j BÜITEXLANDSCHE BERICHTEN. s, DLJ treurig gesteld is. Partijen welke in den regel p m. /'3000 besomrlen, kunnen thans niet meer dan eene opbrengst van even f 600 halen. EKGELiKD. Het lagerhuis heeft naar aanlei ding van de beraadslaging omtrent het wets ontwerp tot opheffing van de bppaling, waarbij personen, die geneeskundige ver pleging uit de armenkas genieten van het kiesrecht zijn uitgesloten met 180 tegen 130 stemmen het door de regeering be streden voorstel-Collingaangenomen, waarbij verklaard wordt dat onder geneeskundigen en chirugischen bijstand alle zaken zullen worden begrepen die door de armen-doctoren worden afgegeven of aanbevolen. Sir Michael Hicks Beach verklaarde hieropdat de regeering thans elke verant woordelijkheid voor het ontwerp van zich afwerpt, hetwelk daarna onmiddellijk door opositie werd overgenomen en in verdere beraadslaging gebracht. De heer Bourke, onder-secretaris van buitenlandsche zaken verklaarde dat de on derhandelingen betreffende de uitgifte der nieuwe Egyptische leeniug waren begonnen. Generaal Grenfell seint, dat aan het ge rucht omtrent den dood van den Mahdi te Assoean algemeen geloof wordt gehecht. De meeste agenten van den Mahdi hebben zich van Dongola en omstreken naar het Zuiden teruggetrokken. Het opiumtractaat met China is getee- kend, doch nog niet geratificeerd. Sir Michael Hicks Beach verklaarde, dat om trent de zending van sir Henry Drummond Wolff nog geene bepaalde besluiten waren genomen. Het huwelijk van prinses Beatrice met prins Heinrich van Bottenberg is gisteren in de kerk van Whippingham, nabij het kon. lustslot Osborne (eiland Wight), m tegenwoordigheid van de koningin, de mi nisters, het corps diplomatique en een groot aantal hooge persoonlijkheden, ingezegend. De heer Gladstone was wegens ongesteld heid afwezig. De toiletten der aanwezige dames waren afgezet met diamanten, paarlen en juwee- lende koningin prijkte met de kleine kroondiamanten. Het plechtig karakter der huwelijksvoltrekking bleef ten einde toe be waard na afloop werd een feestmaal op het slot Osborne gehouden, waarbij 200 gasten tegenwoordig waren. In den namiddag vertrok het jongge huwde paar naar Onorr Abbey, in de nabij heid van Ryde, dat door lady Cochrane ter beschikking was gesteld en des avonds von den tal van feestelijkheden plaats; aan boord der kon. vaartuigen werd gedanst en een schitterend vuurwerk werd voor Osborne House afgestoken, dat op grooten afstand zichtbaar was, aangezien het verblijf van H. M. cene hooge ligging heeft. De be woners der omstreken en hunne kinderen werden niet vergeten; hun werd een feest maal aangeboden en andere feestelijkheden werden voor hen georganiseerd ter viering van de heugelijke gebeurtenis. Aan de Indépetidancc beige wordt ge schreven, dat de ex-keizerin Eugénie voor nemens zou zijn, haar gansche vermogen te vermaken aan de Engelsche prinses Beatrice. De keizerin zou hierdoor niet slechts hare dankbaarheid bewijzen voor de trouwe vriend schap der jongste dochter van koningin Vic toria maar zich tevens het genoegen gunnen om een streep te halen door de rekening van haren neef Jéröme Bonapartemet wien zij op zeer gespannen voet staat. De Bosphore Egyptien bevat een brief van zekeren Berti, werktuigkundige, die er iu is geslaagd uit Berber te ontsnappen, en waar, naar hij verzekert, Olivier Pain nog leeft. De gezant van Venezuela te Londen heeft bevestiging ontvangen van de neder laag der opstandelingen, dat hunne aan voerders gevangen zijn genomen, en de rust in de republiek hersteld is. Fit AN KRIJ H. Het Journal officiel bevat de wet tot goedkeuring van het tractaat van vrede, vriendschap en handel, dat op 9 Juni 1885 tusschen Frankrijk en China gesloten is. De vertegenwoordiger van het omwen telingscomité van Venezuela te Parijs, noemt openlijk het „officieels" bericht omtrent het herstel van den vrede in de republiek leu genachtig en geheel uit de lucht gegrepen. De omwenteling neemt integendeel in uit gebreidheid loe, en eerstdaags zijn er be slissende berichten te verwachten. Tot dus ver heeft er nog geenerlei treffen tusschen de omwentelingsmannen en de regeeringsge- zinden plaats gehad. Het eiland Margarita, ofschoon den opstand toegedaan, is echter door de opstandelingen niet bezet geweest, zoodat het onmogelijk veroverd is kunnen worden. De telegrammen uit Trinidad lui den allen gunstig voor den opstand. SPANJE. Eergisteren zijn in Spanje 1278 cho- lera-gevallen, waarvan 780 met doodelijken afloop (8 te Madrid, 174 in de provincie Valencia, 31 in Bajadoz en 2 in Barce lona) voorgekomen. De ziekte schijnt zich noordwaarts uit te breiden. KI IJ IT SC II LAID. Bij de Woensdag plaats gehad heb bende begrafenis van den socialist Ililler hebben ongeregeldheden op het kerkhof te Frankfort plaats gehad. De commissaris van politie noodigde de menigte uit, uiteen te gaan; toen hierin niet voldaan werd, deed de commissaris het kerkhof ontruimen, Eenige personen werden in hechtenis genomen en velen gewond. AIIEKIKA. Generaal Ulysses Sidney Grant, die gisteren is overleden, was den 27en April 1822 te Point Plessant (staat Ohio) gebo ren. Op 17-jarigen leeftijd kwam hij aan de militaire academie te Westpoint. Nadat hij deze verlaten had, onderscheidde hij zich al spoedig in verschillende gevechten tegen de Indianen en in den Mexieaanschen oor log (1846), welke hem den rang van kapi tein bezorgden. In 1854 trad hij uit den militairen dienst en vestigde zich op eene kleine boerderij in de nabijheid van St. Louis. Zoodra echter in 1861 Abraham Lincoln zijne eerste pro clamatie uitvaardigde, waarbij 75U00 man onder de wapenen werden geroepen, keerde hij iu actieven dienst terug en had in kor ten tijd het gevraagde contingent bijeenge bracht. Gedurende het geheele verloop van den oorlog tegen de geconfedereerde zuide lijke staten onderscheidde hij zich door per soonlijken moed en beleid, zoodat langzamer hand zijn veldheersroem en daarmede ge paard gaande populariteit eene ongekende hoogte bereikte. Na den oorlog bleef hij opperbevelhebber van de Amerikaansche troepen, nam in 1867 voorloopig het ministerie van oorlog waar en werd in 1868 met eene meerderheid van 300,000 stemmen op zijn tegen-candidaat Seymour tot president der Vereenigde Staten gekozen. In 1872 werd hij voor vier jaren herkozen; voor eene tweede herkiezing in 1876 deinsde hij echter om verschillende redenen terug en werd door Hayes opge volgd. Hij maakte onderscheidene reizen in Engeland, Frankrijk, Italië, Egypte, China en Japan. De rouw van generaal Grant is algemeen in den lande. President Cleveland heeft eene proclamatie afgekondigd, waarin hij de ver diensten van Grant in herinnering brengt en gelast, dat alle openbare gebouwen 30 dagen met rouwfloers zullen worden behan gen en gesloten zullen zijn op den dag der begrafenis. De familie van Grant ontvangt tallooze betuigingen van rouwbeklag. De beurs en de goederenmarkt zullen op den dag der begrafenis gesloten zijn. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Juli. De Daily Cronicle meldt uit Allahabad van gisteren, dat een Engelsche afgezant onmiddellijk van Pescha- wur naar Kaboel vertrekt, aiwaar, naar men zegt, een muiterij is uitgebarsten. LONDEN, 24 Juli. (Part. tel. II.) Naar Daily News meldt, zijn de afgevaardigden der boeren uit Zoeloeland te Londen aan gekomen, vermoedelijk ten einde gewich tige onderhandelingen te voeren betreffende de jongste gebeurtenissen in Afrika. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot schei kundige bij de marine dr. C. A. Lobry Van Trooslenburg De Bruyn, adsistent bij het scheikundig laboratorium te Leiden. Door Z. M. is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde cn Zeeuwsche stroomen voor het district Bergen op Zoom, deheerJhr. L. C. Pompe van Meerdervoortoesterkweeker te Bergen op Zoom. Heden voormiddag kwam te 's Hage aan de jeugdige prins Victor, zoon van HH. KK. 11II. den prins en de prinses Von Wied. Hij werd door zijne ouders aan het station van den Ilollandschen spoor weg hartelijk verwelkomd, waarna de familie in een met vier paarden bespannen landauer naar het huis de Pauw terugkeerde. Twee mannen wareu heden ochtend halfnegen zoo brutaal om een fraaie wieg, uitgestald voor het beddenmagazijn van den heer Simonis op de Groenmarkt te 's Hage, weg te nemen en er mede op den loop te gaan. Toen de heer S., die met een zijner bedienden de dieven had achternageloopen hen had bereikt, weigerden ze volstandig de wieg af te geven totdat een voorbijko mend politieagent hen noodzaakte met hun buit naar het politiebureel te gaan. Heden is te Scheveningen een bjarig knaapje, aldaar woonachtig en genaamd De J.jammerlijk in zee verdronken. De jongen was zonder voorkennis van de school wegge bleven en op een verboden plaats gaan zwem men. Door den lieer F. te Scheveningen werden nog, bijna ten koste van diens eigen leven, pogingen aangewend om het onvoor zichtige jongske te redden, waarin hij ech ter niet kon slagen. Naar men nader verneemt, heeft de lieer mr. Pli. A. [laas onder de volgende omstandigheden de verdediging van Jeanne Lcr tte op zich genomen. Dtf» l.sden Juli ontving mr. H., door tusschenkomst van den hr. proc.-generaal een schrijven van J. Lorette, met verzoek om een onderhoud. Daaraan voldoende ont ving mr. llaas van haar het dringend ver zoek zich met hare verdediging te belas ten, hetgeen hij van de inzage van het dossier, en den tijd der behandeling af hankelijk stelde. Nadat hij van het dossier had kennis genomen, en omtrent den tijd der behandeling, die hij na de vacantie wen- schte, mede bevredigende inlichting'nad ge kregen, heeft mr. Haas haar te kennen gegeven aan haar verlangen te zullen vol doen en zich met hare verdediging te zullen belasten. De burgemeester van Meerkerk bericht, dat den 2Jen Juli jl. in die gemeente aan gekomen is een jongen van 16 h 17 jaren, gestalte slank, haar kort en blond, oogen bruin, neus dik, aangezicht smal, gekleed met zwart lakensch jasje, donkere broek, zwart lakensche pet met rechte klep, grijze wollen kousen en oude vetleeren schoenen. Ilij ziet er mager en uitgeteerd uit, is in bewusteloozen toestand gevonden, antwoordt niet op hem gedane vragen omtrent her komst of ouders en staart als wezenloos voor zich heen. De burgemeester voornoemd ver zoekt inlichtingen omtrent dien jongen. Tegen Adolf Wagenaar, 56 jaren, commissionair, laatst woonachtig teNieuwolda, thans voortvluchtig vermoedelijk naar Noord- Araerika, is door de arrondissements-rechtbank te Winschoten ter zake van misbruik van vertrouwen bevel van gevangenneming ver leend. LETTKKEY KW li L\ST. De Pall Mali bevat thans een zeer waardeerende beschouwing over de uitvoe ringen van oud-Hollandsche muziek te Lon den. Het schoonste nummer van het concert acht zij de vierstemmige hymne van Josquin des Prés, dien zij een Nederlandschen Mozart in de eerste kindsheid der muziek, noemt. De Londensche correspondent van de Köln. Zeltuvg brengt ook grooten lof aan de heeren De Lange en de zangeressen en zan- gers. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het op 22 en 23 Juli te 's Hage gehouden hoüfdonderwijzersexamen zijn ge ëxamineerd 16 candidate!)teruggetrokken 2 afgewezen 9, toegelaten 5nl. de heeren II. L. De Haas, A. J. De Langen, beiden van Leiden; P. Visser, van Zevenhuizen; L. A. Jansen, van Utrecht, en G. Rijkaart, van Zoeterwoude. Bij het den 2 2 en en 23en dezer te Breda gehouden hoofdonderwijzers-examen is o. m. geëxamineerd: de heer J. De Graaff, van Alten a. d. Rijn. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Pauillac (Bor deaux) 23 Juli. De Sumatra, van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Suez 23 Juli en ging terstond het Kanaal in. De Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok gisterenochtend van Port-Said. De Zuiahollandvan Java naar Rotter dam, arriveerde heden te Suez. De Gelderlandvan Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton. li E C L A H E M. sche Pillen, die voor 70 Cents in jj Apotheek te verkrijgen is, voorzien zij een wit kruis op een rood veld met dt derteekening van R. BRANDT. anders ingepakte Pillen weigere men. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SI) MER, Mare, a 70 Cis. de doos. GEMENGDE BERICHTEN, Toen koningin Victoria den dezer op het kasteel Windsor audiëntie leende, had een der aanwezige personen; bijzonder kostbaar toilet aan. Hij droeg eene tunica van blauw flu,, met goud, zilver en paarlen geboi het beneden-einde ervan werd door eei groote diamanten gevormd. Om het midj had hij een gordel van purperrood fliu, inet zilveren rozen, waarvan het hart paarlen bestond, gesierd. Op het hoofd droeg hij een rood kr waarop een paauw uit edelgesteenten' aangebracht; de opgezette staart van dier schitterde en fonkelde door de juweelen. De gelukkige drager van dit toilet, van de waarde op anderhalf millioen gul; werd geschatwas de Maharadjab Johore. The Bombay Gazette bevat een schrikkelijk verhaal van schipbreukeling, die bun vaariuig, de bark Copelani 1 geiaden met rijst en timmerhout en Rangoon naar Bombay onderweg, den li Juni hadden moeten verlaten. In de men die men te doorstaan had gehad,n reeds 2 van de 4 booten weggeslagen a derde werd bij het neerlaten tegen de» van het schip te pletter geslagen. 0m_ de laatst overgebleven boot beter te sk werden de golven met olie begoten, door de zee in de nabijheid van het zinkt schip stil werd en de equipage in dek kon overgaan. Er was nog een kiil leeftocht gered, maar zij moest overbo worden geworpen daar het ranke vaaii anders allen niet had kunnen bevatten, wat versch water, eenige schéepsiiuhn ten en een kaart van de kust werd de It naar de ongeveer 100 mijlen verwijk Carwar-kust aanvaard. Slechts door aar dend uitscheppen van liet water wa mogelijkde boot voor zinken te behos In dezen toestand werden de schipbij lingen drie dagen en drie nachten du* golven heen en weer geslingerd elk blik verwachtende in de diepte meega) te worden en met geen andere teeispiji eenige sigaren en tabak, die toevallig den bodem van de borst gevonden win Hun lijden was gedurende die dagn nachten onbeschrijfelijk. Door het sic weer, den invloed van zeewater en zak en het totaal gebrek aan de eerste Itn behoeften geraakten bij de arme lijd» beenen gezwollen, de oogen ontstokc liet lichaam met zweren overdekt, verschrikkelijker dan dit alles wasdeiiti van de zeelucht en het gure weet o; voelen van verscheiden matrozen, diet door hard en mummieachlig werden, S langer in staat om tabak te kauwen, lm de ongelukkigen stukken van hun votls en verteerden die met smaak. Intusscbw volgde kapitein Fergusson vastberadn weg naar deCarwarkust, die eindelijk in nacht van 30 Juni in 't zicht kwam nu den volgenden dag de equipage veilig land kwam. Vanwaar de Hoofdpijn, de Schele Hoofdpijn enz.? In de meeste gevallen komt zij uit den maag voort, door storing in de spijsvertering. Daarentegen hebben zich de Zwitsersclie Pillen van den Apothe ker R. BRANDT een snelwerkend, zeker en onschadelijk geneesmiddel betoond. Men over- tuige zich slechts dat iedere doos Zwitser- T O O N E E L. II. De schouwburg op de Oude Vat gisterenavond, vooral op de boogereiu niet zoo goed bezet als eergisteren. Dn zaak hiervan moet hoofdzakelijk ge'< worden aan de blijkbare voorkeur, di kermisvierend publiek thans aan het D boven liet drama schenkt. Men wil,' redeneert menop de kermis een ri cn grappig stuk zien, waarom meal? moet lachen, niet een treurig, waarie' zoo ernstig gestemd wordt. Was fe bliek wat schaars opgekomen, Ilaane' daarom met niet minder ijver en door de Rotterdamsche tooneelisten 'f voerd. Wij zullen bij een latere gt«H heid den inhoud van liet stuk zelf h? ken, over de opvoering het navolgen'* Mevrouw Cath. Beersmandie als Neeltje -- een ronde, verstandige,'1 tastende en edel handelende vrouw - dankbare rol had, toonde zich iu hs»1' kracht en waarde. In den eenvoudigen, drogen, pantoffel gehouden Van Vijgen, man, herkent een ieder den vtrdienste auteur van het stuk, den heer Kosw sen, die ook nu weêr toont een uk" der verdienstelijk acteur te zijn. Mejuffrouw Jeanne De Groot, boe'(' hoofdrol vervullend, is niet in de pé

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2