s« us? - Nederlandsch Werkliedenverbond /Patrimo nium" is uitgeschreven op Dinsdag 11 Au gustus te Amsterdam. Gisteren werd op de daarvoor zoo uitmuntend geschikte terreinen achter het Rijks-Museum te Amsterdam de tweede serie harddraverijen en wedrennen gehouden. Tegen twee uren nam het aantal belangstel lenden dat aanvankelijk niet groot scheen te worden, aanmerkelijk toe. Op de plaats, van waar men, tegen betaling van 5U cents, toeschouwer kon zijn, bevond zich verreweg het meeste publiek. De tribunes waren niet dicht bezet. Natuurlijk waren een aantal sportmen te genwoordig maar nog veel meer would be's, die over paarden, rennen en harddraven spraken, alsof zij hun geheele leven aan de sport geweid hadden en toch. zitten zij den geheele dag op het kantoor. Wat betreft het schoone geslacht, daar van waren niet veel vertegenwoordigers. Geen enkel bijzonder gelegenheidstoiletje viel te bespeuren. In den hoek der bookmakers heerschte nog al beweging. Een vijftal van die heeren brachten geluiden voort een betere zaak waardig. 't Weder was zoo als men dit voor wedren nen slechts wenschen kon. 't Was niet bijzonder warm en de zon speelde vaak schuilhoekje, zoodat men geen gevaar liep levend geroosterd te worden. (A. Ct De Amsterdamsche Vereeniging van Wielrijders heeft Woensdagavond in eene huishoudelijke vergadering van een aantal dames een fraai bewerkt vaandel ten ge schenke gekregen. Eene der dames hield eene toespraak, die door den «kapitein" op hartelijke wijze werd beantwoord. Het vaan del, van rood pluche met zwarte randen, geborduurd met de letters der vereeniging, is vervaardigd in de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd aldaar. Te Oudenbosch werd Donderdagmid dag een werkman overreden door den zand- trein, waarop hij met nog andere arbeiders bezig was te werken. Terwijl de trein in gang was, wilde hij er opspringen, viel en kwam ongelukkigerwijze onder den trein terecht. Daar beide beenen hem verbrijzeld werden, besloot men hem nog denzelfden avond naar het gasthuis te Rotterdam te vervoeren. Naar men verneemt, is hij aldaar reeds overleden. '9 GRAVENHAGE Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen: aan J. D. Dietz, notaris te 's Gravenhage, der versierselen van ridder der Danebrogsordehem door Z. M. den koning van Denemarken geschonkenaan den kapi tein-luit. ter zee C. A. Le Bron de Vexela en den luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier, der versierselen respectievelijk van officier en ridder der Leopoldsorde, hun door Z. M. den koning van België geschonken. Door Z. M. is tot schoolopziener in het arr. Hoogeveen benoemd mr. A. C. C. Folkersma te Hoogeveen, en is de gedane benoeming van A. H. J. Diemonl, tot bur gemeester der gemeente Vlissingen, inge trokken. Door Z. M. is de heer II. G. J. Van Doesburg, arts, benoemd tot officier van gezoudheid 2de kl. bij de zeemacht. Z. K. H prins Albert van Pruisen kwam gisteren te 10 u. 20 m. met gevolg, per Rijnspoor, alhier aan en werd aan het station verwelkomd door den minister van buitenl. zaken, graaf De Pouitales, gezant van het Duitscbe rijk, den heer Patijn, burgemeester der gemeente, en de heeren Lintz, vader en zoon, administrateur en adjunct-administrateur der eigendommen van wijlen II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden Na zich eenige oogcnblikken met genoemde heeren te hebben onderhou den, vertrok Z. K. II. per open rijtuig naar Scheveningen en nam zijn intrek in het Oranje-Hotel. De hertog De Montpensier is gisteren vergezeld van den heer De Novalias, secre taris der Spaansehe legatie alhier, naar Antwerpen vertrokken. Het bericht als zoude de bedrijver van den chevronsdiefstal in de kazerne L. D., die zich den volgenden dag den hals afsneed, in het ziekenhuis alhier overleden zijn, kan ten stelligste worden tegengesproken en ver meld dat de bewuste persoon in beterschap toeneemt. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BELCIE. In de zitting, gisteren door de kamer van vertegenwoordigers gehouden, bood de minister voor de spoorwegen een wetsont werp aanwaarbij de regeering wordt ge machtigd om de vroeger door België over genomen spoorwegobligatiën van den Grand Luxembourg af te lossen of te convertee- ren. De obligatiën 5 500 fr. zullen aflos baar zijn a 625. De houders zullen hunne obligatiën kunnen inruilen tegen een nieuwe soort Belgische rentebrieven h 3f pCt. - Naar aanleiding van de onthullingen der Fall Mall herhaalt het Hand v. Antw. zijn reeds onder het vorige ministerie ge stelde, doch toen onverhoord gebleven eischcn dat men strenge maatregelen neme tegen den afschuwelijken handel in blanke slavinnen, die ook tusschen Groot-Britanuië en België gedreven wordt. De Pall Mall toch heeft een Belg, een Gentenaar, gesignaleerd, die vroeger wegens schandelijke handelingen tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld, thans te Londen jeugdige meisjes ontvoert of mis leidt, en ze naar Brussel, Antwerpen, Os- tende en ook naar eenige steden in Frankrijk exporteert. Jaarlijks zou deze ellendeling 250 slachtoffers afleveren. Die expeditie geschiedt per stoomboot Dover—Ostendede ongeluk- kigen weten niet waarheen zij gevoerd wor den; men laat haar niet in aanraking komen met de andere passagiers, en belet, op al lerlei wijzen, dat zij. eenmaal aan wal, zich wenden tot een procureur des konings. Tegenover deze voorzorgsmaatregelen van de zijde des slavenhandelaars vordert het Ant- werpsche blad o. a. een scherp toezicht aan boord en een politie, waarop men vertrou wen kan. Dit laatste vooral, is, wil men met eenigen uitslag den afzichtelijken kan ker bestrijden, gebiedend noodzakelijk. EN GËLIKD. In het hoogerhuis verklaarde Harrow by, dat de regeering den toestand der veidedi- ging van kusten en havens tot een punt van overweging maakte. Hij hoopte binnen kort daaromtrent nadere inlichtingen te ge- veu. De toestand, en waar noodig de ver- betering, der vloot was eveneens een onder werp van nauwgezet overleg. Op deze wijze hoopte hij dat de wereldvrede beter verze kerd zoude zijn. Het hoogerhuis nam in eerste lezing het regeeringsontwerp aan, waarbij de verkoop van pachtgoederen den pachters in Ierland wordt vergemakkelijkt, doordien de staat den pachters de geheele koopsom zal voor schieten, tegen eene rente van 4 pCt. De bruidegom van prinses Beatrice, prins Heinrich Von Battenberg, zal niet alleen den titel /koninklijke hoogheid", maar bovendien nog de orde van de Kouseband verkrijgen. Eerstgenoemde onderscheiding, zi'gt de Londensche correspondent der A'ölti. Zeilungzal onder de leden der koninklijke familie wellicht kwaad bloed zetten, daar den gemaal van prinses Louiseden markies van Lome, deze eer niet te beurt viel, ofschoon hij zich als Schot en tevens als zoon van den hertog van Argyll ongetwijfeld oneindig ver verheven acht boven den mor- ganatischen telg van een Hessischen prins en eene Poolsche gravin. Onder de gasten, die tot de huwelijks plechtigheid zijn uitgenoodigd, belmoren ook keizerin Eugenie en de Duitscbe ge zant De Truth deelt mede, dat de Duitscbe regeering negen jaren geleden den hertog van Edinburg een millioen pond sterling met eene jaarlijksche rente van 6U,000 heeft aangeboden, indien hij van zijne rech ten op den troon van Saksen-Coburg-Gotha afstand wilde doen. De hertog echter, ge dachtig aan de onbestendigheid van alle menschelijke beschikkingen en speciaal van jaarlijksche renten, verlmgde een tweede millioen in plaats van de aangeboden rente, waarop de onderhandelingen zijn afgespron gen. Truth is van oordeel, dat de hertog nu geen van beide, noch hertogdom noch schadevergoeding, zal krijgen. De heer Gladstone is ongesteld; hij lijdt aan keelpijn en heeschheid. De Pall Mall Gaz. maakt bekend, dat zij thans herdrukken van hare artikelen over ,/Ti.e Maiden Tribute of Modern Ba bylon" verkrijgbaar stelt tot den prijs van 2 d. De netto-opbrengst dezer publicatie moet dienen ten bate van een bijzonder fonds ter voortzetting van het door het blad ingestelde onderzoek. Aan de Standard wordt uit Teheran gemeld, dat de Russen drie grensposten, alle op Perzisch gebied gelegen, bezet hebben. FRAKKRIJ H. Na een debat, waarin zeer uiteenloo- pende meeningen werden uitgesproken, is een wetsontwerp aangenomendat de regee ring machtigt, om van uit Roemenië inge voerde producten aan de Frausche grenzen eene surtaxe van 50 pCt. te heffen. De kamer heeft zich vereenigd met het voorstel der budget-commissie om, met het oog op de onmogelijkheid om door eene sur taxe op tabak van fijnere qualiteit (tabacs de luxe) eene vergoeding te vinden voor de opheffing der rechten op papier, deze op heffing eerst na 1 December 1886 geldig te maken. Op die wijze kan het evenwicht in het tegenwoordige budget behouden blijven. De begrooting voor 1886 werd daarop in haar geheel aangenomen met 396 tegen 80 stemmen. S E. In den op 11. Donderdag gehouden kabi netsraad deelde de Spaansehe minister van binnenl. zaken mede, dat sedert het uitbre ken der eholera-epidemie daar te lande 60000 personen door de ziekte zijn aange tast, terwijl 17000 er aan zijn overleden. Te Madrid heeft de politie eene ge heime bewaarplaats van wapenen gevonden, alsook van paoieren die licht geven omtrent de republikeinsche samenzwering. OU IT SC II LAND. De keizer van Duitschland is gisteren morgen in welstand te Ccnstanz aangeko men. De reis van Coblentz naar de eerst genoemde plaats werd door den grijzen monarch zonder eenig oponthoud per extra- trein afgelegd. De Bekhs-Anz. meldt, dat keizer Wil helm, die beschermheer van de academie van kunsten in deze hoofdstad is, het plan van den senaat dier inrichting, om in Mei 1886 het 100-jarig jubilé van de vroeger gehou den openbare kunsttentoonstelling met eene nieuwe groote kunsttentoonstelling te vieren, goedgekeurd en het beschermheerschap daar over op zich genomen heeft, en wel met de bijbepaling, dat de kroonprins van Prui sen bij die gelegenheid zal benoemd worden tot eere-voorzitter van het zamen testellen bijzondere eere-comité. RUSLAND. Het officieuse Journal de St. Féters- lourg stelt zich in zijn nu. van 17 dezer tot taak omtegenover de ongunstige voorstel lingen betreffende Zulfikar, de feiten in het juiste licht te stellen'. Het blad zegt: Wanneer wij ons aan de kaart van kapi tein Peacork houdendan wordt met Zul fikar het tusschen Herirud en den voet van het gebergte liggende dal verstaan. Men mag aannemen dat het juist dit punt is, waaromtrent Engeland zich tegenover den Emir verbonden heeft. Rusland althans vatte de beteekenis van Zulfikar aldus op, toen het in beginsel toegaf deze stelling den Emir le zullen laten. Het kon echter niet gflooven dat Engeland zich tegenover Afghanistan ook had verbonden ten op zichte van de pasengten, welke zich van het punt in quaestie Oostwaarts uitstrekken en waarover nog tusschen de beide regee ringen onderhandeld wordt". PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 18 Juli. Het Journal de Saint—Pétersbourg nerklaartdat, indien de Russische troepen eenige bewe gingen in de richting naar Zulfikar ge maakt hebbendeze zeer onbeduidend waren, en dat in ieder geval de Russische regeering vast besloten heeft niets te doen waardoor de uitslag der nog niet afgeluopen onder handelingen benadeeld zou kunnen worden. LONDEN, 18 Juli. Sir R. D. Morier, gezant van Engeland te Madridis hier aan gekomen en vertrekt onverwijld naar St. Petersburg, om daar als gezant op te treden. Sir Edward Thornton, tot dusverre verte genwoordiger van de koningin aldaar en nu bij de Pot te geaccrediteerdbegeeft zich van daar naar Konstautiuopcl. De Times verneemt, dat thans ook Rus land toegestemd heeft in de uitgifte der nieuwe Egyptische leening. LONDEN, 18 Juli. Het lagerhuis ver wierp zonder stemming het voorstel van Paruell, om een onderzoek in te stel len naar het bestuur van lord Spencer, wat de uitzonderingswetten voor Ierland betreft. In den loop van het debat ver klaarde sir Michel Hicks Beach, dat lord Carnarvon bereid was om elk geval, dat bij verzoekschiift aan hem werd onder worpen, persoonlijk nauwkeurig te onder zoeken. De regecring kon echter in het door Paruell verlangde onderzoek niet bewilligen. Laatstgenoemde wilde daarop zijn voorstel intrekken, doch het huis volhardde bij zijn besluit om het in discus sie te brengen. Verschillende conservatie ven gispten de opheffing der uitzonderings wetten krachtdadig. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer deelde de voorzitter mede, dat de commissiën van rapporteurs gereed zijn met hare eindverslagen o*er een aantal wetsontwerpen, die tegen Maandag aaust. aan de orde worden gesteld. Een 30-tal leden van de eerste kamer der staten-generaal hebben zich hedenmiddti ten 1 u. 6 m. in een salonwagen van dei Holl. Spoorweg naar Rotterdam begeven ten einde gevolg te geven aan de uitJW diging van hun medelid, den burgemeeste van Rotterdamtot het doen van een vratet. tochtje naar den Hoek van Holland. Ter benoeming tot leeraar in de vij. kunde aan de hoogere jongensburgerscliof met 5-jarigen cursus te 'sHage, zijn voot' gedragen de hh. P. N. v. d. Bruggeleen® in de wiskunde en het boekhouden aan J, rijks H. B. S. te Meppel, en N. N. M«. schaert, onderwijzer in de wiskunde a« eene bijzondere school te Voorburg. De vereeniging /School met den Bijbel" te Ilazerswoude is volgens de wet van i; April 1855, Stbl. no. 32, erkend. GEMENGDE BERICHTEN^ De Chineesche schouwburg te San. Francisco heeft in de vorige maand het |0; van de meeste schouwburgen gedeeld en i' met de omringende gebouwen eene prooi ij vlammen geworden. De schade bedraagt slechts vijf-en-zesti» duizend dollars, waaruit kan worden afg' leid, dat de schouwburg niet bijzonder groot en prachtig was. Een medemerker van het Frankf Jm vertelt het volgende: „Er werd steeds tot des morgens vier uren gespeeld en de tot. neelstukken hadden zooveel bedrijven, ir verscheidene weken noodig waren, om e« enkel stuk op te voeren. De vrouweorolla werden door jonge mannen vervuld, hetgeei niet bezwarend was, aangezien de Chineest geen baard dragen en een vrouwelijk sten' geluid hebben. liet zonderlingste was, dn achter ieder hoofdpersoon twee tot vijf pet. sonen liepen, die zijne vroolijke of treurip gezegden in koor herhaalden, of door n» miek kracht bijzetten. Gedurende den gt- heelen dialoog werd muziek gemaakt, tti einde de verschillende gemoedsstemming!) duidelijk te doen uitkomen; wanneer en gevecht plaats vond, hoorde men liet doft gedreun van een gong (een metalen plat waarop met een houten hamer geslagen wordt werd echter een fluisterend en teeder gt sprek gevoerd, dan werd de dialoog da minneuden door fluittonen geaccompagneeti Het gebarenspel was zoo vol uitdrukking, dat men de handeling kon begrijpen, zon der dat men Chineesch verstond." Men berekent dat te Berlijn dagelijb drie nieuwe huizen gebouwd moeten words, om te voorzien in de huisvesting van 4 35000 k 40000 inwoners, waarmede de te volking der hoofdstad jaarlijks toeneemt Daarvan is een groot deel noodig voor arbeiderswoningen. lifiKZ» N DEN. Van algemeene bekendheid is de gr» zenlooze onbeleefdheid van den eigenaar ie brug aan de Haagscke Schouw. Is te reeds voor menigeen stuitend daar lijfstd te moeten betalen, nog stuitender isdt stuursche en onhebbelijke wijze, waaropb lijfstol wordt ingevorderd. Zoo de bevoegd: macht aan die invordering hetzij door si- lossing hetzij door onteigening een eié kan maken, dan zou daardoor het publiek hetwelk die brug somwijlen of dagelijks pas seert, ten zeerste gebaat worden. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Frederihvan At sterdam naar Batavia, arriveerde te B 17 Juli. De Sumatra van Batavia naar Amsltt damarriveerde te Aden en vertrok de 17den Juli. De Voorwaarts, van Amsterdam na Batavia, arriveerde te Batavia 15 Juli. De Koningin Emma, van Amsterdam at Batavia, vertrok van Suez 17 Juli. De Samarangvan Rotterdam naar Jan arriveerde 17 Juli te Batavia. TEK MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD 18 Juli. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste j Hf# Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Kogge Gersi (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paarden l>oonen Boter 11 equal. vat} (2e - i (le per kil.) (26 am Turf haardbr. le soort (grauwe) Lange zwarte 3 hectol. 8750kilog. dabb hectol. 14000 7.50 6.50 6.20 5.80 4.7 5.— 4.— 2 90 6.50 6.25 50.- 42.— 1.25 1.05 0.23 6.50 6.- 5.» 45® V 55Ï v ;s® 650 56 - 48.- 1.40 I.* Ö.J1

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2