BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ïaar Mas$C][ A tyssiniscW ringen die met het pensioen- en onderstands- verbond gemaakt zijn. Daaruit blijkt o. a. dat het reglement gereed en men in bet bezit is van vertrouwbare tabellen. De ge- heele voorbereiding eischt echter nog de verdere openbare behandeling der zaak uit te stellen. In de plaats van den heer S. Verhoef, die zijn ontslag genomen had, werd gekozen de heer Van Balen. Bij acclamatie worden tot eereleden benoemd de hh.jlir, mr. Elout van Soeterwoude, J. A. Wormser en W. H. Gispen, te Amsterdamds. Hoo- gerhuis, te Dordrecht; jhr. mr. Bichon van Yselmonde en ds. Van Andel, te Leeuwarden. De volgende alg. verg. zal ook te Amster dam worden gehouden. De drukke zijde van de Westermarkt te Amsterdam was gisterenochtend m op stand. Eene zenuwachtige juffrouw was daar voorbij een kelder gegaan, had er in huis een plas bloed zien liggen, en voor haar geest rees natuurlijk dadelijk het nare beeld van een akeligen moord. Een paar buur vrouwen stelde zij oogenblikkelijk van haar bevinden in kennis, men wilde onderzoek doen, maar de deur was van binnen ge sloten. Genoeg omstandigheden om te ge- loovendat hier een zelfmoord ten minste was begaan. Politie werd gehaald, de deur opengestoken, en wanneer men gedacht had, binnen het lijk van den bewoner te vinden, werd dit voorgevoel in zooverre bewaarheid dat men den bewoner als lijk vond,d. w. z. hij sliep in diepe rust een roes uiten was zeer verwonderddat men hem dood waande. De man had zich enkel, toen hij 's avonds of 's nachts was thuis gekomen, bezeerd, en vandaar het bloed, dat de zenuwachtige juffrouw zoo had doen schrikken. Thans zijn te Amsterdam, behalve de valsche kwartjes, ook valsche dubbeltjes in omloop gebracht. Men buigt ze gemakkelijk met de hand. De beeldenaar is redelijk, doch de keerzijde slecht afgewerkt. De Wielerwedstrijd te Nijmegen, welke Vrijdag zal aanvangen, ondervindt van zeer vele zijden belangstelling. Meer dan hon derd jongelieden uit verschillende deelen van het land en ook uit Duitschland, België en Engeland, hebben zich aangemeld. Het programma van den wedstrijd is dan ook wel geschikt om tot deelneming aan te sporen. Er zijn een veertigtal prijzen uitgeloofd waaronder zeer kostbare. Wij noemen daar van slechts die voor den wedstrijd voor tweewielers op de korte baan (2000 M.) om het meesterschap van het Algemeen Neder- landsche W ielrijdersbondeen gouden kam pioenpenning is den overwinnaar toegezegd gelijke belooning wacht den overwinnaar in den strijd op de lange baan (7000 M.) en evenzoo een gouden eerepenning bij den internationalen wedstrijd voor tweewielers op eene baan van 10,000 M. Voorts zijn vele zilveren eerepenningen en voorwerpen van kunst uitgeloofd. Is de wedstrijd het eigenlijke doel der samenkomst van de wielrijders, er zijn ver scheidene andere genoegens aan verbonden onder andereu een concert van Strauss, dat de feesten besluiten zal, en ook concerten door de kapel van het 8ste en die van het 5de regiment infanterie en der schutterij vier muziekkorpsen die als uitnemend be kend staan. Voor Zaterdag is een tocht naar Berg-en- Dal en voor Zondag naar Arnhem georga niseerd. De wielrijders zullen dien dag te 10 ure bijeenkomen en naar Arnhem rijden, om in het Grand Hotel du Soleil te ont bijten. ArnhCt.) Te Doornenburg ontstond den vorigen nachtbrand bij den bakker Berendsen. Het huis, zoomede de inboedel was in korten tijd een prooi der vlammen. De knecht, een jongmensch van 19 jaar, heeft zich niet kunnen redden. Het verkoolde lijk werd gisterenmorgen onder het puin gevonden. Een belendend pand, bewoond door 2 ge zinnen, is insgelijks afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Er is bijna niets gered. Te Deventer loopt volgens het D. v. Z. en 's Gr. het geruchtdal Z. M. de koning den eersten steen zou leggen voor den onderbouw der spoorbrug over den IJsel. Officieel is daarvan echter nog niets bekend. Bij onderscheiden gegoede ingezetenen van Zwolle werden dezer dagen circulaires bezorgd, waarin stalen voorkomen van ver schillende manufacturendie voor een vierde van den gewonen prijs worden aangeboden. Korten tijd na de ontvangst dier brieven komen een paar heeren de bestelling op het onbegrijpelijk goedkoope goed opnemen. De uitvoering der ontvangen orders, heet het danzal spoedig volgenmaar de heeren hebben nog ander goed bij zich, en ditt kunnen zij direct leveren. Dat is b. v. laken van f 7 of 7.50dat zij voor f 3 of 4 aanbieden. Gaat men aan het afdingen dan laten de heeren zich vinden, maar is de koop geslotenen ziet de kooper later wat hij eigenlijk gekocht heeft, eerst dan ontdekt hij, dat hij bij den neus genomen is. De brieven met staaltjes zijn lokbrood, om de goede burgerij met andere manufac turen te bedriegen. (Z. C In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is J. E.oud 17 jaren, klerk ter griffie van de rechtbank te Groningenschuldig verklaard aan 3 mis daden van verduisteren en wegnemen van gelden op eene griffie bewaard wordende. Zijne jonge jaren, zijn vroeger hoogst gun stig gedrag en zijn berouw aannemende als verzachtende omstandighedenveroordeelde het hof hem tot 3 maanden celstraf. Bij het afgraven eener terp te Betle- hem (vroegere spelling Bartlehiem) onder Hallum, is eene bijzonder groote hoeveelheid menschelijke geraamten gevonden. Wel beeft te dier plaatse eenmaal een klooster, Gene- zareth, gestaan en zal hier waarschijnlijk de begraafplaats geweest zijn; toch blijft, of schoon dit in aanmerking genomenhet aan tal verbazend te noemen. In genoemde terp werd dezer dagen nog een van steenen op gemetselde put aangetroffen, waarvan de wel nog uitmuntend werkte en heerlijk water opleverde. Voor de geschiedenis belangrijke oudheden zijn tot heden niet aan het licht gekomenten minste niet aan den eigenaar ter hand gesteld. Misschien zou, indien deze put nauwlettend onderzocht werd, menige belangrijke antiquiteit te voorschijn gebracht worden. Om vlekken van rooden wijn of vruch ten uit linnengoed te maken, doopt men de plek in kokende melk en spoelt haar na eenige minuten in zuiver water. GRAVËBIIIIGË. Door Z. M. is benoemd: tot burgemeester der gemeente Vlissingen, A. Smit; tot bur gemeester der gemeente Wedde, A. P. Ter Meulen, secretaris dier gemeente, en is J. J. Van Laar, te Middelburg, voor het tijdvak van 1 September 1885 tot en met 31 Augustus 1886, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool aldaar. De landmeter van het kadaster voor den ambulanten dienst te 's Gravenhage J. A. B. W. Schreul wordt met 1 Novem ber e. k. verplaatst naar Brielle, en werk zaam gesteld voor de kadastrale boekhouding aan de bewaring van de hypotheken en het kadaster aldaar. Door Z. M. is benoemdbij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. v. gez. 1ste kl.de off. v. gez. 2de kl. L. P. Boekelman, van ge meld personeel; bij het wapen der artillerie, tot kapitein, bij den staf van het wapen, de lsle luit. J. Bueno de Mesquita, van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Mil- litaire Academie; bij het 2de reg. vesting artillerie, de 1ste luit. N. J. A. P. H. Van Es, van het 2de reg. vesting-artillerie; bij het 3de reg. vesting-artilleriede 1ste luit. S. I. Van Nooten, van het 2de reg. vesting artillerie, gedetacheerd bij de artillerie cur sus-compagnie. Z. K. H. prins Albert van Pruisen heeft gisterenmiddag de badplaats Scheve- ningen, alwaar hij eenigen tijd vertoefde, verlaten. Met de Ehijnspoor van 4 u. 20 m. keerde de prins naar Duitschland terug. Aan het station werd hem tot aan den koninklijken salonwagen, door een aantal aanzienlijken uit de residentie, uitgeleide gedaan. Te Scheveningen loopt het gerucht, dat Z. D. H. de prins Von Wied aan het rijk in eigendom heeft afgestaan het pavil joen van wijlen prins Erederik met gronden aan het strand, ten einde daarvan eene publieke wandelplaats te maken. BELGIË. De kamer van vertegenwoordigers heeft het ontwerp tot wijziging der kieswet in zijn geheel aangenomen met 73 tegen 41 stemmen. EKCELAKI». Het lagerhuis heeft gisteren bij acclama tie het voorstel aangenomen, om aan de Engelsche strijdmacht in Soedan dank te betuigen voor de door haar verrichte diensten. Bij derde lezing verleende het huis zijne goedkeuring aan het wetsontwerp tot verbe tering der arbeiderswoningen. De heer Gladstone is gisteren te Sta- vanger in Noorwegen aangekomen en zou hedeu de reis naar Hardinger voortzetten. De Standard, verneemt uit Teheran, dat eenige dorpen en tuinen in de nabij heid van Herat, welke aan aanvallers be schutting zouden kunnen biedendoor de Afghanen vernield zijn en dat Engeland aan de eigenaars de schade zal moeten vergoeden. De Times ontvangt uit Cairo, onder dagteekening van 11 dezer, zeer slechte berichten aangaande den gezondheidstoestand der Engelsche troepen in Soeakim. Uit Meshed wordt aan de Daily News gemeld, dat de krijgstoerustingen aldaar krachtig worden voortgezet. FKA4KB9J K. Een dépêche van generaal De Courcy meldt, dat hij te Hai-Phong is aangekomen om er zijn hoofdkwartier te vestigen, gedu rende de epidemie; gisteren kwamen 66 nieuwe cholera-gevallen voor, terwijl het sterftecijfer 17 bedroeg. De heer Eerry is van Lyon onmid dellijk teruggekeerd naar zijne woonplaats St. Dié, in het depart, der Yogeezen. Het voorgenomen bezoek aan Grenoble schijnt dus door den ex-minister-president te zijn opgegeven. Uit Marseille wordt aan de Times ge meld, dat aldaar uit vrees voor de cholera reeds een soort van paniek begint te heer- schenen sedert verleden Zondag het aan tal vertrekkenden per spoor gemiddeld met 2000 per dag is vermeerderd. S PASJE, Dinsdag zijn in Spanje 4405 cholera gevallen, waarvan 1661 met doodelijken af loop, voorgekomen. Yijf-en-dertig nieuwe gevallen, waarvan 19 doodelijk, werden te Madrid aangegeven. Yan verschillende pro vinciën ontbreekt de opgaaf'. »IJ1T$CH)L,AI«D. Van de Duitsche korvet Augusta, die den 1 Juni het eiland Perfm in de Koode zee verliet, met bestemming naar Albany (West-Australië) is sedert dien tijd niets vernomen. De Duitsche Beichsanzeiger deelt dit mede en acht het niet onwaarschijnlijk, dat het schip in aanraking is gekomen met een cycloon, die den 3 Juni in de richting van Bombay naar Aden was waar te nemen. Daardoor is het vermoedelijk uit den koers geraakt, maar toch is er nog geen grond om aan te nemen, dat de korvet is vergaan. De Augusta voert een bemanning van 238 manen 10 stukken geschut. RUSLAND. De keizer en de keizerin van Eusland zijn van hun reis naar Einland in de hoofd stad teruggekeerd. De Helsingforser Ostra Finland meldt het volgende ongeval, dat den spoortrein, waarin de keizer van Eusland en zijne familie in Finland gezeten waren, overkomen is: Toen de keizerlijke trein op den tocht naar Wellmannstrand over eene brug bij Salaakkalachti stoomde, werd er plotseling midden op de brug een vreeselijk gekraak vernomen en vlogen er van het derde rijtuig stukken hout over de brugleuning in het water, zoomede glasruiten van een portier. Er werd dadelijk een noodsignaal gegeven, waarop de trein bleef stilstaan. Alleen het derde rijtuig, waarin de keizerlijke familie zat, werd beschadigd; de overige wagens van den trein zijn gaaf gebleven. Een per soon van den op de brug staande wacht post werd licht gekwetst. Toen de keizer naar de oorzaak van het gekraak vroeg, gaf men hem ten antwoord, dat men ver geten had het portier van het derde rij tuig dicht te sluiten, ten gevolge waarvan het tegen de brugleuning heeft gestooten en afgescheurd is. De keizer gaf openlijk zijne afkeuring te kennen over deze verre gaande nalatigheid en beval door te rijden. Er is een streng onderzoek naar het ongeval bevolen, daar men vermoedt dat hier een aanslag tegen den keizer plaats had. De Eussische regeering heeft onder dagteekening van 4 Augustus, aangaande de jongste aardbeving in Turkestande volgende telegrammen ontvangen. De beide plaatsen Bjelowodsk en Soeloekoek in het district Tokmak zijn verwoest, en vele menschen zijn daarbij omgekomen. De kerk in Bjelowodsk ligt in puin. In de nabijheid van Pischpek duren de aardbevingen voort. De bedoelde plaatsen bestaan sedert 15 it 16 jaren. Bjelowodsk telde 742, Soeloekoek 335 inwoners. De afstand tusschen beide plaatsen bedragen 17 werst. De aardbevingen duren voort met tusschenpoozen van 15 tot 30 minuten. Te Pischpek voelde men op den 23n Juli te elf uur 's avonds een ster ken schokwaardoor vele huizen instorten. Te Bjelowodsk telt men 37 dooden en 43 gewonden, te Karabolty 17 dooden en 20 gewonden. zich dezer dagen van Soeakim naar begeven, ten einde met den Abj„olu,^ generaal Easulula maatregelen te ben tot het ontzet van Kassala. Wanneet vereischt wordt, zal het noodige ge]jj beschikking der Abyssiniërs worden »!li LONDEN, 1-3 Augustus. Heden f vangen depêches uit Spanje berichten g sterke toeneming van de cholera-stoj Gisteren werden 6464 gevallen geC0fi, teerd, waarvan 2109 doodelijk. PER TELEGRAAF. CAIEO, 12 Aug. Majoor Chermside zal LAATSTE HERÏCIITEX, K. v. d. B.de gewezen commi,:. nair in effecten te Hellevoetsluis, die oj* ren terecht stond ter zake van bedrieselï bankbreuk, door als gefailleerd koopman eigen bate te hebben aangewend de wam van handelspapieren waaromtrent hij een bijzonderen last voorzien wasis door het gerechtshof te 's Gravenhage oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Heden trad in de bank der hes digden voor het gerechtshof te 's Hage e meisje van 18 jaren, zonder beroep enn neude te Veere, gebukt ondar den last, beschuldiging van kindermoord voor de maal door de ongehuwde moeder geplet Tranen stortende bekende zijdat zij j 16en April ten huize harer ouders, v wie zij haar belangwekkende toestand hi weten verborgen te houden, was bevalt van een kind van het mannelijk geslacl zijhoewel het plan daartoe bij haar had bestaan, uit vrees voor ontdekking daar het kreunde, zóólang op het gaan leggen, totdat het had opgehoujj te leven. Adv.-gen. jhr. mr. Lobman zag in jeugdigen leeftijd van besch. en in de diï haar afgelegde openhartige bekentenis reden om in ruime mate verzachtende o» standigheden aan te nemen en eischte eer veroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. Eoyer, riep medelijden voor zijne cliente in. Hij va daarbij op haar hoogst gunstig verleden de eerlijke bekentenis door haar afgelegi, die z. i. juist haar schuld vermindert Pleiter hoopte, dat haar de minst mogt- lijke straf zou worden opgelegd, later misschien nog nuttig en gelukkig haar kring zal kunnen werkzaam zijn. Het hof zal morgen uitspraak doen. Gisteren en heden heeft de Holland sche IJzeren spoorwegmaatschappij twee plb ziertreinen 2e en 3e kl. laten loopen ir Amsterdam naar Den Haag en Eotterèe Die van gisteren bracht 1100 reizigers aai, Heden maakten ongeveer 800 personen n de goedkoope reisgelegenheid gebruik. De 50e algemeene vergadering Nederlandsche Vereeniging tot afschaft; van sterken drank zal gehouden worden Amsterdam op Zondag en Maandag, 13 14 September e. k. De rechtbank te Amsterdam heef heden Bartholemeus Van Ommeren, oud, geboren te Ingen bij Tiel, van ben*; notarisklerk en commissionair in assurantie beschuldigd van hoon, smaad en lasterjegeï den persoon des konings, veroordeeld een celstraf van één jaar. Van Ommeren werd op straat opgemtk door drie 5 vierhonderd personen, hieven gejuich aan, en het socialistischlik op de wijze der «Marseillaise." she SCHOOL- EX HERKXIEEW§, Bij het gisteren te Utrecht gehoufe acte-examen in het Fransch is o. m. geslaagi de heer L. Van Deventer, van Leiden, Voor leeraar in de oude talen enan- verwante vakken bij het gymnasium Maastricht zijn voorgedragen de hh. P. Sormaui, doctorandus in de letteren te Gr» ningen, en H. E. Damsté, doctor in letteren te Leiden. f SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prinses Amalia, vanAil sterdam naar Batavia, vertrok van Soatt-1 ampton den 12den Augustus. De Prinses Marie, van Batavia naar Au-1 sterdam, arriveerde te Port-Said den 12d'l Aug., en vertrok den 13den Aug. "I Genua. M ARKTBER i CU TEN. De aanvoer op de Kaasmarkt te Woet-I den bedroeg gisteren 124 partijen. De prijze: liepen voor Goudsche- 1ste soort/II'I 22.50, 2de dito ƒ13.50 a 16.50, Derbjl 15 h 18, Edammer ƒ18 20, alles f'[I 50 KG. Alles ging vrij vlug van hand. De prijzen der boter op heden teM le qual. 56, 2e qual. 52, 3e qual. alles per J- vat.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2