NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 tent. Dinsdag 11 Augustus 1885. B°. 186. ADVERTENTIEN: Bareel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER Pil WETHOUDERS der ge- mtente LEIDEN brengen ler kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Slads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een our. Leiden, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. STADSNIEUWS. Bij de op gisteren gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 10Ü, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /"35 f 18, /3.80 en 1.85, de laag ste prijzen ƒ35, 18, ƒ3.70 en ƒ1.85. De wind is hol zuidende barometer daalt, de temperatuur neemt toe en zoo doende wordt het niet onmogelijk dal regen en wind eene „depressie'' zullen bezorgen. Men deelt ons het volgende mede: Kort na Pinksteren is men begonnen aan het ontworpen plan uitvoering te geven en de zitplaatsen voor de hervormde gemeente in de Hooglandsche of Sint-Pancras kerk door nieuwe te doen vervangen. Hierbij wordt de indeeling gewijzigd en, kan het zijn met behoud van veel oorspronkelijks, de aanleg regelmatiger. Het keurig 16e eeuwsch orgel, wat zijn innerlijken bouw der pijpen en het uiterlijke wat zijn kast betreft, was reeds met zorg hersteld en komt thans tegen een steenkleurigen wand gunstig uit. Ook de preekstoel wordt her steld, maar zijn oorspronkelijke steenen trap, die dan ook sterk uitgesleten is en geen waarde heeft, wordt door een hou ten vervangen. Bij den aanleg van een bouten vloer voor de vernieuwde zitplaatsen kwam het geheele westelijk deel van den met zerken overdekten grond der kerk bloot en tengevolge daarvan kwamen de kelders open waarin men vroeger (tot 1826) be groef. Men vindt daaronder kelders van eene groote afmetingdie nog de sporen dragen dat zij met stevige eikenhouten deu ren gesloten zijn geweest. Deze graven, waaronder er zijndie nooit mogen geopend worden, volgens het opschrift op de zerk, zullen nu wel behoedzaam worden aange vuld met zand. Requiescant in pace! Het graf van Pieter Adriaansz. Van de Werff zal gespaardmaar nu voor altoos aan het oog van den onderzoeker verborgen blijven, doch als men nagaat hoevele graven van kanunnikken van „Sinte Pancraes-kercke," hoe tegelijk met de slooping der Lieve- Vrouwe-kerk het graf van Scaliger, van Clusius en andere mannen verdwenen zijn Scaliger wacht, volgens het geschrift op zijne zerkhier de opstanding (Hie expecto resurrectionem) en de aarde was voor hem van de kerk gekocht, dan wordt het weinige gebeente van den oud-burgemeester geen onrecht aangedaan. Door een mar meren schild met zijn beeltenis, van loftui tende engeltjes omgeven en dat nog wel tegen een der hoofdzuilen van het transcept is aangeplakt wansmaak der 16e eeuwsche vaderen, die tegelijk in den Qothischen stijl het papendom verachtten wordt in de Hoogl. kerk echter de nagedachtenis aan Van de Werlf bewaard. Van veel beteekenis is altoos nog de her stelling van de ramen langs de hoofdbeu ken door traceering met de posten van bergsteenwelk kostbaar werk voortgezet eu door het rijk ondersteund wordt. Hierbij werd het persoonlijk advies van den heer P. H. J. Cuypers, te Amsterdam, nooit versmaad en dit strekt der gemeente-com missie met haren opzichter tot eer. Onlangs heeft deze commissie een bouwkundige al hier tot lid gewonnen en daarmede mag worden aangenomen dat het behoud van echte kunst verzekerd is. Gelukkig iedere commissie, die deskundigen onder hare leden telt! Voor eenige jaren gaf Haarlem met zijne Sint-Bavo of Groote kerk het voorbeeld wat men verkrijgt door den witkwast af te zwe ren. Toch hadden hier bij uitzondering de katholieken schuld, want toen de her vorming veld won, trachtten deze aan anders denkenden alle ergernis gevende voorstellin gen op zuilen, wand en gewelf achter eene kalklaag te bedekken. De ontwaakte 19e eeuwsche kunstzin heeft echter nu het fraaie beitel- en schilderwerk in die kerk aan het licht gebracht, tevens als blijk van zooveel kunstzin der Christenkërkstichters. Doch hoe wel zonder wand of gewelf versiering, be hoeft de Hoogl. kerk met haren ranken bouw niet onder te doen voor eenige andere kerk in Nederland. Om die reden verdient het lof, dat ook thans de zuilen en graad bogen der gewelven, in het kort alle ge houwen steen, van de witsellaag zullen ont daan worden. Een der schoongemaakte zui len met haar uitmuntend bladkapiteel in het voormalig priesterchoor zou voldoende zijn om zonder bedenking het werk voort te zet ten. Ook zeer gunstig is de uitslag op dat schoonmaakwerk reeds verkregen in het deel der kerk ten westen. Dat bedehuis is in derdaad door zijnen schilderachtigen bouw en treffend schoone afmetingen altoos be- wonderenswaard. Gisterenochtend te 2 uren brak er te Noordwijkerhout brand uit in de bloembollen- schuur van de wed. Diemei. De schuur is ongeveer geheel verbrand, doch de nabijge legen woning is door de brandweer behou den. Schuur en bloembollen waren tegen brandschade verzekerd. Met de augurkenteelt te Roelof-Arends veen is het dit jaar niet te gunetig gesteld en men rekent, dat van vorige jaren nog 10000 vaten voorhanden zijn. De inleg gers bieden lage prijzenreden waarom de tuinders te rade zijn geworden om den oogst in de groote steden van West-Dnitschland rauw aan den man te brengen, iets wat hun tot nu toe bijzonder gelukt. (D. v. N.) Het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, dat de firma L. J. Enthoven C°. te 's Hage zich gedwongen heeft gezien een 40-tal harer werklieden te ontslaan, wegens gebrek aan werk. Een zeer fraaie verzameling zeepaard jes is in het Aquarium te Amsterdam aau- gekomen. Ondanks de groote hitte, welke tegenwoordig in het zuiden van Europa heerscht, is het den heer H. Pothoff, ge zagvoerder van het stoomschip Urania, mogen gelukken, deze verzameling van 100 zeepaardjes in uitstekenden toestand van de Fransche kust naar Amsterdam over te brengen. De heer G., te Zevenaar, die dezer dagen onder vermoeden van brandstichting naar Arnhem werd overgevoerd, is weer op vrije voeten gesteld. Een echtpaar te Assenwaarvan de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal binnenkort het 50-jarig huwelijk vieren. Hierbij doet zich het zeldzame geval voor dat de moeder der vrouw nog in leven is. Het oudje, dat aldus den gouden bruiloft harer dochter meê zal kunnen vieren, telt 96 lentes. Donderdag avond heeft er te Martens- hoek een zeer treurig ongeval plaats gevon den. De echtgenoote van den heer C. A. P. en hare moeder, mej. de wed. H. S. beiden uit Groniugen, welke daar bij eene zuster van eerstgenoemde te logeeren waren, zijn, van een bezoek huiswaarts keerende, hoogstwaarschijnlijk door de duisternis mis leid, in het vallaat geraakt en jammerlijk verdronken. Een lijk werd laat in den avond, het andere in den morgen in de vroegte opgehaald. Ter griffie der rechtbank te Gronin gen was tot voor eenigen tijd aan een 16- jarigen knaap, die ervoor ƒ200 'sjaars als klerk werkzaam was, de zorg voor de over- tuigingsstukken opgedragen. Toen daar nu op zekeren dag een betrekkelijk groot geld- sommetje (circa 60) toe behoorde, werd de verleiding den knaap te sterk: hij stal het geld en ging er mee aan den loop. Deswege stond hij nu voor het hof te Leeuwarden terecht; de eisch luidde: 4 maanden celstraf. Onder de passagiers welkt, gisteren morgen met het stoomschip Prins Hendrik van Londen te Vlissingen aankwamen, be vonden zich twee personen welke zeker een onaangename herinnering aan Vlissingen zullen medenemen. Terwijl een van hen iets in de wachtkamer wilde betalen, kwam hij tot de ontdekking dat zijn portemon- naie, waarin een aanzienlijke som in goud, hem ontvreemd was. De diefstal moet, naar hij zegt, gebeurd zijn in de wacht kamer, terwijl de tweede persoon zijn por tefeuille, waarin zich een som van p. m. 60 pond bevond, vermiste. Deze porte feuille moet verloren gegaan zijn af de boot FEUILLETON. 83.) XXIX. DB TUINPOORT. De markies liet een kreet van verrassing en ontsteltenis hooren. „Stil," riep een gesmoorde stem hem in het oor. Groote druppelen zweet parelden op het voorhoofd van den jongen man. //Ik verbied je een tweede maal te schreeu wen," hernam de stem. „Zoo niet...." De markies voelde den loop van een re volver op zijn borst zetten. Maar reeds was hij van zijn verrassing bekomen, en zijn schrik was verdwenen, want in den man, die hem bedreigde, had hij Aurora's vader herkend. i/U wilt mij niet vermoordenzou ik toch denken?" gaf hij ten bescheid. «Men vermoordt eeu lafaard niet, sprak de grijsaard. i/U bejegent mij ruwmijnheerhernam de jonge man met groote waardigheid. „Maar wat ik een ander niet zou vergevenlaat I ik mij welgevallen van den vader van juf frouw Aurora. „O ge kent mij dus „Ik ken u niet, -mijnheer Ik weet alleen dat gij hier heer en meester zijt. Maar u behoeft mij niet zoo vast te houden; ik denk er niet aan op den loop te gaan. Ik sta er op u te bewijzendat ik geen lafaard ben. Als gij mij wilt ondervragen, ben ik bereid u te antwoorden." De arm van den grijsaard viel neder, en hij hernam minder driftig: „Waarom zijt gij dit erf binnengeslopen „De nieuwsgierigheid heeft me hier een eerste maal heen gevoerd. „Een man een onbekendedie heimelijk een huis verlaat, kan voor een dief worden gehouden." „Ik meen toch geen misdaad te hebben gepleegd!" zei Adrien. Ik koester voor juffrouw Aurora een die pen eerbied, mijnbeer! Aan haar vader moet ik de waarheid zeggen. Ik bemin haar." „Gij bemint mijn dochter?" „Welnu, ik wil dat niet; ik verbied u haar te beminnen." Na een kort stilzwijgen hernam hij op dof- - fen toon „Luister. Ik weet niet wie gij zijt, ik i „Ik verberg mijn naam nietviel de jonge man hem levendig in de reden. „Ik vraag u die niet; ik wil u niet ken nen. Maar denk aan mijn woorden: Ik ver bied u mijn dochter weder te zien. Geloof mijverlaat zoo spoedig mogelijk deze streek. De grijsaard deed zich-zelven geweld aan om zijn toorn te bedwingen. Zijn stem en zijn blik waren even dreigend. Bij het schijn sel der sterren zag Adrien zijn oogen fonkelen. „U kunt dit niet vorderen," antwoordde de markies. Sta mij toe hier morgen terug te keeren om u al de verklaringen te gevenwelke gij zult meenen te eiscben." „Ge mat mijn geduld af!" riep de vader van Aurora uit met schelle stem. „Ga toch heenga toch heen 1 Na zich uit de handen van Erancesca te hebben losgeworsteld, was Aurora naar de tuin poort geloopen, maar plotseling blijven staan toen zij de toornige stem baars vaders hoorde. Verschrikt, beveude luisterde zij. De laatste woorden, door den grijsaard gesproken, klonken haar in de ooren. Haar hart hield op met kloppenvoor haar oogen daalde een floers neder. Zij slaakte een gesmoorden gil, wankelde en viel als een blok op den grond roerloos neder. „Mijn dochtermijn dochterriep de grijsaard, terwijl hij den tuin insnelde. Adrien volgde hem op den voet. Ook hij had Aurora's gil gehoord. Op eenige schreden afstands van de deur bevond de vader zich tegenover zijn dochter die bewegingloos midden in de laan lag uit gestrekt. Hij wierp zich onder het slaken van een kreet van smart op haar, nam haar in zijn armen, richtte haar overeind en prangde haar koortsachtig aan zijn. borst. Daarop drukte hij snikkendeen met de teekenen der diepste wanhoop en in een soort van woede, zijn trillende lippen op de wangen, het voorhoofd en de lokken van het kind. De stomme, neêrgeknieldweende heete tranen. Zij hield de beide handen van het levenlooze meisje in de hare. De markies leunende tegen een boom met het hoofd op de borst, niet durvende spreken noch naar voren treden, staarde diepbewogen het hartverscheurend tooneel, dat daar voor zijn oogen plaats had aan. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1