NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Dinsdag 4 Augustus 1885. N°. 180. ADVERTENTIE N: Bureel: Sclieepiiiakersslee®: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTE1 DE BOETVAARDIGE. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199' Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat tot koste looze vaccinatie en revaeclnatle voor onvermogenden. in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een our. Leiden, 6 Februari 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. De 27e verjaardag van H. M. de koningin werd gisteren alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Van alle openbare gebouwen en vele bijzondere woningen wapperde de vader- landsche vlag en te twaalf uren werd door het garnizoen, uitgenomen de batterijen veld-artilleriedie het kamp nabij Oldebroek hebben betrokken, eene parade gehouden. De troepen werden geïnspecteerd door den kolonel W. H. Doorman, kommandant van het 4e reg. infanterie en gekomraandeerd door den majoor F. C. C. Bloem, mede van genoemd regiment. Dit militaire schouwspel had een vrij groot aantal nieuwsgierigen op de been gebracht. Bij de op gisteren gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen vanlOÜ, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35 ƒ18, 3.70 en 1.85, de laag ste prijzen ƒ35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Den sigarenmaker De Gunst was Za terdag 11. een aangename verrassing bereid. In dien week was het 25 jaren geleden dat hij onafgebroken bij de firma G. Wil'nelmy Damslé was werkzaam geweest. De patroon, de verdiensten van dien trouwen gezel op prijs stellende, schonk hem een gouden remontoir-horloge en stelde hem in de ge legenheid dit feit met zijn huisgenooten feestelijk te herdenken. De bij het 4e reg. infant, benoemde kapt. F. W. J. M. Hustinx wordt belast met het bevel over de 3e comp. 4e batt. te Leiden. De le luit. kwartierm. J. W. Altink, van het 4e bat. 4e reg. inf. te Leiden, wordt op den le Oct. a. s. overgeplaatstbij het 4e bat. 7 reg. inf. te Amsterdam, terrijl de le luit. kwartierm. S. C. Holland, raar laatstgenoemd bat. op dien datum bij het 4e bat. 4e reg. overgeplaatst en gedetacheerd wordt bij de 2e afrl. der krijgsschool. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van 2/3 Aug. wordt mede gedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederknd, over Mei 1885. Het D. v. Z. II. en 's Gr. verneemt, dat de Nederlandsche maatschappij 7oor electriciteit en metallurgie zich bezig houdt met de voorbereidende maatregelen om, ter uitvoering van de haar op den 20nJunijl. door den gemeenteraad verleenden concessie voor den aanleg en de exploitatie hier ter stede van kunstlicht verkregen door electri- citeit, spoedig tot het oprichten van een centraal station voor electrische verlichting over te gaan. Lina Schneider begeleidt in Septem ber en October a. s. een aantal dames op eene reis door Italië. Voor zoover wij weten (zegt de Huisvrouw) zal dit in Euro?:.. bet eerste voorbeeld zijn van een gezelschaps- reis van enkel vrouwelijke reisgenooteu. Het dezer dagen te Noordwijk a/Zee geopende badhótel „Huis ter Duin" blijkt in den smaak te vallen van het publiek. Het flinke, hecht gebouwde hotel, volgens ontwerp van den architect A. R. Freem uit Arnhem gebouwd, bevat een vriendelijke eet zaal en een 25-tal salons en logeerkamers, welke op dit oogenblik alle bezet zijnwel een merkwaardigheid voor eene gelegenheid die pas is opengesteld. De tafel is zeer goed in het „Huis ter Duin"; de prijzen zijn ma tig. De stoomtramverbinding met Leiden maakt het hotel, dat wel niet zoo groot is als het Scheveningsche Badhuis, maar toch het zijne er toe bijdraagt om Noordwijk het karakter van een badplaats te geven, thans heel wat gemakkelijker bereikbaar dan voor heen. {Hbl.) Een Fransche heer bezocht dezer dagen de winkels te 's Hage met een zeker vocht, om alle metalen voorwerpen, schalen, balan sen, bierpompen enz. te vernickelen. De proeven door hem genomen zijn verrassend, terwijl hij verzekert dat eene enkele aan wending voldoende is om de voorwerpen 2 A 3 maanden in vollen glans te behouden. Hij verkoopt slechts per 12 flacons, maar wil voor kennismaking 4 flacons als monsters afstaan tot den prijs van ƒ1. Later blijkt het, dat een uur na de aanwending de glans verdwenen is en de metalen weer hun ge wone kleur terug bekomen hebben. Men zij dus tegen dat middel op zijne hoede. [D. v. Z. en 's Gr.) Werkte men bij de scheepstimmer werven te Scheveningen in 1884 's morgens van het opkomen der zon tot 's avonds 9 of 10 ure zelfs op enkele werd een gansche nacht doorgewerkt hoe veranderd is die toestand op dit oogenblik. Tengevolge van de slechte prijzen van de haring in 1884, bleven de vele bestellingen der reeders uit; men maakten schuiten om 'net volk aan den gang te houden, en bij het begin der haring- visseherij werden ze verkocht, doch men moet niet vragen tot welken prijs en op welke voorwaarden. Reeders profiteerden van den gedruklen toestand, en thans zien de bouw meesters den kat uit den boom. Zij werken van 'a morgens 0 tot 's avwuds 0een enkele tot 7 ure; andere verminderden het aantal hunner werkliedenzoodat er met Nieuwejaar zeker de helft minder nieuwe schuiten aan het strand zullen zijn. De hoop der verschil lende vakken is nu gevestigd op de haring- visscherij van dit jaar. NR. Ct.) Dagelijks kan men een aantal stoom- booten van Rotterdam zien vertrekken met een aantal vaten aan boord, allen gevuld met water, wel een bewijs dat op vele plaatsen gebrek aan drinkwater is. Gisterennacht lag een beschonken man op het Oude Kerksplein te Amsterdam te slapen. Een aldaar aankomend persoon, dit ziende, begon den man te onderzoeken of hij ook horloge of geldswaarde bij zich had, doch werd door een burger opge merkt, die de politie met het feit in ken nis stelde. Deze nam den vermoedelijken zakkenroller in arrest. Een hevige boschbrand heeft gewoed onder Schaarsbergen. Autoriteiten en een 300-tal militairen waren spoedig op de plaats aanwezig en hielpen ijverig het vuur, dat door een vrij sterken wind werd aan gewakkerd, beteugelen. De brand is ge- bluscht. Te Haarsteeg zou Donderdag een hu welijk voltrokken worden. De getuigen be vonden zich al op het gemeentehuis, maar het bruidspaar liet zich steeds wachten. Na verloop van eenigen tijd begaf men zich naar de woning der bruid, waar men ver nam dat zij ter elfder ure nog van gedach ten veranderd was, en in weerwil van alle overredingsmiddelen, zoowel door getuigen ais den bruidegom aangewend, volstandig wei gerde om met dezen het huwelijksbootje in te stappen. Zeer teleurgesteld kon men dus onverrichter zake naar huis gaan. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool is over de maand Juli slechts 15 mM. regen gevallen, tegen 86} mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Te Roosendaal, bij Breda, is zoo groot gebrek aan regen- en pompwater, dat men waschwater van elders moet aanvoeren, dat voor een cent per emmer wordt gekocht en het drinkwater wordt tweemaal daags door het gemeentebestuur aan de bevolking verstrekt, waarna de pompen worden afge sloten. Niet de uitvinder van het Beaumont- geweer, zooals gemeld is, maar diens vader, de heer Ch. De Beaumont, is in den ouder dom van 67 jaren te Maastricht overleden. 's CRATENHAGE. Door Z. M. is de heer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, Zr. Ms. zaak gelastigde te Lissabon, benoemd tot HDr. minister-resident te Madrid. Door Z. M. is aan E. A. R. Lichten- voort Cats, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Sloten (Fries land), en is H. W. C. Nuver, commies der posterijen 4e kl., uit den dienst ontslagen. De luit. ter zee le kl. J. R. Eek, le officier aan boord van Zr. M. opleidings schip Anna Paulownade adelborst le kl. J. F. Graadt van Roggen en de tijdelijke officier van gezondheid 2e kl. bij de zee- FEU1LLETON. 77.) „Welnudat is afgesproken. Tot morgen." „Gij zult het niet vergeter.?" „Wees daarvoor niet bevreesd." „Vaarwel, ik zal u wachten. Hoe laat lalt gij komen?" „Om twaalf uur." „Ik zal aan de deur van den tuin staan. Gij zult maar te tikken hebben." Aurora deed den markies uitgeleide. De stomme volgde hen. Eindelijk namen de jongelieden afscheid met de woorden: „Tot morgen." Francesca schudde het hoofd met een zon derling lachje. Toen Aurora en Francesca weder thuis waren gekomen, traden zij de eetzaal bin nen. Het tweede ontbijt stond reeds lang gereed. De stomme maakte spoed met het dienen. Het jonge meisje at. met een graagte die zij gewoonlijk niet had; maar Franceses scheen daarmee zeer in haar schik. Na ver loop van een oogenblik verdween de wolk, die op haar gerimpeld voorhoofd was achter gebleven. Toen de maaltijd was afgeloopen, stond Aurora op en ging naar den salon. Francesca volgde er haar. Het jonge meisje nam plaats in een hoek van de kanapé. Niet lang duurde het of haar hoofd viel op het kussen en haar oogen sloten zich. Fran cesca zou kunnen gelooven, dat haar jonge meesteres was ingedommeld. Maar neen Aurora sliep niet. Gedurende dien tijd, staande, onbewege lijk, de armen leunend op den rug van den stoelstaarde Francesca haar met innig wel gevallen aan. Eensklaps loosde het jonge meisje een langen zucht; daarop sprong zij in eens overeind. Zij streek eenige malen met de hand over haar voorhoofd en naderde de stomme. De stomme bewoog het hoofdterwijl zij haar meesteres treurig aanzag. „Je bent stom, je spreekt niet," hernam het meisje met een lichte opwelling van on geduld. „Maar je verstaat mij. Ja, ja, je begrijpt mij O, als je mij maar kondt antwoordenwat een boel dingen zou ik je te zeggen hebben, wat een boel dingen te vragen!.... Maar niets! niets! je bent stom!" Francesca richtte zich op, nam het jonge meisje bij den arm en bracht haar voor een schilderij waarop zij haar wees met een le vendig gebaar. „Waarom wijs je mij op het portret van tnijn vader?" vroeg Aurora verwonderd. De stomme beantwoordde die vraag door allerlei gebaren en een allervreemdste uit drukking van het gelaat. Aurora schudde het hoofd. „Arme Francesca," dus sprak zij„je geeft je moeite voor niets. Ik begrijp je niet." XXVII. LA COKDELIÉKE. Had de markies Adrien de Verveine slechts zijn verstand geraadpleegddan zou hijon danks de belofte door hem aan Aurora ge daan, zich zoo spoedig mogelijk van la Cor- deliére verwijderd hebben en naar Parijs te ruggekeerd zijn, na vooraf te Circourt een afscheidsbezoek gebracht te hebben. Maar wij kennen zijn avontuurlijk, opgewonden karakter. Het geheimzinnige en vreemde had voor hem een onwederstaanbare aantrekkingskracht. Hij had slechts een tip van den sluier kun nen oplichten, waarachter het geheim ver scholen was, en hij wilde dit geheel door- vorschen. Maar laat ons dit er bijvoegen. Zijn in wendige gejaagdheid bracht bij hem een soort van ergernis teweeg. Hij zou kalmer hebben willen wezen, meer zich zeiven meester. „Alles schijnt aan te duidendat de eige naar van het duivelshuis niet onvermogend is. Maar wie is hij, die grijsaard die nie mand ziet en niemand ontvangt? Een zon derling mensch. Tot welken stand behoort hij? Waarom verschuilt hij zich? Want het is duidelijk hij verschuilt zich Om geen andere reden heeft hij zich afgezon derd op la Cordeliére. Niemand, zelfs zijn dochter niet, kent zijn naam. Dit alles geeft toch grond aan de onderstelling, dat hij er belang bij heeft onbekend te blijven, en dat er in zijn levensboek een verschrikkelijke bladzijde voorkomt. Kom, mijn gejaagdheid, al wat ik onder vind, is slechts een gevoel van nieuwsgie righeid tot het uiterste gedreven. De markies wilde zich geruststellen. Ziedaar wat de jonge man alzoo bij zich zeiven sprak. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1