muis blieft van dat eten gebruik te maken. Zelfs toen een hooibouwer, die zijn zak met brood onder een hooirook verloren had, in de meening verkeerde dat de muizen nu wel zijn brood zouden hebben opgeknabbeld, vond het later ongeschonden terug. Het zijn dus alle grasetende muizen, die het weiland teisteren en alleen door met water gevulde greppels kunnen gevangen worden, voor zoover het voeten heeft. De winter was niet streng genoeg om van dat onge dierte bevrijd te worden en met de droogte teelen nu de muizen duchtig aandie daarbij nog een lustig leventje leiden. De polders slokken nu veel buitenwater in om de slooten te onderhouden en voor twee maanden riepen de boeren wee en ach 1 oindat zij bang waren voor de nattigheid. Gisteren was het Apostel-scheiding volgens den almanak en toen hoopten sommige boe ren op een regenvlaag, want de apostelen moeten bij het scheiden wel bedroefd zijn geweest. Dat is nu echter maar zoo hij manier van spreken, evenals het met Sinte- Margriet zoo hard zou beginnen te regenen. BLYNENLANDSCHE BERICHTEN. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der Staatscourant opgenomen staten, betreffende: den in- en uitvoer der voornaamste handels artikelen op Java en Madura, gedurende de maand Maart 1885, en gedurende de eerste drie maanden van 1885, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide vo irgaande jaren; den invoer der voor naamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedu rende de maand Maart en de vorige maan den van 1885. Naar het Vad. verneemt, is mr. Des Amorie van der Hoeven, lid van den laad van state, aangewezen om zitting te nemen in de afd. voor de geschillen van bestuur. Gisterenmorgen brandde in de gemeente Haarlemmermeer de boerenhofstede af, be woond door den heer L H. Behalve de woning zijn nog 60000 kilo hooip. m. 500 kazen en de geheele inboedel eene prooi der vlammen geworden. L. D.verdacht van diefstal uit de kazerne in Den Haag en die, toen hij ont dekt was, poogde zich van het leven te berooven en zich ernstige wonden toebracht, is daaraan bezweken Naar hel D. v. Z. en 's Gr. verneemt, liggen op de politic-bureaux te Rotterdam meer dan 500 hoeden en peltendie dezer dagen bij de plaats gehad hebbende onge regeldheden op de straat zijn gevonden. Er bestaat weinig animo om zijn hoofddeksel te gaan opeischen. Gisteren avond waren ten huize van den architect van het rijksmuseum eenige kunstenaars en kunstenaressen bijeen. Aan den maker van het meerendeel der beeld werken, den heerFranc. Vermeylen, kwamen zij hulde brengen; zij boden hem een exem plaar aan op kleine schaal van de Friezen van het Parthenonvergezeld van een album met teekeuingen, letter- en toondicht. De koning van Italië heeft, volgpns het Uil., den lieer A. C. Wertheim be noemd tot ridder in de Kroonorde va.i Italië. Nu de hitte wat verminderd is, zul len de wedrennen te Amsterdam op Vrijdag en Zaterdag e. k om 2 uur beginnen. Het programma bevat 60 paard n voor den eer sten dag en 68 voor den tweeden dag. Uit België komt een extra trein met renpaar den, terwijl ook uit Duitschland mededin gers verwacht worden. Een jongen van 12 jaren, te Amster dam, bood gisteren aan eenige kruiers op het plein van het Centraal-station een briefje van de bank van leening aan voor tien (Ruit. De politie aan het station, hiervan onder richt, stelde een onderzoek in, en kreeg van den jongen ten antwoord, dat hij dat biiefje gevonden had op den Haarlemmerdijk. De jongen werd echter mede genomen naar het bureau aan de Oudebrugsteeg, en onder weg bekende hij, dat hij van zijne moeder hail ontvreemd twee gouden slootjes met kettinkjes, en deze in de bank van leeuing bad gebracht, om daarop f 2.50 te krijgen. Dit. geld had hij grootendeels versnoept. De veelbelovende jongen is aan zijne ouders teruggegeven, als vallende dit feit niet onder het bereik der strafwet. In de terp Ie Lutjelollum, nabij Fra- neker, dicht bij de plaats waar onlangs een geraamte in een boomstam is ontdekt, is dezer dagen op 3 M. beneden de kruin een gedeelte van een geraamte, een linkerhand met voorarmgevonden. In de gebogen vingers lag een beenen haarkam (gebogen sierkain) van denzelfden vorm als in vorige eeuwen door de Noorselie vrouwen werd gedragen en waarvan meermalen onder scheiden exemplaren in de Friesche terpen zijn gevonden. Naar men reden heeft te vermoeden, is het ontdekte, evenals het vroeger aldaar gevonden geraamte, van Noorschen oorsprong en ongeveer 2000 jaren oud. Eene gehuwde vrouw van even dertig jaren te De Leek werd Zaterdag jl. dood te bed gevonden. Naast haar lag de jenever- fleschdie haar vermoord had. Men ver haalt, dat zij dien dag niet minder dan 22 maatjes naar binnen sloeg. H. K. II. de hertogin van Edinburgh, Z. D. H. groot-hertog Paul van Mecklen burg, benevens graaf Yon Bismarck kwamen Dinsdagavond, per exprestrein uit Duitsch land, te Ylissingen aan, en vertrokken per aansluitende mailboot Prinses Elisabeth.van de maa'schappij Zeeland, naar Engeland. Gisterenavond te 10 uren brak er brand uit in de manufactuurfabriek van den heer André Lombarts te Tilburg. De fabriek is geheel uitgebrand. Er werd niets gered De eigenaar van de gasfabriek te Venloo deed aan den raad aldaar het voor stel om voortaan het gas te leveren aan particulieren voor 7 en aan de gemeente voor 5 cent de M3 De directeur van de gasfabriek te Leiden adviseerde deu raad het voorstel aan te nemen. 's II I S KVIUt.K. Door Z. M is de heer J. II. Waters Gravenhorst, gezaghebber van Bonaire, op zijn verzoekeervol uit 's lands dienst ont slagen. Door Z. M. is de 1ste 'uit. der inf. bij de landmacht in West-lndië V. R Yan Romondtop zijn verzoekeervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toe kenning van den titul rang van kapitein en met vergunning om de aan laatstgenoemden rang verbonden activiteitsuniform te dragen, een en ander met ingang van en met den eersten der maand waarin dat besluit op Curasao zal zijn ontvangen, en is de hier V R. Van Roinondt benoemd tot gezag hebber van het eiland Bonaire, en zulks inet ingang van den dag waarop het hem uit Zr. Ms. militaiicn dienst verleend eervol ontslag zal ingaan. De benoemde officieren v. gez 2de kl. bij de zeemacht J. J. Sterk en D. W. C. Van Dort Kroon, worden met 21 dezer geplaatst, respectievelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis en Wil lemsoord, ten einde dienst te doen, eerst genoemde in de maritieme ziekeninrichting, laatstgemelde in het hospitaal der marine te dier plaatsen. De luit. ter zee 1ste kl. A. P. Tadema wordt met 7 Augustus aan staande ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENCELA1YD. In Londen loopt het gerucht, dat de jonge prins Albert Victor van Wales eer lang verloofd zal worden met prinses Mary, docliter van den hertog van Teek. In het lagerhuis heeft sir John Lub bock tot de regeering de vraag gericht, of het waar was dat de Russen tegen Afgha nistan oprukten. Lord Randolph Churchill antwoordde, dat den ovrrste Rulgeway een gerucht ter oore was gekomen omtrent eene vermeerdering der Russische strijdkrachten in de nabijheid van Zoelfikar, doch dat van eene belangrijke vermeerdering nog niets be kend was. Overigens werden door de regee ring inlichtingen ingewonnen. Aan den heer Ridgeway was het bevel gezonden, om Zoel fikar onverwijld te verlaten. De kapiteins Peacock en Yate waren, op verlangen van de bevolking van Herat, naar deze plaats getrokken. Op voorstel van lord Hamilton werd eene commissie van rapporteurs benoemd omtrent de uitgaven voor de marine. De Daily News is gemachtigd liet verhaal van den heer Billing, dat aan liet afgetreden kabinet voor 1.250 000 fr. de vrijlating van Gordon door den Mahdi zou zijn aangeboden, ten stelligste tegen te spreken. Volgens den correspondent van Daily News is het consistorie, waarin mgrs. Mel- chers en Moran benevens drie Italiaansche bisschoppen tot het cardinalaat zullen ver heven worden, uitgesteld in afwachting der aankomst van mgr. Moran uit Melbourne, leder oogenbhk kan hij echter thans Ie Rome arriveeren, en alsdan zal het consistorie ver moedelijk op 20 dezer gehouden worden. De tweede editie van The Times bevat de navolgende berichten uit Jogdorabaten van 11 JuliEene aanzienlijke Russische troepenmacht is tot Zulticar opgerukt. De «c: wj jck. m. w n Russen beschouwen het Perzisch grondgebied als ware het een Russisch. Versterkingen van Russen komen te Askabad aan. De Afghanen verkeeren in vrees, maar hebben eene vastbesloten houding aangenomen. Men is van meening dat kolonel Alikhanoff zoo spoedig mogelijk den oorlog wil beginnen en den Czaar misleidt. De Standard verneemt uit Teheran, dat de Britsche-Afghaansche grenscommissie plotseling haar kamp heeft opgebroken en zich naar Herat heeft begeven. Het blad vreest, dat dit een ongunstig teeken is. Volgens bericht uit Teheran zijn groote versterkingen van Russische, troepen te Merw en te Pool-i-Kliista aangekomen. In de jongste veertien dagen zijn vier re gimenten Afghaansche infanterie uit Kaboel te Ilerat aangekomen. Vier andere regi menten trokken uit Herat naar het district llazara. Uit Varna wordt aan Daily News be richt dat tusschen Oostenrijk en Servië een geheim tractiat gesloten is, krachtens het welk Servië aan Oostenrijk-Hongarije bijstand zou verleenen, als deze mogendheid zich van Macedonië wil meester maken, en Ser vië als belooning voor de hulp een deel van Bosnië zou krijgen. De correspondent van genoemd blad meldt dit slechts als los ge rucht. doch voegt er bijdat de gouverneur van Macedonië dezer dagen bij de Porte aanzoek heeft gedaan om eene versterking van 5000 man. Volgens eene betrouwbare mededeeling aan de Hosplore Egyphen zou de llolland- sche reiziger Schuver nog in leven zijn. De koning van Abyssinië heeft zich bereid verklaard, om Kassaladat nog steeds door de benden van den Mahdi is omsin geld, te ontzetten. Hij stelt echter den eisch, dat Frankrijk, Italië en Engeland hem zijne tegenwooidige bezittingen zullen waarborgen, maar hem daarenboven zullen toestaan, het gansche gebied tusschen den Nijl, de Barra- rivier en de Roode Zee, met de steden Kassala, Homray en El-Kartorb te annexee- ren. Men ziet, dat deze zwarte potentaat zijne waar behoorlijk op prijs houdt. FKAVHKIJ K. De kamer van afgevaardigden leverde dezer dagen weder een van die tooneelen op, welke tegenwoordig daar niet zeldzaam zijn en voorzeker niet strekken tot verlioo- ging van de achting en den eerbied w aarop een volksvertegenwoordiging zou mogen aanspraak maken. Bij de algetneene beraad slagingen over de begrooting, welke dien dag afliepenvroeg de heer Rouvier, voorzit ter der budgetcommissie, niet het woord om een hevigen uitval van deu heer Pelletan tegen koloniale expeditiën te beantwoor den. De heer Clémenceau, hierover ver toornd, stond van zijn plaats open verweet den heer Rouvier dat hij de discussie smoorde. De voorzitter verzocht den heer Clémenceau te zwijgen, doch deze riep: file heer Rouvier durft niet op de tribune komen De voorzitter riep toen den heer Clémenceau tot de orde. De heer Rou vier, verontwaardigd over znlk een bejege ning, ontkende dat hij bevreesd was te spre ken, en zeide dat de redevoering van den lieer Pelletan slechts een herhaling was geweest van de aanmerkingen die reeds door Item (Rouvier) beantwoord waren. Hij herinnerde voorts den heer Clémenceau dat deze voor sommige der Toiikin-credietcn gestemd had, i/ha" hernam Clémenceau, „voor niet meer dan twee: om Rivière te wreken en otn Fransche soldaten te Laugson te helpen; maar daarom deelen wij niet in de verantwoordelijkheid van hen, die Frankrijk in dit misdadig avontuur gesleept hebben." De heer Cora- payré: „Tot de orde!" Clémenceau: „Gij hebt het recht niet mij tot de orde te roe pen als ik parlementaire taal spreek," De lieer Compnyré: „Het verdedigen van 's lands rechten en eer mag niet als misdaad uit gekreten worden." De liter Rouvier toonde vervolgens aan, dat na het tractaat van 1874 zekere gebeurtenissen, waarbij de nationale eer betrokken was, de opera- tiën in Tonkin noodig hadden gemaakt, maar dat vooraf geen plan was gevormd om het koloniaal bezit uit te breiden. De uiterste linkerzijde zouindien zij op het kussen ware geweest, evenzoo gehan deld henben als de mannen die toen aan het beu ind waren. Te Parijs is Dinsdag het nationale feest gevierd ter herinnering van de inneming der Bastille. „Overal" zoo schrijft de correspondent dei Kö'nisthe Zeituvg „heerschle de vroolijkste stemming; overal werd gedanst en in de stralen wisselden de optochten met muziek en fakkellicht elkander in bonte rij af. Het verdient opmerking, dat het bij de „groote nationale demonstratie" in de omgeving van het standbeeld der stad Straatsburg dezen keer zeer ordelijk toeging. Zelfs de opgewonden Deroulède liet zic|, geen enkel woord ontvallen, dat den „erf vijand" aanstoot zou kunnen geven. Zijne redevoering bestond slechts uit enkele woot- den: „Fransche mannen en vrouwen!"-, zoo riep hij „Hier behoeft men niet te sprekendit beeld spreekt voor zich zelf Leve Frankrijk 1 Leve Elzas Lotharingen! Leve het Vaderland!" Waarschijnlijk het de aanwezigheid eener talrijke politie, maeht, die den gewonen vloed van Deroii. lè le's welsprekendheid binnen zoo enge gren- zen hield. Aan het hotel Continental ware,, dezen keer, voorzichtigheidshalve, niets dan Fransche vlaggen aangebracht, welke attentie door het publiek met luide bravo's werd beloond. Bij het standbeeld van de maagd van Orleans klonk het weder: „Leve Jeanne d'Arc! Leve Elzas-LotharingenLeve Frank rijk." Ten slotte riep men nog eens „Leve Deroulède", en daarmede was de demon stratie afgeloopen. Zondag (13 Juli) werd te Parijs op het voorplein van het gesticht La Sak pétrière, het standbeeld van dr. Pinel, den beroemden krankzinnigenarts, onthuld. Maan dag volgde onthulling van Voltaire's stand- beeld, ook in de hoofdstad, en Zondag bracht de Fiansche republiek zulk een hulde aan Abbé Grégoire. DVITSCIILAKD. De aankomst van keizer Wilhelm te Qastein wordt op 21 dezer verwacht. Men denkt dat hij daar een bezoek van keizer Frans Josef zal ontvangen. Het getal der vermoedelijke candida- ten naar den post van stadhouder ovet Elzas-Lo!haringen is vermeerderd met de.i Puitschen gezant te Paiijs, vorst Hotten- lohe, in wiens plaats dan de gezant te St. Petersburg, generaal Schweinitz, zou tre den, die op zi jne "beurt te St. Petersburg door graaf llatzfeldt zou worden vervangen. Yan anderen kant wordt verzekerd dat men ook aan den Duitschen gezant te Weetien, prins Reuszdenkt, die om particuliere redenen reeds sinds lang verplaatsing wenscht, Door den advocaat van Julius Lieske, wegens moord op den politie-commissara Rumptf te Frankfort ter dood veroordeeld is cassatie tegen de uitspraak van het hof van gezworenen aangeteekend. Dr. A. Fester aldus heet de verdediger van den moorde naar, heeft twee cassatie-middelen ontwik keld; ten eerste zijn de verklaringen dooi de getuigen in Zwitsciland, na beëediging door den reehter-commissaris, afgelegd, ten processe voorgelezen, terwijl de Zwitsersclie strafprocedure beëediging van getuigen, anders dan ter openbare zitting, uitdrukke lijk verbiedt; en ten anderen betoogt de verdediger, dat de eerste hoofdvraag, welke aan de jury gesteld is, niet zoo nauwkeu rig was geformuleerd, dat hij bevestigende beantwoording blijkt, of de beschuldigde als dader, als mededader of als medeplich tige aan den moord te beschouwen is. niT»ERI„l\ O. De Zwitsersche bondsraad heeft het verdrag betreffende de zalmvisscherij in den Rijn, den 30en Juni tusschen Duitschland, Nederlaud en Zwitserland gesloten, goed gekeurd. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 10 Juli. De Times verneemt dat al de mogendheden, Rusland uitgezon derd hebben toegestemd in de uitgifte dei nieuwe Egyptische leening. De Daily Telegraph verneemt dat de En- gelsch-Russische onderhandelingen over de Afghaansche quaestie een ernstige wending genomen hebben. Nog vóór het aftreden van Gladstone maakte Rusland aanspraak op een stelling, waardoor het een feitelijke beheersching van den Zulficar-pas zou erlangen. Ild kabinet-Salisbury gaf te kennen dat de» aanspraak onvereenigbaar is met de puntei waarover lord Granville en de heer DeGitn het eens waren geworden. In de naar aan leiding hiervan gewisselde nota's waren de antwoorden van Rusland niet van toegeef lijken aard. De Russische regeering stelde voor het meeningsverschil door de grens commissie te doen oplossen, doch lord Salis bury zou bezwaarlijk hiertoe kunnen overgaan. PARIJS, 16 Juli. (Part. tel. D.v.H) Een aantal vroegere opstandelingen, die naai Spanje waren teruggekeerd, hebben in Arra- gon en Catalonië samenzweringen op ha' touw gezet. In de nabijheid van Mataro werd eene gewapende bende door de troe pen omsingeld en in hechtenis genomen; 'e Saragossa overviel de politie eene vergade- ring van 60 -samenzweerders, waarvan zij er tien gevangen nam. Onder deze laatste bevond zich ook kolonel Magallon. De cholera heeft zich uitgebreid tot Se-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2