NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 22 Juli 1885. N®. 169. ADVERTENTIE ia: Bureel: Sclieepinakersstee»; 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 6 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel0.10. 199c Jaargang. KT ADSKIE1I WH. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van tien leden voor den ge meenteraad zijn ingekomen: in de 1ste af- deeling (800 kiesgerechtigden) 533 stem briefjes; in de 2de afdeeling (1026 kiesge rechtigden) 705 stembriefjes, derhalve van de 1826 kiesgerechtigden 1258 stembriefjes Bij de laatstgehouden verkiezing waren 1262 stembriefjes ingeleverd. Bij de op gisteren gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 310, 35, 3.70 en/1.85, delaagste prijzen ƒ300, ƒ35, ƒ3.70 en ƒ1.35. Het gunstig bekende Cagliostro-Thdater van den heer Ernst Basch was gisteren avond tamelijk goed bezet. Wat men er dan ook te zien kreeg, was, om het kort uit te drukken, voortreffelijk. De heer Basch, die de voorstelling opende, werd al aanstonds bij zijn optreden met luide toe juichingen begroet. Het behoeft bijkans geen vermelding, dat zijn verwonderlijke handig heid op het gebied der magie aan de toe schouwers herhaaldelijk bravo's ontlokte. Veel, wat bij doet, is onverklaarbaarmaar ook veel, wat hij verricht, kan opgehelderd worden. Zoo zou van het raadsel, dat een slechts zichtbaar hoofd spreekt, een bevre digende oplossing kunnen gegeven worden. De schoone Stella, die, zoolang zij leeft, de onbetwistbare eigenares van dat hoofd is, moet vaak in haar vuistje lachen, als zij ontwaart, dat het haar aangapend pu bliek er geen tittel of jota van begrijpt en haar beschouwt of als een onthoofde, of ais kunstmatig hoofddat door magische mid delen spreekt en zich beweegt. De equilibrist Robert Alfonso en de anti- podist John Patty werden wegens bun moei lijke, goeduitgevoerde toeren levendig toege juicht. Het verrassend slot, de Hindoes- tempel, was een aangenaam einde voor rleze eerste voorstelling, die voorzeker, goedge slaagd als zij is, voor den ondernemenden directeur de beste reclame zal zijn. Hundie zieh eenige uren gezellig ker misvermaak wenschen te verschaffen, durven wij in gemoede een bezoek aan het Schouw burg-Theater van den beer A. Van Lier aan raden. Het daar op te voeren blijspel „Haar Korporaal" is een stuk, in vele op zichten uitstekend geschikt de hilariteit op te wekken. Gekruid door geestige couplet ten, voorgedragen door inevr. Albregt— Engelmanen mej. Van Biene, benevens door de lieeren Bigot en Lagemanbaart het geen verwondering, dat dit stuk reeds zoo menig maal met groot succes is opgevoerd. Daartoe draagt voornamelijk bij de wijze van uit voering. Wij achten het onnoodig iets ter aanprijzing te zeggen van de dames Albregt- Engelman en Louise Kiehl en den heer Bi got. Zij toch hebben zich reeds meermalen ook alhier van zeer gunstige zijde doen ken nen. Een woord van lof mogen wij echter niet onthouden aan het spel van Dientje, mej. F. Van Biene. Zij wist de moeielijke taakhet Friesche dialect weer te geven vrij goed te volbrengen. Ook de hh. Jur- gens en Lageman waren goed op hun plaats. Hoewel de tent niet best bezet was spreken wij den wensch uit, dat den heer Van Lier bij de volgende voorstellingen ook hier een groote opkomst zal ten deel vallen. Ook een bezoek aan Wery's honden- en apen-theater en circus is voorzeker niet te ontraden. Niet alleen kinderen maar ook volwassenen vinden daar eene aangename verpozing. Staat men reeds verbaasd over de werkzaamheden der honden, apen en poney's, voorzeker denkt men onwillekeurig aan de groote moeite en het geduld van den directeur hen op die hoogte te bren gen. Dat het den heer Wery ernst is het zijn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, bewijst, dat hij bij het vele, hetwelk reeds te aanschouwen wordt gegeven, nog heeft toegevoegd eenige wereld-tableaux of licht beelden met de schoonste voorstellingen. Ook de weikzaamheden van den lieer Eduard op de trapéze en van mevr. en den heer Meijers op het koord werden zeer toege juicht. Moge het bezoek van dien aard zijn dat de heer Wery met zelfvoldoening op de Leidsche kermis kan terugzien. De tent van het theater Sprietop de Lammermarktdie telken jare gedurende de kermis een groote menigte bezoekers trekt, zal ook wel dit jaar door Leidens ingezetenen niet vergeten worden. De lieer Spriet heeft een goed gezelschap en geeft groote verschei denheid. Door den minister van waterstaat zijn benoemd tot leden der commissie voor het examen van adspir.-ingenieur voor het stoom wezen, de hh. S. L. Kempen, hoofdingenieur stoomwezen, Arnhem, tevens voorzitter; A. Huet, leeraar Polyt. School, te Delft; dr. D. De Loos, directeur H. B. S. te Lei den, en A. Flaes, officier-machinist le kl. bij de koninkl. Nederl. marine te Nieuwediep. In Sept. en Oct. wordt te 's Graven- hage het examen afgenomen van de onder officieren naar den rang van 2en luitenant dingende. De volgende plaatsen zijn open gesteld: voor de infanterie bij het leger hier te lande 22; voor de infanterie bij liet leger in O. I. 19; voor de militaire administratie in de koloniën 6; voor de administratie bij het leger hier te lande worden dit jaar geen plaatsen beschikbaar gesteld. Bij de kiesvereeniging te üokkum is nog niets bekend omtrent het besluit van den lieer E. J. Attema, te Drachten, om te bedanken voor het lidmaatschap van de tweeue kamer der staten-generaal. Dit Berlijn is thans een officiëele mededeeling ontvangen, dat van 20 Juli de invoer van alle veesoorten uit Nederland in Duitschland wordt opengesteld. De Duit- sche regeering heeft bepaald, dat elk stuk vee moet gedekt zijn met een bewijs van herkomst, afgegeven door het hoofd der be trokken gemeente, geviseerd door een vee arts of keurmeester. Op het huis „De Pauw" waar thans H. K. H de Prinses Von Wied en haar echtgenoot vertoeven, had Donderdag jl. het eerste groote diner plaats waaraan tal van aanzienlijke personen deel namen. Vrij dag waren de Ministers, eenigen met hun echtgenooten er te gast. Zaterdag herdachten de prins en de prin ses hun 14-jarige echtvereeniging en Zon dag woonden zij de godsdienstoefening bij onder gehoor van ds. Bartstra. Gisteren is er wederom een groot diner gegeven aan de buitenlandsehe diplomaten, gezantenenz. Indien het gerucht zich bevestigt, zullen de prins en de prinses zeer spoedig weder vertrekken. {Tad.) J Naar de N. R. C. verneemt is dr. S. Hoogewerff, leeraar aan de hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Rotterdam, benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechni sche school te Delft, ter vervanging van prof. dr. C. A. Oudemans, die als direc teur der inrichting optreedt. Omtrent den brievengaarder te Pijn- acker, tegen wien ter zake van valschheid bevel tot gevangenneming is verleendmeldt de O. Crt. het volgendeVoor eenige dagen is door den officier van justitie en den in specteur der posterijen een onderzoek inge steld naar de kas en de boeken van het hulppostkantoor te Pijnacker. Dat onder zoek heeft tot de ontdekking geleid van verschillende onregelmatigheden, zoodat het bureau naar het raadhuis aldaar is overge bracht, alwaar door een beambte van het hoofdkantoor de postdienst voorloopig werd waargenomen. Sedert schijnen er ook zeer ernstige vermoedens tegen den brievengaar- ner De B. in zijn qualiteit van gemeente ontvanger te zijn gerezen. Hij is althans voortvluchtig. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn benoemd: mr. H. P. G. Quack tot buitengewoon hoogleeraar in de staat huishoudkunde en prof. A. Beaujon tot hoogleeraar in de statistiek en staathuis houdkunde. Het Rijks-Museum te Amsterdam werd Zondag bezocht door ongeveer tienduizend personen. - De heer P. J. H. Cuypers, architect der Rijks-Museumgebouwen, is door den koning van Spanje benoemd tot comman deur in de orde van Isabella la Catolica. De commissie voor de bijeenbrenging van een autographisch kunst-album, ten voordeele van de Tooneelschool te Amster dam, heeft van H. K. II. de groothertogin van Saksen-Weimar bericht ontvangen, dat H. K. II. voor 10 loten (ƒ100) deelneemt in de verloting van dat album. Op de Brouwersgracht bij de Wil lemspoort te Amsterdam had Zaterdag eene merkwaardige redding plaats. Een tienjarig meisje, in die gracht in het water geval- FEU1LLETON. „Ja wel, dat is ook zoo, mijnheer! Doch Je lieden hier in de buurt hebben het ge toept met den naam van Duivelshuis." „En waarom dat?" „Omdat zij staande houdendat het huis j' geworden van den duivel. En uitgemaakt het, mijnheer! dat zijn eigenaar een der zonderlingste wezens is, die er bestaan, wiens Manier van leven en gewoonten alles be halve gewoon en natuurlijk zijn." „Je maakt mij nieuwsgierig, 't Is klaar blijkelijk van een man, dat gij spreekt. Hebt gij hem gezien „Ja, mijnheer! maar slechts eensen heel toevallig. Want ik moet u zeggen, dat hij Misschien geen viermaal in het jaar uitgaat." „Hoe ziet hij er zoowat uit?" „Het is een lang mandie iets verschrik kelijks in zijn blik heeft. Hij draagt een groeten witten baard, en zijn haren, even eens witvallen rondom zijn hoofd en ver- hergen de helft van zijn gelaat. Hij is, "est het schijnt, altoos in het zwart ge kleed. Onmogelijk zijn jaren te zeggen. Maar hij is oud, heel oud." „En hoe heet hij?" „Dat weet ik niet. Hij heeft geen naam." De markies kon zich niet weerhouden te glimlachen. „Mijn vrouw wil zeggen, dat de naam van dat heerschap onbekend is," voegde de herbergier er bij." „Hij moet zeker wel een naam hebben als ieder ander," hernam de vrouw „maar niemand weet dien." „Komt er nooit iemand bij hem?" „Nooit, mijnheer!" „Daar hij bijna nooit uitgaat, moet hij ten minste een bediende hebben?" „Ja, mijnheer! een reeds tamelijk be jaarde vrouw. En die vrouw doet zijn bood schappen. Zij komt tweemaal, zelden drie maal in de week in het dorp levensmidde len inslaan; altoos neemt zij het beste wat het duurste kost en dat zij contant betaalt met mooie goud- of zilverstukken." „En is men nooit op de gedachte geko men, die vrouw eens te ondervragen?" „Integendeel, mijnheer!" „Welnu, wat heeft zij geantwoord?" „Niets." „Hoe, niets?" „Zij is stom." „Waarlijk, dat alles is al heel vreemd" dacht de jonge man. „Ziet u," mijnheer!" hernam juffrouw Bernardin „daar schuilt een geheim achter." „Bah, een geheim!" hervatte Bernardin. „Ik voor mij geloof doodeenvoudig dat die bewuste persoon een krankzinnige is. Ziet hij niemand, spreekt hij met niemand, dan is het omdat hem dit zoo bevalt Hij leeft op zijn eigen manier, zooals hij het liefst doet. Hij houdt van de eenzaamheid. Heeft men het recht hem daarover hard te vallen? Hij is toch vrij. Men weet niet of hij veel of weinig fortuin heeft. In elk geval be taalt hij goeden men heeft niets van hem te vorderen. Hij doet niemand kwaad. Mijn vrouw heeft hem gezien, en ik ook heb het gedaan. Zooals zij u zeide, laat hij zijn baard en haar een beetje te lang groeien. Met dit voorbehoud ziet luj er uit net als iedereen. Kortom, hij houdt niet van de menschen, hij verwijdert zich van hen, hij ontvlucht hen. „Je hebt mooi spreken, Christophegaf de vrouw ten bescheid, „in dat alles zijn toch dingen, die men niet begrijpt." De herbergier vergenoegde zicli met zijne schouders op te halen. „Mijn man is nu eenmaal zoo mijnheerl" hernam de juffrouw. „Hij houdt er niet van om zich met anderen te bemoeien." „Uw man heeft misschien gelijk ..juffrouw Woont die heer al lang in de streek?" dus ging de markies voort. „Een goede twee jaren." Was het toen, dat hij het pand kocht en het heeft betrokken?" „Ja mijnheer! Sedert onze groote revo lutie is la Cordelière zelden bewoond ge worden. Zij heeft achtereenvolgens behoord aan verschillende eigenaars en het laatste aan den heer Vauthier, van Troyes, die haar geheel heeft overgelaten aan de hage dissen, uilen en vleermuizen. Eindelijk, ruim een paar jaar geleden, zooals ik u gezegd heb, vernam men dat mijnheer Vauthier la Cordelière verkocht had. Kort daarop liet de nieuwe eigenaar er metselaars, timmerlieden en behangers komen, om het bewoonbaar te maken." De tuin moet in een bedroevenden toe stand geweest zijn. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1