BUITENLANDSOHE BERICHTEN. TtJ KK. Tms T krijging van „een bewijs dat zij in leven zijn'' (een akke vieta, volgens velen,) en dit aan hem of haar, hospes of hospita, zullen overhandigendoch in plaats van dit laatste te doengaan zijvoorzien van de attestatie de vita (niets anders hebben zij noodig) naar het bestuur der spaar- en hulp bank, dat hun voorschot heeft gegeven, ontvangen het gagement over het ingetreden tijdvak, zoeken een ander kosthuis op, en keeren in het vorige nimmer weder. In den regel laten zij daar een ledige kist of koffer achter, om vertrouwen in te boezemen. Dezer dagen werd zekere vrouw V. d. W. door de gegageerden V. R. en D. K. voor een bedrag van ƒ125 voor voeding en inwoning en geleend geld opge licht. Menigeen denkt: een gegageerde moet betalen, al zou het maar zijn door inhou ding op zijn gagement te vragen, doch die alzoo denken vergissen zich ten zeerste, want de minister van koloniën gaf nog zeer kort geleden op eene vraag, om inhouding op gagementden belanghebbende te kennen, dat geene inhouding op gagementen van gewezen Indische militairen wordt verleend, uit welke oorzaak de vordering ook zij ont staan. De vermoedelijke dader van den dief stal van coupons bij eene alleen wonende weduwe te Hardenberg, is gisterenmiddag gearresteerd. Men schrijft aan het Vtr. Dagblad dd. 10 Augustus van de Yeluwe: Heden St. Laurens en als van ouds vangt men aan met het drijven der bijen. Het honiggewin is in een woord slecht, hoe goed het zich voor korten tijd ook liet aanzien. Honig zal er dus weinig zijn. Vele bijenhouders brengen hunne korven met de honig, die er nog in is, zonder drijven naar de heide, waar het er ook al niet voordeelig uitziet. De slechte stand der boekweit en de aan houdende droogte zijn oorzaakdat der hoop der bijenhouders ten eenemale de bodem is ingeslagen. Bij uitzondering trof er men een korf van 15 KG. Men besteedt thans voor de nieuwe tafelhonig 90 cents h 1 per KG.oude tafelhonig gaat nog 45 de 100 KG. van de hand. In Overijsel leveren de aardappelen over het geheel weinig op, daar de vruch ten meest overal zeer klein van stuk zijn. Over de qualiteit hoort men niet klagen en van de ziekte wordt gelukkig niets gemerkt. Uit Heerenveen wordt aan de N. li. C. gemelddat de gemeente-secretaris van Westslellingwerf sedert eergisterenavond ver dwenen is. Alle nasporingen bleven vruch teloos, totdat men gisterenochtend zijn lijk in een water bij Wolvega vond. Men ver moedt, dat hij bij ongeluk verdronken is. Twee ingezetenen van Groningen zijn dezer dagen de dupe geworden van een jeug digen doch zeer geslepen oplichter. In de voormiddaguren, wanneer hij wist, dat de man des huizes afwezig was, vervoegde hij zich aan de woningen van een fabrikant en van een aannemer met verzoek bij den eerste om ƒ3 75, „daar mijnheer (die elders kan toor houdt) den sleutel van den lessenaar had verloren en dadelijk die som behoefde", en bij den tweede om ƒ4.25, „daar mijn heer onverwachts een steendraagster wegens dronkenschap had ontslagen en haar daar mede moest afloonen." Bij beider huisvrouwen wist hij door zijn rustige houding en na tuurlijke boodschap vertrouwen genoeg op te wekken, dat zij hem de gevraagde gelden gaven. Bij de tehuiskomst der mannen bleek het bedrog en werd de politie kennis ge geven, die den deugniet wist op te sporen en van het gebeurde op hare wijze een schrif telijk verslag aan officier van justitie heeft gegeven. De veelbelovende knaap is 16 jaar oud. (N. G. C.) In den afgeloopen nacht is door de rijksambtenaren te Puth (Limburg) eene be langrijke aanhouding gedaan. Zekere J. H., landbouwer te Hillensberg (Pruisen) viel met 50 liter spiritus, die hij in blazen wilde binnensmokkelen, in hunne handen. De smokkelaar, die nog een vonnis ten zijne laste heeft, waarbij hij in 1883 door de arr.-rechtbank te Maastricht bij verstek is veroordeeld, is gisteren zwaar geboeid door de maréchaussee van Sittard aan de justitie te Maastricht overgeleverd. 's CKAVESHACE. Door Z. M. is benoemd: tot notaris te De Leek, mr. P. Cleveringa, candidaat-notaris, advocaat en procureur te Appingedamtot burgemeester der gemeente Zwolle, W. C. Th. Van Nauhuys. Door Z. M. is de heer L. Broekman arts, te Amsterdam, benoemd tot off. v. gez. 2 de kl. bij de zeemacht. De heer N. S. Krüger benoemd tot consul der Nederlanden te Reikiavick, is als zoodanig door de Deensche regeering erkend. De minister van koloniën zal op 14 dezer geen audiëntie verleeneu. Aan den gemeenteraad alhier is inge diend een adres van de besturen van het departement 's Gravenhage der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, van deVer- eeniging voor handel en nijverheid en van de Algemeene 's Gravenhaagsche werklieden- vereeniging, met verzoek, om eene som van f 1000 uit de gemeentekas ter hunner beschikking te willen stellen tot het uitzen- ben van werklieden naar de internationale tentoonstelling te Antwerpen. - De erfgroothertog en de erfgroother- togin van Saksen-Weimar zijn hedenmiddag te 4 u. 44 m. van het Loo in de residen tie teruggekeerd. De kapt. Haarmanvan het 5e reg. inf., heeft, een soldatenlied vervaardigd, waarop inteekenlijsten aan alle corpsen zijn verzonden. Voor elke compagnie van het reg. grenadiers en jagers zijn 10 exempla ren van dat lied uit het cantinefonds aan geschaft. BELCIE. Het gerechtshof te Brussel deed gis teren uitspraak in het rechtsgeding, door den heer Blochausen, minister van staat en oud-president van den Luxemburgschen ministerraad, ingesteld tegen I'Etoile Helge. Het hof heeft den eisch ontzegd en den heer Blochausen in de kosten veroordeeld, op grond dat het blad niet met boos opzet handelde; dat het zijn recht niet te buiten ging door het publiek tegen beursmanoeuvres te waarschuwen, en het zijne schuld niet is dat de naam van Blochausendoor een be- treurenswaardigen samenloop, aan deze ma noeuvres werd vastgeknoopt. ESGELAN». De koningin heeft lord Wolseley in den gravenstand verheven. Sir Charles Dilke, die dezer dagen in eene geruchtmakende procedure tot echt scheiding werd betrokken (eischer is de heer Donald Crawford) heeft naar aanleiding hier van een schrijven gericht tot den heer Osborn, voorzitter van de liberale kiesver- eeniging ie Chelsea, het district dat den heer Dilke reeds jaren lang afvaardigt naar het lagerhuis. Het schrijven is van den volgenden inhoud: Waarde Osborn! Gisteren ontving ik de officieele kennisgeving van den aanvang der gerechtelijke behandeling eener zaak, die de reputatie van mijn particulier leven ernstig bedreigt, en waarvan ik u de strekking reeds heb medegedeeld. De aanklacht, tegen mij ingediend, is valsch, en ik zie den uit slag van het gerechtelijk onderzoek met vertrouwen tegemoet. Voorloopig zal ik mij moeten onthouden van het geven van een gedetailleerd antwoord; ik houdt mij echter overtuigd dat noch mijne vrienden, noch mijne tegenstanders zoo onbillijk zul len zijn mij te veroordeelenzonder mijne verdediging te hebben aangehoord. Ik zou u willen verzoeken eene vergade ring te beleggen van het bestuur der liberale kiesvereeniging, ten einde deze omstandig heden in nadere overweging te nemen. Mocht dan het bestuur van meening zijn dat de belangen der partij bij de algemeene ver kiezingen geschaad zullen worden, wanneer zij zijn toevertrouwd aan iemand die, hoe wel onverdiend, onder zulk eene zware ver denking ligt, dan zal ik bereid zijn mijn mandaat beschikbaar te stellen en mij ge heel uit het openbare leven terug te trekken, zoolang de valsehheid dezer beschuldiging niet is aangetoond. Het is met een oprecht gevoel van leed wezen dat ik u dit mededeel, en dat ik denk aan eene verbreking, al ware het slechts tijdelijk, van de goede verstand houding, die zoo langen tijd tusschen het kiesdistrict Chelsea en mij heeft bestaan. Ik wensch hieraan de verzekering mijner dankbaarheid toe te voegen voor de be leefdheid en het vertrouwen, mij sedert 1867 door mijne aanhangers betoond, alsmede voor de welwillendheid die mij zelfs van de zijde mijner politieke tegenstanders ten deel viel. De Standard verneemt uit Marseille, dat het Pharo-hospitaal aldaar voor cholera- lijders is geopend en dat te Avignon twee choleragevallen zijn waargenomen. Er zullen, waarschijnlijk te Lahore, kampeer-oefeningen worden gehouden van 5000 man. De vermeerdering der Engel- sche troepen in Indië zal ongeveer 6000 man bedragen. De regeering is bezig een onderzoek in te stellen naar de reorganisatie van het leger van inboorlingen. Te Soeakim is bericht ontvangendat de Abyssiniërs het garnizoen van het zuide lijk van Kassala gelegen fort Jarri ontzet hebben. De bezetting, ongeveer 400 man, zou reeds veilig de Abyssinische grens zijn overgetrokken. ERASIKRIJH. Wanneer, na afloop van de algemeene verkiezingen, het nieuwe parlement zal zijn bijeengekomen, zal de nationale vergadering (senaat en kamer) den president der Repu bliek moeten kiezen. Den 30sten Januari 1886 vervalt het aan Jules Grévy voor een zevenjarig tijdvak gegeven mandaat. Krach tens de grondwet van 1875 moet de presi dent gekozen worden een maand vóór den afloop van den diensttijd van het fuugee- rende staatsopperhoofd. Waarschijnlijk tegen Kersttijd zal dus de beslissing vallen of aan Grévy weder voor zeven jaren het president schap toevertrouwd, dan wel of hem een opvolger gegeven zal worden. Te Parijs zijn aangekomen vier zonen van den koning van Siam. Deze prinsen, de jongste is vijf en de oudste tien jaar oud, en die niet minder dan tweehonderd- vijftig broeders en zusters bij vader achter lieten, zijn ieder door twee bedienden ver gezeld en hebben de reis van Singapore naar Marseille afgelegd aan boord van de Anconaonder gelelde van Mou Chou Phurm gezantschapsattaché, en den hofarts. Te Marseille, waar zij één dag vertoefdenheb ben zij al het merkwaardige bezichtigd. IFASIJK. In Spanje werden Maandag geconsta teerd 3724 cholera-gevallen, waarvan 1386 doodelijkde opgaven van verscheidene provinciën ontbreken. De aartsbisschop van Sevilla is aan de epidemie gestorven. I>C;T»CHLA5I!. Men verzekert te Berlijn algemeen, dat de reis van graaf Kalnoky naar Varzin vroeger zal geschieden dan aanvankelijk be paald was. Men vermoedt dat hij met den Duitsche rijkskanselier een onderhoud wil hebben, nog vóórdat de Czaar te Kremsier aankomt. Op zijn terugreis zou graaf Kalnoky een audiëntie bij keizer Wilhelm vragen. Het bericht omtrent de aankomst van een Duitsch eskader voor Zanzibar kon, zegt de Köln. Zeilungna de gebeurtenissen der laatste acht dagen, weinigen meer ver rassen. „Men begrijpt tevens," beweert het blad verder, „dat deze verschijning van eenige oorlogsschepen nog volstrekt geen begin van vijandelijkheden tegen den sultan van Zanzibar beteekeut. Integendeel, men beoogt met dezen maatregel veeleer, den onnadenkenden sultan een klein denkbeeld te geven van Duitschlands macht en zoo doende de diplomatieke werkzaamheid van den nieuwen Duitschen vertegenwoordiger te bevorderen. Naar men hoopt, zal dit doel volkomen worden bereikt en de door vreemde invloeden tegen het Duitsche rijk opgehitste sultan weldra tot betere gedach ten komen." O O §TE N RIJ K. Keizer Erans Jozef is, na van zijn bezoek aan den keizer van Duitschland te Gastein teruggekeerd te zijn, naar Insbruek ver trokken om het groote schuttersfeest bij te wonen. Zaterdag jl. kwam de keizer daar aan; hij werd ontvangen door graaf Taaffe, de provinciale en de stedelijke overheden. In den loop van den dag was er eene wa penschouwing, gevolgd door een gala-diner, waarna de schutters een grooten fakkelop tocht hielden en den keizer eene serenade brachten. Den volgenden dag opende de keizer in de uniform der scherpschutters, met tyroler hoed, eigenhandig den wedstrijd en onderhield zich met een aantal schut ters, ook met de uit het buitenland ge- komenen. RITS JL AND. De keizer van Rusland hield Zondag een revue over de ter reede van Helsingfors liggende ooilogsschepen. Des avonds had bij den keizer en de keizerin een galadiner plaats van 130 couverts, waaraan werd deelgenomen door de voornaamste militaire en civiele personen, de geestelijkheid en verschillende dames en heeren uit de burgerij van de stad. Na het diner trokken de studenten der universiteit met hun vaandels op en brachten den keizer en de keizerin een serenade. Toen HH. MM. op hetbalcon verschenengroetten de studenten met de vanen en hieven met geestdrift juichkreten aan, die ouder de in grooten getale bijeen gekomen bevolking luiden weerklank vonden. Later had een bal bij den gouverneur-gene raal plaats en des avonds was de stad feeste lijk verlicht. 8ERTIE. Uit Belgrado wordt aan Daily New gemelddat de districten RudnikJarzacl en Usitza, in Servië, in staat van be]» zijn verklaard wegens oproerige tooneelej waarbij o. a. een lid van de Skuptschim' de heer Jakoweljevice, vermoord werd. PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Augustus. Het lagerhuij heeft bij derde lezing het wetsontwerp b(. treffende den aankoop van pachtgrond ij Ierland aangenomen. MARSEILLE, 11 Augustus. Heden rijn hier 39 cholera-ziekeu overleden. Veertiei lijders zijn in het Pharo-hospitaal opgeno. men. De eerste hulppost is georganiseer! BERLIJN, 12 Augustus. Graaf Kal noky, vergezeld van den heer Derenthal is hedenochtend hier aangekomen en heel na een kort oponthoud de reis naar Var# voortgezet. BERLIJN, 12 Augustus. Volgens richten uit Konstantinopel zijn de meeriin- gen in de officieele Turksche kringen ver deeld over de gedragslijn, welke de Porlt ten opzichte van sir Drummond Wolff moei volgen. Twee gewezen groot-viziers raden del Sultan aan om van de gelegenheid gebruik te maken, ten einde zijn betrekkingen tot Engeland te verbeterenmaar om de onder handelingen alleen met den heer Wolf t( voeren. Andere personen aan het hof we Wolff tegen, zoodat de algemeene meenioj de overhand houdt, dat de zending vu den Engelschen gemachtigde geen resultaat zal opleveren. LONDEN, 12 Aug. In de nabijheil van Chollerton, in het graafschap Northum berland, heeft zich blijkens officieele mede- deeling, een geval van cholera voorgedaai met doodelijke afloop. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is de opziener 3e klasse L. Taat, bevorderd tot opziener 2e k der visscherijen op de Schelde en Zeeuwscle stroomen. Ter crimineele terechtzitting van bet gerechtshof te 's Hage werd heden behan deld eene in alle opzichten zeer treurige zaakvan K. v. d. B.gewezen commissionair in effecten te Hellevoetsluis. Hij stond terecht wegens bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerd koopman ten eigen bate te hebben aangewend de waarde van geldswaar dige papieren, waaromtrent hij van een bij zonderen last voorzien en waarvan hij als bewaarnemer was aangesteld geweest. verschillende personen in zijn streek had hij namelijk Russische en Poolsche obliga- tiën opgevraagd, waarvan hem de ta' waren gegeven ter verkrijging van nieuwt couponbladen, onder 't valsche voorgeven ze noodig te hebben voor het verkrijgen der talons, omdat er zooveel valsch papiet in omloop was. De bedrogenen, en dit ia eene treurige zijde van de zaak, ware! meerendeels weduwen van loodsen of kleine burgers en het geld spaargeld van zuinige en vlijtige lieden. De effecten had hij J zijn makelaars doen verkoopen en de brengst doen strekken tot schulddelging, daar hij met vrij groot verlies speculeerde. De eigenaars had hij aan de praat gehouden totdat op een goeden dag zijn kantoor ge sloten bleek en hij werd failliet verklaard, Voor besch. zelf is deze terechtzitting echter even treurig. Hij was vroeger jaren lang onderwijzer bij 't bijzonder en openbssr onderwijs, werd toen commissionair om meer te verdienen, genoot 't algemeen vertrouwen, verdiende goed, gaf zijn kinderen een fat soenlijke opvoeding, maar leefde zelf zeer eenvoudig en in zijn stand. Het bleek echter uit de mededeelingen van den cura tor, mr. H. Ph. De Kanter, dat b« zijn zaak niet kende en niet goed boel hield, en uit de verdediging van zijn vocaat mr. G. Landsberg, dat de man ii de laatste jaren door de malaise in land bouw en handel in den achteruitgang ra de stad zijner inwoning veel minder verdiende dan vroeger, alstoen heil zocht in speen- latiën, die volkomen mislukten. Werd door den adv. gen. jhr. mr. Df Savornin Lohman met aanneming van ver zachtende omstandigheden gerequireerd 2 jaar celstraf, de heer mr. Landsberg weel voor zijn cliënt op het onberispelijk verleden van den man en op het feit dat als dr firma Mees te Rotterdam, met wie hij jaren lang zaken had gedaanhem niet zoo plot- seling voor een betrekkelijk geringe som had laten failliet verklaren, de man bier niet zou terechtstaan en een halfjaar ree® in de gevangenis hebben gezucht. Tooi de betaling der pretentie van die firai was het geld in den boedel ruim aanwezif

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2