BUITENLANDSCHE BERICHTEN. goeden staat. Tegen afstand van hun pen sioen en hunne gratificatie genoten 72 deel- gerechtigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 23463,57. Gedurende het afgeloopen jaar werden 90 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomenals 30 verminkten uit Oost- Indië, 59 infirmen en 1 oud-strijder van W aterloo. Het getal sollicitanten bedraagt 1262. Van den heer F. 's Jacob, oud-gou- verneur-generaal van Ned.-Tndië, is, door bemiddeling van het afdeelingshestuur Utrecht der Maatschappij van Weldadigheid, ont vangen eene som van 500ten behoeve dier maatschappij. In de onlangs opengestelde 4 pCts. geld- leening der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij werd voor meer dan het driedubbele bedrag ingeschreven, waarvan door aandeelhouders voor meer dan het dubbele, zoodat aan deze laatsten slechts een gedeelte hunner inschrij ving kon worden toegewezen en aan derden niets. (JV. R. Ct.) De koning vertok heden om 8 uur 5 min. per spoor van het Loo naar Soest- dijk. De koningin en het prinsesje hebben zich per rijtuig om half 9 naar Arnhem be geven. Gisterennacht is in de Mauritskade te 's Hage eene schuit met mest gezonken. Het Vad. troost de Haagsche burgerij met de opmerking dat het water onmogelijk er vuiler van kan worden. Uit Schiedam schrijft men aan de N. R. Ct.: Door het detachement hospitaal soldaten wordt steeds geregeld met de ont smetting der veestallen volgens de nieuwe methode te Schiedam, Delftshaven, Overschie en Kethel voortgegaan. Het voornemen bestaat, geen vee toe te laten tot opstalling, tenzij in de door de militairen ontsmette en gezuiverde stallen. Door de maréchaussées wordt steeds stipt tegen wetsovertreding géwaakt. Naar de N. R. C. verneemt, hebben zich gisterenochtend een aantal werklieden aan het raadhuis te Rotterdam vervoegd, ten einde dên burgemeester te spreken over het voortdurend gebrek aan werk. Door zoogenaamde ronselaars, die zich als wervers voor het leger hier te lande en in de koloniën voordoenwordt tegenwoordig te Amsterdam de handel in valsche papieren op vrij groote schaal gedreven. De vele gevallen in den laatsten tijd geven daarvan een sprekend bewijs. Zij gaan in hunne kwade praktijken met eene slu wheid te werk die elke verbeelding overtreft. Zij trach ten door handlangers geholpen te weten te komen, waar de adressen zijn van personen, die reeds den leeftijd van 28 jaar bereikt hebben, ongehuwd en om de eene of andere reden van den militairen dienst zijn vrijgesteld. Zij begeven zich derwaarts en, onder voorwendsel dat zij vermoedelijk een goede betrekking of werk kunnen be zorgen, vragen zij inlichting omtrent alles wat voor het samenstellen van de benoodigde papieren noodig is. Met die gegevens wordt de persoon die de valsche papieren moet gebruiken, nauwkeurig in kennis gesteld. Kent hij de les goed, dan wordt hij er op uitgezonden om de vereischte stukken, die natuurlijk den ander betreffen, bij pro vincie- en gemeentebesturen te lichten. Aangezien elk individu, dat een certificaat van goed gedrag bij de politie aanvraagt, dit op het poliliebureel moet onderteekenen, wordt dengeendie met valsche papieren dienst wil nemen, door zijne raadgevers steeds zooveel mogelijk het consigne ge geven: te verklaren, dat hij niet kan schrij ven, zoodat hij met het stellen van een kruisje kan volstaan; de zwendelaars maken hem diets, dat hij dan geen valschheid in geschriften pleegt, eene misleiding waardoor velen zich maar al te licht laten medesleepen. De politie, aan wier scherpzinnig uitvor- schen het gelukt is het samenweefsel van deze bedriegerij te ontdekken en daar voor komt haar een woord van lof tee heeft thans ook het middel weten te vinden, om dergelijke kwade praktijken te verijdelen. Hblad Gisterenmiddag omstreeks 3 uur brandde eene groote boerderij met schuur afdie be woond werd door G. te Zevenaar; onlangs was het huis verkocht voor 18010, waarvan de toeslag was bepaald op a. s. Zaterdag 8 Aug. Men zegt dat het hoog verzekerd was. Daar men zware verdenking koestert aan- gaatide de oorzaak van den brand, zijn G. en zijn dochter beiden in verzekerde bewa ring genomen. De regenmeter te Frederiksoord gaf in Juli jl. slechts 29 streep aan. De ge middelde regenval van de Juli-maanden J873-1884 bedroeg 77. Van die 29 mM. me m m m ast «- at mc leverde een stortbui op den 16n binnen één uur tijds 16 mM. In bovengenoemde 12 jaren was Juli 1876 de droogste, 38 mM. (toch nog 9 meer dan nu)de overigen ver schilden van 52 tot 111 mM. Van 1 Januari tot 31 Juli 1884 werd 353 mM. afgetapt, en in hetzelfde tijdvak van dit jaar 290 alzoo nu 63 mM. minder; en toch was 1884 een der droogste van de laatste 12 jqren. Door de arrond.-rechtbank te Assen is Annechien Gelmers te Wilhelmsoord, gem. Emmenbeklaagd van vergiftiging, gepleegd op haren vadervrijgesprokenals hebbende in dezen gehandeld zonder oordeel des onderscheids, met last evenwel, dat zij zal woiden overgebracht naar een verbeter huis tot 10 December 1893. PH. C.) Vierde Den Bosch dezer dagen het 700-jarig bestaan der stad, Bieda kan weldra den tijd herdenken, waarop het voor 1000 jaren in de rij der steden werd opgenomen. „Wit- ger de IV, graaf van Strijen, stichtte de burcht te Bergen en maakte Breda tot eene stad, doende die met wallen omgraven in den jare 888." De burcht werd reeds ge bouwd omtrent het jaar 840. Nu blijft het echter nog een open vraag welk het juiste jaar is der stichting van de stad zelf. Zeer merkwaardige ontdekkingen op oudheidkundig gebied zijn gedaan in de omstreken van Roermond en Venloo. Nabij laatstgenoemde plaats vond de ritmeester Ort hij twee oude boerenhofsteden, door grachten omringd, aan hare buitenboorden de grondslagen van Romeinsche gebouwen. Te Maasniel bij de grenzen van het dorp Melick werd door denzelfdeu navorscher eene Romeinsche begraafplaats ontdekt, die gedeeltelijk werd ontgraven. Veel aardewerk waaronder „terra sigillata," en enkele bron zen, kwamen te voorschijn, ook een pen ning van Antoninus Pius, waaruit de waar schijnlijkheid wordt afgeleiddat dit grafveld uit het midden der 2e eeuw dagteekend. 's CRATEIVniGG. Door Z. M. is aan A. P. Bolsius Jr.op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September 1885, eervol ontslag ver leend als notaris te 's Hertogenbosch. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zal op 8 dezer geen audiëntie verleenen. De heer Gericke heeft heden zijne nieuwe betrekking als hoofd van het depar tement van marine aanvaard. Aan een diplomatiek diner, heden door Z. Exc. den minister van buitenland- sche zaken gegeven, namen ook deel de minister vaa staat en van binnenlandsche zaken Heemskerk en de heer Du Tour van Bellinchave, minister van justitie. Met den pleziertrein van den Hol- lankschen spoorweg van Den Helder naar Den Haag en Rotterdam werden heden on geveer 1000 reizigers vervoerd. Gedurende de maand Juli werden te Scheveningen genomen 3603 damesbaden, 7050 heerenbaden, 1608 gemengde baden en 1263 kinderbaden. Totaal 18524 bui tenbaden. Het aantal binnenbaden was in deze maand 1375, waarvan 883 zoutwater- en 204zoel- waterbaden en 288 douches. Het aantal buitenbaden in 1884 bedroeg 18547, dit jaar dus ruim 3000 baden minder. Het ongunstig verschil komt waar schijnlijk voor een groot deel op rekening van het koele weder. BGLGIE. De volksvertegenwoordigers vervolg den Maandag de discussie over het kieswet- ontwerp van den minister Beernaert. De minister zelf was wegens een sterfgeval af wezig maar de minister Thonissenen de eigenlijke ontwerper der wet, Jacobs, woonden de zitting bij. De zitting werd ingenomen door eene rede van den afgevaardigde Lippensdie de reeds eenige malen te berde gebrachte ar gumenten samenvatte. Hij toonde aan, dat de vermindering der processen omtrent het kiesrecht slechts een voorwendsel was, daar ongetwijfeld het betwisten der titels talrijker zal zijn dan vroeger; hij wees als eigenlijk doel aan het verpletteren van den stadskiezer onder de massa's van het platteland, en dit voornamelijk te Gent, te Soignies en te Verviers. In het eerste artikel vooral was eene ge vaarlijke bepaling vervat, die omtrent den bewoner cn de bevoegdheid om delegatie te geven; men zal aldus de grondslagen van den census doen delegeeren van hen die hem bezitten aan hen die hem niet bezitten. De heer Lippens stelde het in mz «cm m_: r ,-m iw constitutioneel karakter dezer bepalingen in het licht. De constitutie wil directe ver kiezing en laat den census betalen door wie hem bezit. Het ontwerp rekent dien census toe aan wie hem niet betaalt en voert im- plicite indirecte verkiezingen in. ENGEL4SD. In het hoogerhuis verklaarde lord Sa lisbury, dat Meroeschak aan Afghanistan blijft, en Penj-deh aan Rusland. „Naar wij meenen," zeide de minister, „zijn Engeland en Rusland door hunne beloften verplicht, den Zoelfikar-pas aan den Emir te geven. Rusland bestrijdt deze bewering. Onze politiek zal zijn, de Indische grens te versterken en dit werk zoo snel en zoo krachtig mogelijk voorttezetten. Wij heb ben geenszins de bedoeling, in dit najaar strategische stellingen in de bezittingen van den Emir te bezetten." Het lagerhuis nam in tweede lezing de Iersche Land-Purchase-bill aanen bracht de discussie over het ontwerp tot het ver leenen van een bondsraad voor Australië ten einde. Said Thomet Achmed zoo wordt uit Kairo aan de Daily New» gemeld heeft te Alexandrië den Khedive verzekerd dat hij het lijk van den Mahdi heeft gezien, bedekt met pokpuisten. Het lijk was op gegraven geworden, om sommige twijfelaars te overtuigen. Des Mahdi's opvolger, Abdullah, heet door vele sheiks verloochend en slechts door des Mahdi's trouwste aanhangers erkend te worden. Naar de Mubaehir uit Soeakin verneemt, heeft Abdullah eenen raad belegd ten einde te beslissen of de oorlog al dan niet zal worden voortgezet. Hij zelf zou tot eenen wapenstilstand geneigd zijnin dien hij de andere hoofden daartoe over reden kan. Voorts heet het dat de Mahdi eene oorlogskas heeft nagelaten ten bedrage van twintig millioen piasters. Brieven uit Sarakhs melden, dat het Afghaansche garnizoen te Zoelfikar versterkt is. Tengevolge van het gerucht, als zouden in de buurt van Penj-deh Afghaansche troepen geconcentreerd zijn, zijn Russische versterkingen naar Penj-deh gezonden. FK ANKRIJK. De Parijsche gemeenteraad heeft dezer dagen beslotenop de begraafplaats Père- Lachaise een oven ter lijkverbranding te doen bouwenvoorloopig bestemd voor de menschelijke overblijfselen uit de snijkamers. Naar men rekent, zullen er, als de oven 8 uur daags brandt, 4380 lijken 'sjaars mede kunnen verbrand worden, ongeveer het getaldat jaarlijks de bedoelde inrich tingen verlaat. Er is nog niets officieels geconsta teerd betreffende het verschijnen der cholera te Marseille. Enkele verdachte sterfgevallen, die daar dagelijks voorkomen, worden toe geschreven aan de voortdurend heerschende hitte en aan slechte voeding. De gevallen worden ingeschreven onder den naam van enteritis choleriformis. Inzonderheid worden de kinderen er door getroffen. Volgens den Temp» zijn de troepen in Tongkin sterk lijdende aan dyssenterie en kwaadaardige koortsen. Gedurende de maand Mei stierven 161 soldaten, tegen 41 in dezelfde maand van het vorige jaar. In de eerste helft van Juni werden dagelijks ge middeld 12 sterfgevallen geconstateerd. De Temp» acht het dringend noodzakelijk, dat men de troepen, die nu reeds 18 maanden in Tongkin hebben doorgebracht, naar Frankrijk laat terugkeeren. DVITSCHIiAND. Keizer Wilhelm wordt 12 dezer uit Gastein terugverwacht. Hij zal zich dan vermoedelijk naar het slot Babelsberg, bij Potsdam, begeven. Keizerin Augusta wordt tegen het einde dezer week op genoemd kasteel verwacht. Blijkens de officieële statistiek zijn er in de eerste helft dezes jaars 65345 perso nen als landverhuizers uit Duitschland naar elders vertrokken. Sedert 1881 is het aan tal steeds verminderd. In de eerste helft van dat jaar bedroeg het namelijk 126,139; in diezelfde maanden van het volgende jaar daalde het tot 117,801; weer een jaar later was het 94145; verleden jaar 90301. Uit Caïro en Zanzibar meldt men dat de Duitsche reiziger dr. Schnitzler in gezelschap van dr. Emil Juncker, heeft ge tracht van Lado het landschap Uganda aan het noordwesten van het meer Victoria- Nytnza te bereiken en van daar, langs de Karavaanstraat naar de kust te komen. Op weg werden zij door de Bakedis overvallen, doch zij sloegen dien aanval af; later zijn zij naar een verschanst kamp in Bakedi overgebracht. In het begin van Juli was de koning van Uganda reeds aaugemaam hen hulp te zenden. Men verwachtte dui spoedig bericht dat de reizigers in vrij. heid zijn. DEXEHARKEII. Een correspondentie uit Kopenhagen meldt, dat de koning opnieuw aan een vij. andige manifestatie heeft blootgestaan. Christiaan IX keerde onlangs van ten wandelrit in de omstreken van Kopenhagen terug, toen hij een aantal spoorwegwetten ontmoette, waarvan een de roode vlag voot 's konings rijtuig ontplooide, terwijl de an- deren riepen: „weg met het ministerie Estrup!" De koning was genoodzaakt, zij„ koetsier bevel te geven om langs een zijweg naar de stad terug te keeren. Deze gebeur tenis heeft te Kopenhagen groote sensatie gewekt. AMERIKA. Voor de begrafenis van generaal Grant, welke Zaterdag zal plaats hebben, wordet reusachtige toebereidselen gemaakt. Het lijk zal over Saratoga naar Albany gebracht worden, en daar op het kapitool wordet tentoongesteld. Het gaat per speciale trein van Vanderbilt naar New-York. Generaal Hancock, die den lijkstoet heeft georganiseerd, heeft opgave ontvangen vat 75000 deelnemers. Men twijfelt er aan, of deze in een dag kunnen defileeren langs den bepaalden weg. De stoet zal tien mijiet lang zijn, de afstand van City-Hall naar Riverside-Park slechts de helft. CANADA. Uit Regina meldt men, dat de jury, die Louis Riel, den leider van den opstand in Canada, ter dood veroordeelde, hem bij de koningin voor gratie heeft aanbevolen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 5 Augustus. Het lagerhuis nam heden bij derde lezing het wetsontwerp aan, waarbij de regeering wordt gemach tigd tot het bouwen van een bevaarkanaal naar Manchester. LAATSTE BERICHTEN. Naar het D. v. H. verneemt, is nrr, A. E. J. Modderman, minister van staat, thans weer ziek. Zijn toestand moet ernstige ongerustheid inboezemen. Gisteren had te Renkum een ongeluk plaats met de stoomtram. De heer V.ko mende met zijn rijtuig bij de oprijlaan van Oranje-Nassau's oord, werd, doordien hij blijk baar het bellen van den machinist niet had gehoordbij het oversteken van de tramlijn door de in vollen gang zijnde tram aan gereden. De heer V. werd door den he- vigen schok uit het rijtuig geworpen, waardoor hij ernstig werd gekwetst. Het paard bekwam geen letsel, doch sloeg op hol; het rijtuig werd zwaar beschadigd. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij de op 3 en 4 Aug. gehouden examens voor lager onderwijs werden voor de acte als hoofdonderwijzeres geëxamineerd 13 candidaten. Afgewezen werden 8. Toe gelaten de dames: M. M. Boldingh, van Haarlem; R. Brandei en C. M. Van der Dussenbeiden van RotterdamI. J. P. 't Hoen, van Papendrecht, en A. Van Leeuwen, van Delft. Bij het examen voor hoofdonderwijzer, op 3 en 4 Augustus te Amsterdam gehou den, is o. m. geslaagd mej. S. J. Muller, van Leiden. Aan den heer C. J. Bussen, mede van Leiden, werd eene acte van bekwaamheid als onderwijzer in het Fransch 1. o. uitge reikt, bij het examen gehouden te Utrecht. Ds. N. Warmolts, te Seksbierum, heeft voor het op hem uitgebracht beroep als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Valkenburg bedankt. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Utrecht, van Java naai Rotterdam, vertrok 3 Aug van Galle. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Por-Said 4 Augustus. GEMENGDE BERICHTEN. Over de rijwieloefeningen, die onlange in tegenwoordigheid van den keizer van Oostenrijk in de Neustadter Militaire Aca demie te Weenen plaats hadden, schrijft de Wiener Ally. Sportzeitung het volgende: Het wielrijden werd zeer fraai en onberispe lijk door veertien deelnemers, officieren et onderofficieren, uitgevoerd. Kapitein Scha- dat commandeerde, op zijn rijwiel gezeten, alle mogelijke zwenkingen, colonne-oefenin-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2