IBCa TCJ SS K A. iw T. Te Pernis en omstreken vielen gisteren duizenden kleine langwerpige zwarte diertjes uit de lucht, die het zoowel menschen als die ren erg lastigmaaktendoor oude lieden werd dit beschouwd als een bode van den regen. Tegen de drankwet is in den raad van Eede een nieuw bezwaar geopperd, 't welk van overwegend belang wordt ge acht; het betreft de verleening van ver gunning" aan minderjarige meisjes. Een der leden wees er op, dat de raad tegen de onzedelijkheid moest waken en er toch in het z. g. „Half Elfje" te Eede, sterk tegen de zedelijkheid wordt gezondigd. Na den dood van de ouders is daar de ver gunning overgegaan op het oudste der min derjarige meisjes. De voorzitter van den raad verklaarde geen recht te hebben, in dit geval „vergunning" te weigeren, ook niet, zoo verklaarde hij op een vraag van een der leden, wanneer die vergunning ge vraagd werd door een meisje van 10 jaren. Verschillende leden oordeelden, dat zoo iets de onzedelijkheid zeer in de hand werkt. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is de met verlof in Nederland aanwezige 1ste luit.-kwartiermeester van het leger in Ned.-Indië A. L. G. Gobée, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenmet toekenning van pensioen. De luit. ter zee 1ste kl. H. L. Cadet, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. L E. Van Diggelenwordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. A. Rademaker aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip Admiraal van Wassenaer. De minister van justitie zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. Door burg. en weth. is voorgesteld aan den gemeenteraad, om den heer J. Van der Vegt, hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat, voor zijne werkzaamheden in zake de waterverversching gedurende de jaren 18831886, dus met inbegrip van die van het eerste ontwerp, van de leiding der uitvoering en van het houden van hoofd toezicht gedurende de uitvoering en van alle voor de voorbereidende werkzaamheden en voor het hoofdtoezicht gemaakte of nog te maken kosten welke laatste ruim f 4000.zullen bedragen een honora rium toe te kennen van f 14000.waarvan 10000.te betalen bij de inlevering der i definitieve bestedingsstukken en het restant na de voltooiing van de werken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELUI E. 's Konings onverwacht vertrek via Dover naar Londen schijnt geen ander doel dan het zeereisje gehad te hebben, daar Z. M. weder van Dover naar Ostende is terugge keerd in het koninklijk jacht, waarmede de koningin haren gemaal is komen afhalen. ENGELAND. Het hoogerhuis nam in de derde lezing de wet aanwaarbij de prijs van binnen- landsche telegrammen op sixpence wordt bepaald. In het lagerhuis verklaarde de heer Bourke, onderstaatssecretaris bij het mini sterie van buitenlandsche zaken, dat de schadeloosstellingen te Alexandrië, onder toezicht Aan de consuls aan de onderdanen van elke mogendheid afzonderlijk zullen worden uitbetaald. Waar en wanneer dit zal ge schieden, zal te Alexandrië worden aange kondigd. De heer Arthur Balfour, president van den Local Government Board, verklaarde in antwoord op eene tot hem gerichte vraag, dat de wenschelijkheid van een verbod van invoer van lompen uit Prankrijkmet het oog op de cholera, in overweging is geno men. Lord Bandolph Churchill, het Indisch budget aan het lagerhuis overleggende, zeide, dat de in Maart bekend gemaakte voorloopige begrooting door de gebeurte nissen in Afghanistan was omvergeworpen. De uitgaven zijn vermeerderd met 3.780,000 en eene verhooging der aan staande oorlogsbegrootiug is noodzakelijk. Er wordt eene reserve gevormd van inboor lingen in Indië en het staande leger is vermeerderd met 8450 man. Het Indische leger verkrijgt Martini-Henry- geweren en de Indische havens zullen wor- beschermd door torpedo's en kanonneerbooten. In bet geheel zullen de behoeften voor n dië voortaan 2 of 3 millioen per jaar eer bedragen. De regeering stelt zich voor het admi nistratief stelsel in Indië, in de volgende zitting tot het onderwerp van parlementair onderzoek te maken. Er is eenige beterschap in de keel aandoening van Gladstone waar te nemen. Hij is thans voor eenige dagen te gast bij graaf Aberdeen. ERE 31 KR IJK. De senaat heeft met 184 tegen 58 stem men het amendement-buffet verworpen, tot afschaffing van de papierbelasting met ingang van 1 Januari 1886. Vervolgens werd met 144 tegen 57 stemmen de door de kamer vastgestelde reductie (waarbij de papierbe lasting wordt opgeheven van af 1 December 1886) goedgekeurd en ten slotte het ge- heele budget met 21)7 tegen 9 stemmen aangenomen. De heer De Preycinetminis ter van buitenlandsche zaken, leest daarna het decreet voor, waarbij de zitting gesloten wordt verklaard. De kamer van afgevaardigden kwam gisterennamiddag te 4 uur bijeen. President Floquet, na het decreet tot sluiting te hebben voorgelezen, hield eene redevoering, waarin hij den afgevaardigden zijn dank be tuigde. Eene politieke verklaring behoefde hij niet afteleggenhet land zelf zal oor- deelen over zijne vertegenwoordigers, en, zooals spreker vertrouwt, opnieuw de be ginselen eener vooruitstrevende republiek huldigen. Welke echter ook de uitspraak der kiezers moge zijn, men kan met gerust heid beweren dat alle afgevaardigden bezield zijn met dezelfde liefde en toewijding voor het gemeenschappelijke vaderland. Tegen 4£ uur gaat de zitting uiteen, onder de kreten: „Vive la république!" De opbrengst der indirecte belastingen en accijnsen over de maand Juli bedraagt 5 millioen meer dan de schatting op de be grooting. Uit den Temps blijkt, dat niet alleen de Belgische gedelegeerden, toen de munt- conferentie uiteen was gegaan, zich hadden teruggetrokken, maar dat ook de Fransche, Italiaansche en Zwitsersche gedelegeerden het niet eens zijn kunnen worden over som mige clausulen. Het blad meent te weten, dat de punten van geschil liepen, wat Ita lië betreft, over den wettelijken koers, en wat Zwitserland betreft over de wijze van teruggave van het zilver ingeval van liqui datie der unie. Tot nu toe is eene som van 48760 fr. ingeschreven voor het standbeeld van den admiraal Courbet. Zondag, den sterfdag van Blanqui, zal er weer op Père-Lachaise te Parijs een manifestatie plaats hebben, bij de onthul ling van het voor hem opgerichte monu ment. De politie neemt maatregelen om daarbij ongeregeldheden te voorkomen. Volgens de Engelsche bladen neemt de cholera te Marseille bijzonder snel toe, zoodat nu reeds 80 sterfgevallen zijn aan gegeven. De autoriteiten nemen alle voor zorgen ten einde de ziekte te keeren en verdere verspreiding te voorkomen. Het stoomschip bayard, met het lijk van den admiraal Courbet aan boord, heeft Aden verlaten op weg naar Prankrijk. SPANJE. In Spanje blijft de toestand treurig. De belastingen hebben in Juni 7,000;00ö fr. minder opgebracht dan in het vorige jaar, terwijl dit verlies in Juli meer dan het dubbele bedraagt. De noordelijke provin ciën hebben het meeste te lijden, zoodat zich daar de behoefte aan hulp het sterkste doet gevoelen. Uit Spanje komen nog steeds veront rustende berichten omtrent de cholera, die aanhoudend blijft toenemen. Men heeft op gemerkt, dat de onweders bijdragen tot de besmettelijkheid. Te Avila, waar de cho lera zich nog nooit had vertoond, hebben zich twee gevallen voorgedaan. Talrijke scharen blijven naar Prankrijk vluchten; te Hendaye alleen passeeren dagelijks ongeveer 400 vluchtelingen. De ministerraad heeft besloten aan de besmette steden ondersteu ning te zenden. DUITSCH LAXD. Prinses Elizabeth van Weimar (doch ter van H. K. H. prinses Sophie), die laatst door een val van het paard zich ern stig bezeerde, is thans bijna geheel hersteld. Zij is Zondag naar het kasteel Hersburg overgebracht. O O STEN RIJ H. De ontmoeting van de keizers van Busland en Oostenrijk zalvolgens een tele gram aan de Köln. Zeilungte Kremsier (nabij Olmiitz) plaats hebbenen wel van 2426 Augustus a. s. Hofbeambten moeten tot het maken van de noodige voorbereidingen reeds derwaarts zijn ver trokken. Dinsdagmorgen is de gravin De Meran, de 81-jarige weduwe van aartshertog Johann van Oostenrijk, broeder van keizer Frans en aartshertog Carl, overleden; in 1827 huwde aartshertog Johann de beeldschoone dochter van den postmeester te Aussel, in spijt van zijn broeders afkeuring. Tien jaren was hij deswege bij den keizer in on genade, doch toen verzoenden zij zich met elkander en de schoone echtgenoote van den aartshertog werd eerst tot barones Brand- hofen, later tot gravin Von Meran verheven. Het huwelijk van den aartshertog, die in Stiermarken leefde, was zeer gelukkig. Men zegt dat het op de volgende wijze tot stand kwam. De aartshertog kwam eens te Aussel aan 't posthuis om een postkar te halen, die hem dadelijk naar Brück moest brengen. Daar er geen postiljon was, wilde de schoone dochter van den postmeester haar vader helpen; zij stak zich in het,pak van een postiljon en bracht den aartshertog weg. Deze liet geen oog af van den mooien „jongen" en bij aankomst te Brück maakte hij een praatje met hem. Al spoedig ont dekte hij toen aan spraakhaartooi en figuur, dat de postiljon een meisje was. Zij bracht hem ook terug, maar de aartshertog bleef nog lang praten en was terstond verliefd op 't schoone en onschuldige meisje. Hij maakte haar 't hof en moest eindigen met haar hand te vragen. Een jaar later trouwden zij. De gravin zal naast den aartshertog te Schönma worden begraven. RUSLAND. De keizer en keizerin van Rusland zijn met groote geestdrift te Wiborg ontvangen. Zij hebben er de Russische en Zweedsche kerken en het Russisch gymnasium bezocht en zijn daarna naar Willmaanstrand vertrokken. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News, dat door de Russische regeering be vel is gegeven, om de Oostzee-vloot gedu rende den aanstaanden winter niet te ont wapenen. Al de schepen zullen te Helsing- fors blijven en niet naar Kroonstadt gaan. AFRIKA. Volgens de Kaapsche bladen beloopt het aantal Boeren in de republiek van Zoeloe- land thans ongeveer 2000. Zij zijn uit Transvaal, Natal en den Vrijstaat afkomstig. De indertijd toegekende groote plaatsen worden verdeeld en den nieuw aankomenden verkocht. PER TELEGRAAF. GIBRALTAR, 5 Aug. Een geval van verdachte ziekte is voorgekomen aan boord van het Pransche stoomschip La Meurthe komende van Marseille. De overheden van Gibraltar hadden reeds een gestrenge qua rantaine van veertien opgelegd aan schepen, uit Pransche havens komende. LAATSTE BERICHTEN. Door een groot aantal vereerders en vrienden uit geheel ons land, aanhangers van de anti-revolutionnaire partijzal aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude op zijn 80sten verjaardag een praehtalbum worden aangeboden, waarin honderdenhandteekenin- gen zullen voorkomen. De aanbieding heeft plaats op 19 Augustus. Dr. Kuyper zal in het album ook blijk van zijn hoogachting geven. {HU.) Gisteren had op het R. C. gymna sium te Katwijk de jaarlijksche prijsuitdee- ling plaats. Wat dit feest voor de velen die het bijwoonden, dit jaar zeer aantrek kelijk maakte, was de tegenwoordigheid van den internuntius mgr. Spolverini en den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, die bereidwillig op zich hadden genomen den leerlingen de prijzen te overhandigen. Na de prijsuitdeeling hield de internuntius eene toespraak tot de leerlingen en de ouders in antwoord op eene welsprekende rede door een der studenten aan de beide prelaten gericht. Bijzondere vermelding verdient wel de mededeeling dat dit jaar 4 leerlingen der inrichting met gunstig gevolg het staats- admissie-examen voor de hoogeschool heb ben afgelegd. In den avond van 2 Aug. jl. is in het Haagsche Bosch een jongeling aangevallen door twee personenbehoorende tot een ge zelschap van vijf mannenen zoodanig op het achterhoofd geslagen, dat hij gedurende twee uren bewusteloos is gebleven. Toen hij weder tot bewustzijn kwam, bleek hem dat hij be roofd was van1 klein zilveren savonnet- horloge, zonder glas, met porseleinen wij zerplaat, Romeinsche cijfers en gouden wij zers, de achterkast voorzien van een figuurtje mef een schild in 't midden en de knip sluiting lam1 oude lederen portemonmi,! vierkant, klein en zwartkleurig, met oiJ slaand klepje en stalen knipsluiting, inkc* dende een bedrag van f 0.78; en 1 tjj zakdoek. De commissaris van rijkspoli-i te 's Gravenhage verzoekt opsporing, ij J slagneming en bericht. Prins Albert van Pruisen bracht J den een bezoek aan de antiquiteitsaa^l nen van de heeren S. Sarluis en Zoon I de Spuistraat te 's Hage. De prins vertotll eenige uren in de uitgebreide magazijn,,! nam de vele schoone voorwerpen met li langstelling in oogenschouw en deed »J aanzienlijke aankoopen. Naar aanleiding der mededeeling J treffende de uitvinding van den heer ftj Lindo te Delft, van een toestel, dat J koppelen van waggons door buiten de nil staande personen mogelijk maakt, zijn J door de welwillendheid van den ontwenJ de volgende inlichtingen verstrekt: I De concessie voor deze merk waardige tjj vinding is reeds verleend door EngelJI Italië, België, Duitsehland en Ameribl terwijl met andere staten nog wordt onlJ handeld. De uitvinding is te Londen iU den board of trade onderzocht en goejj keurd, terwijl reeds de London-ChattJ Dover spoorwegmaatschappij heeft besloJ wagens met deze nieuwe koppeling in J richten. De detail-teekeningen zijn r#l door die maatschappij aan den heer Linl ter goedkeuring ingezondenen over onj veer twee maanden zullen de waggons t-- de nieuwe uitvinding voorzien reeds inJ bruik worden genomen. SCHOOL- EN KERKNIEUW». Voor de acte als hoofdonderwijzaJ werden 5 en 6 Aug. te 's Hage geëxamineetil 13 candidaten. 1 trok zich terug. AU wezen 7. Toegelaten de dames N. ScU tenia en R. Swaabbeiden van 's GravenkajJ E. W. Stevens, A. J. C. Stephan en 11,'il Seidel, allen van Rotterdam. Op de voordracht ter benoeming J twee onderwijzers le kl. op de schoolaanll Koningin Eminakade te 'sHage, komte,| een drietal voor de heer K, C. Van Wai wijk, te Leiden met de hh. J. H. Brinks Th. Ramonderwijzers te Terschelling e Haarlem. Bij het gisteren te Utrecht gehoudel acte-examen voor de Fransche taal is o.nj geslaagd de heer J. Francke, te Leiden, Voorts werd bij het examen te Amstenk de acte als hoofdonderwijzeres uitgereikte mej. M. Kist, te Leiderdorp. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever J. P. Revers tl Dordrecht is verschenen „Oud en js Brussel" door Betsy Perk. De vlagj schrijfster geeft in het tamelijk lijvig bod deel, dat tegelijk als gids door Brussel,I als historische beschrijving en als onfc houdende reislectuur kan dienst doen, rah of useful information". Men vindt er ie alles in: beschrijvingen van gebouiei, Brusselsch straatleven, tooneel, kunst e litteratuur, personenbeschrijvingen, dialed een beetje politiek, anecdoten, al slechts omtrent de stad bijeen te brengend Eene uitmuntende kaartalleen op site: gebracht door iemand wiens kennis ld talen van België te weuschen overlaat, bel* bij het werk. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Madura, van Amsterln naar Batavia, vertrok van Port-Said 6 Aar. De Batavia, van Rotterdam naar Jan, vertrok gisteren van Southampton. RECLAMES. De inaclit der gewoonte is bij la mensch zeer groot; daarom gelukt het n* zelden haar te verbreken. Niettemin rak wij een ieder, die laxecrende middelen f bruiken moet, wegens verstoppingen of aai- beien enz., eens eene proeve te nemen W de bekende Zwitsersche Pillen van den apo theker R. BRANDT. Die proef zal ze>8 tot volkomen tevredenheid aanleiding geven, en bewijzen dat de Zwitsersche Pillen beste laxeermiddelen zijn die bestaan. M# overtuige zich steeds er vandat iel® doos Zwitsersche Pillen van den apotheko R. BRANDT (in de apotheken verkrijgbar it 70 cents de doos) voorzien is van e® wit kruis op een rood veld, met de nart' teekening R. BRANDT, en weigere alle B' ders ingepakte. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. MER, Mare, a 70 Cts. de doos.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2