PATENTBLADEN PATENTBLADEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ISeze Courant verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. A OVER TEW Tl EN: lliirccl: Ncheepiiiakerssteeg 6. Maandag 17 Augustus 1885. N°. 191. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichtcn. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE B0ETVAAKDIGE. ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199» Jaargang. Pb Burgemeester, liould van hel bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbendendat de pstentbladen van koffleliulsl,omlei s, slijters en lappers, dienst 1885/6 voor de wijken 1 lot en met 9, hij het college van zetters, in een der ver trekken van liet Itaailliuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, waarop ingevolge arl. 25 (5e lid) der wel van 21 Mei 18lü (Slaatsl/lad no. 34) moet blijken dal de helft van den aanslag over liet diensljaa? is voldaan verkrijgbaar zijn op Zaterdag 15maandag lï, llinsdag 18 en Woensdag 19 Au gustus e. k.telkens des namiddags van een lot drie uren, terwijl na bet verstrij ken van dien termijn de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeien worden afgegeven aan de deurwaarders der direcle belasiing al hier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaat sing in de Leidsclie Courant. De linrgemeesler voornoemd De FREMERY, Welti, lo. li. Leiden, 14 Augustus 1885. De llurgéineesler, linuld van liet bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbendendal de palerilbhulen voorde gepak'iileerden wonende in de wijken III en lil, over liet dienstjaar 1885/6, bij liet college van zeilers, in eender vertrekken van hel Itaadliuis dezer gemeente, op verioon van hel aanslagbiljet, veikiijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot «irie uren en wel op Zaterdag 15, maandag 1?, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Augus tus c. k 5 terwijl ria hel verstrijken van dien termijn ile onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De linrgemeesler voornoemd, DE FREMERY. Weill. I". Burg. Luim», 14 Augustus 1885. De burgemeester, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden; brengt Ier algemeene kennis dal aan den Ontvanger der direcle be lastingen alhier is Ier hand gesteld een ko hier van de personeele belasiing, dienst 188586, Wijk 6, executoir verklaard den 15en Auguslus jl.en lierinneil voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunne aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsclte Courant. De burgemeester voornoemd, DE FREMERY. weth. lo. Buig. Leiden, 15 Augustus 1885, STADSNIEUWS. Heden morgen werd liet stoffelijk over schot van den heer J. Godefroy, organist van de Pieterskerk alhier, op de begraaf plaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Vele vrienden en vereerders van den over ledene waren op het kerkhof aanwezig, ten einde den ontslapende de laatste hulde te bewijzen. Overeenkomstig diens laatsten wil werd aan het graf geen lijkrede uitgespro ken. Namens de familie werd door den zoon voor de betoonde deelneming dar.k betuigd. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de Noorderbewaarschool te Wormerveer, mejuffrouw Henriette Van der Woerd, van Leiden, en aan de Zuiderbewaarschool aldaar, mejuffrouw Christien Te Lintuin, van Win terswijk. Beiden leerlingen der kweekschool alhier. In de afgeloopen week werden hier ter stede vier roodvonkgevallen aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 60 volwas sen personen en 5 tot 10 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 655 zwembaden door heeren en 39 door dames. Temperatuur van het water 19° Celsius. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adver tentie Van de commissie der Vincentius- loterij. Zij noodigt allen uit, die ten be hoeve van deze loterij prijzen willen afstaan deze véór 10 September te willen inzenden aan het lokaal der vereenigiug Hooglandsche Kerkgracht of bij een der commissieleden. Met het oog op het philantropisch karakter dezer vereenigiug spreken wij den wensch uit, dat velen zich gedrongen mogen ge voelen aan die uitnoodiging gevolg te geven. Op de thans volledig uitgebrachte lijst van bekroningen op de internationale ten toonstelling te Antwerpen, komen de vol gende stadgenopten voor: Eerediploma; de firma E. J. Brill, drukwerken en uitgaven in Oostersche talen (Semitische, Arische, Egyptische, Polynesische, Japansche en Chi- neesche). Natuurhistorie, philologie, onder wijs geschiedenis en belletrie. Gouden Medaille: de heer A. W. Sijthoff, uitgever, prachtwerken, hoeken voor het lager, iniddelb. en hooger onderwijs, Unger's werken, Frans Hals, Galerij, uitgaven in Oostersche talen. Bronzen Medaille: de firma J. en A. Le Poole, fabrikanten van polemiten voor China en van alle soorten van vlaggedoek. Eervolle vermelding: de lih. R. M. Beuth en Zn.machinale stoomzuivering van katoen veeren en kapok. Wijnstroom en Co., che mische industrie, caramel ten dienste van bierbrouwerijen en likeurstokerijen. Voor de uitreiking der bekrooningen, die op 14 September a. s. is vastgesteld, wordt een afzonderlijk gebouw opgericht. Z. M. de koning van België zal daarbij tegenwoordig zijn en persoonlijk de toegekende Eeredi ploma's uitreiken. Volgens hij de regeering ingekomen bericht zal in 1S86, onder het voorzitter schap van Z. IC. H. den prins van Wales, te Liverpool eene Internationale Tentoon stelling op het gebied van scheepvaart, reizen, handel en fabriekwezen gehouden worden. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de volgende adressen, aan welke het prospectus voor de tentoonstelling is toegezonden„het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Ne derland, te 's Gravenhagehet bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche in- dustrieelen; het hoofdbestuur der Neder landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid." St.-Cl Heden worden de personendie ver zocht hebben als leerling-telegrafist in aan merking te komen, aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te mel den op den Fluweelen Burgwal, n°. 22, te 's Gravenhage. Een gedeelte daarvan zal op 27 dezer en de overigen zullen op 2 September 1885 moeten verschijnen. Gedurende de afgeloopen maand Juli 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 465,860 rei zigers, met eene opbrengst van ƒ327,609.286; bagage 682 tonnen, opbrengst 9678.48 bestel-, ijl- en vrachtgoederen 81180 ton nen, opbrengst f 150,508.86opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 5056.88; diverse ontvangsten ƒ3430.; totale ontvangst ƒ496,283.505, totale ont vangst van 1 Mei 1885 ƒ1 269,359.216. Over de lijnLeiden-Woerden werden vervoerd 15532 reizigers, met eene opbrengst van ƒ8592.14 bagage 31 tonnen, opbrengst ƒ192.74; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 1932 tonnen, opbrengst 1967 83; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ210.02, totale ontvangst 10,962.73; to tale ontvangst van 1 Mei 1885 38,948,606. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht van de sedert 9 Augustus jl. in het hotel Kuurhuis te Scheveningen ontvreemde navolgende voorwerpen: 1 zwart lederen portefeuille, inhoudende 6 bankbil jetten van f 60; 1 bankbiljet van 25; 3 coupons Rusland, groote Russische spoor 1857 n° 183984 en twee van n° 183985; 5 aandeelen groote Russische spoor n° 473051 a 55 zonder talons; 1 certificaat Italië h 1000 lires, 5 pCt. n° 2826; 1 boekje met adressen; 1 recu van de bankiers Noorduyn te Nijmegen; 1 bewijs van lidmaatschap der sociëteit „De Vereeniging" te Nijmegen. -Uit een op 31 Juli jl. per spoorweg uit Deventer naar 's Gravenhage verzonden handkoffertje is ontvreemd: 1 bankbiljet van 200.gemerkt 2116 R., voprzien van den firmastempel commissionairs J. Bonthuis in effecten en F. J. Gerlings C°. in effecten. Door den officier van justitie te Zutfen wordt opsporing, aanhouding en be richt verzocht. Onder bevel van den kapitein J. Van FEUILLETON. 88.) „Niets liever dan dat." „Het spreekt van zelf, dat ik den dienst, dien je mij bewijst, niet onbeloond zal laten." „Daar reken ik ook op." De vicomte lei zijn koffertje zijn weitasch en zijn geweer in het rijtuig. „En nu," dus sprak hij tot deu koetsier kan je gaan eten; ik blijf hier mijn sigaar rooken, en zal je wachten." Een half uur later gingen de beide man nen en het beest op weg. De koetsier leek heel vroolijk. Hij liet zijn zweep klappen en neuriede oude liedjes, terwijl hij zich zelf in de rede viel om vriendelijke woordjes tot zijn paard te richten. „Iloep! Bibi. Luister niet naar mijn ge zang; vooruit, in draf, lustig er op toe! Vlij zullen vroeg thuiskomen, en je zult in je ruif een mooi voer hooi vinden. Hoep, Bibil vooruit, in draf!" De brave jongen was klaarblijkelijk in zijn schik met de fooi, die hij gekregen had, en er erg in zijn nopjes over, dat hij een tweeden reiziger, op wiens mildheid hij kon vertrouwen, reed. En voorts had een flesch oude wijn, dien hij flink aangesproken had hem vroolijk gestemd. „Bibi is een goed beest, mijnheer!" her nam hijterwijl hij zich halverwege keerde naar zijn reiziger. „Ik houd er veel van." „Dat merk ik antwoordde De Sanzac, die gaarne een praatje wilde maken. „Ja mijnheer! ik houd veel van het dier. Maar dat is gansch natuurlijk; ik heb het zien geboren worden. Zijn moeder was een merrie uit onze buurt, een flink dier ook. Bibi is al tien jaar, mijnheer! Men zou het niet zeggen als men het zag draven. Het zou iederen dag, alsof het maar niets was, zijn dertig mijlen afleggen. En de zweep! nooit! 't Zou wat fraais zijn, Bibi de zweep laten voelenDat zou een scliatide zijn, en hij zou het mij nooit vergeven. Hij heeft maar één gebrek; hij is nieuws gierig en hoort scherp. Kijk maar eens, hij hoort, dat ik met u spreek. En ziet eens hoe hij zijn kop omwendt om te luis teren; hij begrijpt, dat we over hem spre ken. Wat een beest! Is het niet waar? Alleen de spraak ontbreekt hem!" De vicomte kon een glimlach niet bedwingen. „Bibi, wat ik aan mijnheer zeg, gaat jou niet aan. Vooruit, in draf, en lustig. Ik zal van avond een paar handjes gerst bij je hooi doen. En vroolijk klapte de zweep in de lucht. En Bibi, gehoorzaam aan de stem zijns geleiders, draalde lustig door. „Leg je dikwijls den weg van Longuyon naar het slation af?" vroeg De Sanzac. „Telkens als de gelegenheid zich opdoet." „Ik geloof bij de aankomst van den trein op den perron een reiziger gezien te hebben, dien gij van morgen gereden hebt." „Is het niet iemand van zekeren leeftijd, met een langen witten baard?" „Juist mijnheer." „Die woont zeker te Longuyon?" „Neen, mijnheer! Om van Longuyon naar hem toe te komen, heeft men meer dan een uur te rijden langs afschuwelijke wegen." „Dat gaat goed!" dacht de vicomte. „Strakjes zal ik er alles van weten. Hij hernam overluid: „Hoe heet het dorp waar hij woont?" „'t Is geen dorp." i,0 zoo." „Hij bewoont een afgelegen huis midden op de hei, dat men la Cordeliére of het dui- velshuis heet." De vicomte sprong onwillekeurig op. Zijn oog schoot vonken. „La Cordeliéredus sprak hij schijnbaar kalm ik geloof, dat ik die plek ken. „Is mijnheer hier uit de buurt?" „Neen, maar ik heb er vrienden. Ligt die huizing die gij la Cordeliére noemt, niet aan den kant van Champigneule?" „Op twintig minuten afstand." „Dan bedrieg ik mij niet. Ik ken la Cordeliére. „Is u er binnen geweest?" „Neen." „Dat zou mij verbaasd hebben." „Waarom „Omdat niemand er ooit binnentreedt." „Bah ,,'t Is zooals ik u zeg." „Ik wil je wel gelooven. Maar waarom noemt men Cordeliére ook het duivelshuis „Dat weet ik niet." „Nu goed, daar woont dus je reiziger van van ochtend?" „Ja." „Hoe heet hij?" „Ik weet het niet, mijnheer!" „Och kom." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1