i BUITENLANDSCHE BERICHTEN. /m. iPKfl- TT. 's CltlVÏXIlltE, Door Z. M. is jhr. mr. V. E. L. De Stuers, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is voor zooveel betreft de benoeming van mr. J. Wertheim tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-recht bank te Amsterdam, op diens verzoek, in getrokken, en is aan mr. O. F. Greven, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger te Zwolle. Voorts is benoemd: tot rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. S. Sleeswijkthans griffier der arrond.- rechtbank te Heerenveen; voor het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 December 1.385, tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Venloo, P. Fijn van Uraat, al daar, en is, te rekenen van 1 Juli 1885, de commies der posterijen E. W. Hilde- brandt, die bij koninklijk besluit van 2+ April 1885 nü. 27, tot de 2de kl. werd bevorderd, weder teruggebracht tot de 3de kl. Door Z. M. is de 2de luit. bij het corps mariniers F. K. F. Ter Haar, bevor derd tot lsten luit. De schout-bij-nacht F. H. P. Van Alphen, adjudant des konings in buitenge wonen dienst, de kapitein ter zee C. 11. Bogaert, en de lste luitenant der mariniers J. A. Van Toorenburg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn gesteld de twee eersten op non-activiteit en de laatste ter beschikking van den commandant van het korps mariniers. De off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korver en de off v. adm. 2de kl. W. llaerts, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De adelborst lste kl. M. W. Houck, be hoorende tot de rol van Zr. Ms. schroef- stoomschip Aljeh, wordt met 1 Augustus a. s. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en bestendigd in zijn detachement aan boord van de stoom- kanouneerboot He/ring. De minister van marine zal op 31 dezer geen audiëntie verleenen. 1111. K1C. HH. de prins en prinses Von Wied brachten gisterenmiddag een be zoek aan het kuurliuis te Scheveningen. Door den directeur-generaal, den heer Reiss rondgeleid, bezichtigden HH.KK. IIH.met veel belangstelling de verschillende zalen. BELKIE. Zondag heeft te Antwerpen de inwijding der nieuwe kaden plaats gehad in tegen woordigheid van den koning, de koningin, prins Filip van Saxen-Coburg en hunne oudste dochter, prinses Louise. De minister Beernaert, hoofd van het kabinet, hield daarbij eene redevoering, waarin hij den koning en allen die hadden medegewerkt tot deze groote gebeurtenis, welke niet alleen den voorspoed gold van Antwerpen, maar van het gansche land, dank zeide voor die medewerking. De Schelde bood met liare talrijke stoomschepen en zeilvaar- tuigen, versierd met de vlaggen van alle natiën, een allerlevendigst schouwspel aan. De inwijding werd ook opgeluisterd door een optocht, waaraan niet minder dan 80 karren en wagens deelnamen, beladen met ontzaggelijke vaten, balen en kisten van allerlei grootte en vorm en vertegenwoordi gende al de koopwaren waarin Antwerpen handel drijft. In een artikel over de keuze van een aanlegplaats voor de booten der Norddeut- sche Lloydeen pleidooi voor Antwerpen, beweert de Précurteurdat niet alleen de beslissing nog niet is gevallen in het voor deel van Vlissingen, maar ook dat de rijks kanselier, prins Von Bismarck, in deze niets heeft te doen dan de keuze der Nord- deulsche Lloyd al of niet goed te keuren, waar voor hem eene tijdruimte van zes maanden is gelaten. Van de keuze van Vlissingen door den rijkskanselier, kon dus volgens het blad nog geen sprake zijn. EKGELAND. Het ministerie van buitenl. zaken heeft zoowel uit Egypte als uit Soudan inlich tingen ontvangen, die het overlijden van den mahrti buiten twijfel stellen. De oud-minister Granville hield in de City Liberal Club Vrijdag jl. eene rede waarin hij o. a. verklaarde, dat er, naar hij meende, allezins grond was om te ge- looveu, dat de nieuwe regeering te goeder trouw aangaande twee brandende kwestien, de Afghaansche en die van de regeling der Egyptische financiën, eene politiek volgde die verdiende door de leden van het vorige kabinet onverdeeld gesteund te worden. De geruchten omtrent een opstand, die te Kaboel tegen den Emir Abdoerrah- man zou uitgebroken zijn, vinden niet veel geloof en zijn, volgens den correspondent van de Daily Newt te Simla, toe te schrij ven aan praatjes uitgestrooid door de aau- hangers van de Schir-Ali-partijwelke aan den Emir zeer vijandig zijn. Dezelfde berichtgever meldt, dat aan de vestingwerken te Herat ijverig gewerkt wordt en dat 4000 Afghanen, die met moderne geweren gewapend zijn, zich van Kaboel derwaarts op weg hebben begeven. Volgens de Bombay Garfde, zou de Emir zijne toestemming hebben gegeven tot het bezetten van Candahar door 10,000 man indische troepen. FRANKRIJK. De gezant van China, die gisteren zijne geloofsbrieven kwam overhandigenver klaarde, dat door het vredestractaat de vriend schapsbetrekkingen tusschen Frankrijk en China geheel waren hersteld. De Chineesche regeering wenschte hiermede hare tevreden heid te betuigen en de oprechtheid harer verzekeringen te bevestigen. De heer Grévy antwoordde, dat Frankrijk evenals China alle reden had, zich te ver heugen over het herstel der vriendschaps betrekkingen, die beide landen ten goede zouden komen. In de kamer van afgevaardigden ver klaarde de heer Freycinet, minister van buitenl. zaken, naar aanleiding van de be raadslagingen over het crediet voor Mada gascar, dat de kamer geene bepaalde beslis sing heeft te nemen in zake de verovering van Madagascar; deze quaestie behoort aan het oordeel der nieuwe kamer te worden onderworpen. Wij moeten, zeide de minis ter, onze rechten op Madagascar handhaven; eene groote natie als Frankrijk kan zich niet opeens terugtrekken. Ilij hechtte ver volgens zijne goedkeuring aan de politiek, gevolgd door de vorige kabinetten. De beer De Lanessan hield de noodzake lijkheid vol van eene bezetting en organisatie van Madagascar. De heer Ballue ver klaarde zich voor de koloniale politiek der regeering. De heer De Lanjuinais ver klaarde, namens de rechterzijde, tegen het crediet te zullen stemmen, daar hij de troe pen niet wilde blootstellen aan de gevaren van een oorlog in een onbekend land. De lieer De Cassagnac zal zich van stemming onthouden, en verwijt de regeering eene politiek van bestendiging der bestaande toe standen. De heer Brisson, minister-president, ver klaarde dat de regeering besloten heeft geene rechten prijs te zullen geven. De heer Ferry betoogde, dat het noodzakelijk is van het vraagstuk der koloniale politiek af te stappenwaardoor het debat geheel en al wordt beheerscht. Hij vroeg voortzetting der beraadslagingen op morgen. Dit voor stel wordt aangenomen en daarna de zitting opgeheven. In de jongste zitting van de confe rentie der Lalijnsche muntunie is weer ge handeld over het intrekken der door de wederzijdsche staten geslagen munt, ingeval de overeenkomst ophoudt. De Fransche, Italiaansche en Zwitsersche gemachtigden meenden, dat elke staat de intrekking der door hem geslagen munt voor zijne reke ning moet nemen. De Belgische gemach tigden verklaarden zich tegen zoodanige be paling. De kosten der intrekking van de muntspeciën behoorden, volgens huil mee ning, als de overeenkomst ophoudt te be staan gemeenschappelijk gedragen te wor den door de staten. De schah van Perzië heeft, volgens De Memorial diplomatiquebesloten een buitengewonen gezant naar Berlijn te zen den, om de tusschenkomst van prins Von Bismarck in te roepen betreffende de grens- quaestie tusschen Perzië en Afghanistan. De schah wenscht zijn toevlucht te nemen tot de bescherming van Duitschland in deze zoo ingewikkelde en teedere zaak. DIT IT SC H Li AN D. Het tijdstip, waarop het huwelijk tus schen den erfgroothertog (kroonprins) van Baden en prinses Hilda van Nassau zal ge sloten worden, is nog niet definitief bepaald. Ook de quaestie of een lid van de Pruisische koningsfamilie bij 't voltrekken van den echt zal tegenwoordig wezen, is niet opge lost. Het heeft te Berlijn kwaad bloed ge zet, dat de hertog van Nassau, noch een lid van zijn familie, nog niet naar Berlijn, kwam om de oude veete voor goed bij te leggen. De Köln. Zeitung verneemt van zijn bijzonderen correspondent te Budapest, on der dagteekening van 27 Juli: fNaar ik verneem, zullen prins Von Bismarck en graaf Kalnoky, indien hunne ontmoeting niet met de bijeenkomst der keizers mocht samen vallen vóór het einde van dezen zomer eene conferentie houden, en daarbij voornamelijk van gedachten wisselen over de handels- politiek". PER TELEGRAAF. VARNA, 26 Juni. Uit Constantinopel i wordt van den 25n gemeld, dat de groot vizier, terwijl hij den 20n Juli een bad nam in onmacht viel en daaruit met een verstijfden rechterarm ontwaakte. Zijn toe stand is niet onrustbarend; maar hij moet het bed houden. LONDEN, 28 Juli. Officieel. De voor waarden van uitgifte der Egyptische leening zijn vastgesteld. De leening wordt tegen het einde dezer week uitgegeven tot den koers van 95 j pCt. De Timet vermeent dat sir Drummond Wolff onverwijld, over Konstantinopel, naar Egypte vertrekt. Bij het ongeluk te Chatham zijn geen menschenlevens te betreuren. BERLIJN, 28 Juli. De inschrijving voor de Egyptische leening wordt den 30en Juli opengesteld: te Londen, Parijs en Frankfort bij Rothschild en te Berlijn bij Bleichröder. De prijs van uitgifte is 95 j. De stortingen geschieden op 160 nomi naal: 5 bij de inschrijving, 20 bij de toewijzing, 25 op 1 September en op 6 October, en 20 J op 1 November. RAMSGATE, 18 Juli. Mozes Monti- flore is stervende. PARIJS. 18 Juli. De Agence Havat deelt het volgende mede Voor eenige dagen meldde een der bui- tenlandsche bladen dat De Freycinet in den ministerraad mededeelde, dat prins Von Hohenlohe-Schellingfiirst benoemd was tot stadhouder van Elzas-Lotharingen, terwijl de minister de kennisgeving gepaard deed gaan met eenige woorden van waardeering. „Deze mededeeling is geheel onjuist, want De Freycinet heeft zich jegens zijn ambtgenooten bij geen gelegenheid over de toekomstige benoeming van den stadhouder van Elzas-Lotharingen uitgelaten". LONDEN, 28 Juli. Daar is vraag naar de nieuwe Egyptische leening tegen 2 pCt. boven den insehrijvingskoers. CAIRO, 28 Juli. Bij de opening van de Assemblee générale vroeg de khedive in zijn rede de machtiging der vergadering tot het sluiten der leening, die onmisbaar was ten gevolge van de vermeerdering der uitgaven sedert den opstand van Arabi- pacha tot heden. kgonëtl vtpI GEMENGDE BERICHTEN. Ultl De Antwerpsche tentoonstelling heeft tot een klacht wegens mishandeling geleid. Eenige weken geleden liep een Engelschman, de koopman B. met een vriend door de zalen. „'Lijkt naar niemendal, zonde van de reis", zeide hijmet het oog op de half voltooide expositie. Eensklaps kwam zekere heer Van der V. met de kreet: „Ik zal je leeren schimpen!" achter zijn uitstalling voor den dag, vloog op den Engelschman toe en ranselde hem onder algemeenen bijval der exposanten ongemakkelijk af. Voor 't gerecht gebracht, beweerde Van der V. dat de Nederlandsehe afdeeling goed in orde is en zijn linnen goederen algemeen de aandacht trekken. Zijn vaderlandslievend gemoed was gekrenkt door den schimp en men kan iemand toch niet voor vaderlands liefde straffen De Engelschman verklaarde dat hij zich in acht dagen niet had kunnen bewegen wegens de slagen die hij had ont vangen. „En dan zegt men nog voegde hij er bij dat die Hollanders zulk een kalm, vreedzaam volk zijnI" Het hof veroordeelde Van der V. tot acht dagen gevangenisstraf. De veroordeelde vroeg vergunning om de straf te mogen ondergaan na afloop der tentoonstelling, „daar hij toch de vreemdelingen moest ontvangen en begroeten." Aan zijn verzoek is gehoor gegevenonder aanmaning echter van voortaan de begroeting eenigszins anders in te richten dan tegen over den heer B. was geschied. Eigenhandig heeft Victor Hugo be schikt, op den 23n September 1875, bij testament, dat na zijn dood al zijn nagelaten geschriften, van welken aard ook, zouden gesteld worden in handen van zijn vrienden Paul Meurice, Auguste Vacquerie en Ernest Lelèvre, wien opgedragen wordt de manus cripten te schiften en te rangschikken in 1°. de geheel voltooide werken; 2". de be gonnen werken; 3". de losse aanteekeningen en verspreide bladen, en de uitgave daarvan naar goedvinden te regelen in bovengenoemde volgorde. De beide laatste categonêt den, zoo dacht de testateur, wel boekdeelen vormen en onder den titel céan" uitgegeven worden. Meest al', zijn ballingschap geschreven, wildet Hugo ze ook „aan de zee" teruggeven i de kosten der uitgave stelde hij OOOOI beschikbaar. Voorts wordt bepaald, dit drie letterkundigen-executeuren zoudet nieten 15 pCt. van de zuivere der eerste categorie, 25 pCt. van'ft tweede categorie en 50 pCt. van dit derde categorie. Voorts droeg hij de schifting enzoo mogelijkde uit zijner brieven: „gedachtig aan het dat de brieven behooren: niet aan dei die ze ontvangenmaar aan hem die l schreven heeft". Vcor de zorgen vu uitgave zouden de vrienden 50 pCt. zuivere winst ontvangen. De heeren hebben met dankbaar vreugde de hun opgedragen vereerendd aanvaard, maar verklaren te weigeren honorarium daarvoor te ontvangen, rende 30 jaren, schrijven de heerenlt(; en Vacquerie, hebben wij om niet gei wat Victor Hugo ons thans vraagt zetten. Wij mogen even weinig vóór zijn dood daarvoor betaald w» De bepaalde winst zullen zij bestedei al wat strekken kan om aan de tenis en de werken van den ontslapene die» te zijn. De eerste opbrengst zal ten van het op te richten monument Te Padron in de nabijheid vu Coruna, stierf dezer dagen de in Sp zeer hoog aangeschreven dichteres [i,: Rosalia Castro. De overledene was meer bepaald Galicische schrijfster en haar dood re zaakt, naar algemeen door de pers verklaard, een droevige gaping in de Sp sclie letterkunde. Zij schreef vele, zeer schoone noni die haar naam spoedig beroemd mul maar in letterkundige waarde, dooi Canteres Gallegos (Galicische liederen): troffen worden. Aan deze liederen en haar Foil» vas, een harer beste werken, heeft ziji namelijk haar roem te danken. In Madrid was men vrij koel tegn haar (daarentegen was zij in de provia op de Antillen en in allen deelen vanZi Amerika, waar Spaansch gesproken n zeer populair. Rosalia Castrogold voor eene sla den eersten rang en werd als zoodanig Castelar erkend en gevierd. De Parijsche politie heeft uit Ie bericht ontvangen, dat verscheiden tnditüi die deel uilmaken van geheime genootó pen in Engeland en in den laatsten tijk de uit Zwitserland overgekomen anarch bijeenkomsten hieldenin twee sen: lende richtingen uaar Parijs vertui zijn. Vóór eenige dagen maakten eenign denten der universiteit van Oxford het om in een giek het Engelsche Kansil Dover naar Calais, den koristen stoomschepen, over testeken. Daarè te onstuimig was, zijn de waaghalzen dagen te Dover gebleven, zonder het ill stuk te durven ondernemen. Zaterdag- gen scheen het weder echter gunstig,et; gen zij met hun achten aan boord van giek van nagenoeg gelijken bouw all waarin zij bij den jongsten roeiwefe tegen de universiteit van Camfc ge kampten. De sleepboot Granvilh, een loods aan boord, vergezelde hen, zonder het vaartuigje op sleeptouw te me natuurlijk. Bij hun vertrek werden ij- gelieden door een talrijke menigte hifi toegejuicht. Aanvankelijk ging alles f» de zee was zoo glad als een spiegelt' roeiers vorderden even gemakkelijk': een rustige rivier. Ongelukkig echt' de loods van de Granville den roeier, keerde inlichtingenzoodat de boot goede richting en te midden van hein*! verdwaald raakte. Na lang zotken vonit'- den goeden weg terug; maar twee m- waren zóó totaal uitgeput, dat zij riemen bij néér moesten leggen. De snfc hielden vol, en te 2.47 's middags - waren te 10.15 's morgens vertrokken schoot de giek de haven van Calais bin» De overtocht was dus gemaakt in 4 uur» minuten, waarvan moet worden afgett®''1 de tijd, die is verloren gegaan, tengdt- van de onjuiste wenken van den loods;1' wijl de giek tweemaal heeft moeten ophoudf- om, daar zij volgeloopen was, het uit te verwijderen. Gemiddeld liaddet roeiers 32 slagen per minuut gedaan, ti' te Calais niemand om hen te ontvanger hadden hun aankomst niet kunnen

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2