NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Maandag 20 Juli 1885. N°. 167 AQVERTENTIEN: Itnreel: Sclieepmakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidscfie Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel/' 0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier kennis van de kiesgerecbligden, dat ingevolge art. 8 der wel van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) de ver- kiezin" van een lid van den Raad dezer ge- meente, Ier vervulling der vacature, ontslaan door hel overlijden van den heer C. UII.- UEL1Y DA VISTE, die in 1889 moest nf- ireilenzal plaats hebben op Dinsdag, den 21 Juli a. s. van des voormiddags negen tol d«j namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. I.emEh!den 20 Juni 1885, STADSNIEUWS. De majoor H. II. J. baron Van Haer- jolte van den Doorn, benoemd tot luit.- kolonel, blijft het commando voeren over de He afdeeling van het 2e reg. veld-art. alhier en zal dus niet van standplaats ver anderen. Alhier meldde zich dezer dagen bij de politie aan een persoon, zeggende deserteur te zijn van de Kon. Ned. marine, en wel van het wachtschip te Hellevoetsluis als lergeant-kwartiermeester, waarop hij ter be schikking werd gesteld van den. garnizoens commandant. Daarop bleek, dat zijne opgave onwaar was en hij dit had voorgewend, om op die wijze kosteloos vervoer naar Helle voetsluis en voeding te ontvangen. Hij is daarop weder ter beschikking van de politie gesteld, die tegen hem ter zake van oplich ting proces-verbaal opmaakte. Het bleek later dat men te doen had met zekeren W. J. B.schoorsteenveger van beroep, te Amsterdam. Door de politie alhier zijn gisteren en heden ter zake van bedelarij aangehou den twee niet alhier tehuis behoorende per sonen, waarvan dén reeds naar het huis van arrest te 's Hage is overgebracht. Gisterenavond is door zekeren H. in beschonken toestand verkeerendewaarom hem dan ook plaats in den tram werd ge weigerd, een groote spiegelruit aan een winkel aan de Paardesteeg gebroken. Hij is dientengevolge zoo ernstig aan zijn arm gekwetst, dat hij onder geneeskundige be handeling is moeten gesteld worden. Nog is proces-verbaal opgemaakt tegen den lantaarnopsteker P. O die verdacht wordt zich aan onzedelijke handelingen op den openbaren weg te hebben schuldig gemaakt. Gedurende de afgeloopen week werd binnen deze gemeente één geval van rood vonk aangegeven. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 62 volwas sen personen en 4 tot 10 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 1164 zwembaden door heeren en 83 door dames. Temperatuur van het water 23° Celsius. Men meldt ons uit Voorschoten: Als van een fabriek het 50-jarig bestaan ge vierd wordt en men dan geen vleiende woorden genoeg kan vinden om haar onge kend succes, ook in het buitenland, te ver kondigen, kan het soms zijn nut hebben om de gemoederen tot kalmte te stemmen, te melden dat de fabriek van J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten even goed de gevolgen van den lusleloozen handel on dervindt als eenig andere fabriek of han delszaak. Was toch het maken van zilveren tafel- en andere gelegenheidsstukken zoo groot als toen in 1859 de fabriek aldaar geopend werd, er zouden sedert Nieuwjaar om ge melde reden geen negen werklieden reeds bedankt zijn. De regeling der staatsloterij werd in de afdeelingen van de eerste kamer zeer verschillend beoordeeld. Eenige leden waren in beginsel tegen elke staatsloterij, omdat zij als eene spcelschool werkt, andere leden wilden zich in zoodanig onderzoek niet ver diepen maar vrij algemeen erkende men in dit wetsontwerp verbetering van den be- staanden toestand. Enkele leden meenden, dat de voordeelen voor de tusschenpersonen nog te groot waren. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van 18 Juli wordt medege deeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorte en de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Neder land, over April 1885. Vóór 1 Augustus e. k. worden bij het departement van justitie inlichtingen inge wacht omtrent Wilhelm Unverzagt, hoog leeraar uit Wiesbaden, die sedert 25 Ja nuari jl. uit een gesticht voor zenuwlijders te Bendorf a'd Rijn nabij Coblentz is ver dwenen. De vermiste is 55 jaren oud, heeft middelmatige lengte, grijzen baard en kne vel, licht gekrulde haren, zijn linkerarm is ongeveer 5 c. m. korter dan de rechterarm. Zijn ondergoed is gemerkt W. U. 6. Men vermoedt dat hij in den Rijn verdron ken is. Eene belooning van 200 Mark is uitge loofd voor zijne ontdekking of het vinden van zijn lijk. De commissaris van politie der le af deeling te 's Gravenhage verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht van 2 effecten, een van de Oostenrijksche Zilverrente, groot 100 florijnen, n°. 34695 en een van de leening van Rusland van 't jaar 1877, groot 20, n°. 89283, beide rentende Januari en Juli. Door den commissaris van politie te Schiedam wordt, namens den vader, opspo ring en opzending verzocht van Sidonia Bar- tha Van Kralingen, 20 jaren, dienstbode lang, met blond haar, lichtblauwe oogen, knap uiterlijk, brauwende spraak, gekleed met groen of bruinstoffen of blauw katoenen japon en bruin strooien hoedje. Zij heeft op 10 Juli jl. Schiedam verlaten in de rich ting van Rotterdam. Tegelijk is met haar verdwenen Willem Erederik Michel, 38 jaren oud, zaakwaarnemer te Leiden. Men ver moedt dat ze bij elkander zijn. Het bericht, dat de hoofdingenieur, de heer Dirks, lid van de tweede kamer, aangezocht was om als technisch adviseur op te treden bij het vervaardigen van een waterstaatswerk te New-York, en zich tot dat einde weldra naar Amerika zou begeven, is niet geheel juist. De heer Dirks ontving nl. de opdracht tot het doen eener reis naar de Vereenigde Staten van het Chileensche gouvernement, en het betrof een nieuw stel sel van droge dokkensedert eenige jaren toegepast in Canada en in de Ver. Staten, o. a. te Philadelphia, te Baltimore, te Brook lyn, te Boston, te Halifax en te St. Johns. Dit stelsel zou door den heer Dirks on derzocht en daaromtrent verslag uitgebracht moeten worden aan den gezant van Chili te Parijs. De heer D. vond het seizoen echter te ver gevorderdom nog voor de nieuwe zitting der kamerdie opdrachtdie lichtelijk 3 maanden zon vorderenaf te doen. Tengevolge daarvan heeft de heer D. van het doen dier reis althans in dit jaar afgezien. (Fad.) Gedurende de afgeloopen maand Mei werden door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vervoerd 389,665 reizigers. De opbrengst was: personenvervoerf386,452.65 goederenvervoer 17-1,444.08 aan diversen ƒ10,320.36. Totaal 571,217.09*. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 1,937.068 en het bedrag der ontvangsten 2,975,980.22. Onder beheer van de Weeskamer te Batavia is gekomen de nalatenschap van Franpois Meilhan, daar 2 Eebr. jl. overle den. De nalatenschap is groot 18 314.61. De onbekende rechthebbenden kunnen dit geld opvragen. Bij kon. besluit, geteekend den 25 Juni te Köningswart, is het gevraagd eervol ontslag verleend als burgemeester van Kam pen aan mr. S. H. de ia Sablonière, welk ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan met 10 Juli 11. De belanghebbende heeft, volgens de Kamper. Ct. echter eerst 15 Juli dat kon. besluit ontvangen. De heer de la Sablonière heeft tot dus van 10 tot 15 Juli als burgemeester gefungeerd zonder burgemeester te zijn. Wat gedurende die dagen door hem in die qualiteit is ver richt, is dus onwettig. De schuld voor dien wanordelijken toestand draagt natuur lijk de verantwoordelijke minister. Het ongelukkigst is, dat deze zaak weer in de historiebladen zal worden geboekstaafd als een echte „Kamperstreek", terwijl toch ditmaal Kampen geheel buiten schuld is. (Fad.) Directeuren van Teyler's Stichting te Haarlem hebben aan dr. H. E. C Ten Kate een subsidie verleend teil behoeve zijner wetenschappelijke onderzoekingen in de bin nenlanden van Suriname. De vijfde jaarvergadering van het FEUILLETON. /Zelf heb je dat van haar gezegd." (rilt heb mij kunnen vergissen." /Dus wil je haar zien?" .Ja." .Waarom /Omdat ik overtuigd ben, dat hier een geheim achter schuilt." /Dat je wil doorgronden Ja, zoo het mogelijk is." /Als je mij noodig hebt, als ik je kan helpen, beschik vrij over mij." /Voor het oogenblik vraag ik je slechts tói ding." /En dat is?" /Om met geen der andere vrienden over mijn plan te spreken." /Ik beloof het je." /Dank je." /Ja, maar je zult mij zeggen...." »Komje bent minstens even nieuws gierig als ik. Wacht dan totdat ik iets weet." XXIII. HET DUIVELSHUIS. Den volgenden ochtend verlieten de burg graaf De Sanzac en drie andere jongelieden Circourt om naar Parijs terug te keeren. De markies De Verveine bleef alleen nog eenige dagen bij zijn vriend. Gaston en hijdeden hun kameraden uitgeleide tot het naaste station, en kwamen op het kasteel terug om te dejeuneeren. Tegen half twee nam Adrien zijn geweer. „Ik vraag niet of ik mee wil gaan," voegde Gaston hem toe, „ik weet waar je naar toe gaat." Een glimlach was het antwoord van den markies. „Je neemt mijn hond zeker niet mee. Jagen zult ge wel niet. Je wilt maar den schijn aannemen van op de jacht te gaan." „Juist." „Nu geen onvoorzichtigheid. Wees op je hóede! Kom je van avond vroeg thuis?" „Waarschijnlijk. Maar als ik op het etensuur niet terug ben, moet je maar niet meer wachtenen je niet ongerust maken." De beide vrienden drukten elkander de hand, en de markies vertrok, de weitasch op zij en het geweer over zijn schouder. Zooals hij aan zijn vriend Gaston gezegd had, was de markies De Verveine diep ge troffen geweest door de ontmoeting van den vorigen avond. Ondernemend van karakter, voelde hij zich, zooals van zelf spreekt, aangetrokken door alles wat een zweem van geheimzin nigheid had. Ridderlijken zelfs een beetje romaneskwas het echter meer dan een gewone nieuwsgierigheid, die hem dreef. Hij was wees van beide zijden, zes-en- twintig jaar oud en had een jaarlijksch in komen van tusschen de zestig en zeventig duizend francs. Dat was een fatsoenlijk vermogen. Wel opgevoed, schrander, knap, en niet van geest ontbloot, was hij in de aanzienlijkste Parijsche kringen zeer gezocht. Met zijn dikke kastanje bruine lokken, zijn welgevormde, zich eenigszins boven het middelmatige verheffende gestalte, zijn hoog voorhoofd, zijn fijnen knevel, goed besne den trekken en witte tanden, viel het niet moeilijk van hem te zeggen: het is een mooie jongen. Ook was hij altoos opgeruimd, gelijkma tig van humeur, spraakzaam, voorkomend en gedienstig. Voeg daarbij zijn titel van markies, en men begrijpt gemakkelijk, dat als hij had willen trouwen, hij maar voor het kiezen gehad zou hebben. Doch de gedachte daaraan was bij hem nog niet opgekomen. Op zijn 26ste jaar heeft men reeds van de wereld al heel wat gezien; men wil nog wat van zijn vrijheid genieten men ducht misschien de huishoudelijke zor gen, en gevoelt de behoefte niet om zich nieuwe plichten op te leggen. Het hart is vrij, men acht zich gelukkig, men blijft ongehuwd De jonge man had flink doorgestapt. Want het was nog geen drie uur, toen hij bij de Cordeliére aankwam. Eerst bekeek hij lang het oude en som bere huis, op welks dak een steenuil was neêrgestreken, die op het geluid zijner voet stappen over een der olmen weggevlogen was. Hij wilde eerst op den vogel schieten. Maar hij deed het niet, omdat hij vreesde de stilte in die eenzaamheid te verstoren. Hij naderde den muur en luisterde. Hij vernam geen het minste gerucht in het huis evenmin als in den tuin. Was de zangeres er dan niet meer? (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1