NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOlNEtflENT: Prijs per Rummer 10 lent. ADVERTENTIE!»: Bureel: Sclieepmakersstccg 0. Vrijdag 10 Juli 1885. N°. 159. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1(j regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang Stads-Berichten. Oproeping in Werkelijkcn Dienst. De lltlllGkMF.KSTF.lt der Gemeente T, IDEM, Gezien de missives van den heer Commis saris des koniiigs in de provincie Zuiilliolland van den 4 Jnni 1835 A No. I$48 (2e afd.) en den 8 Juni 1885 A. No. i486, (2e afd); Brengt bij deze Ier kennis van den milicien- verlolganger JAN BOEK KNOTNEItUS, luie- ling dezer gemeerde, lichling 1884, hehoorende totebel 4e regiment infanterie dal hij in wer- kelijken diensl wordt geioepen. len einde als nog in den wapenhandel ie worden geoefend; dal hij verplicht is daarloe op MAANDAG DEN 13en JUI.I 1885, vóór 4 uren des na middags Dij hel onderdeel van zijn korps, liet 5e bataillon in garnizoen le Gouda, aanwezig te zijn. Ten einde de opgeroepen persoon hierom trent geene onwetendheid zonde kunnen voor wenden geschiedt hiervan openbare kennisge ving door aanplakking en duor plaatsing in de Leiilsclie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 8 Juli 1885. den wensch dat deze hem nog geruimen tijd tot rust zou verstrekken na een dikwerf moeitevollen arbeid. UNIVBKglTËIT. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hhDr. W. F. H. Schelklij en Th. E. W. Feitkamp, doc torandus. «TADINIEUW». De uitslag der overgangsexamens aan de hoogere burgerschool voor meisjes is als volgt: le kl.aantal leerlingen 23onvoorwaar delijk bevorderd 18; voorwaardelijk bevor derd 3; niet bevorderd 2. 2e kl.aantal leerlingen 24; onvoorwaar delijk bevorderd 22; niet bevorderd 2. 3e kl.aantal leerlingen 16; onvoor waardelijk bevorderd 13; voorwaardelijk be vorderd 3. 4e kl.aantal leerlingen 10; onvoor waardelijk bevorderd 8; voorwaardelijk be vorderd 2. Zooals bereids werd medegedeeld was het heden 25 jaren geleden dat W. Brune als besteller in dienst trad bij de Holland- scbe IJzeren Spoorwegmaatschappij. De raad van beheer der maatschappij, op prijs stel lende den ijver waarmede de jubilaris gedu rende dien tijd zich van zijne verplichtingen kweet, schonk hem een zilveren remontoir- horloge met toepasselijke inscriptie. Zijne kameraden boden hem een fauteuil aan met In de gisterenavond gehouden verga dering van de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam, onder leiding van den vice- voorzitter mr. J. E Veltman, werd ter ver vanging van prof. G. A. Van Hamel, die wegens zijn benoeming tot voorzitter van de Liberale Unie zijn ontslag als lid der commissie van bestuur der genoemde kies vereeniging genomen had, gekozen de heer mr. B. Van de Werk, oud-lid der tweede kamer. In diezelfde vergadering werden bij de aanstaande periodieke verkiezing van dertien leden voor den gemeenteraad alle aftredende leden opnieuw candidaat gesteld. Ten slotte doet de waarnemende voorzitter de mededeelingdat wellicht in een win tervergadering de kwestie van art. 194 der Grondwet aan de orde zal worden gesteld. De Sic. behelst een van den heer mr. II. A. Crommelin, gezantschapssecretaris te Weenenontvangen rapport omtrent de wetgeving op de suiker in Oostenrijk- Hongarije. Door het depart, van oorlog zijn over eenkomsten gesloten omtrent het vervoer van militairen en militaire goederen met de IJselstoomtramweg-maatschappij te 's Gra- venhage en den Noortlwijkscken stoomtram weg te Katwijk aan Zee. De Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland heeft zich tot de provinciale staten van Zuidholland gewend met het verzoek om herziening van het besluit van 22 October 1883, omdat bekeuringen wegens het varen op de Gouwe en den Rijn met grooter snelheid dan bij genoemd besluit is voorgeschreven, veelal onrechtmatig worden toegepast, „daar door personen, die bevoegd zijn om overtredingen te constateerenletterlijk een drijfjacht wordt geopend, om de uitgeloofde premiën te ver dienen. De luit.-kolonel der artillerie P. A. H. Geraerds Thesingh is na kortstondige onge steldheid eergisteren te Voorschoten over leden. De vrouw uit Oud-Beierland, die ver dacht werd haren man te hebben willen vergiftigen, is weder op vrije voeten gesteld. De Fransche regeering zendt eene deputatie van Fransche arlisten (Guillaume, statuaire, Bonnat en Meissonier, peintres, Gamier, architecte, en een tiental anderen van den eersten rang, met den heer Turquet aan het hoofd), om bij de plechtige ope ning van het rijks-museum te Amsterdam op Maandag, 13 dezer, te adsisteeren. Ter eeuwige gedachtenis aan het aan deel, dat lie heeren P. H. J. Cuypers, als architect, Vermeilen, als beeldhouwer, en voorts de heeren professor Sturm en Victor De Stuers, referendaris van het dep. van binnenl. zaken, aan de verfraaiing van het rijks museum hebben gehad, zijn hun welgelijkende koppen omlauwerd in steen uitgehouwen aan de consoles, waarop de marquisen rusten boven de ingangen van het trotsche gebouw, aan weerszijden van den doorgang aan de voorzijde. Volgens bericht uit Stockholm is prins Oscar naar Amsterdam vertrokken, om zich eenige weken onder behandeling van dr. Mezger te stellen en daarna de baden te Ems te gebruiken. De aanhouding te Amsterdam van den maker der valsche coupons had volgens het G. N. I'. plaats onder volgende omstandig heden. De bewoonster van perceel 33 in de Saenredamstraat had eene kamer verhuurd aan zekeren P. Langenberg. De handelingen van haren commensaal kwamen haar in den laatstee tijd erg verdacht voor; terwijl de voortdurende berichten in de dagbladen be treffende het uitgeven van valsche coupons haar op het denkbeeld brachten dat haar be woner zich wel eens met „zoo iets" zou kunnen bezighoudenwaarom zij haar ver moeden kenbaar maakte aan een barer ken nissen, den agent van politie Kooistra, dienst- doeude aan de 4e sectie, betgeen tengevolge had dat de rechercheurs Brand en Hofsteede van een en ander onderricht, zich Zaterdag ochtend begaven naar de woning van den verdachte, die te huis was en denzelfden dag zou verhuizen naar de Gerard Doustraat. Langenberg was zoo zenuwachtig en ont daan, dat de rechercheurs alras begrepen geen vergeefsche reis te hebben gedaan. Brand zeide dan ook dadelijk Kom er maar rond vooruit, dan bespaar je jezelve onaan genaamheden, eene eerlijke bekentenis geeft een gerust geweten." Bij fouilleering nu werden al spoedig twee valsche coupons ge vonden. Langenberg verzocht nu zich even te mogen verwijderen om naar een zekere plaats te gaan, wellicht voornemens zelf moord te plegendaar zooals later bleek aldaar fleschjes met olie en loog gereed stonden. De rechercheurs brachten hem voor- loopig over naar het hulpbureau van politie in de Ferdinand Bolstraat, en keerde toen naar de woning terug, alwaar zij in beslag namen een stempel en letters, die gediend hadden tot het vervaardigen der valsche coupons. Het was een eenvoudige zooge naamde klapstempel met raam, waarin de drukletters gez.et worden. Zooals de aange houdene later bekend heeft, schreef hij de haudteekening van den heer Carp onder de aldus vervaardigde conpons. Verder werden door genoemde rechercheurs in beslag geno men verschillende jassen, door den aangehou dene gebruikt, om telken in een ander gewaad met meer succes zijne oneerlijke practijken te kunnen voortzetten. Voor den commis saris van politie gaf de aangehoudene op zonder beroep te zijn en beantwoordde de vraag: of hij verstand had van drukken? met eenvoudig te zeggen: „Dat is zoo moeilijk niet". Na door onderscheidene personen te zijn herkend, is Langenberg Zaterdagavond ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van arrest en justitie opgenomen. Het zM/er-monument, op de begraaf plaats te Huisduinen, werd Zondag, de her inneringsdag van het vergaan van den mo nitor, door een groot aantal vrienden van de omgekomenen en door andere belang stellenden bezocht. Door een der onder officieren van de marine werden eenige tref fende woorden aan de nagedachtenis der slachtoffers gewijd. FEUILLETON. 56.) „Twee maanden geleden is het huis van graaf De Lasserre verkocht geworden aan mijnheer Boussillon, en deze heeft het sinds een maand betrokken," sprak de notaris. „Die mijnheer Boussillon is een man, die eenige miliioenen heeft verdiend met het koopen en verkoopen van bouwgrond." „Dat wist ik niet, ik kon het niet weten." hernam de gravin. „Bevende stamelde ik eenige verontschuldigingen en verwijderde mij, met gebogen hoofd, beschaamd en ver legen, achtervolgd door den spotachtigen blik van den portier. Het kwam mij voor of de man op mijn gezicht had gelezen dat ik de rampzalige gravin De Lasserre was." „Arme vrouwdacht de notaris. „Ik had wel reeds aan u gedacht, mijn beer Corvisier!" dus ging de gravin voort, „maar ik durfde u niet opzoeken. Van daagt den ganschen ochtend heb ik geen oogenblik opgehouden mij toe te roepen „Je moet er heen." Eindelijk heb ik mij gewapend met al mijn moed, ik ben ge komen en nu ziet gij mij hier." „U heeft een goede ingeving gehad. Ik wachtte u." „U wachtte mij?" sprak zij, hem met verwondering aanziende. „Ja, mevrouw! niet van daag, maar reeds een maand lang." „Ik begrijp u niet, mijnheer!" „Straks zal ik het u uitleggen. Maar vooraf, heb de goedheid mevrouw! mij te zeggen, wat gij van mij verlangt." „U weet het reeds, mijnheer Corvisier! al wat ik u heb gezegd, heeft het u ge meld. Ik kom u verzoeken, u smeeken mij te plaatswaar graaf De Lasserre woont op te geven Het voorhoofd van den notaris betrok. „Ik weet het niet, mevrouwantwoordde hij. „U weet het niet?" „Neen." „Is het mogelijk?" „Het moet wel wezenomdat het zoo is." De jonge vrouw was akelig bleek ge worden. „O mijnheer, mijnheer!" sprak zij met een gebroken stem. „Ik had van u betere verwachting." „Voor u, mevrouw! zou ik alles doen wat ik kan, maar het onmogelijke kunt gij niet vergen." „Toch heeft mijn man u geschreven!" „Ik heb slechts êéu brief van hem ge- 1 kregen." Het zij zoo. Maar die brief kwam toch ergens van daan „Ongetwijfeld." „llij moest gedagteekend zijn uit een stad of een dorp, en bij ontstentenis van een juiste dagteekening, hebt ge op het adres den stempel met den naam der plaats en den dag der verzending." „Ja, mevrouw! De brief is op de post te Milaan gedaan." «Dan is mijn man te Milaan." „Hij is zeker doorgereisd!" „Heeft u hem niet geantwoord?" „Ik heb hem bijna per omgaande geant woord." „Naar Milaan?" „Neen." j „Waar dan V' „Naar Leipzig, poste restante." „Leipzig is een stad in Duitschland." „Ja, mevrouw! koninkrijk Saksen." „Dus is hij in Duitschland I „Wij kunnen dit wel aannemen." „Maar waar, waar? Mijnheer Corvisier! U weet wat ik begeer, wat ik zou wen- schen. Nog eens, ik vraag het u met ge vouwen handen, als gij weet waar mijn man besloten heeft zich te vestigen, zeg het mij. O, zeg het mij!" „Mevrouw I ik zweer u, dat ik het niet weet." „Het is uit, uit!" sprak zij met een diepe smart. „Ik ben uitgeput, ik heb geen hoop meer... Ik zal haar nooit terug zien.... Hij heeft het mij gezegd.... Hoe wreekt hij zich, mijn God! hoe wreekt hij zich...." Zij liet haar hoofd in haar handen zak ken en snikte. XXI. AANBOD EN AVEIGEUING. De tranen en snikken der jonge en schoone gravin, die zoo gelukkig had kunnen ge weest zijn en wier rampspoed zoo groot was, maakten op Corvisier een smartelijken indruk. Trots alle pogingen om zich er tegen in te zetten, werden zijn oogeu vochtig. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1