar zijn bereidvaar digheid met een pak slaag werd beloond. (Amst.) De heer Bigot, van het Grand theatre, zal in November a. s. zijn 25 jarige tooneel- loopbaan herdenken. MejRoos, vroeger aan den salon des variétés verbonden, heeft een engagement gesloten met het gezelschap Le Gras en Has pels te Rotterdamwaar zij het emplooi van juffrouw Vink zal vervullen, die de plaats van Jeanne de Groot zal innemen, welke laatste met September in het Grand-théatre zal optreden. Te Purmerend zal Zondag 20 Septem ber bij gelegenheid van de landbouwtentoon stelling een gymnastiekuitvoering plaats hebben. Daartoe zijn alleen uitgenoodigd de gymuastiekvereenigingen in Noordholland, die leden zijn van het Nederlandsch Gym- nastiekverboud. Volgens het programma be gint het feest met een optocht, terwijl na de uitvoering een feestmaaltijd gehouden en de dag besloten zal worden met een concert en een bal. Door een arbeider is op Tessel bij het graven van eene sloot een zilveren munt stuk gevonden, nagenoeg ter grootte van een rijksdaalder. Het vertoont aan de eene zijde het heeld van een man en is aan beide zijden van een opschrift in het Latijn voor zien, met het jaartal 1564. Een winkelier te Burg op Tessel is eigenaar er van ge worden. Te Utrecht, van waar oorspronkelijk het denkbeeld was uitgegaan, om den ver jaardag van prinses Wilhelmina te vieren, zalniettegenstaande andere plaatsen van het plan hebben afgezien, het feest hoogst waarschijnlijk toch doorgaan. Harddraverij, volksfeesten, kinderspelen, enz., zullen ge houden worden, waarbij bepaald zal wor den, dat er geen entrée zal mogen worden geheven. Onlangs kwam te Winterswijk per spoor aan uit Duitschland een blok marmer van circa 26000 K. G. Door de zwaarte brak de wielband, zoodat de waggon defect raakte, en daar men te Winterswijk geen stoomkraan heeft, was men genoodzaakt den wagen stuk te zagen om zoodoende het blok op een andere waggon te kunnen overladen. Door het overlijden van den eigenaar kwamen dezer dagen eenige eigendommen, bestaande uit landerijen en veenderijen in de ï'riesche gemeente O., onder den hamer. Vóér eenige jaren waren zij aangegeven op eene waarde van 150,000 5 160,000; nu bedroeg het hoogste bod slechts 40000. 's CRAmiIiGE. Door Z. M. is aan J. Mulder, notaris te Amsterdamverlof verleend tot het aanne men der versierselen van ridder der orde van Karei IIIhem door Z. M. den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris, te Gorssel, J. C. J. Jonckheer, candidaat- notaris te Ginneken. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de na- genoemde ambtenaren bij de admistratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commiezen 3de kl.E. W. Hildebrandt ten postkantore te LeidenJ. Schadee ten postkantore te 's Gravenhage J. E. A. Post Uiterweer ten pustkantore te Leiden; de commiezen 4de kl D. J. Braa- kenburg ten postkantore te Middelburg; A. G. Van Oldenbarneveldgenaamd Witte Tullingh, ten postkantore te's Gravenhage; T. G. Koeken ten postkantore te Gouda; C. G. A. Janssen ten postkantore te Leeuw arden; de surnemerair J. M. Van den Driessen Mareeuw ten postkantore te Assen. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 3de kl.3de afd. bij bet koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, A. Tuckermann, ter zake van lichaamsgebrekenop grond van het bepaalde bij artikel 37 van het reglement voor gemeld instituut, eervol uit den zee dienst ontslagen. De kapitein-luit. ter zee W. F. Blaauw wordt met 21 dezer gedetacheerd bij het departement van marine en belast met de waarneming der betrekking van inspecteur van de artillerie der marine, en tevens aan gewezen als lid der commissie tot het exa- mineeren van zee-officieren en adelborsten. De luits. ter zee 2de kl. A. H. Hoek water en H. Slot, respectievelijk gedetacheerd bij den torpedodienst der marine en bij de afdeeling hydrographie aan het departement van marine, zullen met den 21 sten dezer onderling van betrekking verwisselen. De adelborst 1ste kl. A. Merkus wordt met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Le Luyter, met 26 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van financiën zal op 20 dezer geen audiëntie verleenen. Gisteren is op gevorderden leeftijd overleden de heer A. Hoek, genees-, heel- en verloskundige te dezer stede, die tal van aren de practijk alhier uitoefende, vooral vroeger als chirurg eene voorname plaats innamen ook na het neerleggen van zijn practijk nog in bijzondere gevallen zijne diensten bleef bewijzen. Zijne hulp werd ook door Z. M. den koning ingeroepen bij de bevalling van H. M. de koningin. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw en van den Gouden Leeuw van Nassau. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN CiEEANB. Eenige maanden geleden wist een ondernemend journalist, de heer Ch. Payne, een door twee bekwame geneesheeren onder teekend bewijs, als gevaarlijke krankzinnige, te verkrijgen en liet zich in een welbekend gesticht opsluiten. Na een verblijf van drie dagen werd hij, volgens vooruit genomen maatregelen, bevrijd, en schreef ver scheidene artikelen over hetgeen hij daar ondervond en over den schandelijken toe stand der Engelsche wetten op krankzinni gengestichten. De regeering stelde, na het verschijnen van die artikelen in de Pali Mall, een nauwgezet onderzoek in. Er heerscht, naar uit Teheran aan de Standard wordt gemeld, aan de Perzische grens een toestand van verwarring, tenge volge der onderwerping van Turkomannej door de Russen. Uit Cairo wordt aan de Times gt. meld, dat de Nijl bij Wadyhalfa aan hei rijzen is. De Daily News verneemt uit Cairo dat Osman Digna heimelijk troepen aan' werft, naar men veronderstelde voor Khar toem. FRANKRIJK. De luitenant ter zee De Brazza je Savorgnan is tot officier der orde van het Legioen van Eer benoemd, als blijk v® waardeeriug der uitstekende diensten dooi hem in West-Afrika bewezen aan Frankrijk Te Le Mans is Zaterdag het mona- ment onthuld van Chanzy. Namens je regeering voerde generaal Campenon kei woord. Verder werden redevoeringen uit- gesproken door admiraal Jauréguiberry ei twee anderen. Het document van het Fransch-Chi- neesche vredestractaatdat op weg is niai Frankrijk, is verzegeld in eene geel zijdei rol, die met gouden banden is zamen ge bonden en besloten is in een rood verlak, ten, met parelmoer ingelegden koker, on welken eene gouden sluiting is. De koket is weer geplaatst in een rijk gabeeldhouwi kistje van sandelhout, dat op zijne beurt neêrgelegd is in een zamengeweld metalen kistje. De Liberté zegt, dat de dépêche generaal Oourcy over de maatregelen, dit hij tegen de cholera in Tongkin heeft gt- nomen, de moeielijk heden der expeditie duidelijk doen uitkomen. De Fransche sol daten hebben te kampen met een overmack tigen vijand en bovendien met een ongezond klimaat, waartegen het sterkste gestel niet bestand is en nu komt er eene epidemie bijwaartegen de wetenschap machteloos is. Ferry, zoo gaat de Liberté voort, dorst te Lyon zeggendat alles in Tongkin ei Annam was afgeloopen en dat zijne opvol, gers thans in vrede de vruchten van zijne wijsheid konden genieten. Dit is zoo wei nig het geval, dat generaal Courcy te Hui nauwelijks is ontsnapt aan een complot, dat aan den Siciliaanschen Vesper herinnert en op dit oogenblik is genoodzaakt, ii weerwil van het gevaarlijk jaargetijde, ge neraal Prudhomme met een haastig gevormit kolonne uit te zenden om bezit te nenn van eene positie, ten einde eene overrom peling door den vijand te voorkomen. SPANJE. Zondag werden in Spanje 4528 cho leragevallen aangegeven, waarvan 1621 mei doodelijken afloop. Onder deze cijfers men 25 gevallen, waarvan 16 met ken afloop, te Madrid voor. Het aantal slachtoffers van de cholert in Spanje wordt tot hiertoe geschat op 59700dat der aangetasten op 145.' Het meest leden de districten bij de rivie ren en in moerasachtige streken. Er ven meer volwassenen dan kinderen, berekent dat 60000 Spanjaarden hun land verlieten. In zake de onlangs gemelde akte, door de erfgenamen van een schuldeischei van Ferdinand VII van Spanje, senor Uzarde, ingesteld tegen koningin Isabella en de her togin van Montpensier, om uitbetaling vu een dien koning geleende som gelds van 1.250.000 francs, is de vordering afgewezei omdat de eischers niet hebben bewezen ktl recht om op te treden en omdat bovendien de vordering verjaard is. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt aan de Kölnisè Zeitung gemeld, dat de Russische czar ei zijne gemalin, na de bijeenkomst metkeiia Granz Joseph en keizerin Elisabeth teKrem- sier, over Gmünden naar Kopenhagen zul len reizenwaarheen zich ook de koning vu Griekenland en de prins en prinses van "VVales zullen begeven. Daar de kortste weg vu Gmünden naar Kopenhagen over Duitschlani voert, ondersteld men, dat de gelege zal worden gevondenom ook nog samenkomst van het Russische keizerspu' met keizer Wilhelm tot stand te brengen- Met het oog op de bekende feitei die door de Pall Mall Gazette aan b licht zijn gebracht, is in alle stations "J Berlijn een publicatie aangeplakt; waarbij aan jonge meisjes, die zich naar Londea in eene betrekking begeven of aldaar gaan zoeken, den raad gegeven wordt, vott het geval zij zich in ongelegenheid bevind" of inlichtingen omtrent Engelsche wettel wenschen te ontvangen, zich schriftelijk persoonlijk tot onverschillig welk bureau te wenden. OOSTENRIJK. Sir Drummond Wolff heeft Wee®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2