BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. ja-G mm si m- mm ms mm m 1 is*. -m. m nr. der Maatschappij van 16-20 September e. k. te Purmerend te houden, door het departe ment van oorlog zal worden ingezonden eeu volledige bespanning van zes paarden voor een stuk geschut der veldartillerie. Daar zulks geschiedt ten einde de noodige kennis te verspreiden van de eischen die voor remontepaarden worden gesteld, zal van dit besluit zeker door velen met belang stelling worden kennis genomen. Bij den Zaterdag te Ostende gehouden internationalen roeiwedstrijd is de le prijs voor tweeriemsgieken (juniores) gewonnen door de Rotterdamsche roei- en zeilvereeni- ging „De Maas". De 2e prijs werd be haald door de Parijsche club. Bij den wedstrijd voor tweeriemsgieken (seniores) behaalde de studenten-roeivereeni- ging „Njord" uit Leiden den len prijs, „De Maas uit Rotterdam den 2en en Parijs den 3en prijs. De tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Katwijk aan Zee tot instandhouding van het oude kerkgebouw aldaar, bevat 30 nommers, waaronder stuk ken van Mesdag, Israels, Rochussen, Van Oosterzee, Mari Ten Kate, Wally Moes, Sadée, de dames Ronner, De Haas, Storm van 's Gravesande enz. Het nieuwe stationsgebouw te Delft, dat thans in dienst is gesteld, maakt vol gens de Delftscle Crt. een hoogst aangena- men indruk. Deze is vooral overweldigender, wanneer men den hoofdingang binnentreedt. Met veel succes is er gebruik gemaakt van de motievendie de bloeiperiode van onzen nationalen bouwstijl aanbood. Zooveel mo gelijk heeft men tegeltableau* aangebracht uit de aardewerkfabriek „De Poreeleyne Fles" van de heeren Joost Thooft en Labouchére. De teekeningen daarvoor zijn ontworpen door den heer A. le Comte en geven toe passelijke symbolische voorstellingen te aan schouwen. De wachtkamers der le en 2e klasse zijn modellen van sierlijkheid en ele gance. Het perron is geheel overdekt met een ijzeren marquise met net gegoten ijzeren kolommen uit de fabriek van Rogier Nee- rincx Richter te Bergen-op-Zoom. Aan de muren zijn fraai bewerkte ijzeren uitbouwers bevestigd met dito borden, uit de fabriek van Vincent te Schiedam, waarop in gulden letters de verschillende lokalen staan ver meld. Tegenover dit perron is een tweede perron gemaakt, dat ook met eene geheel door- loopende ijzeren marquise, rustende op sierlijke ijzeren kolommen, is overdekt. Tot dit tweede, uitsluitend voor reizigers bestemde perron, verkrijgt men toegang, na eerst het plaatskaartje vertoond te hebben, door de 23 treden af te dalen, waarmede men in den tunnel komt. Een daar geplaatst ijzeren hek, den doorgang Lakenraamlaan- Houttuinen van den eigenlijken toegang tot het perron afscheidende, wijst als van zelve den te volgen weg. Nadat men nu wederom 23 steenen trappen heeft beklommenbevindt men zich op het tweede perron, waar de treinen stilhouden tot het in- en uitlaten der reizigers. In den tunnel zijn tegen de wanden licht gele tegeltjes met rose randen aangebracht uit de fabriek van Villeroy Boch te Mettlach, agenten de firma De Lint C°. te Rotterdam, die een aardig effect teweeg brengen. Komt den ontwerper van het plan, tevens den bouwmeester, den heer C. B. Posthumus Meijjes een woord van lof toe voor dit waarlijk zoo monumentale gebouw niet minder aanspraak op verdienste heeft de heer M. De Jongh, technisch ambtenaar bij de II. IJ. S. M.onder wiens goede leiding de werken zijn uitgevoerd. De werkzaam heden den tunnel betreffende waren aan de goede zorgen van den J. J. Israels, oud- leerling der polytechnische school alhier, toevertrouwd. Bij al het goede en schoone hierboven vermeld zegt de Delfische Crt. heb ben we ten slotte een enkele opmerking. De noodzakelijkheid voor de vertrekkende rei zigers, om telkenmale den tunnel te moeten doorgaandrieëntwintig treden af te dalen en even zooveel treden op te klimmen, zal dunkt ons -nog wel eens aanlei ding tot billijke klachten geven. 'Voor hen die niet vlug ter been zijn of wel in den win ter bij dik besneeuwde of gladde straten en daardoor gemakkelijk geworden glijdend schoeisel, of wel bij opeenhooping van reizigers bij bijzonderen gelegenhedenkun nen die trappen wel eens aanleiding geven tot ongevallen. Het verblijf op het, met uit zondering van boven gedekte, overigens geheel open tweede perron zal bij hagel en sneeuwjacht mede een alles behalve aange naam verblijf opleveren. Wenschelijk komt het ons dus voor, om, wanneer daartegen geen overwegende technische bezwaren be staan, en zoolang de stoomtram nog niet i loopt, ook het le perron dat, naarwij ver namen voor den dienst van de stoomtram is bestemd, in gebruik te nemen tot het in- en uitlaten van reizigers. - Zaterdagochtend bekwam eene schuit beladen met 270 manden pruimen en be stemd voor Londen, op de rivier de Maas aan de Noord te Kralingen een groot lek, doordien zij op een anker voer. Een viertal personen, aan den wal dit ziende, sprongen onmiddellijk in een in de nabijheid liggend vaartuig, roeiden met alle kracht naar de zinkende schuit en smaakten het genoegen den schipper met zijn twee kinderen, die zich in de zinkende schuit bevondente redden. Ook de pruimen werden daarna in hunne schuit overgebracht. De afzender, per telegraaf daarvan onderricht, zond on middellijk een bode, die aan de redders eene geldelijke belooning voor hunne tijdige hulp ter hand stelde. De schuit is ge zonken. {N. R. C.) Op verscheidene plaatsen te Amster dam zijn Zaterdagmorgen geschriften aan den muur geplakt gevonden, hoofdzakelijk inhoudende verzuchtingen over werkeloos heid, armoede, verdrukking enz., gevolgd door een oproeping om zich voor den groo- ten vrijheidsdag gereed te houden. -De heer Jongkindt Coninck, directeur der rijks landbouwschool te Wageningen, is gisteren overleden. De gemeente Kampen had over het jaar 1884 aan pacht van erven, landerijen en weiden eene opbrengst van bijna./1390.0U0. De heer A Smit, de nieuwbenoemde burgemeester van Vlissingen, is op de schit terendste wijze ontvangen en afgehaald. Heel Vlissingen was aan den trein. Met een vierspan, gevolgd door muziek en tal van corporatiënbracht men den heer Smit naar zijne woning. Drie honderd jaren zal hel weldra ge leden zijn (1585-1086), zegt de Ti/burger Ct., dat Tilburg bestormd werd door de Spaansche legerbenden, die dagen achtereen brandden en plunderden. Voor schatten gelds werd door de woestelingen vernield en ver scheidene slachtoffers waren gevallen. Thans heeft zich sinds gtruimen tijd we derom eene horde in ons midden vertoond, wel niet zoo gevaarlijk als die van vorige eeuwen, maar toch uitmuntende door eene driestheid die aan het ongeloofelijke grenst. Wij bedoelen den stroom van bedelaars, die zich dag in dag uit aan de huizen der in gezetenen vertoont, waarvan vooral de noorde lijke wijken, als Veldhoven, Goirke, Hei kant, Hasselt enz. te lijden hebben. Eerst komen zij bij troepen, quasi ven tende, doch in waarheid bedelende, uit meer noordwaarts gelegen dorpen afgezakt, (voor namelijk uit Loonopzand en Kaatsheuvel), en zien zij indat hunne „zaken", of door het medelijden op te wekken of door brutaal ge weld, goed gaan, dan wordt Huks uit ge melde gemeenten een verhuisbiljet gehaald (soms bekomen zij van goede vrienden nog reisgeld en verb'ijf kosten voor een zestal weken) en na verloop van eenigen lijd wordt door hen bij het armbestuur aangeklopt. Terwijl eergisteren de molenaar M. Koks te Terheijden met zoon en knecht bezig was eenige werkzaamheden op de ga lerij van den molen te verrichten, stortte eensklaps een gedeelte der galerij naar be neden, in zijnen val den molenaarsknecht met zich voerende, die daarbij zeer ernstige verwonding bekwam. De molenaar en zijn zoon hadden zich aan een molenwiek vast geklemd en bleven tussehen hemel en aarde hangen, totdat er hulp kwam opdagen, waardoor zij uit hunnen neteligen toestand verlost werden. 's CR tVENlIAGE. Door Z. M. is aan den heer H. J. C. Eyken, kapelaan te Mierlo, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Heilig Graf, hem door den patriarch van Jerusalem, namens Z. H. den Paus, geschonken. Door Z. M. is J. J. De Tourton Bruyns, benoemd tot burgemeester van Borculomet toekenning van eervol ontslag als burge meester van AbcoudeBaambrugge en AbcoudeProostdijen zijn de veeartsen P. Brouwer, te Harlingen, en D. A. De Jong, te Moordrecht, voor den tijd van één jaar, benoemd tot adsistenteu bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z. M. is de off. v. gez. 2de kl. van de landmacht in West-Indië dr. W. F. H. Schelklij (arts)bevorderd tot off. v. gez. lste kl. De kapitein der mariniers J. B. Verhey wordt met 1 September a. s. ontheven van de waarneming der betrekking van officier- instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, en met dien datum vervangen door den kapitein J. R. J. P. Cambier. De luitenants ter zee lste en 2de kl. M. C. Van Doorn en W. J. De Bruyne, gedelacbeerd te Willemsoord, worden met 1 September a s. geplaatst als officieren- instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de marine aldaar. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht L. Broekman, woidt met 1 Sep tember a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. 8ELKIE. Men leest in den Honiteur Beige„De koning heeft aan zijne ministers medege deeld, dat de bezittingen der internationale Congo-maatschappij voortaan zullen uitmaken den onafhankelijken staat Congo en dat krachtens de machtiging der wetgevende kamers en in overeenstemming met de maai- schappij Z. M. den titel van souverein van den onafhankelijken staat Congo aangeno men beeft. FKAIKRIJH. De gifmenger Pel is door het gerechts hof te Melun tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, nadat de jury hem schuldig had bevonden, doch met aanneming van verzachtende omstandigheden. Zaterdag zijn te Marseille 61 sterf gevallen aangegeven, waaronder 34 aan de cholera. SPA\JB. Zaterdag zijn in Spanje 4522 cholera gevallen aangegeven, en bezweken 1727 personen aan die ziekte. Daarvan kwamen 46 gevallen (17 met doodelijken afloop) voor te Madrid en 42 gevallen (29 met doodelijken afloop) in de provincie Barcelona. PORTIIGAL Te Lissabonaldus wordt aan de bui- tenlandsche bladen geseind, is uit St. Paul de Loanda van 15 Juli het bericht ont vangen, dat er aan de westkust van Afrika eene slachting onder de blanken is aange richt. Het koninkje van Coanhama stierf namelijk plotseling en de inboorlingen schre ven zijn dood toe aan toovenarij der blan ken. Dit had de slachting ten gevolge. De zwarten vielen de Europeanen aan en dood den er twiutig, onder welke drie geestelij ken die tot eene zending behoorden. Een Engelschman, Victor Gerard genaamd, ont kwam met eene dochter, maar twee andere kinderen van hem werden vermoord. DIITSCIILAKD. Ofschoon het telegram omtrent de bezetting door Duitschland van een gedeelte der Carolinen-eilanden nog niet officieel is bevestigd, wordt aan de waarheid van dit bericht, volgens de Köln. Zeitungin de politieke kringen te Berlijn geen oogenblik getwijfeld. Het plan daartoe heeft hij de Duitsche regeering reeds lang bestaan, en deze koestert niet de minste vrees dat de uitvoering aanleiding zal geven tot onaan genaamheden met Spanje. De Spaansche regeering toch heeft niets gedaanom over eenkomstig de beginselen, verleden jaar door de Congo-confeientie vastgesteld, hare vermeende aanspraken op deze eilandengroep te doen gelden. Bekend is het ookdat Spanje's aanspraken, zoo zij al recht van bestaan hebben, nimmer door de andere mogendheden zijn erkend. Indien het waar is, rtat de Spaansche regeering twee oorlog schepen naar de Carolinen-eilanden heeft ge zonden dan kan deze maatregel alleen ten doel hebben, het door Duitschland niet be zette gedeelte dezer eilanden namens Spanje in bezit te nemen en op deze wijze de pu blieke opinie aan gene zijde der Pyreneeën tot bedaren te brengen. Overigens is het ten eenenmale onjuist, zegt de Köln., wanneer sommige Duitsche bla den beweren dat de Carolinen-eilanden voor Duitschland geene waarde kunnen hebben. Daargelaten nog de weelderige plantengroei, die er valt waar te nemen, en waarvan vooral de kokosnoot en de broodboom belangrijk kunnen genoemd worden, zijn deze eilanden als station voor Nieuw-Guinea voor Duitsch land van groote waarde. De bevolking of schoon niet talrijk, is zeer arbeidzaam en zal bij de exploitatie van Nieuw-Guinea en Samoa gewichtige diensten kunnen bewijzen. De Caroiina-eilanden, vormen een archipel ten Oosten van de Philippijnen enten Noor den van Nieuw-Guinea. De oppervlakte van de geheele groep is 880 vierkante Engelsche mijlen en het aantal inwoners ongeveer der tigduizend. De meeste van deze eilanden zijn uit koraalriffen ontstaan, verheffen zich slechts weinig boven de oppervlakte der zee, en bieden voor grootere schepen geen veilige ankerplaats aan. Eene uitzondering maakt Malanhet meest oostelijke eiland van de Eap- of Yap-groep, dat hooge bergen heeft en een overvloed van allerlei producten, De bewoners, die tot het Maleische ras be^ hooren, leven hoofdzakelijk van de visch- vangst. De archipel behoorde in naam aan Spanje, en stond onder toezicht van den gouverneur der Philippijnsche eilanden. De Spanjaarden hadden echter op de geheele groep geen enkele nederzetting. Graaf Kalnoky kwam gisterenavond te 6 uur aan het Stettiner spoorwegstation te Berlijn aan, en zette te 9 u. 20 m. via Dresden de reis naar Weenen voort. Prins Bernhardt van Saksen-Weimar, die bij de wedrennen te Gulik een ongeluk heeft gehad, verkeert nog in een niet onbe denkelijker! toestand. De Ronner Zeitunj meldt omtrent het gebeurde eenige nadere bijzonderheden. De prins bereed namelijk een paard van den ritmeester Bredow, dat sinds eenige maanden reeds een paar malen een prijs had behaald. Onder het rijden ia het paard voorover gevallen en daarbij drie maal omgebuiteld, tengevolge waarvan de prins er onder kwam te liggen. Wanneer dit op een weeken bodem was gebeurd, kon het nog redelijk zijn afgeloopen; maar wegens den harden grond heeft de prins zware kwetsuren bekomen. Zijne beide kinne bakken waren gebroken en er openbaarde zich ook eene schedelbreuk. Daar hij een geruimen tijd bewusteloos bleef, liet het ziek nog erger aanzien dan het later bleek te zijn. Echter eerst in den loop van den vol genden dag is hij geheel bijgekomeu. Hij was onmiddellijk naar een hotel te Gulik gebracht, alwaar zijne beide broeders, die bij de wedrennen waren gekomen, bij bem bleven. Prof. Bardenhauer, eerste geneesheer in het burgerziekenhuis te Keulen, aan wie» de leiding der heelkundige behandeling was opgedragenhad wel hoop op behoud, maar achtte de toestand toch zeer bedenkelijk. Volgens de laatste berichten bestaat er meer hoop. PER TELEGRAAF. CAIRO, 16 Aug. Bij een oproer dat den 26 Juli in Khartoem uitbarstte, werd Abdullah, de opvolger van den Mahdi,ge dood. ATHENE, 16 Aug. Ottomanische sche pen hebben het eiland Symiop de kust van Azië, geblokkeerd, onder voorwendsel, dat een volkstelling gehouden moet worden, maar de ware reden is het afschaffen van de privileges welke dit eiland geniet. Vrouwen en kinderen zijn door den schrik naar het gebergte gevlucht. Men vreest hongersnood, indien de blokkade aanhoudt. De inwoners hebben klachten ingediend bij de groote mo gendheden en hare tusschenkomst ingeroepen. De Helleensche regeering doet in haar be lang stappen te Konstantinopel. MARSEILLE, 16 Aug. Heden zijn hier 27 choleralijders bezweken. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer F. Beugel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commandant van het huis van correctie te Hoorn en als zoodanig benoemd B. J. Beek, tijdelijk adjunct-directeur van het rijksge sticht Veenhuizen n". 2 en is J. C. Dubourg, adjunct-directeur van het rijksgesticht Veen- huizen n°. 3 overgeplaatst naar het rijksge- stiebt te Veenhuizen n°. 2. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel examen, voor het eerste gedeelte de heeren: P. J. Laurman te Zuuderdorp, H. P. W. Smit te 's Hage, C. A. E. Pool te Alkmaar; II. B. Göttmer te Alkmaar; A. V. M. Lemmens te Heerlen; P. L. E. Vijzelaar te Leiden; W. J. Kijlstra te Rot terdam; P. H. Van der Saag te Deventer; voor het tweede gedeelte de heeren: W. De Rijk te Arnhem; E. Kingma te Meerkerk; L. J. Van der Moer te Ter Neuzen; en J. Nijhuis te IJsselstein. De politie te 's Hage heeft in den afgeloopen nacht in de Passage aldaar een persoon, die als heer gekleed gaat, op lieeterdaad betrapt terwijl hij zich schuldig maakte aan het met zijn stok moedwillig beschadigen van de geschilderde advertentie» op het muurvak bij de Spuistraat. Nast het politiebureau op de Nieuwehaven weg gebracht trachtte de bedrijver aanvankelijk de daad van vernieling van eens anders eigendom te ontkennenmaar beleed hij le» slotte schuld aangezien het bewijs daarvoor voldingend was. Zaterdagnacht liep de agent van politie vierde klasse S. in half slapendeu toesta»» in het water van den Z. Buitensingel te

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2