BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. voegde uitoefening van geneeskunst, als vallende zijne verrichtingen niet in de ter men der wet. Dat boertje komt alle weken daar in de stad, ontvangt in eene tapperij lieden, die aan rheumatiek en zenuwziekten lijden, drukt en betast hen, gaat ook wel lieden in hunne woningen bezoeken en neemt aan wat ze geven. Reeds vroeger werd de man, in hoogere instantie, ver oordeeld. Aan de toelichting betredende de fi- nancieele gesteldheid der Lemberg-Czemo- witz-Jassy spoorwegmaatschappij, is o. m. liet volgende aan de Ned. Financier ontleend Het aanlegkapitaal der maatschappij met in begrip der ill het jaar 1834- uitgegeven aandeelen, bestaat uit: fl. £7 millioen Oesterr. W. aandeelen en fl. 52,755,000 4 pCts. prioriteiten iti zilver. De amortisatie der aandeelen geschiedt bij jaarlijksche uitloting op den lsten Mei door terugbetaling 5 pari in fl. zilver. Voor de uitgeloote aandeelen worden bewijzen van deelgerechtigheid uitgegeven, die als divi dend ontvangen hetgeen op de aandeelen wordt uitgekeerd boven 5 pCt. Voor rente en aflossing der aandeelen en oblig. heeft de Oostenrijksehe Staat aan de maatschappij voor de beide Oostenrijksehe lijnen een zuivere opbrengst gegarandeerd te zamen van ff 2,200,000 O. W. s. en de Rumeensche regeering voor de Rumcensclie lijnen een som van fr. 3,865,173 in goud. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw L. J. Kesper, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen, te Arnhem. Door Z. M. is, met ingang van 1 September 1885, de heer C. Van Ruysen, scheepsbouwkundig-ingenieur te Pijnacker, voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De koning heeft den ]5den Juli 1885 ontvangen de geloofsbrieven van den heer M. Mitilineo, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den ko ning van Rumenië bij IlDs. hof. De kapitein der mariniers J. W. Van Riel, belioorende tot de rol van Zr. Ms. fregat Everteen en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, wordt met 26 dezer gesteld ter beschikking van den commandant van het corps, en vervangen door den kapitein H. A. J. Batteké. In de kleine kurzaai van het nieuwe Badhuis te Scheveningen zal Zaterdag de eerste voorstelling plaats hebben van een operetten-gezelsehap onder directie van den regisseur Deutsch. Alsdan zullen gegeven worden „Plotte Burschen" van Suppé en „Das Versprechen hinter dem lleerd". BELGIE. In de zitting der Belgische kamer van eergisteren werd de minister van justitie, de lieer Devolder, geïnterpelleerd betreffende de bekende zaak van den brouwer Bataille, die, onder verdenking van moord, op den heer Duquesne, te Elouges, gepleegd, zich in de gevangenis bevindt. De heer Simons vroeg den minister opheldering over de loo- pende geruchten, dat de magistraat, die in deze zaak de instructie leidt, de heer Leurquin onder zekeren invloed staat, welke hem het ontdekken der waarheid zou bemoeilijken. De minister verklaarde in antwoord hierop dat het gedrag van genoemden magistraat vrij is van alle blaam, en de bewering der dagbladen, als zou de heer Leurquin die met de familie van den vermoorde bekend was zich hebben opgedrongen, geheel onnauwkeurig was. De heer Houzeau besprak mede het geval, laakte de houding van den lieer Leurquin en hekelde het aanbod tot het vrijlaten van Bataille, onder borgstelling van 60,000 fr. Ook de heer Coomans gaf zijn verwondering te kennen, dat men, als men schuldig is, voor 60,000 frank aan de doodstraf kan ontsnappen. Tegenover deze bedenkingen van alleszins ernstigen aard verzocht de mi nister, vooreerst alle critiek op te schorten, daar hij zich overtuigd hield, dat men later hulde zou brengen aan 's heeren Leurquin's rechtschapenheid. Daarmede was het inci dent gesloten. De Congo-koning Massala, die met zijn gevolg de Antwerpsche tentoonstelling opluistert, is door zijn suzerein, koning Leopold, te Laeken ontvangen. De koning van België wachtte hem af onder een palm boom, om aan het onderhoud wat locale kleur te geven. De negervorst kondigde zijn voornemen aan in zijn rijk ook eene wereldtentoonstelling te houden en hoopte, hbï m se «2 mss dat zijn blanke neef die zou bezoeken. De drie dingen, die hem in België het meest getroffen hadden, waren de champagnede spoortrein en de luchtballon. Het door luchtig gezelschap werd onthaald op kabel jauw, rijst en ontzaggelijke hoeveelheden rum. ENGELAND. Het hoogerhuis heeft gisteren in derde lezing het wetsontwerp, betreffende de In dische leening van 10 millioen pd. st.aan genomen. In tweede lezing werd daarna goedgekeurd het wetsontwerp betreffende de verbetering van arbeiderswoningen. In het lagerhuis verklaarde de heer Bourke, onder-secretaris bij het ministerie van buitenl. zaken, dat de Engelsche regee ring aan Busland inlichtingen had gevraagd omtrent de behandeling van den onlangs door de Russen gevangen genomen inland- schen secretaris van den heer Finn, den Engelscheu consul in Perzië. Tevens had Engeland aangediongen op een volledig on derzoek der omstandighedendie tot dit feit aanleiding hadden gegeven. De Russische regeering heeft daarop ge antwoord, dat zij de vereischte maatregelen voor het gevraagde onderzoek had genomen; zij had echter van generaal Komaroft' ver nomen dat bedoelde secretaris de Russische overheid niet had onderricht, van het feil dat hij in Engelscheu dienst was. De Rus sische autoriteiten hadden dus allen grond om hem en zijn gids als verdachte personen te beschouwen. Sir Michaël llizks-Beacli verklaarde, dat hij aangaande de houding der Russen op de Afghaansclie grenzen, aan de gisteren versterkte mededeelingen niets had toe te voegen. De overeenkomst omtrent het waarborgen der Egyptische leeuing is nog niet door de ratificatie van alle mogendheden definitief totstandgekomen. Tot dusver is van ge noemde leening nog geen gedeelte uitgegeven. Het huis heeft in tweede lezing het wets ontwerp, strekkende tot opheffing van de bepaling, waarbij .personen die geneeskundige verpleging uit de armenkas genieten, van het kiesrecht zijn uitgesloten, met 278 tegen 20 stemmen aangenomen. Volgens de Standard heeft de Engel sche regeering te St. Petersburg ophelde ringen gevraagd nopens het voortrukken der Russen naar de Afghaansclie grenzen. De commissie, die de onthullingen der Fall Mall zal onderzoekenbestaat thans uit den Anglikaansciien aartsbisschop van Kantelberg, kardinaal Manning, den Angli kaansciien bisschop van Londen en den heer Samuel Morley. De prins van Wallis heeft zijn abonne ment op de Pall Mall opgezegddoch de „Reform-Club," die evenzoo handelde, heeft het hare vernieuwd. De regeering van haar kant heeft eene enquete geopend, om liet al of niet ware vast te stellen van de bewering der Pall Mall, dat de politie dikwijls de actieve medeplichtige is der lieden, die het op de onschuld der jeugd, en der kinderen zelfs, toeleggen. Van de vervolging der Fall Mall is thans definitief afgezien. Waar schijnlijk heeft het dreigen van het blad met bekendmaking der namen van alle groote personages, die in de onthulde onzedelijke handelingen betrokken waren, tot dit besluit den doorslag gegeven. Lord Salisbury heeft, met het oog op den gedrukten toestand van het landbouw bedrijf, aan zijne pachters gedurende drie jaren eene vermindering van 15 pCt. van het bedrag der huren toegestaan. Volgens bericht uit Durban aan The Times, heeft de wetgevende vergadering een voorstel aangenomen, houdende ver klaring dat de belangen van Zoeloeland met die van Natal onafscheidelijk verbonden zijn. Engeland zou daarom Zoeloeland moeten inlijven en met Natal vereenigen. Uit Cairo wordt aan Daily News ge meld, dat het bericht omtrent den dood van den Mahdi algemeen geloof vindt bij de Arabieren van de hoogere klasse in die stad. VENEZUELA. Aan een particulier schrijven in de N. R Ct. uit Trinidad, gedagteekend van 26 Juni 11 zijn daaraanvolgende bijzonder heden ontleend Terwijl te Caracas in het begin der maand eene fiuancieele crisis uitbrak en te Valencia de plundering der openbare markt met ge weld van wapenen moest worden bedwongen, was te Carupano, eene stad van 15,000 inwoners, in het oosten der republiek gele gen, reeds den 22sten Juni de opstand uitgebroken. Waarschijnlijk verwittigd vnn de expeditie, door de generaals Pulgar en Pulido uit En geland ondernomen, hadden de bevolking whj .sa*. m. inkt en het garnizoen de aankomst van het stoomschip El Liherlador niet afgewacht, om tegen het gezag van Guzman Blanco en diens werktuig, generaal Joaquin Crespo, op te staan. Den 23enJuni verklaarde zich Rio Caribe, den 24sten de steden Cutnana, Maturim en het geheele eiland Margarita tegen de re geering van Crespo. Den 27sten verschenen Pulgar en Pulido voor de kust van Vene zuela en in den namiddag van dienzelfden dag werden ze door de bevolking van Caru pano met geestdrift ontvangen. El IAbertador had, nabij de kust van het eiland Trinidadtwee dagen te voren 160 officieren en minderen van de partij der opstandelingen opgenomen; anderen volgden spoedig met de stoomboot Torilo. Van Trinidad is sedert eene aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmaterieelwaaronder een aantal VVinchestergeweren, op de kust gelost. Aan deze bijzonderheden kan toegevoegd worden dat de Yenezuelaansche legatie te Lon den op 14 dezer liet officieel bericht ontvangen heeft, dat ook de stad Cuidad Bolivar, aan den Orinoco, in handen der opstandelingen is gevallen. De te Londen aangekomen oflicieele telegrammen getuigen alle van de grootste ontmoediging en wanhoop in de regeeringskriugen te Caracas. FRANKRIJK. De senaat heeft, na eene rede van den minister De Ereycinet, het vredestractaat van Tientsin goedgekeurd. De kamer van afgevaardigden heeft de buitengewone begrooting en de wet op de middelen zonder wijzigingen aangenomen. Over twee additionneele artikelen moet nog worden beraadslaagd, waarna de zitting zal worden gesloten. Volgens een bericht van generaal De Courey, ged. Hue 15 Juliis de koninklijke familie te Hué teruggekeerd. Tot eersten regent is benoemd Dhox-Nan, een oom van Tu-Duc. De regeeringsraad heeft eene her vorming ondergaan. Zitting daarin nemen, behalve de gewezen ministers, verscheidene Franschgeziuden en notabelen. Het minis terie van oorlog is toevertrouwd aan Cbampeaux. De nieuwe regent zal eene proclamatie afkondigen, waarbij aan alle ambtenaren in Annam en Tongkiu wordt voorgeschreven, de rust te herstellen, de plunderaars te straffen en het Fransclie leger te helpen. Thuyet is in de citadel Cam- Lo met slechts 1500 man. De gezondheids toestand is uitmuntend. De eerste lijst van inschrijving voor het gedenkteeken van admiraal t 'ourbet is bekend gemaakt. Zij wijst een cijfer aan van ruim 12000 fr. SPANJE. Eergisteren zijn in Spanje 1472 cho leragevallen, waarvan 657 met doodelijken afloop (8 te Madrid en 304 in de provincie Valencia) voorgekomen. Gevallen van cho lera hebben zich mede voorgedaan in de provincie Grenada. Eenige republikeinsche zamenzweer- ders, waaronder een kolonel, zijn te Sara- gossa in hechtenis genomen. Eene bende van acht gewapende republikeinen, die in de omstreken van Mataro (Catalonia) was op gestaan, is evenzoo gearresteerd. ITALIË. De Osservalore romano weerspreekt het bericht, als zou het Cliineesche gou vernement, ingevolge den bekenden brief des Pausen aan den keizer, de Katholieke missionarissen niet langer onder het pro lectoraat van Frankrijk willen laten, maar hen onder dat van den II. Stoel gesteld hebben. DUITSCIILAND. In de wetenschappelijke kringen te Berlijn heeft het officieele Duitsclie bericht, dat de sinds lang dood gewaande reizigers in Afrika dr. Emil Junker en dr. Schnitzler zich in veiligheid in Lado ophouden, groote vreugde gewekt. Er wordt vermoed, dat beiden, daar de opstand in Soedan hen van Beneden-Egypte afsnijdt, nu over de station» van den Boven-Congo naar Europa zullen terugkeeren. Twee socialisten zijn Maandagochtend te Trebitsch in hechtenis genomen. Meer dan tweeduizend werklieden zijn des avonds voor het stadhuis zamengesehoold om de gevangenen te bevrijden. De gendarmes wer- .den met steenworpen aangevallen. Na ver scheidene aanzoekingen lot uiteengaan, die geen goed gevolg opleverden, hebben zij de menigte met de bajonet uiteengejaagd; ver scheidene personen werden gewond. Te Iglau zijn versterkingen aangevraagd. De rust is thans hersteld. Te Dresden zal het Vide Duitsclie Turn-feest worden gegeven. Tot den 1 Oden hadden zich reeds ruim 13,000 gymnasten aangemeld, om aan de werkzaamheden deel te nemen. Aan den feestelijken optocht verwacht men dat omstreeks 20,000 gym. nasten zullen deelnemen. De turners van Philadelphia hebben de beste krachten hun. ner vereeniging naar Dresden afgevaardigd PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Juli. De Daily Telt. graph verneemt, dat de Russen niet in de nabijheid van den Zulficar-pas zijn vooruit, gerukt en de pas zelf niet door hen bezet is; voorts dat het bericht betreffende de ge- talsterkte der Russische troepen overdreven is geweest. De Engelsche regeering heeft hij de Russische regeering opheldering ge. vraagd en hierbij doen uitkomen, dat elke vermeerdering van de Russische strijdkrach ten in die richting onmogelijk als een vriendschappelijke handeling aangemerkt kan worden. De meeste ochtendbladen oordeelen hedea kalmer over den toestand, en meenen dat geen ernstige grond van vrees voor vroegere gebeurtenissen voorhanden is. De Times hoopt, dat door de omstandig, lieid dat Engeland een diep besef ln-bbea zal van de zwarigheden welke Rusland aar de oplossing van het geschil over de Afghaan- sche grens in den weg legt, een gunstige» invloed op de Russische, diplomaten en ge- neraals uitgeoefend zal worden. Engeland is verplicht, door alle middelen ivaarovei het beschikken kan, in liet belang der vei ligheid van den Euiir thans de vervulling te erlangen van de belofte, welke Rusland gedaan heeft toen liet kabinet-Gladstone in het openbaar toebereidselen maakte vooreen oorlog die zou kunnen uitbarsten. LAATSTE BERICHTEN. De nieuwbenoemde 2e luit. H. J. L, A. F. Steup is ingedeeld bij de le comp, 4e batt. 4e reg. inf. te Leiden. Door Z. M. zijn benoemd tot out vanger der registratie en domeinen te Kam pen, A. M De Kruyffthans te Culeinborg; te Oldeberkoop, J. W. Maassen, thans li Harderwijk. Voorts zijn verplaatst de con troleur der dir belast, enz.: C. L. Blaam boer, van Sneek naar Groningen; Ph. Top van Alplien naar Weesp; Jhr. S. Tiip, van Weesp naar Sneek; en zijn benoem! tot controleur dier middelen te Alfeit, II. W. G. Ras, adjunct-controleur te Schiedam; tot adjunct-controleur le Schiedam, Jhr, M. De Jonge, thans ontvanger te Waai denburg. Door de regeering is thans aan dl kamer aangeboden een ontwerp tot verliooging en uitbreiding van het in art- 1, no. 1 dei wet van den I3den Mei 1859 Staatslid no. 36) bedoelde recht van overgang op grond van de dringende behoeften van 'srijh schatkist aan versterking van middelen acht de regeering zich onder deze omstandighedea verplicht, hetzelfde ontwerp van wet arnlei- maal voor le stillen dat den 18en Juni jl door de tweede kamer werd verworpen, doel thans zonder de vethooging van recht bij overgangen in de rechte lijn en tusschn echtgenooten uit wier huwelijk afkomelin- gen aanwezig zijn. Dat recht bedraagt thans met inbegrip van de 38 opceiita vier en dertig en een halve cent ra de honderd gulden. Het ontwerp stelt, met afschaffing der opcenten en ter vereen voudiging in de becijfering, daarvoor in de plaats vier en dertig cent van de bonder! gulden. Naar de thans voorgestelde rege ling wordt, het recht van overgang geraaml meer te zullen opbrengen ƒ667.000. In de heden gehouden zitting van® eerste kamer is aangenomen een natural® tieontwerp, eetie wijziging der wet op 4 handels- en fabrieksmerken, verschilled onteigenings-ontwerpen, o. a. voordetrai- weg Sneek-Joure, en een wetsontwerp cc- trent het begraven der lijken van mi tairen. In de heden gehouden zitting van tl vacantiekamer van den hoogen raad wet' o. a. behandeld de cassatievoorziening inf steld door A. C. II., te Ooltgensplaat, tegen een arrest van het gerechtshof te 's Grnvee- hage, waarbij hij is veroordeeld tot 8 j»w tuchthuisstraf ter zake van moedwil!:^1 manslag den le Januari jl. le OoltgenspW gepleegd op den geniesoldaat K. II. T. Adv.-gen. mr. Gregory concludeerde tot verwerping van liet beroep waarvoor ge" gronden waren aangegeven en de raad it nog lieden in deze zaak uitspraak deed besliste geheel overeenkomstig de geuomeu conclusie van het openb. min. Volgens een te 's Hage ontvangen» geeringstelegram had liet verbod tot M dragen van wapenen aan de Atjehers ree® goerle gevolgen, en is de maatregel vanM volgen der officieren te Atjeh door hun® gezinnen voorloopig uitgesteld.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2