BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «C2 1 !lE A Ml cretaris dier gemeente, van Obdam, J. Buis Pzn.; van Tiel, B. R. P. Hasselman. Door Z. M. zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie die gedurende één jaar, belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkundige examens, vermeld in art. 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Fe bruari 1879 Staatsblad n°. 35), dr. D. De Loos, directeur van de hoogere burgerschool te Leiden; tot lid en secretaris W. P. Wol- tersleeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; tot leden: E. A. W. Pauw, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem; E. A. H. Seipgens, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; dr. A. W. Kroon jr., leeraar aan de hoogere burgerschool te Lei den; dr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het gymnasium te HaarlemC. Van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden; tot plaatsvervangende leden: Th. Nolen, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam; J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden; dr. N. M. Kam, leeraar aan het gymnasium te Schiedam. Door Z. M. is de heer L. C. Muller, laatstelijk commies 3de kl. bij de post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, thans met verlof in Nederland, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. is aan Samuel Rudolf Arthur Sperling, geboren te Pillkallen, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsehe zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. BELGIE. Volgens de Eloile beige is Léon Pelt- zer in de gevangenis de vervaardiging be gonnen van een uitvoerig memorandum, ter rechtvaardiging van wijlen zijn broeder Armand. Daar zulk werk bij de reglementen verbodeu isheeft de directeur de voort zetting daarvan belet. Toegevende echter aan Léoti's smeeken, wendde hij zich tot den minister van justitie met het verzoek, om den gevangene de voortzetting van dit werk te vergunnen, maar de minister heeft afwijzend daarop beschikt. Hetgeen Léon reeds geschreven had, is thans, op zijn verzoek, aan zijn broeder James ter hand gesteld, die het werk zou voltooien en doen drukken, Van waar deze, die geheel buiten liet komplot gestaan heeft, echter aan de bouwstoffen zou moeten komen, wordt door het blad niet medegedeeld. ENCELASD. Het Hoogerhuis heeft de wet tot verbe tering der arbeiderswoningen en de wet tot bevordering van den verkoop van lande rijen aan pachters beide in derde lezing aan genomen. In de zitting van het lagerhnis deelde de heer Bourke mede, dat na den uitslag van het proces der schepen Diedrich en Anna Engeland bij de Nederlandsehe regeering aan vraag had gedaanof deze stappen wenschte te doen tot het spoedig bijeenkomen eener conferentie omtrent den handel in sterke dranken op de Noordzee. De Nederland sehe regeering had geantwoord, dat zij reeds daartoe stappen gedaan had, en hoopte op eene spoedige bijeenroeping der conferentie. Het huis heeft in derde lezing, zonder stemming, het wetsontwerp tot opheffing der bepaling, waarbij personen die geneeskundige verpleging uit de armenkas genieten, van het kiesrecht zijn uitgesloten, aangenomen. Het huis heeft in tweede lezing het wets ontwerp ter instelling van een ministerie voor Schotland aangenomen. De te Londen verspreide geruchten aangaande vermoedelijke rustverstoringen te Kaboel, zijn niet bevestigd. Volgens de jongste berichten heersclit aldaar volkomen orde; ook heeft de Indische regeering geen bericht daaromtrent ontvangen. FRANKRIJK. De tentoonstelling van den arbeid in het Palais de l'Industrie te Parijs geopend, werd met eene rede van den minister van koophandel, Pierre Legrand, ingewijd. Vooral de reproductie van eene mijn en de inzen dingen op het gebied der metallurgie trek ken zeer de aandacht. De openingsplech tigheid werd een oogenblik verstoord door het instorten van een steiger; gelukkig veroorzaakte dit geen persoonlijke ongevallen. Als zeker wordt bericht, dat de cho lera te Parijs is uitgebroken. Dinsdagmorgen is te Marseille de ge delegeerde van de Japansche regeering ter tentoonstelling te Antwerpen aangekomen. Hij was vergezeld van andere hooggeplaatste Japansche ambtenaren, die zich mede naar België begaven. OITITSCHKAND. De rijkskanselier Von Bismarck schijnt thans uilvoering te zullen geven aan het plandat hij den 9den Mei 11. in zijne in den rijksdag gehouden rede heeft aangekon digd, om namelijk in Duitschland, met goedvinden der gezamenlijke bondsstaten, de Zondagsrust in te voeren en allen arbeid in de fabrieken enz.; buitengewone omstan digheden uitgezonderd, te verbieden. Reeds heeft de rijkskanselier zijn ontworpen plan dienbetreffende aan de verschillende bonds- regeeringen toegezonden, om haar gevoelen daaromtrent in te winnen. Uit Gastein worden de beste berich ten omtrent den gezondheidstoestand van keizer Wilhelm gemeld. De keizer bevindt zich niet minder wel dan toen hij verleden jaar te Gastein vertoefde. Bij zijn aankomst aldaar heerschte er de grootste geestdrift. Ook omtrent keizerin Augusta luiden de mededeelingen hoogst gunstig. Zij gevoelt zich volkomen wel. Zij wordt te Homburg verwacht. De ffeser-Zeitung vermeldt, dat voor de leening van den Noord-Duitschen Lloyd, welke maatschappij de door het rijk gesub sidieerde stoomvaartlijnen zal exploiteercn, tot een bedrag van ruim 16.206,000 is in geschreven. Het bedrag der leening was op tien millioen Mark vastgesteld. De heer Travers is reeds te Zanzibar aangekomen en heeft de functiën van den consul-generaal Rohlfs overgenomen. Het bericht, dat Duitsche oorlogschepen, en met name de Elisabeth waren aangekomen, is, volgens de Köln. Zeit., onwaar. Voor Zan zibar ligt geen enkel Duitsch oorlogschip. RlIILAID. De Russische keizer en de keizerin zullen zich den 4n Augustus met groot ge volg naar Finland begeven, om daar zes dagen te vertoeven. Na te Helsinfors een hofbal te hebben gegeven, zal het keizerlijk echtpaar de manoeuvres bijwonenen na zijn teruggekeer te Petersburg het kamp van Kransnoje Selo bezoeken. Het heet dat de keizer weder een dreig brief van de nihilisten heeft ontvangen. Dien brief zou hij in zijn particulier kabinet op tafel hebben gevonden, zonder dat iemand in het paleis kon zeggen, hoe die brief daar kwam. Ook moet een politie-agent op een paar honderd passen van het keizerlijk paleis vermoord zijn gevonden. AMERIKA. De begrafenis van generaal Grant zal den 8en Aug. a. s. in het Central Park te New-York plaats vinden. Het lijk zal 4 Aug. van Mount Mc. Gregor, waar Grant overleed, naar Albany worden overgebracht alwaar het één dag, en vervolgens naar New-York, waar het drie dagen zal ten toongesteld worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 25 Juli. Volgens eenige ochtendbladen worden de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland over Afgha nistan op bevredigende wijze eri onbelem merd voortgezet. De heer De Staalgezant van Rusland, zal heden een belangrijkonder- houd met lord Salisbury hebben. CALCUTTA, 24 Juli. Drie zware schok ken van aardbeving hebben gisteren te Rung- pur, in Bengalen, plaats gehad, waardoor ernstige schade is aangericht. Een dorp bij Nattal is in den grond verzwolgen. BOMBAY, 24 Juli. De Bombay Gazelle verneemt van goed onderrichte zijdedat de emir van Afghanistan bewilligd heeft iu het vestigen van een Britsch kantonnement te Kandabar, dat door 10,000 man zal bezet worden. KAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd: bij het 3de reg. huzaren, tot kolonel-kommandant, de luit.-kolonel Teding van Berkhout; tot luit.-kolonel, de majoor Thirion; bij het 4de reg. inf., tot kapitein, de 1ste luit.- adjudant Hustinx, van het 2de reg. Tot secretaris van het collegie van cura toren der universiteit te Leiden, is benoemd de heer mr. J. S. D. Van Doorn. Door Z. M. is benoemd tot tijdelijk rentmeester der domeinen in de rentambten Oosterhout en Zwaluwen, de heer W. J. A. Van Beusekom, oud controleur der directe belastingen en van het kadaster, wonende te 's Gravenhage. Behalve door een Venetiaanschen gon- deltocht met muziek langs de waterpartij in de Scheveningsche Boschjes bij dag, zal de in den avond van 2 Augustui a. s. ter viering van den verjaardag van H. M. de koninginde groote vijver in het Haagsche- Bosch met een verlichten Moorschen tempel en met eene illuminatie van de waterboorden prijken. HH. MM. zullen in de volgende week prins Albert van Pruisenthans te Scheve- ningen, één dag als gast op hun zomerver blijf ontvangen. HH. MM. de koning en de koningin ontvangen heden op bet Loo een bezoek van HH. KK. HH. prins en prinses Vou Wied, die zich ten 10 ure per Rijnspoor daarheen hebben begeven. Heden avond keerden HH. KK. HH. op het Huis de Pauw terug. GEMENGDE BERICHTEN. Op de rivier Clyde, een paar honderd meter beneden Bothwellbridge, staat sedert eenige dagen, ten aanschouwe van duizen den nieuwsgierigen, die uit Glasgow en na burige plaatsen komen toeloopen, het rivier water op sommige plaatsen in brand. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt, dat er veel gasbellen opborrelden, maar op dat ver schijnsel, dat trouwens meer voorkomt (zie en ruik de Haagsche grachten), was niet bijzonder acht geslagentoen 11. Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende, zijn pijp aanstak en den nog brandenden lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaiegloed- rijke vlam branden, die zich allengs uit breidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige tongen het water lekken. Het is nu duidelijk, dat deze vlam men zijn brandend gas, dat zich door sple ten in den bodem een weg naar het water oppervlak had gebaand. Bij de een of andere feestelijke vertooning, scherpschutterswedstrijd of iets dergelijks, zou men op die manier ook de Haagsche grachten dienstbaar kunnen maken aan een even schitterende als goedkoope waterilluminatie. (Ll. v. Z. en 'sGr.) In de eerste helft van September zal te Antwerpen een samenkomst worden ge houden van hendie in verschillende landen het drankmisbruik bestrijden. De beraad slaging zal hoofdzakelijk loopen over de middelen, in verschillende plaatsen tot be perking uitgevaardigd. In Juni waren in Engeland 5.200.000 kinderen in de schoolregisters ingeschreven, d. i. een zesde van de geheele bevolking. In de laatste vijf jaren zijn de scholen met 600,000 bezoekers toegenomen; de gevol gen van dit gunstig verschijnsel zijn niet uitgebleven. Het getal jeugdige gevange nen, beneden de 16 jaren, is van 429 in in 1880 tot 286 in 1883 gedaald. Te Ardes heeft een vreeselijke ont ploffing in een kruid- en petroleummagazijn plaats gehad. Het gebouw werd totaal ver nield en onder de puinhoopen zijn vele per sonen begraven. Anderen werden door de lucht geslingerd en vermorseld. De juiste omvang van 't ongeluk is nog niet te overzien. Gisterenmiddag te half één zijn te Keulen twee huizen op de Holzmarkt, ge zamenlijk door zestien gezinnen bewoond, ingestort. Tot een uur werden drie perso nen doodelijk gewond uit de puinhoopen te voorschijn gebracht, vijf zwaar- en drie minder zwaar gekwetsten. De brandweer en de pioniers, aan welke het reddingswerk is toevertrouwd, hcuden beide huizen afge zet. Nog ruim zestig personen zijn onder het puin bedolven. Van de 53 werklieden te Brunn, we gens de jongste onlusten terechtgesteldzijn er 2 vrijgesproken; van de overigen zijn 34 veroordeeld tot gevangenisstraf van 5 tot 18 maanden, en 17 van 5 dagen tot een maand. De berichten over den oogst in Rus land luiden niet gunstig. De winter-granen zullen hoogstens een gemiddelde opbrengst geven en de zomeroogst laat zich overal ongunstig aanzien. Het te Buenos Ayres verschijnende blad Standard bevat de volgende bijzonder heden omtrent een ijzeren brandkast, die in de fabriek der heeren Schwartz en Co. en onder persoonlijk toezicht van de gebroe ders Bash, eigenaars van het patent voor dergelijke brandkasten, voor de provinciale bank te La Plata werd vervaardigd. De kast is negen meter diep, vijf roeter hoog en zes meter breed en weegt negentig duizend kilo. Niettegenstaande deze enorme afmetingendie wellicht nimmer voorkwamen, maakt de brandkast, zoowel door fraaie af werking als door decoratieve versiering, den indruk van een kunstwerk. Toen zij gereed was boden de heeren Bash den arbeiders, die er aan gewerkt hadden, een bal ra de kast aan,^_d wa3 eE d(1 fraai verlicht en rijk versiei,„av;, Viool dansenden paren ruimte in overvloed aan. Het eigenaardige feest werd te Buen. Ayres druk besproken. KETTEREN EN KUNST. De heer en mevrouw Róssing zijn weder voor drie jaren aan de Vereenigimj „Het Nederl. Tooneel" verbonden. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Juli, des middags, van Suez. De Sumatra van Batavia naar Amsterdam arriveerde te Port-Said en vertrok 24 Juli, SCIIOOK- EN KERKNIEUWS?^ Tot predikant bij de Christ. Gertf, gemeente te Wolfertsdijk is beroepen ds. H, Elffers, te Hillegom. T O O N E E K. III. Alle rangen waren gisterenavond dicht bezet. Het naar afwisseling en in den ker mistijd naar blijspel verlangend publiek kou de verzoeking, „Maria Stuart" te gaan zien, niet weerstaan. Het grootsche treurspel van Duitsclilands onsterfelijken dichter trekt de menigte voortdurend met magnetische kracht aan. Hadde Schiller niets anders dan „Maria Stuart" geschreven, zijn naam ware dóór die schepping alleen vereeuwigd geweest. Zij is een monument door den dichter op eigen graf gesticht. Voor dat monument knielen wij vol bewondering neer, niet vragend, of het historisch juist is voorgesteld, maar wel of artistisch beschouwd schooner gewrocht kan geleverd worden. Heeft Neerlands dichter Ten Kate in een vloeiendsierlijkkrachtig Nederlandsch het Hoogduitsche meesterstuk vertolkt, zoodat nu bijkans een ieder in de gelegenheid is de Hooge poëzie en den praehtvollen bouw stijl er van te bewonderen: de Rotterdam- sche tooneelisten hebben door hun juiste opvatting der verschillende rollen tot ver- hooging van den sehoonen en verheffenden indruk, thans bij hernieuwing ontvangen, niet weinig bijgedragen. De hoofdrol was in handen van mevr. Cath. Beersmans, die de gevangen koningin van Schotland op een wijze teruggaf, welke men van haar met recht verwachten kan. Zij is lankmoedig en berustend, waar haar in de gevangenis de geriefelijkheden van het leven ontnomen worden; berouwvol en boetvaardig bij de herinnering aan haar misdaden; waardig en gelaten bij het vernemen van haar dood vonnis. Krachtig treedt zij haar sluwen aartsvijand, lord Burleigh, te gemoet: treffend zijn de antwoorden, die zij hem geeft op de naar haar hoofd geslingerde beschuldigingen. Haar verdediging is een aanklacht verpletterend voor hen, die haar de vrijheid ontnamen. Hoe opgewonden van vreugde is zij niet, als zij in het park „grenzend aan haar kerker, de vrije lucht voor eenige oogenblikken inademt. In dien blijden toestand spiegelt zij zich verwach tingen voor, waaraan de komst van Englands koningin en het met haar gevoerde'onderhoud spoedig een einde maken. Dit onderhoud het glaspunt van den avond maakt de bestaande klove nog wijder. Maria, aanvankelijk optredend als smeekelinge, roept in de roerendste bewoor dingen de barmhartigheid van haar konink lijke zuster in; maar barst niet langer be stand tegen de trotschheid en overmoed van Elizabeth,in toomelooze verontwaardiginglos. Zij geeft aan haar lang bedwongen gemoed lucht. Voor de oogen van haar gunsteling, den valschen Leicester, wordt Elizabeth zede lijk vernietigd. Maria behaalt de overwinning. Die zegepraal kost haar echter het hoofd. Niet vreezend den dood, veeleer dien be groetend als den bevrijder van haar banden en den verlosser van haar lijden, troost zij, staande op den drempel der eeuwigheid, de getrouwen, die om haar naderend einde weenen. En gesterkt door haar geloof be houdt zij op haar gang naar het schavot haar koninklijke fierheid en haar verheven moed. Speelde mevr. Cath. Beersemans als ko ningin van Schotland voortreffelijk het spel van mevr. BurlageVerwoert als koningin van Engeland was niet zonder verdienste. Een kleine opmerking zij ons echter geoor loofd. Wij meenen, dat haar houding aan het einde van de opzettelijke ontmoeting met Maria niet moet zijn een gebogene, aanduidend de overwinning van haar tegen standster; maar eene, die uitdrukt haar woede en gramschap over de vreeselijke neder laag, die zij geleden heeft. Lord Schrewsbury, de man van vrede en verzoening, die den moed had Elizabeth harde waarheden te zeggen en voor Maria openlijk in de bres te springen, werd voor gesteld door den uitstekenden tooneelspeler

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2