NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. *-§"« lleze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTEWTIEN: Bureel: NcheepiitiiUerssteejr 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. ABOL'WEfóENT: Zaterdag 25 Juli 1885« U°, 172- i99c jaargang. Leidso ourant Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stads-Bericliten. De BurgemeesterHoofd van het Gemeente bestuur van Lelden; Brengt Ier algemeene kennis dal op lieden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 22n Juli 1835 invorderbaar verklaard kohier van hel patentrecht, dienst 18S586, Wijk 4, en herinnert voorts een ieder aan 2ijne verplichting om zijnen aanslag op den hij de Wel bepaalden voet le voldoen. Eij geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leitlsche Courant. De liurgeineesler voornoemd, DE KANTER. Leiden 24 Juli 1885. «STADSNIEUWS. De heeren E. Basch en A. Yan Lier mogen zich tot heden steeds in een druk bezoek verheugen. Bij den eerste is men in strijd met zich zeiven wat het meeste te bewonderen, bij den tweede zoekt men en niet te vergeefs een degelijk kermisgenot. Ook de heer Spriet zal zich zeker wel voldaan gevoelen over het onthaal wat hem op de Leidsche kermis ten deel valt. En geen wonder. De directeur, sinds jaren van gunstige zijde alhier bekend, laat ook dit jaar niets onbeproefd het zijn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Hetzelfde kan worden gezegd van den heer Wery, met zijn honden- en apenthea- ter en circus. Ook daar vinden oud en jong een onbetaalbaar genot, vandaar dat ook hij aanspraak mag maken op veler bezoek. Ten gerieve van het jeugdig geslacht, voor wien het bijwonen van de avondvoorstelling misschien wel eenige moeie- lijkheid oplevert, zal morgen middag ten twee ure eene kindervoorstelling worden gege ven. Wij hopen dat de heer Wery dit pogen met een gunstigen uitslag zal be kroond zien. In den afgeloopen nacht is in den Vrou wenkamp door een man een aldaar wonend persoon met een tiesch een ernstige ver wonding aan het hoofd toegebracht. De dader is naar het politie-bureau geleid en de gekwetste door dr. Van Rliijn aldaar verbonden. De Sic. bevat het verslag van de com missie, belast met het afnemen van het examen van lien, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn vermeld in art. 4 der wet van 28 Dec. 1878 (Stbl. no. 222) en geregeld bij kon. besluit van 12 ïebr. 1869 (Stbl. no. 35). Blijkens een bij het depart, van marine ontvangen telegram zijn Zr. Ms. instructie schip Marnix en instructiebrik Castor, onder bevel respectievelijk van den kapt.-luit. ter zee C. A. Le Bron de Vexela en den luit. ter zee le kl. Z. J. Cambier, in den namid dag van 21 dezer te Kopenhagen aangeko men. Aan boord dier schepen was alles wel. Z. M. de koning heeft aan prins Metternich het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw verleenden aan den bad arts eu den burgemeester van Köningswart liet ridderkruis der orde van de Eikenkroon. H. M. de koningin heeft 250 florijnen geschonken voor de armen van de plaats. (D. v. Z. II) De algemeene vergadering van het Nederl. Schaakbond zal worden gehouden op Zondag 30 Aug., in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Ilage. Tevens zal, bij voldoende deelneming, aldaar een schaakeoncours gehouden worden, aanvan gende dadelijk na afloop der vergadering. Met het stellen der monumentale fon tein in het midden van het Binnenhof te 's llage is gisteren een aanvang gemaakt. Zekere B. van Scheveningendie in 1880 door de Haagsche rechtbank bij ver stek tot eene maand celstraf werd veroor deeld wegens verzet tegen de openbare macht, is na vijf jaren in Amerika en En geland gezworven te hebbente Scheveningen teruggekeerd en heeft zich bij de politie aangegeven om thans zijne straf te ondergaan. In zake het geschil tusschen de Holl. IJz. Spoorwegmij. en de Exploitatiemij. over het berijden der lijn Delftsche Poort-Beurs te Rotterdamverneemt het Utr. Dagbl. uit goede brondatwanneer de Holl. IJz. Spmij. voorstellen aanvaard haar door de Exploita tiemij. gedaan, het publiek geen oogenblik lijden zal onder het bestaand geschil van gevoelen. De Exploitatiemij. zou zelfs be reid zijn, ter wille van het publiek, den bestaanilen toestand te bestendigen. Het voorgevallene, met onze brieven gaarder en gemeente-ontvanger, zoo schrijft men aan de D. Ct. uit Pijnakker, heeft heel wat stof voor dagelijksche gesprekken gegeven, en, laat mij hier bijvoegen, dat de deelneming met het van zijn verzorger beroofde gezin algemeen is. Ook omtrent De B. is de opinie, niettegenstaande de aan het licht gekomen feiten, niet bepaald on gunstig- Vóórdezen had zich de man door zijne hulpvaardigheid tegenover allen, die met hem in aanraking kwamen, zoowel als door administratieve bekwaamheden, aller achting weten te verzekeren, en hoogst waarschijnlijk zou hij wel bereidvaardige handen hebben gevondenwanneer hij zich slechts tot dezen of geenen had gewend met het verzoek zijn tijdelijk tekort te wil len dekken. Omtrent de aanleiding tot de onverwachte inspectie van het hulppost- i kantoor, welke aanleiding tot verschil- j lende ontdekkingen ook buiten de admini- statie der posterij gaf, meldt men ons, da!\ een ingezetene te Pijnakker het bericht 1 ontving, dat aan zijn adres een postwissel, groot ƒ63, was verzonden. Toen hij even wel den wissel niet ontving, vroeg hij om opheldering aan het hoofdkantoor, en hier bleek nu, dat de wissel behoorlijk afgestem peld en geteekend reeds weder uit Pijnakker terug was ontvangen, doch tevens dat de handteekening voor quitanlie valsch was. Over een en ander door den belanghebbende ondervraagd, betaalde De B. wel terstond de ƒ68, maar nu de aandacht der hoofd- adininistratie eenmaal op den Pijnakkerschen brievengaarder was gevestigd, volgde spoedig het bekende onderzoek, dat tot zijn ontslag heeft geleid. Zijn wij wel ingelicht, dan bedraagt het tekort in de gemeentekas on geveer /1000. In hoeverre dit uit den borgtocht kan worden gedekt, werd ons niet medegedeeld. Door burg. en wetb. van Harderwijk is tot commies ter secretarie benoemd jhr. S. M. Van Reigersberg Versluys, volontair ter secretarie te Noordwijk. Het is dagelijks vol in het Rijks- EEU1LLETON. Hetzelfde geluid, doch duidelijker, drong tot zijn ooren door. Ditmaal kon hij er met aan twijfelen, men wandelde in een der lanen van den tuin. Vast besloten een eerste poging te wagen om het pand binnen te dringen, was hij op liet punt aan de poort te kloppen, toen dezelfde stem, die "ij twee dagen te voren gehoord had, be gon te zingen. Het was hetzelfde liedje van toen, met dezelfde uitdrukking en bevallig heid gezongen. i/O, ik moet haar zien, ik moet haar eten! mompelde de jonge man. Hij nam een takdie over de omheining hoog en hief zich daaraan op en klom zoo op Jen muur. Hij was daar geheel beschut door de takken en struiken. Maar de stem had het gezang gestaakt, en de zangster was onzichtbaar. »Als zij niet weder in huis is gegaan," sprak Adrien bij zich zelf, „dan verbergt "«„een dier boschjes heesters voor mijn Zijn blik doorliep den tuin, dien hij ge makkelijk kon overzien. De tuin was verwonderlijk goed onderhou den en bij uitstek fraai. Met zware boomen, heerlijke bloemen, prachtige heesters en kost bare gewassen prijkte hij. Het was een waar paradijs, verborgen in de onvrucht bare vlakte. Daar de eigenaar geen tuin man had, was hij het zelf, die zijn hof met een zorg bearbeidde, die voor zijn ar- tistieken smaak welsprekend pleitte. Maar dat alles bedacht de markies niet. Hij had maar één gedachte: de zangster te zien. Hij bevond zich een minuut of tien in zijn groenen schuilhoek, toen eensklaps het wezen, dat hij wachtte, te voorschijn kwam van achter dat boschje heesters. Heerlijke verschijning! Het was een jong meisje, een meisje van een wonderbare schoonheid, stralende als een lichtglans. Hoe oud kon zij wezen? Aan haar rijzige gestalte, bekoorlijke vormen, die onder haar cachemieren kleed, dat eng sloot om hare heupen, zich afteekeuden, scheen zij zestien of zeventien jaar. Maar als men haar zoo vlug springend, met de bewege lijkheid van een vogel langs de tuinbedden zag loopen; als men haar zag zich over een perk rozen heenbuigen om den geur daarvan op te snuiven; als men haar een bloem aan een vlinder zag betwisten of met i andere spelen, die om haar hoofd vlogen; als men haar het zachtkens hoorde uitscha teren als een kind, zou men haar niet meer dan tien of twaalf jaren toegeschre ven hebben. Al spelende met de bloemen en de ka pellen die zij mak gemaakt scheen te hebben was zij den muur genaderdter plaatse waar de markies zich bevond. Toen kon de jonge man die tot dusver haar gelaat zeer onvolkomen had aanschouwd, haar bekoorlijke trekken gadeslaan en tot in de minste bijzonderheid haar schitterende schoonheid bewonderen. Hij was verblind, en voelde een verte rend vuur in zijn hart ontsteken. Hoe zich rekenschap te geven van de onbekende, vreemde gewaarwordingendie hij onder vond? Hij was verrukt, bekoord, en toch was liet of er een snik in zijn keel bleef nokken, en hij voelde de tranen in zijn oogen komen. Maar hij ging voort met het jonge meisje in een soort van verrukking te beschouwen en het scheen hem of hij zijn geheele leven lang haar kon blijven bewonderen. Museum te Amsterdam, zoowel van vreem den als stadgenooten. Naar schatting be draagt het getal van hen die het nieuwe museum sedert de opening bezichtigden, ongeveer 55000. Naar aanleiding van de sedert maan den bestaande spanning tusschen den burge meester en den raad der gemeente Andel hebben een aantal kiezers voor den gemeen teraad zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend om niet toe te laten zoolang die gespannen toestand duurt, dat het beheer der gemeentelijke belangen wor den opgedragen aan een gezag, dat volgens de wet aan dat beheer behoort vreemd te blijven. Als beschikking op dat verzoek heeft genoemde minister te kennen gegeven, dat de roeping der leden van den gemeen teraad niet is, het beheer der zaken van de gemeente te verzuimen en anderen nog te belemmeren in het waarnemen van hun ambt, en dat wanneer de gemeenteraad en de wethouders weigerende hun door de wet opgelegde plichten te vervullen de com missaris des konings krachtens art. 127 der gemeentewet optreedt, om in de uitvoering van de gemeentewet en andere wetten te voorzien De II. Ct. verneemt, dat het voornemen bestaat, zich alsnu tot de tweede kamer te wenden, met verzoek, dat deze pogingen bij den minister zal aanwenden om aan den onhoudbaren toestand op de eene of andere wijze een einde te maken. 'i GRAVEN 11 AGE. Door Z. M. is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwar den, I. H. Brunne, leeraar aan de gemeen telijke hoogere burgerschool te Utrecht, en is goedgekeurd, dat de hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen, mr. P. W. A. Cort van der Linden, eri de benoemde hoogleeraar mr. J. Oppenheimde hun res pectievelijk opgedragen vakken der encyclo paedic der rechtswetenschap en van het volkenrecht niet elkander verwisselen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan dr. G. W. S. Ling- beek, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-universiteit te Groningen. Uit Scheveningen bericht men, dat 't met de opbrengst van de haringvisscherij Het was een dier gezichten met een zui ver profiel als Rafaël liefst op den voor grond plaatste in zijn bewonderenswaardige schilderijen. Twee rijen heerlijke tanden, die men doorschijnend zou hebben kunnen noemen als de schoonste parels van het Oostenwerden omzoomd door purperen lip pen. De neus en oogen waren klein en sierlijk gevormdhaar blonde en weelderige lokken vielen krullend op haar schouders neêr. Haar voetje zou hebben gepast in het muiltje van asschepoester, en haar lief gevuld handje was niet grooter dan dat van een klein meisje. Haar lichtblauwe oogen schenen zich te verschuilen achter de lange wimpers. Daarboven welfden zich onbe rispelijk geteekende wenkbrauwen. Haar geheele voorkomen ademde iets liefelijks, iets innemends. Al hare bewegingen waren bekoorlijk. Maar wat verraste en een zon derlingen indruk maakte, was, dat haar blik niet in overeenstemming was met de vlugheid van haar iichaam en de zenuwach tige levendigheid van haar bewegingen. Haar blik was zacht en goed en duidde een groote mate van gevoeligheid aan. Wordt vervolgd) Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per .\uuiiiier 10 ('ent.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1