NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. A B 0 191» E KI E R3 T Prijs per Nuuimer 10 Cent. AQVERTESTIEN: Uureel: Sclieepmakersstecg 6. Donderdag 13 Augustus 1885. N°. 188. 199° Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel f 0.10. STADSNIEUWS. Gisterenavond had een schermutseling plaats na afloop van de excercitie der dd. schutterijdie, na een marsch door de stad, op de Nieuwstraat werd afgedankt. Een ka pitein, die, naar men verneemteenige aan merking tegen een schutter had gemaakt, werd op niet zeer vriendelijke wijze door dien schutter aangesproken, met het gevolg dat het in een algemeen verzet tegen dien officier oversloeg, die zich dan ook genoodzaakt zag een heenkomen bij een winkelier aan de Hooigracht te zoeken, vanwaar hij later on der leiding der politie naar het politiebureel kon vertrekken, onder toevloed van eene groote massa volk. Dank zij de flinke houding der politie werd de menigte van daar gedreven, waarna ge noemde officier kon huiswaarts keeren. De heer J. Godefroy, organist in de Pieterskerk, van wiens ernstige ongesteld heid wij gisteren melding maakten is heden overleden. Als 't ware geheel door eigen studie wist Godefroy zijn orgelspel tot op eene buiten gewone hoogte te brengen. Door beminna- ren van muziek zal voorzeker zijn verschei den mede diep betreurd worden. Behalve het corps vrijwillige rustbe waarders hebben zich na de mobilisatie van den eersten ban der schutterij in October 1830 bij het overgebleven gedeelte der dienstdoende schutterij te Leiden aangeslo ten eenige vrijwilligers uit de burgerij om den garnizoensdienst te verrichtenwaarvan nog in leven zijn de 80-jarige» dr. W. H. D. Suringar en H. Veefkind Sr. Woensdag 19 dezer zal van wege de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij een goed- koope trein voor le en 2e klasse-reizigers rijden van Rotterdam, Gouda, Leiden en grave naar Ede en Arnhem en terug. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maanden September, October, November en December e.k. gelegenheid zal worden gege ven tot afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, en in de maand September of October e. k. tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen wor den toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. De Staatse, bevat nadere inlichtingen. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen gedurende de jaren 1884, 1885 en 1886, aangaande hare zittingen in Mei, Juni en Juli 1885. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der Staatscourant opgenomen statenbetreffende den in- en uitvoer der voornaamste handels artikelen op Java en Madura, gedurende de maand April 1885, en gedurende de eerste vier maanden van 1885, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jarenden invoer der voor naamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedu rende de maand April en de vorige maan den van 1885 te zamen. Naar Eet Vad. verneemt, zal van het aanbrengen van distinctieven, tot aandui ding van den rang, op de overjassen der officieren niets komen. De koning zou zich niet kunnen vereenigen met de aan hem gedane voorstellen. Gisterenochtend vroeg vond een boer te Loosduinen ter hoogte van het derde zeehoofd een vierjarig knaapje in een wagen spoor bedolven onder het zand. De man dacht aanvankelijk niet anders dan dat het knaapje dood was, maar bemerkte weldra, dat de jongen in diepen slaap lag. De zandlaag had hem tegen de nachtkoude be schermd. Ontwaakt zijnde vertelde het jon gentje dat hij uit Scheveningen gekomen in de duinen verdwaald geraakt was en er den nacht had doorgebracht. De medelijdende man nam het kind mede naar huis, voor zag het van eenig voedsel en bracht het vervolgens naar de politie om aan -zijn ouders te worden teruggegeven. Gisteren is te Rotterdam gearresteerd een Duitscher, die in zijn land wegens manslag tot drie jaar gevangenis was ver oordeeld, doch in het laatst der vorige maand uit de militaire strafgevangenis te Dresden was ontvlucht. Maandagmorgen hebben de ponton uiers uit Dordrecht onder hevel van kapi tein De Bruyn, bij Oosterbeek, nabij het Drielsche veer, eene brug over den Rijn gelegd. Te circa 6 uur werd aangevangen en te 8 uur was men gereed. De artillerie uit Arnhem reed toen reeds met volle be spanning over de brug. Nabij Renkum werd dien namiddag de oefening herhaald. Uit Leerdam wordt onder dagteeke- ning van 11 Aug. het volgende gemeld: Te Asperen was een persoon, die sinds lang blijken van verstandsverbijstering gaf. Het bestuur trachtte hem te doen grijpen, om hem in het krankzinnigengesticht te Utrecht te laten plaatsen. Eergisteren hoopte men hem in den avond meester te worden toen hij zich in een hooiberg verschanst had. In plaats van zich over te geven, loste de krankzinnige een geweerschot, het welk den veldwachter trof. Deze werd ern stig gekwetst weggedragen, maar leeft heden nog en zal misschien herstellen. Heden morgen is het der rijkspolitie gelukt den moordenaar te grijpen, wien het dwangbuis werd aangedaan, en dien men daarop van Asperen naar Leerdam, en verder per spoor trein naar Utrecht vervoerde, om daar in een krankzinnigenhuis geplaatst te worden. In de Eaarl. Ct. brengt de heer Ph. S. Prank weder de behandeling in herinne ring, welke wijlen dr. J. G. Waardenburg, te Haarlem, in 1866 heeft toegepast op de choleralijders onder de werklieden aan de fabriek der firma Prévinaire C°. aldaar. Zij bestaat hoofdzakelijk in het spoedig brengen der lijders naar een kamer, waar eene gemiddelde warmte van 100 gr. Fahr. wordt onderhouden en bij hevige verschijnselen in eene kamer van 50 gr. Reaumur (144 gr. F.) 't laatste tevens met aanwending van matrassen en zakken gevuld met heet zand en inwrijvingen. Door die hooge warmte wordt sterk zweeten opgewekt, inwendig wor den de bekende choleradroppels gegeven. In den tijd van 2 maanden weiden al de in meer of minderen graad aangetasten, ten ge tale van 84, aldus genezen, op één na, die een geheelen dag had laten voorbijgaan al vorens zich onder behandeling te stellen. Twee werklieden, die thuis wensehten te worden verpleegd, bezweken aan de ziekte. In de fabriek was de genoemde behande ling mogelijk, omdat men door middel van stoom de vereischte warmte kon onderhou den. Daarom wordt aanbevolen, in cholera- hospitalen een vertrek in gereedheid te hou den, waar eene gelijkmatige hitte van 105— 110 gr. Fahr. wordt gevonden. De algemeene vergadering der maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisterenmiddag met 491 tegen 439 stemmen besloten het voorstel Amsterdam-Rotterdam om de uitvoering van het besluit van 1883 te schorsen, nader te onderzoeken. Het bekende voorstel-Nijmegen is daardoor ver vallen. Met het oog op den weinigen tijd tot voorbereiding, zal de viering van den 31 en Augustus, den verjaardag der kroonprinses, dit jaar te Amsterdam nog niet het alge meene karakter dragen, dat men zich voor stelt er het volgende jaar aan te geven. Het is aan het Utr. Dagbl gebleken, dat herhaaldelijk ingezetenen van Amersfoort door gegageerde mililitairen van het O. I. leger worden opgelicht. Doordien zeer velen dier gegageerden liet eerste driemaandelijksehe gagement, dat zij ontvingen, hebben opgemaakt, en daarom over een gelijk tijdvak voorschot er op lieb- aangevraagd bij- en verkregen van het be stuur eener spaar- of hulpbankbezitten zij geen andere papieren" dan een bewijs van inschrijving in het betrokken gagementsie- gister aan het departement van koloniën en een blanco attestatie de vitadoch zij weten door vertooning daarvan zich tocli kost en inwoning te verschaffen bij lieden, welke door het bezit van die „paperasseu" (die de gegageerden gerustelijk afgeven, omdat zij weten gemakkelijk weder in het bezit van even deugdelijke bescheiden te kunnen ge raken) meenen gewaarborgd te zijn tegen alle mogelijke bedriegerij. Men heeft immers de „papieren" in handen, dus wordt gere deneerd. Den dag echter, volgende op den laatsten van het kwartaal, wanneer zij hun nieuw kosthuis betraden, weten zij den hospes of der hospita wijs te makendat zij zich op het gemeentehuis moeten vertoonen ter ver- FEU1LLETON. 85.) Ik heb juffrouw Aurora lief, ik heb haar lief en als ik haar mijn leven wil wei den dan is het omdat ik mij tot taak stellende haar gelukkig te maken, tegelijk overtuigd ben mijn eigen geluk te verzekeren. U kunt dit aan haar vader zeggenmijnheer 1" „t'Is goed, ik beloof u uw zaak te be pleiten." „0, ik dank u, ik dank u. Maar hoe zal ik kunnen weten «rAls er reden toe bestaat, .wanneer het oogenblik daar zal wezen, zal ik u schrijven of zult gij mijn bezoek ontvangen." Ik zal wachten, vol vertrouwen op uw vriendelijke woorden." «Ja wacht, maar doe geen onvoorzichtige P0ging, die den vader van Aurora zou kun nen mishagen. Tot nader order moet gij u schikken naar zijn wil. Ik heb u niets meer te zeggen. Tot wederziens." De onbekende trad den tuin weder binnen en sloot de deur achter zich toe. Op dat oogenblik zag men een mensehelijk gedaante te voorschijn komen van achter een groep olmen; en terwijl de markies zich langzaam verwijderde, liep die andere snel door, in de richting van Champigneule en verdween in de duisternis. Het was de vicomte De Sanzao. Als onzichtbare toeschouwer had hij de tooneeien, bij de tuinpoort voorgevallen, bijgewoond. Terwijl de onbekende Adrien wegzond, dien hij tegen Aurora's vader verdedigd had was deze weder hij zijn dochter teruggeko men, wier hoofd rustte op den schoot van Francesca. Hij hief haar in zijn stevige armen op, door de stomme voorgegaan liep hij naar de woning en legde den kostbaren last op het rustbed in (Jen salon neder. Zonder een oogenblik te verliezen, stak Francesca een lamp en de waskaarsen aan. Daarna snel gehoorzamende aan de bevelen haars meesters bracht zij hem eenige flesschen met artsenijen. En terwijl hij altoos voort ging met doffe klaagtonen te uiten, beijverde de arme vader zich zijne dochter in het le ven terug te roepen. Hij liet haar vlugzout opsnuiven en wreef zachtjes het voorhoofd en de slapen. Het gelaat van het kind was doodsbleek. „Mijn God," sprak de grijsaard, van smart overstelpt, „neem mijn leven, als Gij wilt. Maar laat mijn kind leven Ik heb haar alleen op de wereld. Als Gij mij mijn kind ontneemt, moet ik ook sterven Nochtans, na eenige oogenblikken, zuchtte het meisje eventjes, en op hare wangen be gon zich een lichlroode tint te vertoonen. De vader slaakte een kreet van vreugde; zijn blik klaarde op. Op dit oogenblik trad de onbekende, die klaarblijkelijk een vriend van Aurora's vader waszonder gerucht te maken den salon binnen. Hij schreed langzaam naar voren. Zijn blikken vestigden zich op het jonge meisje, dat helder bestraald werd door het licht der lamp. Aurora had juist de oogen opgeslagen. Hare lippen begonnen zich te kleuren. De onbekende bleef als verstond staan en liet een kreet van bewondering ontsnappen. Het was voor de eerste maaldat hij op la Cordeliére kwam en dus ook voor de eerste maaldat hij Aurora zag. De vader keerde zich naar hem toe en sloeg op hem een blik vol uitdrukking. Maar spoedig zich weder naar de kranke wendende, sprak hij: „Aurora, mijn lief kind, ik ben het. Herken je mij?" Het jonge meisje maakte een beweging en richtte zich wat op. Haar vader hielp haar om overeind te gaan zitten. Toen streek zij eenige malen met de hand over het voor hoofd en zuchtte. Hare oogen zochten iets. „Mijn lieve! ik ben het," hervatte de va der, „herken je mij niet?" „Ja wel, antwoordde zij met een zwakke stem. „Heb je pijn „Ja.' „Waar?" „Hiersprak zijhare hand op het hart drukkende. „Het is niets. „Ik zal je genezen." „Ik dacht dat ik sterven ging." De vader kon een rilling niet bedwingen. „Neen" hervatte hij levendig, „stel je gerust. Op eens openden hare oogen zich geheel en vestigden zich stralend op den vriend haars vaders, dien zij nog niet gezien had. Maar op hetzelfde oogenblik schudde zij het hoofd. De vader begreep het. Zijn oog fonkelde. „Daarvoor vreesde ik het meest," fluis terde hij zijn vriend in het oor." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1