NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fees-tdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 18 Juli 1885. N°. 166. AOVERTENTIEN: Kurecl: Sclieepmakersstee£ 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199c Jaargang. De BurgemeesterHoofd van het Gemeente- toluur van Leiden; Brengt ter algemeene kennis dat op lieden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 15n Juli 1885 invorderbaar verklaard kohier van hel patentrecht, dienst 188586, Wijken 1, 2 en 3, en herinneit voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 17 Juli 1885. iTADBNIEVW». Door de kiesvereeniging „Recht voor Allen", zijn voor de verkiezing van 10 leden voor den gemeenteraad op 21 Juli e. k. tot candidal en gesteld: Wit stembiljet, de Heeren mr. C. Cockj P. L. C. Driessenaftr. L. M. De Laat de Kanter, lieden, mr. L. M. J. H Kerstens, P. Van Cranenburgh, H. P. A. Damen, C. W. Wiistenhoff, F. J. Los, F. Van Dorp. Rood stembiljet. J. A. Bots. Men schrijft ons: Nieuwe haring. Een enkele vrouw waart met dit zeebanket langs 's heeren straten rondmaar niemand toont begeerte. Of dit zeebanket nog niet smaakt f wel mogelijk. De vloot, de trotsche vloot, brengt tonnen aan: hoe is de nieuwe haring? Zout en hard; hij voldoet niemand. Een ton, fijn goed van het vorige jaar werd met 800 betaald; thans koopt men een dergelijke ton voor 80. Nienwe haring, de roem van Holland? De haring heeft geen aftrek, er wordt veel gevangen, maar tot dusver smaakt de visch niet naar meer. Er is geen handel in het nieuwe goed en van oude haring nog voorraad genoeg. Voor een cent zou men een oude haring, die nog veel smakelijker is dan de nieuwe, kunnen verkrijgen, en dat is buitengewoon goedkoop. Voor ƒ8 dan zou men een ton oude haring kunnen verkrijgen; ook niet. Niemand blieft van haring gediend. Omtrent de verhooging van het zegel recht op effecten waren er in de eerste kamer enkele leden, die, overtuigd van de wenschelijkheid om het kapitaal in porte feuille te belasten, verklaarden juist daarom niet met dit wets-ontwerp te zijn ingeno men. Zij vreesden, dat dit ontwerp, het welk, tot wet verheven, zoo uiterst weinig voordeel aan de schatkist geven zal, later zal worden aangehaald als een bewijsdat de effecten toch wel belast zijn en ons dus nog verder verwijderen zal van eene behoor lijke belasting op het roerend vermogen. Daarentegen hadden andere leden tegen dit ontwerp geene principieele bedenking. Wel echter werd mede van hunne zijde ernstig betwijfeld, of de opbrengst dezer nieuwe belasting aan de verwachting der regeering beantwoorden zal. Men vroeg ookof er wel ooit van eenige boete wegens overtreding sprake zal kunnen zijn? Wan neer de te zegelen stukken bij den ontvan ger komen, zal het toch wel altijd de eerste maal heetendat zij „verhandeld" worden. Het bewijs, dat zij reeds vroeger in andere handen waren overgegaan, of dat zij niet in het buitenland waren gekochtis niet te leveren. In ieder geval achtte men het noodzakelijkdat de regeering in het alge meen belang en bepaaldelijk ook in het be lang der mingegoede houders van effecten aan de gunstige bepaling van art. 4 de meest doeltreffende openbaarheid geve. Ongehuwde personen, die in aanmer king wenschen te komen voor de betrekking van hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigen gesticht te Medemblikmet ingang van 1 Augustus eerstkomende, op eene jaarlijksche belooning van ƒ400 met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, gelieven zich te vervoegen ten bureele van den geneesheer-directeur van voormeld ge sticht dr. A. H. Yan Andel, op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Juli eerstkomende. -Het eind-examen voor de adspirant- administrateurs der oudste afdeeling van de opleiding te Willemsoord, is geëindigd. Aan dat examen is deelgenomen door de aspi rant-administrateurs der le afdeeling: J. Van den Hurk, J. M. Langlois van den Bergh, L. J. Mouton, II. J. C. P. Couwenberg, J. F. baron Van Heeckeren van Waliën en J. P. Zur Muhlen, die eerstdaags tot adjunct administrateur bij de Koninklijke JNederl. marine zullen worden benoemd. Met het stoomschip Gelderland zal 18 Juli e. k.'s namiddags te 4 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en naar Batavia. De aardbeziënoogst is te Rijnsburg afgeloopen; door de aanhoudende droogte hebben ze erg veel geleden, zoodat de op brengst nog beneden het middelmatige is. Met het aardappelrooien is men begonnen; door de nachtvorsten in Mei zijn ze drie weken later dan gewoonlijkde prijzen zijn met het oog op het beschot zeer laag: van 1.70 tot 2.00 per hectoliter, gemiddeld heeft men vijf rijnlandsche roeden hiervoor noodig; berekent men nu dat elke roede aan huur, mest, zaad en bewerking, na af trek van de waarde welke het land nog voor eene tweede vrucht heeft, dan nog op 70 cent komt, dan kan men veilig aanne men, dat op eiken bunder vroege aardap pelen- minstens twee honderd vijftig gulden verlnren wordt. De bloembollen en cro- cussen zijn of worden gerooid, de aankwee king is bevredigend, en er is veel vraag naar droge bollen, doeh tot lage prijzen. (N. R. C.) Door de arrond.-rechtbank te 's Hage is ter zake valschheid, tegen den voort- vluchtigen brievengaarder en gemeente-ont vanger te Pijnacker, genaamd P. G. DeB., een bevel tot gevangenneming verleend. De hertog van Montpensier bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling van decoratieve kunst te Delft. Hedenochtend zijn uit Amsterdam ruim 70 gymnasten vertrokken, onder leiding van den heer B. C. Adrian, naar Hanover. Van daar zullen zij zich met de Hanoversche tur ners naar Dresden begeven, waar het Duit- selie turnersbond, zooals men weet, een groot internationaal gymnastiekfeest zal geven. Naar men verneemt is in den toestand van mevr. Kleine-Gartman eenige beterschap te bespeuren. De lijderes is echter zeer zwak, zoodat de toestand altijd nog zorg wekkend blijft. Omtrent het tegenwoordige bezoek van Zandvoort, in vergelijking met andere jaren, leest men in de „Zandvoortsche Kroniek" der Badcouranl o. a. het volgende: „De vrees der verschillende verhuurders van kamers te Zandvoort, dat de valsche geruchten omtrent liet heerschen van rood vonk of andere besmettelijke ziekten alhier nadeelig zouden werken op het bezoek der badgastenis gelukkig gebleken ongegrond te zijn. Klachten over het niet-verhuren van kamers hoort men telken jare bij het begin van het seizoen, soms het meest van hen, die in het najaar met recht een op geruimd gelaat vertoonen. Dat er in de laatste jaren groote hotelsen groote gebouwen ingericht voor badgasten zijn bijgekomen, wordt door de pruttelaars vergetenook dat men moet medegaan met zijn tijd en betere zorg besteden voor comfort en al de kleine geriefelijkheden, die betrekkelijk weinig kosten, maar door de badgasten gewenscht en gezocht worden. «In het vorige jaar waren volgens n°. 9 der Badcouranl hier aanwezig op 10 Juli 525 badgasten en 56 dienstboden, totaal 581 in 1883 op 12 Juli 548 en 56 dienstb totaal 604; terwijl nu (13 Juli) hier vertoe ven 557 badg. met 86 dienstb.totaal 643. Vergelijkt men verder de opgaven gedurende die jaren over de maand Juni, zoo vindt men, dat het aantal badgasten, die vroeg tijdig hier verblijf kiezen, aanmerkelijk grooter is geworden. Dus geen achteruit gang, maar vooruitgang!" Voor de feestelijke opening van de lijn Zevenaar-Winterswijk had men te Miste, het eerste station van Winterswijk af, een sclioone eereboog opgerichtwaaronder de feesttrein zou doorrijden. Jammer slechts, dat men de hoogte niet goed berekend had want toen de trein er onder door zoude gaan, bleek de met vlaggen en groen ver sierde boog veel te laag, en het gevolg was, dat hij omver gereden werd. Onge lukken zijn er niet bij voorgevallen. De rechtbank te Groningen heeft gis teren vrijgesproken het zoogenoemde Boertje van Buinermond, beschuldigd van onbe- FEU1LLETON. 63.) „Hij komt terug, hij heeft zich bedacht, hij wil het avontuur niet voortzetten." „Voor een afstammeling der oude rid ders," meesmuilde De Sanzac, „ontbreekt hem wel een beetje vermetelheid." De terugkomst van den jongeman werd begroet door een kruisvuur van fijne spot ternijen, die hij op geestige wijze beant woordde. „Met dat al," hernam de burggraaf, „heb ben wij wel de stem gehoord, doch wij hebben de zangeres niet gezien." „0, een kind!" sprak Adrien. 'Hoe oud schat je haar?" „Tien of twaalf jaar." „En toch, mijn waarde! ben je onder de betoovering. „Zoo erg niet." „Ik heb het oogenblik zien komen, dat ge over den muur gingt klanteren." „Louter nieuwsgierigheid „Gaston droeg zorg om te zeggen, dat je veel van avonturen houdt." „Als ik ze ontmoet." „Daar heb je er een." „Ik gun je die, De Sanzac I" „Aldus beu je er niet op gesteld je nieuws gierigheid te bevredigen?" „Geenszins." „Wij weten nu, heeren! dat het huis bewoond is, of ten minste, dat er zich iemand in den tuin bevindt. Wij kunnen ons de poort laten openen en vragen wat men ons kan geven tot verfrissching." Adrien's gelaat betrok. „Maar wat verzekert ons," antwoordde Gaston De Limans, die het gezicht van Adrien zag betrekken, „dat men de poort zal opendoen, en wat verder, dat we er iets anders zullen vinden dan putwater! Mijns inziens is het beste, dat wij kunnen doen, onmiddellijk den terugtocht aan te nemen naar Circourt. Wij zijn te ver afge dwaald en zullen flink moeten doorstappen willen wij, voordat het volslagen donker is, op het kasteel terug zijn." „Gaston heeft gelijk," riepen de anderen. En allen stonden op en gingen op weg. Adrien De Verveine had een laatsten blik op het oude gebouw geworpen en den tuin muur, en bij zichzelven gezegd „Ik zal terugkomen." Na den avonddisch, waarbij Gaston bij zonder stil geweest was, vroeg De Sanzac aan den gastheer, of hij dat eenzame en verlaten huis kende, dat zij gezien hadden. Deze vertelde toendat liet la Cordelière heette, en dat twee jaren geleden het pand in de handen van een anderen eigenaar was overgegaan. Hij zelf was er nooit ge weest, en wist ook niet, of het huis nog altoos, even als vele jaren geleden onbe woond was. Had de nieuwe eigenaar het huis betrokken, dan moest hij niet veel van zich doen spreken, daar men nooit op het kasteel zijn naam had vernomen. Evenwel, voegde de gastheer er bij, Circourt is heel ver van Champigneule, en ik bemoei mij nooit met menschen, die ik niet ken. Men praatte nog een oogenblik over La Cordelière en de zangeres van den tuin. Toen viel het gesprek op andere onder werpen. Adrien, bevreesd dat men zijn afgetrok kenheid zou merken, ging met de anderen medepraten. Hij werd buitengewoon vroolijk. Hij wilde niet, dat men iets zon vermoe den van zijn plannen. Maar Gaston, die hem gedurende den maaltijd had gadegeslagen, giste, dat hij iets in het schild voerde. Men stond van tafel op en ging in den tuin een sigaar rooken. Gaston nam den arm van Adrien en voerde hem mede in een laan. „Waaraan denk je zoo?" vroeg hij hem. „Ik, waaraan wil je, dat ik denk?" „Je bent niet openhartig." „Waaraan merk je dat?*' „Aan de wijze waarop je mij antwoord." Adrien begon te glimlachen. „Welnu, ik erken het, die welluidende, zoo frissche en liefelijke stem, die wij heb ben gehoord, heeft een vreemden indruk op mij gemaakt." „En dan die gil van smartdie snikken...." „Welnu ja, dat alles heeft mijn nieuws gierigheid in de hoogste mate geprikkeld." „Wat ga je doen?" „Wat ik ga doen?" „Ja." „Wil je het weten?" „Daar ik het vraag." „Welnu, ik wil de zangeres zien-" „Een kind." „Ik weet niet." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1