NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Weze (ourant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B Q Pi Rf E fél E fiS T Zaterdag 11 Juli 1885. N#. 160. AOVEBTEKTiEW: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAAKDIGrE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per timmer 10 ('ent. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regel0.10. Bureel: Schecpinakerssteeg 0. Stails-Berichten. SCUUTTEUIjr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan REIDEN doen te «clcn, dat de Commissievolgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 [Staatsblad N». 17), benoemd tot liet onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, tal vaceeren op het Raadhuis deter gemeente, op Vrijdag den 17''™ Juli aanstaande 's namiddags te zes uren. En worden dtensvolgcns npgeroepen 1«. al de toodanigenwelke aan de loting vau dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren rijn in de jaren 1851 tol 1859 ingesloten 3,. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4". degenendié na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Welals tot de nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zieh voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dagal ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaanterwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling Ie hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sle» Juni 1828 Staatsblad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing ia de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leim», 10Juli 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien hel adres van J. H. C. BLOEMEN, varkensslachterwonende alhierhoudende ver zoek om vergunning lot oprichting van eene varkensslachterij in hel perceel Nieuwe Rijn no. 56. Gelet op de arll. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se- crelarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 24en Juli aansl. 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Juli 1885. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Commissie van finan cien thans is samengesteld als volgt: Mr. J. Th. BUYS, Voorzitter. Mr. S. LE POOLE en 11. C. JUTA, Leden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leioen, 10 Juli 1885. t.1 »m\iki;w s. Eergisteren werden op de publieke veiling van oudheden, nagelalen door wijlen mej. Roldanus, 0. a. verkocht: 10 kopjes van Chineesch porselein (genaamd eierschaal) geheel rood met kapelletjes er op geschilderd voor 245 een dito spoelkommetje voor 145; een glazen flaconnetje gemonteerd met gouden randje voor f 202een porselein kabinetstel, 5 stuks, voor fit 10; 1 gobelin kussen met borduursel, voorstellend het Leidsclie wapen voor ƒ04; 2 kleine snoertjes paarlen, voor ƒ1100; 1 vuurscherm, be schilderd met landschap, voor ƒ210; 1 antiek schilderijtje, (landschap), 1000; 1 dito portretje 105. Er waren vele kooplieden in antiquiteitendie voor het buitenland kochten en hooge prijzen be steedden. Wij ontleeneu aan het gedrukt verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1884 nog het navolgende: De vereeniging van Zuid-Hollandsche on derwijzers en onderwijzeressen ten behoeve van hunne weduwen, kinderen of andere betrekkingen is door vele sterfgevallen en bedanken in ledental achteruitgegaan. Met het oog hierop ligt het vermoeden voor de handdat zij geen langen levensduur meer zal hebben. Het ledental van het Departement Leiden der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen be draagt 332 gewone en 3 honoraire leden. De volksbijeenkomsten trokken meestal een talrijk bezoek. De uitreiking van uit- gelezene couranten aan de patiënten in de beide ziekenhuizen moest wat het academisch ziekenhuis betreft worden gestaakt, daar de directeur dier inrichting, weigerde de couran ten in ontvangst te nemen en aan de patiën ten te doen uitreiken. Aan den zomercursus van de Leidsclie schilder- en teekenakademie Ars Aemula Naturae, onder leiding van Mej. M. Tonnet, werd door 9en aan den wintercursus door 18 dames deelgenomen. De vier gegeven kunstbeschouwingen voldeden goed. De Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek ontving van 171 leden geldelijke bijdragen. Voor haar reke ning genieten 9 leerlingen onderwijs op de Burgeravondschool. Van de herhalingsschool maken 13 leerlingen gebruik. Het hoofdbe stuur bestaat uit 12 leden. De vereeniging tot bevordering der beel dende kunsten telde 26 leden. De vereeniging Bouwkunst en Vriendschap opgericht in 1839, telt 24 leden en ver keert in bloeienden staat. De school aan de Uiterstegracht der ver eeniging voor christelijk onderwijs ten be hoeve van on- en minvermogenden wordt door 600 leerlingen bezocht. Haar school op de Pieterskerkgracht is voor 190 leer lingen bestemd. De vrijwillige schoolcenteu hebben opgebracht ƒ1103.49. De vereeniging voor kantoor-magazijnen en winkelbedienden «Kennis is macht" ten doel hebbende het aanleeren en onderhouden van moderne talen en van het dubbel of Italiaansch boekhouden telde in Maart bij den aanvang van den nieuwen cursus 52 leden. Van dit ledental volgden 35 de Fran- sche, 32 de üuitsche, 29 de Engelsche lessen en 26 het boekhouden. Haar afdeeliug „Voorbereidende school" telt 13 leerlingen. Van deze volgen 12 de Nederlandsche, 13 de Fransche, 9 de Duitsche en 6 de En gelsche taallessen. De belangstelling in de leesbibliotheek van het Nut van 't Algemeen is toegenomen. Het getal lezers is tot 182 geklommenaan wie 5375 boekwerken werden uitgereikt. De rekening en verantwoording sluit met een batig saldo van ƒ74.60. De Waalsche bibliotheek is aanzienlijk uit gebreid in haar verschillende afdeelingen, voornamelijk door geschenken. De Leidsche schouwburg gaf 28 Holland- sche, 2 volksvoorstellingen, 1 Fransche, 6 Fransche opera's, drie Duitsche opera's en 3 diverse voorstellingen door liefhebberij gezelschappen. Het aantal leden van Arena Studiosorum bedraagt 228. Het onderwijs wordt gegeven in het Gymnastieklokaal op de Pieterskerk- gracht. De toestand is zeer gunstig te noemen. De studentenroeivereeniging „Njord" op gericht 1874 verkeert in bloeienden staat. Zij telt 22 eereleden en ongeveer 206 leden. De Leidsche gymnastiek en schermver- eeniging „Sparta" opgericht 1882 verkreeg dit jaar de koninklijke goedkeuring op haar statuten. Zij heeft 24 werkende leden en 2 donateurs. De gymnastiek- en schermvereeniging „Hercules" onder de zinspreuk„Ontwikke ling bij den arbeid" opgericht in 1884, telt 15 leden. De afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst bevindt zich in gunstigen toestand. Zij telt 63 leden, hield 9 gewone en 1 buitenge wone vergadering. In het stedelijk werkhuis werden opge nomen 21482 volwassen personen en 2659 kinderen, totaal 24141 personen, gemiddeld per dag 66. Aan arbeidsloon werd uitbe taald f 3585.98s en aan voeding/3272.32. Het subsidie, uit de gemeentekas verleend bedroeg 2500. Het getal der inleggers in de spaarbank van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, steeg dit jaar tot 7283. De spaarbank houdt hare twee wekelijksche zittingen in het gebouw Ouden Rijn N°. 56: Maandag van twaalf tot half twee, Woensdagavond van acht tot negen uren en is begonnen met 1884 een derde zitting te houden Zaterdagmiddags van twaalf tot een uur. Zij keert uit aan rente 4 pCt. van elke f5, die zijn ingelegd tot aan het bedrag van f 1000. Wat daarboven is in gelegd geniet 31- pCt. Door de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid werden gedurende het afgeloopen FEUILLETON. 57.) Zeker, indien het van hem had afgehan gen, dan zou de jonge vrouw spoedig ge troost geweest zijn. Jeugd, gepaard aan schoonheid geniet een voorrechtdat men haar nooit zal ont nemen. Stelt u verschillende vrouwen in denzelfden toestand voor, die even ongeluk kig zijn, 't is altoos de jongste en schoon ste, die de meeste belangstelling wekt. Na een lang stilzwijgenhernam de heer Corvisier eindelijk het woord en sprak: „Mevrouw, u moet den moed niet ver liezen en nog veel minder wanhopen. U kan niet voorzien wat de toekomst voor u heeft weggelegd. Ik zeg, gelijk anderen voor mijdat de tijd een groote meester is. Bergen alleen ontmoeten elkander niet. Op een goeden dag zult ge zeker uw man en kind wederzien. Dat is de hoop, die ge met moet laten varenmevrouw «Hij heeft mij gezegd dat ik hem nooit zou terugzienantwoordde zij droefgeestig. «Het zij zoo. Maar hij heeft de gebeur tenissen die zich kunnen voordoen, niet in zijn macht. Zijn de eene tegen u, de andere kunnen u gunstig wezen. Hoop, mevrouwhoop." „Helaas!" zuchtte zij. „Het is duidelijk, dat op dit oogeublik de plannen van den graaf vast staan. U kent de kracht van zijn wil, mevrouw! niemand kan op hem den minsten invloed oefenen. Niets ter wereld, ten minste voor het tegenwoordige, is bij machte hem op zijn besluit te doen terugkomen. Maar hij zal gedwongen worden zijn denkbeelden te wijzigen en dat wel onder den drang der omstandigheden. Heeft hij zijn huis verkocht, dan is het omdat hij niet meer te Parijs wil wonen, en ik heb alle reden te gelooven dat hij Frankrijk heeft verlatenzoo niet voor al toos, dan toch voor lang. Het zou ver- geefsche moeite wezeu hem te willen opspo ren mevrouwU zal hem niet vinden. Vandaag is hij hier, morgen zal hij er gens anders wezen. Hij komt, hij gaat, hij zwerft. Dat zal niet altoos zoo duren. Hem zal dit -heen en weder reizen op den duur vermoeien, en hij zal zijn tochten staken om zich te vestigen in een of ander oord, dat hij gekozen zal hebben. Maar ik zijn notaris, evenmin als u, mevrouw, even min als iemand op de gansche wereld, zal de plek kennen waar hij zijn verblijf heeft gevestigd. Hoe zonderling het ook lijkt, het is nu zoo zijn eigenaardige opvatting. Hij heeft nog een anderen inval gehad, die niet minder vreemd is: hij heeft een ande ren naam aangenomen." „Hoe! E11 welken naam draagt hij dan nn, mijnheer „De graaf schrijft mij in zijn brief, dat hij van naam is veranderd, maar hij wacht zich wel mij dien naam te noemen." „Hoe hebt ge hem dan uw antwoord doen toekomeu „Rechtstreeks aan hem, ouder zijn waren naam. Daar hij zelf op het postkantoor mijn brief moest afhalenkon dit zijn in cognito niet verraden." „Dat is waar." „Wij moeten veronderstellen of liever ons overtuigd houden, dat de graaf alleen reist," dus giug Corvisier voort. «Want het is niet aan te nemendat hij zijn dochter bij zich heeft. Zij is nog niet oud genoeg om hem te vergezellen op zijn zwerftochten door Duitschland en Italië. Daargelaten nog, dat uw dochter zulke vermoeienissen niet zou kunueu doorstaaneischen dit haar leeftijd en gezondheid en vele andere soor ten van zorgen dan die haar vader haar zou kunnen wijden, hoe groot zijn teeder- heid en gehechtheid ook zijn moge. Wees verzekerd mevrouw! dat het eerste wat de graaf gedaan heeft, is geweest een vrouw op te zoeken en te vinden, wie hij met volkomen gerustheid zijn kind kon toever trouwen." „Ik geloof het ook, mijnheer, en alles duidt aan, dat mijn dochter in Italia is...." Ja, alles duidt het aan." „En 't is een vrouw," riep de gravin in een nieuwe uitbarsting van smart, „'t is een vreemdelinge, die de eerste schreden van mijn kind zal leiden; die haar lach jes, haar liefkozingen zal krijgen! Maar hij weet wel, dat ik haar bemin, dat ik haar met liefde zou opvoeden, dat ik alles voor haar zou doen. Waarom geeft hij mij haar niet terug? Zeg het zelf, mijn heer Corvisier! kan ooit een andere vrouw de plaats eener moeder bij haar kind in nemen? „Neenmevrouwnooit. Ik ben ook daarvan ten volle overtuigd. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1