BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 3: msi 2 h k: j E m m nr. opgenomen een verslag omtrent de werk zaamheden der commissiën van toezicht, op den doortocht en het vervoer van land verhuizers over 1884. In het geheel ver trokken uit de havens van Amsterdam en Rotterdam 3729 personen, waarvan 3654 naar Noord-Amerika, 64 naar de Kaap de Goede Hoop, 4 naar Brazilië en 7 naar Australië. Op last van den minister van oorlog zullen aan elk der regimenten infanterie 1 OU exemplaren verstrekt worden van het onlangs verschenen werkje„Gids voor den milicien der infanterie", ten gebruike bij de theoriën. Met het stoomschip Batavia zal 1 Augustus a. s., 's namiddags ten 2} uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. Voortaan zullen, naar de IV. R. Cl. meldt, geen burger-geneeskundigen tot re serve-officier van gezondheid worden aange nomen tenzij zij zich verbinden in den ge neeskundigen dienst bij de schutterij op de plaats hunner vestiging te voorzien, en teuzij zij ten genoegen van den minister van oorlog zullen kunnen aantoonen, een cursus in de militaire geneeskunde aan een militair hospitaal doorloopen te hebben. Daar het bij den minister van binnenl. zaken een punt van overweging uitmaakt, bij de nieuwe regeling der samenstelling van den staf der dienstdoende schutterijen daarin op te nemen de muzikanten met de kapel meesters en onder-kapelmeesters, waar die thans bestaanzijn de commissarissen des konings uitgenoodigd hem, na de besturen der betrokken gemeenten te hebben gehoord, met eenigen spoed mede te deelenbij welke dienstdoende schutterijen in hunne provincie, buiten de sergeantenkorporaals-tamboer, en de tamboers of hoornblazer, muzikanten zijn, easu quo met opgaaf van het aantal kapel meesters en onderkapelmeesters en van het maximum-aantal muzikanten. (N. R. Ct.) Door het hoofdbestuur der Vereeni- ging voor Volksonderwijs is aan de afdee- lingsbesturen en correspondenten eene cir culaire gezonden met tal van vragen, den kinderarbeid betreffende, waarop het hoofd bestuur met het oog op de aanstaande be handeling van het wetsontwerp tot nadere regeling van den kinderarbeid gaarne de noodige antwoorden en inlichtingen zou ontvangen. Op de te Bern te houden vergadering tot samenstelling van een tractaat tot re geling van internationaal goederenvervoer langs de spoorwegen, zal Nederland verte genwoordigd zijn door den raadadviseur prof. T. M. B. Asser en jhr. mr. J. C. M. Van Riemsdijk, chef der afdeeling alge- mcene dienst van de exploitatie-maatschappij. De rekening van ontvangsten en uit gaven der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen over 1884-1885 bedraagt 44842.26 Het saldo in kas der vorige rekening was ƒ1226.64, nu ƒ78.69}. De kosten van bestuur hebben bedragen ƒ7704.32, die der algemeene vergadering enz. 6845.85; de almanak heeft gekost 4984.05, het jaar boek ƒ729.65. De viering van het eeuw feest heeft gevorderd 7794.81}, en wel f 1181.42} ter voorbereiding van de zang uitvoering en ƒ5862.50 voor de feestviering zelve. Aan rente van de bezittingen is ont vangen 7242.76}-, aan contributie ƒ27.297.60. Van het kapitaal is te gelde gemaakt 8000. Tot 30 Juni 1885 is aan giften voor de te stichten kweekschool ontvangen 11.291.26, aan aandeelen in de renlelooze leening ƒ40.300; een gedeelte van het aangekochte pand is verkocht voor 2500; voor de kweekschool is reeds uitgegeven 56 829.87 zootlat nog een saldo aanwezig is van 6261.39. De begrooting van 1885/86 sluit in ont vangst en uilgaaf op een bedrag van ƒ43.116.69}; de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen is pro memorie uitge trokken. Naar de Amsl. verneemt heeft de luchtreiziger Lhoste het plan opgevat, hier te lande nog eenige opstijgingen te doen. Naar het Bat. llbl. verneemt hebben meer dau twintig jongelieden, leerlingen van verschillende studiejaren van de hoogere burgerschool te Batavia, zich tot den hoofd inspecteur van den post- en telegraafdienst gewend om eene plaatsing bij dien tak van dienst voorloopig buiten bezwaar van den lande, welke allen afgewezen zijn, omdat alle plaatsen niet alleen bezet, maar omdat ook daar ter plaatse nog p. m. een tiental zonder tractement werkzaam zijn. In de eerste jaren zal eene plaatsing bij de tele graphic wel tot de vrome wenschen belmoren. Treurig vooruitzicht voor de gymnasiasten. Nauwelijks was het Donderdag jl. bekend gewordendat de burgemeester van Noordwijkerliout, jhr. mr. Gevers, met freule Van Ilaersma de With, te Maarseveen, in ondertrouw was opgenomen en 's namiddags met zijne bruid aan de gemeente een bezoek zou komen brengen, of aanstonds was het geheele dorp met vlaggen getooid. En wederkeerig vertoonde de bruid zich, vol gens landsgebruikin een open rijtuig aan de talrijke belangstellenden, naar alle zijden volle handen bruidssuiker strooiende, het geen haar bij de jeugd aanstonds in groote gunst bracht. Gisteren is eene commissie uit den ge meenteraad, bestaande uit de heeren: P. A. Hoogduin, P. De Kan en J. Oostdam, in vereeniging met eene uit de particulieren bestaande uit de heeren: J. Balkenende, A. Van Dijk en D. Oostdain, naar Maarseveen vertrokkenom het bruidsgeschenk van de dorpsbevolking; een prachtig zilveren olie- en azijnstel, uit de fabriek van den heer Hoek te Amsterdamover te brengen. Als het huwelijk voltrokken wordt, vlagt weder het geheele dorp. Behalve wat er intusschen nog meer feestelijks zal plaats hebben. {N. R. C.) HH. KK. H7I. prins en priuses Von Wied hebben gisterenavond den vorstelijken grafkelder te Delft bezocht. De „Tent" in het Agneta-Park te Delft, aldus lezen we in I)e Werkmansbodeheeft geen „vergunning", en de directie wenscht die ook niet te verkrijgen. Om echter te gemoet te komen aan de klacht van velen, dat niet anders dan bier of limonade, koffie en melk verkrijgbaar is gesteld, is het der directie door bemiddeling van handelsvrien den te Lissabon en te Jurez gelukt, onver sneden wijnen te bekomen, die voortaan verkrijgbaar zijn tegen zeer lage prijzen. Een glas Bordeaux kost o. a. 10 cent, en dan krijgt men een groot glas. Voor een klein glas betaalt men slechts vijf cent ter wijl voor een glas sherry niet meer dan 12 cent gerekend wordt. Eergisterenmiddag had in de Jan-Steen straat te 's Hage een oploop plaats doordien zekere huisbaas eene weduwe, wegens het niet betalen van achterstallige huurpennin gen, uit een zijner huisjes wilde zetten. Juist toen de vrouw even eene boodschap was gaan doen, kwam de huisbaas aanstap pen met een timmerman, dien hij last gaf alle ramen en deuren uit de woning te ne men. Maar daar komt de weduwe terug, bemerkt wat er gaande is en krijgt een ze nuwtoeval. De buren trokken onmiddellijk partij voor de vrouw en een hunner pakte kort en bondig den huisbaas beet en gaf hem een pakslaag dat klonkzoodat de man niet wist hoe spoedig hij zou weg komen. Een agent van politiedie intusschen verschenen wasried den timmerman aanramen en deu ren wederom op de oude plaats te herstellen. Naar het 1). v. N. met zekerheid ver neemt, zal in den spoorwegdienst te Rot terdam wat betreft het doorrijden der trei nen tot het station Beurs, voor 1 October geene verandering komen. Een 6-jarig meisje te Amsterdam tot het verrichten eener boodschap uitgezonden ontmoette in de Westerstraat eene vrouw, die het kind opmerkzaam maakte, dat haar oorbelletje los was, de beleefdheid had met de kleine op een stoep te gaan zitten, om het sieraad in normalen toestand te brengen en tot overmaat van toegenegenheid het meisje zelfs een oliekoek ten geschenke gaf waarschijnlijk met het doel om zich aan den dank voor zooveel goedheid te onttrekken, verwijderde de vrouw zich ijlings, maar het kind kwam zonder oorbelletjes thuis. In den afgeloopen nacht, omstreeks 1 uur, ontstond in de koffiebranderij der heeren Geels C0., in de Warmoesstraat te Amsterdam, een hevige brand, die eerst half drie door de brandweer gebluscht was. Zoowel dit lokaal als de zifterij en de pak- zolders met ^tene groote partij koffie zijn eene prooi der vlammen geworden. Eergisteren werd te Strijp, in de zoo genaamde „Vennen1' op de heide, een snoek gevangen van ongeveer 1 kilogr. zwaar, welke een zwaluw in den bek had, wier pooten nog buiten den kop van den snoek staken. Gisteren is bij de arrondisemenls- rechthank te Assen in openbare zitting behandeld de zaak van G. G., een meisje van 12 jaren, die haar vader een pannekoek heeft gebakken, waarin rattenkruid was gemengd en welke, na het gebruik, den dood van haar vader, wonende destijds te Willemsoord, gemeente Emmen, tengevolge heeft gehad. Het kind is lichamelijk goed, doch geeste lijk slecht ontwikkeld, lezen en schrijven had zij niet geleerd. Zij schijnt steeds door haar vader ruw behandeld te zijn geworden. Deze was een zeer hardvochtig persoondie zijn kinderen steeds sloeg en het met zijne vrouw ook niet heeft kunnen vinden, daar deze hem had verlaten. Het o. m. eisehte, na de lastige quaestie der toerekenbaarheid op den voorgrond te hebben gesteld, de veroordeeling van de beschuldigde tot plaatsing in een verbeter huis gedurende 10 jaren. 's GRAVEN RAGE. Door Z. M. is, met ingang van 1 Augustus 1885: 1°. benoemd tot iid der afdeeling van den raad van state, voor de geschillen van bestuur, de heer mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, lid van dien raad 2°. met wijziging in zooverre van het kon. besluit van 13 Mei 1884 n". 24 bepaald, dat in de navolgende afdeelingen van den raad van state zitting zullen hebben: in de tweede afdeeling, de heeren jhr. mr. W. A. C. De Jonge, mr. A. J. Swart en mr. II. A. Des Amorie van der Hoeven; in de derde af deeling, de heeren mr. C. II. B. Boot, jhr. mr. W. A. De Jonge en mr. C. J. A lleydenrijck. Ingevolge machtiging des konings, wordt de kapitein ter zee J. A. Greve met 10 Augustus a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstooinschip Aijeh, en dat bevel met 11 Augustus daaraanvol gende tijdelijk opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee W, J. H. De Kanter, thans 1ste officier aan boord van voornoem den bodem. Door den minister van marine zijn, met ingang van 1 September a. s.alsnog benoemd tot adelborst 3de kl voor het coips mariniers bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, de adspi- ranteu H. Quispel en J. Van der Kop, en zulks ter vervanging van de jongelieden C. G. Daniels en G. J. P. A. Thomson, die de voorkeur hebben gegeven aan eene plaatsing als cadet bij de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. BELGIE. Te Charleroi is verleden Zondag het vierde congres van het Internationaal ver bond der tegenstanders van de inenting in het stadhuis, onder voorzitting van dr. Hu- bert Boêns, lid der Belgische academie van geneeskunde, geopend. De toevloed van belangstellenden was niet minder groot dan te Parijs, Keulen en Bern. Uit een aan tal landen waren gedelegeerden overgekomen, meest geneeskundigen. ENGELAND. In het lagerhuis verklaarde Sir Mi- ehaëi Hicks Beach, dat sir Henry Drum mond Wolff bij den Sultan geaccrediteerd is tot eene bijzondere zending, welke be trekking heeft op Egypte. Hij zal daarna naar Egypte vertrekken en er dezelfde zen ding ten uitvoer brengen, strekkende om de streken, welke door den firman van 1879 onder den Khedive gesteld zijnte bescher men tegen herhaling der onlusten en haar de weldaden eener goede regeering en het geDOt van den vrede te verzekeren. Sir Mozes Montefiore is gisterenmid dag te halfvijf te Ramsgate overleden. In de Rail Mall Gazette wordt door iemanddie zich „een Rus" noemt vol gens den berichtgever der Kölnische Zeitang is het de heer De Lessar zelf eene be schrijving van den Zoelfikar-pas gegeven en het punt in geschil tusschen Rusland en En geland toegelicht. Er is, zegt hij, tusschen de rivier de Heri Roed en eene bergreeks die de rivier begrensteene vruchtbare vlakte; deze behoort aan de Afghanen; in de berg reeks is eene pas; ook dezen wil Rusland gaarne aan Afghanistan toekennen. Maar nu is daarachter eene tweede rij van bergen en daarin is ook een pas. Deze pas nu hebben de Afghanen niet noodig, zegt de schrijver, maar hij beheerscht den weg van het aan Rusland behoorende Akrabat naar de bronnen en weiden der Turk omannen, en daarom kan Rusland dien niet aan de Af ghanen laten. De verleening van het grootkruis van de Ster van Indië aan den Emir van Af ghanistan werd te Kaboel met buitenge wone geestdrift gevierd. De Emir gaf toen hij de officieele oorkonde van koningin Vic toria ontving, bevel tot het lossen van 101 kanonschotende stad werd drie avonden achtereen geïllumineerd en overal in bet rijk werden afschriften van de oorkonde in het openbaar aangeplakt. Uit Caïro wordt aan de Times ge meld dat de dood van den Mahdi thans een feit is. Een van de vier door hem indertijd benoemde khalifs, Abdullah ge naamd, is als nieuwe Mahdi opgetreden, doch de sjeiks der grootere stammen wei geren hem te erkennen, wat reeds tot twis ten aanleiding gaf. FB ANKRIJH. Bij het hervatten der zitting in de h mer van afgevaardigden zeide de heer Fern dat hij eene verklaring zou afleggen betref, fende de koloniale politiek; dit wasaanda vooravond der verkiezingen ter wille der meet- derheid noodzakelijk. Zijn doel was altoos het welzijn des lands (interruptiën)hij heeft tijdens de discussie over het vredestractast met China niet gesproken, teneinde niet hel debat heftiger te maken; maar aan het eind der vorige zitting schenen alle leden dei kamer, ook die der rechter- en uiterstelij. kerzijde het eens te zijn omtrent het hand haven van Frankrijks rechten. (Tumult- twee leden der uiterste linkerzijde en van he! centrum worden tot de orde geroepen)Jet. ry verwijt aan de uiterste linkerzijde, dat zij niet het beeldmaar de karikatuur dei koloniale politiek geeft. Het onvoorziene is altoos voor een deel gemengd in onder nemingen naar verafgelegen streken. Ferry wees met nadruk op de verklaring van het kabinet-Brissondat zich met het zijne solidair verklaard had wat betreft de expeditiën naar Tonkin en Madagascar. Hij verklaarde zijne koloniale politiek uit het belang der industrie en der beschaving. (EU zijner woorden ging van interruptiën dei rechter- en uiterste linkerzijde vergezeld, de zitting is geschorst. Het standbeeld van generaal Chanzj, het werk van den beeldhouwer Craukzal den 16en Augustus te Le Mans onthuld worden. De feesten zullen reeds 's daags ti voren beginnen. In een Zondag te Belleville gehouden kiezers-vergadering heeft de afgevaardigde Sigismond Lacroix rekenschap afgelegd van zijn mandaat. Dit geschiedde echter niet zonder tegenspraak. O. a. werd hem ver weten dat hij niet krachtig genoeg opge komen was tegen de gewelddadigheden van de politie op Père Lachaise. Men vroeg hem wat zijn vlag was; „Erkent gij de roode vlag?" vroeg men. „Yoor het oogenblik", antwoordde hij, „is de roode vlag niet dl vlag der republiekdit is de driekleurige vlag." Met protest werden deze woordee ontvangen. De talrijk aanwezige anarchisten riepen: „leve de sociale revolutie!" Ten slotte werden twee motiën aangenomen, waarbij de gedragslijn van Sigismond La croix afgekeurd werd. Men verweet hem, niet tegen de staande legers geprotesteerd te hebben en niet zijne verbintenissen nage komen te zijn. ITALIË. Kardinaal Nina, de oud-secretaris vu staat van Paus Leo XIII, is overleden. Hij werd 73 jaren oud. In 1812 werd hij te Recanati geboren; in 1877 verkreeg hij dei kardinaalshoed. Nina vervulde eene belang rijke rol in de onderhandelingen van dei H. Stoel met de Pruisische, Russische ei Belgische gouvernementen. DITITSCHLAND. Als vermoedelijk opvolger van vont Hoheulohe, Duitsch gezant te Parijs ei onlangs benoemd tot stadhouder van Elzas- Lotharingen, wordt de heer Von Radowili genoemd, thans gezant te Constantinopel. De heer Von Radowitz was jaren achtereen eerste gezantschapsraad te Parijs en verving een tijd lang vorst Hohenlohe, toen den na den dood van den staatssecretaris Von Biilow als diens plaatsvervanger bij het ministerie van buitenl. zaken te Berlijn werkzaam was. Op 20 Sept., den huwelijksverjaardig van den groothertog van Baden, zal de echt vereeniging van den erfgroothertog met prinses Hilda van Nassau plaats hebben. AMERIKA. In een vervolg over den nieuvei Congo-staat deelt de New-York Herald ve der verschillende ongunstige berichten ore deze onderneming mede, o. a. een versk vau den heer EnglishAmerikaansch school bij-nacht, en van den heer Bridgman, ki| pitein bij de troepen der Unie. Volgens bericht uit Venezuela is aai de Justicia, een stoomboot welke den op standelingen behoorde, gelukt naar Colon te ontkomendoch brak op den tocht der waarts een twist aan boord uit, waarbij generaal Pulgar omkwam. De gezant van Venezuela te Was hington heeft eene depêche ontvangen, mel dende, dat de opstand aan de Oostkuit onderdrukt en de rust hersteld is. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 29 Juli. Het Je» nal de Saint-Pétersbourg verklaart, da' het bericht in Daily News, betreffende de» inhoud van Ruslands antwoord in zake den Zulficar-pas, niet juist is, en voegt er bij; „Het vraagstukbetreffende denZuL

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2