NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdagen. Maandag 26 Juli 1885. N°. 173. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidscbe Courant I>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en ABOHN EüESJT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. A0VE8TENTIEW: Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel/0.10. Bureel: Sclieepiiiakerssteeg 0. 199e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden Gelet op art. 6 der verordening van 27 No vember I «79 Gemeenteblad no. 10); Brengen bij deze ter algemeen e kennis dat door lien is benoemd lol Heer der Gebuurte no. 29 of no. 4 van H'yk VII de beer GERARD SPLINTER en zulks in de plaats van den heer PlKTF.lt JOHANNES VAN 'T ROOFT, aan wien wegens vertrek uit de Gebuurte een eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 24 Juli 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van leiden brengen ter algemeene kennis dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uilgaven dezer gemeente, over bet dienst jaar 1884, met al de daarbij behoorende be scheiden, aan den Gemeenteraad op beden is overgelegd, tegelijk vooreen ieder, gedurende veerlien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeenle en in druk, tegen betaling der koslen, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der Wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85) openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Bursemeesler. E. KIST. Secretaris. Leiden, 24 Juli 1885. STADSNIEUWS. In de Stadszaal, waar gedurende deze week met zooveel sucses het gezelschap van den heer Van Haarlem zich deed hooren zal morgen avond eene afscheidsvoorstelling worden gegeven. De geruchten omtrent de voortreffelijkheid der werkzaamheden van dit gezelschap zijn voorzeker genoegzaam verspreid door hen die gedurende de kermsavonden een bezoek aan de Stadszaal brachtendan dat wij daarvan nog behoeven te gewagen. De pachter, steeds bedacht het Leidens- ingezetenen zoo aangenaam mogelijk te maken, heeft den entreeprijs voor dezen avond zoo laag mogelijk gesteld en gebracht van 75 cents op 49 cents. Wij vertrouwen dat door velen van die gelegenheid zal worden gebruik gemaakt, en de heer Duyser zijn zorgen door een talrijk publiek ruimschoots zal beloond zien. Voorts zullen nog dien avond voorstellin gen worden gegeven in de tenten van den heer E. Basch A. Van Lier, Spriet en Wery, welke allen mede aanspraak mogen maken op een druk bezoek. De heer Basch, voornemens zijn de de kermissen niet meer te bezoekengeeft bovendien nog Maandag aanst. eene laatste afscheidsvoorstelling, bij welke gelegen heid door ieder volwassen persoon een kind beneden de 14 jaar gratis kan worden mede gebracht. Het getal der in de Stedelijke Werk- inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 65 volwas sen personen en 4 tot 7 kinderen. In de afgeloopen week werd hier ter stede één geval van roodvonk aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 604 zwembaden door heeren en 46 door dames. Temperatuur van het water 21° Celsius. Zweedsche bladen verhalen, dat de zeeman Olaus Holgersson, die op de Nisero diende, zich door tusschenkomst van het Zweedsche ministerie van buitenl. zaken tot onze regeering heeft gewendom voor het doorgestane leed en geleden verlies gedu rende tien maanden eene schadevergoeding te vragen van 1800 kronen. De P. G. C. verneemt, dat prof. dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, door den minis ter van onderwijs der Fransche republiek bij beschikking van den 14den Juli 11. be noemd is geworden lotofficier d'académie". Betreffende het geschil tusschen de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaatschappij over het be rijden der lijn Delftsche PoortBeurs heeft het Handelsblad vernomen, dat het berijden van dit verbindingslijntje met treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij geregeld is bij eene overeenkomst in 1878 aangegaan. Die overeenkomst is door de Exploitatie-maatschappij tegen 1 Augustus opgezegd. Wel is een nieuw ontwerp-over- eenkomst door de Exploitatie-maatschappij aangeboden, maar op voorwaarden, die der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij geheel onaannemelijk voorkomen. Vandaar dat het verkeer van reizigers naar en van het station-Beurs vervalt. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij weigert den bestaanden toestand .te bestendigen, wanneer die niet bij overeenkomst geregeld is. Door den kolonel-commandant van het regiment Rotterdamsche schutterij is de volgende dagorder uitgevaardigd „Het is mij een aangename plicht, aan heeren hoofd-officieren, officieren en verdere leden van het regiment, den dank over te brengen van den heer burgemeester dezer gemeente, voor de spoedige opkomst onder de wapenen en de betoonde bereidwilligheid tot handhaving der orde, bij de ongeregeld heden die alhier onlangs op enkele avonden hebben plaats gehad. Is de directe tusschenkomst der schutterij daarbij door de bevoegde hoogere autoriteiten niet noodig geoordeeld, ik houde mij ver zekerd, dat, ware dit werkelijk het geval geweestieder uwer zich zoude hebben be ijverd zijn plicht te doen en de eer en den goeden naam op te houden van het regi ment schutterij te Botterdam. Verzocht ik reeds aan heeren majoors mijne tevredenheid te betuigen aan de ver schillende bataljons, gaarne herhaal ik die betuiging bij deze dag-order in het algemeen en spreek daarbij als mijne vaste overtuiging uit, dat het regiment zich steeds door denzelfden goeden geest en door orde en discipline onderscheiden zal, waar en wan neer zijn dienst gevorderd moge worden.'' In het Journal des Vébals wordt van het rijksmuseum te Amsterdam gezegd„Dit nieuwe museum is een wonder dat wij niet moede zullen worden te roemen en, volgens ons, verdient de man, die het gebouw ont worpen en volvoerd heeft, de heer Cuypers, dat zijn naam voortleve bij het nageslacht." Frank/. Zeilung, zegt„De wereldberoemde kunstschatten der Nederlandsche schilder school zijn nu tentoongesteld in een gepast, hunner waardig gebouwdat een meesterstuk van bouwkunst, een sieraad voor de hoofd stad en het land is, en dat den bouwmeester groote eer aandoet." Eergisteren kreeg een klein kind in de Westerstraat te Amsterdam een oliekoek van eene vrouw; het bleek echter spoedig, dat dit bewijs van toegenegenheid duur be taald was gewordendaar de misdadige vrouw het kind de oorbelletjes en koralen met gou den sluiting had ontnomen. Hetzelfde ge beurde een vijfjarig meisje, dat gisterenmid dag door een haar onbekend jongetje, dat met haar naam scheen bekend te zijn, af gehaald werd van de Louisaschool op de Prin sengracht; bij de brug bij de Prinsenstraat stond eene vrouw, die de kinderen aan de hand nam en zich met hen naar de Noor- dermarkt begaf; daar liet ze een kind, dat meegeloopen was, oliekoeken koopenen ter wijl het hiervoor afwezig waswerd het meisje van hare oorbelletjes en koralen met gouden sluiting en medaillon beroofd. Den 2:3sten concludeerde het O. M. der arrond.-rechtbank te Alkmaar, in zake de wed. S. Siebrands contra de gemeente Alkmaar, dat - op grond de schuld of nalatigheid van den ambtenaar of van andere personen, voor wie de gemeente aansprake lijk is, wordt ontkend, en niet is aangeboden te bewijzen de feiten, waaruit die schuld of nalatigheid zou blijken het aangeboden bewijs van het vallen van een kesp van den steiger behoort te worden voorbijgegaan, met ontzegging van den eisch, en zijn de vier nachtwachts te Helder, die beschuldigd wer den van mishandeling van een matroos der marine, vrijgesproken. '9 GRATENHAGE. Door Z. M. is aan den heer dr. A. Sa- lomons, geneeskundig inspecteur in de ko lonie Suriname, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken 3de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is, aan mr. S. H. De la Sablonière, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kampen en als lid van het bestuur tot beheer der be dijking langs Dronthen, en zijn benoemd: tot burgemeester: van Leiderdorp, G. Van Geer; van Hensbroek, J. J. Willinge, se- FEU1LLETON. 70.) Maar hij had niet de vonkeling en den glans, die men er in zou hebben willen zien. Hij was zonder gloed, als uitgedoofd. Hij scheen droomerig, mijmerend, kwijnend, zwaarmoedig, droefgeestig. Wat bij uit drukte was niet waar te nemen. Men ge voelde dat wat hem ontbrakde weerkaat sing was der gedachte. Er ontbrak leven aan het geheele gelaat. Groot, met een volslagen ontwikkeld en gezond lichaambijkans een vrouwwas het meisje ongekunsteld, ongedwongen on wetend als een kind. Gelijk wij zeiden, was zij het punt genaderd, waar de mar kies De Verveine zich bevond. Zij bukte en nam een tor met smagrood groenen pantser van den grond op. „Arm diertje," sprak zij, „ik had je haast vertrapt." En zij plaatste het insekt op een roos. Op dit oogenblik maakte de markies een beweging, en een takje van den boom, waaraan hij zich vast hieldbrak af en viel naar beneden. Het jonge meisje keek op en haar blik viel op den jongen man, die in stille bewondering haar bleef aanstaren. Werktuigelijk deed zij een stap achter waarts. „Zij zal vluchten en verdwijnen," dacht de jonge man. Hij bedroog zich. Het jonge meisje ge voelde geen zweem van vrees, maar alleen een levendige verbazing. Onbewegelijk, de oogen altoos op den markies gericht, nam zij hem nieuwsgierig op. „Vergiffenis, juffrouw!" stamelde hij. Zij deed drie passeii naar vorenen daarna den arm uitstekendealsof zij hem de hand wilde toereikensprak zij „Kom, koml" Het hart van Adrien begon geweldig te bonzen. Die onverhoedsche uitnoodiging, waarop hij alles behalve verdacht was, ver oorzaakte hem minder genoegen dan verba zing. Maar hij was er de man niet naar, om den terugtocht aan te nemen tegenover een avontuur, dat steeds belangwekkender en zonderlinger werd. Hij ging overeind staan en maakte aanstalten om in den tuin te springen, toen het jonge meisje de hoogte van den muur met den blik metende, i riep „Neen, neen!" en er bijvoegde: „De poort, de poort." Terwijl de markies aan den anderen kant zich naar beneden liet glijdenliep het jonge meisje naar het huis. Drie minuten snelden om. Adrien stond bij de poort Hij hoorde de voetstappen van het meisje en spoedig daarna het ge luid van een sleutel, dien men in een slot omdraait, en van een grendel, dien men afschuift. De deur ging open. „O, juffrouw! juffrouw!" dus sprak de jonge man, zichtbaar verlegen. Hij wist niet wat hij zeggen moest. „Kom dansprak zij. Hij trad binnen. Zij sloot de deur weder dicht en den sleutel in het slot latende stekenbepaalde zij zich er toe om den gren del toe te schuiven. Na dit te hebben ge daan, wendde zij zich tot den markies-en nam hem een oogenblik van het hoofd tot de voeten op. Een glimlachdie om haar lippen speelde, scheen hare tevredenheid uit te drukken. „Ge ziet er goed uit," sprak zij, even met het hoofd knikkend. Deze woorden, zoo vreemd in den mond van het jonge meisje, deden de verwonde ring van den markies ten top stijgen. „Laat ons over u spreken, over u alleen, juffer!" antwoordde hij. „Gij zijt het, die schoon is, die bekoorlijk is." Zij lachte. „Schoon, bekoorlijk", herhaalde zij. Zij bleef een oogenblik stilzwijgen en hernam daarop: „De rozen zijn schoon, bekoorlijk, de andere bloemen zijn ook schoon. En de vlinders, hoe schoon zijn die! De torren zijn schoon, de kleine, heele kleine met hun veelkleurige pantsers. Houdt gij van de rozen, mijnheer?" „Veel." „En van de vlinders?" „Ook veel." „En van de torren?" „Ik houd van alles, waar gij van houdt." „En gij, hondt gij van mij?" De markies gevoelde een onbeschrijfelijke gewaarwording. „Ja, ja, ik houd van n," riep hij, ge heel onthutst. Wordt vervolfd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1