BINNENLANDSCHE BERICHTEN. e» «_j tbl*. /e. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. sten tijd van verschillende zijden sterk op het maken van een goede, billijke en recht vaardige wet, regelende de benoeming en bevordering van rijksambtenarenwordt aangedrongende volgende aan jhr. uir. J. De Bosch Kemper's „handleiding tot de kennis van het Nederlandsche staatsrecht en staatsbestuur" ontleende woorden in herin nering te brengen: „Het hooge belang, dat de staat heeft in bekwame, geschikte en eerlijke ambtenaren, gepaard met de kennis en de ervaring, die bij eiken staatsdienst gevorderd worden, maakt het noodzakelijk, dat niemand tot ambtenaar benoemd worde, tenzij daarvoor waarborgen aanwezig zijn in eene gepaste opleiding en in een behoorlijk onderzoek naar de vereischte bekwaamheid. Een der moeielijkste plichten, die op het staatsgezag rusten, is de benoeming der ambtenaren, daar van geschikte en ijverige ambtenaren meer nog dan van wetten het welzijn van het land afhangt en alleen daar bezuiniging en spaarzaamheid mogelijk wordt. Elke inbreuk op het beginsel, dat de ge- schikste persoon tot een ambt behoort be noemd te worden, strijdt tegen de verplich ting, die het staatsgezag hierin te volgen heeft. Het behoort tot dc meest willekeu rige en onwettige handelingen, wanneer een staatsambt als eene gunst beschouwd, dat naar persoonlijke inzichten, of om een staat kundige partij te gelieven, wordt verleend. Evenzeer is het ongrondwettig, wanneer eene benoeming geschiedt, omdat iemand een zekeren eeredienst is toegedaan. De gelijk heid voor de wet toch heeft in geenen deele ten gevolge, dat de wet dezelfde rechten aan allen, kinderen, vrouwen en mannen, armen en rijken, zal toekennen, noch dat de staatsambten gelijk tusschen de belijders der verschillende gezindten te zullen verdeeld wordenmaar zij neemt alle persoonlijk onderscheid tusscben de staatsburgers weg. Van hier, dat het, ook naar art, 166 der grondwet, de plicht der regeering blijft den bekwaamste en geschiktste te benoemen. Zeker schijnt het ons, dat alleen strenge rechtvaardigheid in de benoeming van amb tenaren in staat is om de noodlottige ge volgen van de afgunst, die in ons land tusschen roomschen en onroomschen dik wijls bij het begeven van ambten bestaat, te verminderen en de vorming van gevaar lijke partijen te voorkomen." UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap, de heer G. B. ltoes, geb. te Heteren, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Twee vragen betreffende de absolute competentie van den kantonrechter". Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh J. A. Schut ter, doctorandus, A. L. Anema, A. C. G. Post, en G. J. Vanier, candidaat-artsen. Toegelaten voor het 1ste gedeelte de hh. H. A. Sissingh, doctorandus, en A. E. Sis- singhcandidaat-arts. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ22,125,349.61 en bij de betaalmeesters 1,999,683.58. Tezamen ƒ24,125,032.89. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hendie het examen ter verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëdigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Au gustus schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Zij die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's bedoeld in art. 4 vau het kon. besluit van 28 Juli 1865, gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882, behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Met het oog op den tegenwoordigen toestand van het kader bij de landmacht zijn, op voordracht van den minister van oorlog, de gunstige finantiëele voorwaarden van dienstneming voor adspiranteu-onder- officier en korporaal ingetrokken, zoodat voor deze categorie van vrijwilligers bij indiensttreding geene engagementspremie zal worden te goed gedaan. De Slaatscl. van 7 dezer bevat een lijst, met. kennisgeving, dat de daarin ge noemde personen of hunne erfgenamen wor den uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres tot het departement van koloniën te wenden ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden enz., onder over legging van de noodige stukken tot staving van hunne aanspraak. Voor zoover die gel den aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan vijf en twintig gulden, kan worden volstaan met de inzending van eene B BB SB n dcor een burgemeester afgegeven verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uitsluiting van alle anderentot de ontvangst van die gelden zijn gerechtigd. Bij het op 1 Juli jl. gehouden nota rieel examen zijn geslaagd, in het 3e ge deelte, de hh.Ch. Miseroy, te Amsterdam; W. V. Takes, te Amsterdam; J. Vriesen- dorp Jz.te Dordrecht, laatstelijk te Steen- wijk J. A. Van Iterson, te Leiden; P. Drenth, te Appingedain; P. Lodder, te Streefkerk; J. H. Noordenbos, te Leeuwar den; J. Julsing, te Amsterdam; G. J. Roosegaarde, te Amsterdam; J. C. J. M. Hubar, te Eindhoven; jhr. W. F. A. Von Pestelte ArnhemC. L. A. De Haan te Breda, en mr. F. Van den Tuuk, te Groningen. Dr. Kuyper heeft zich voor eenige weken naar het buitenland begeven. Luit. Metelerkamp heeft in Engeland een harddraver aangekocht, Brouillard, die op 18 Juli voor 't eerst in ons land, na melijk te Amsterdam, zal loopen. Zondag werd te Sassenheim een bru tale diefstal gepleegd. H. A. B van Hille- goin, kwam in het logement van den lieer Roest en stal een biljartbal. Hij verkocht dien te Oegstgeest. De rijks-veldwachter reisde den dief achterna en nam den bal in beslag. De dader is een oude bekende der justitie. Reeds twee veroordeelingen heeft hij ondergaan. De laatste maal een half jaar gevangenisstraf wegens het stelen van een horloge. Hij is door de politie te Lei den naar de gevangenis te 's II age over gebracht. In de vijvers van het Agneta-park behoorende bij de Ned. Stoomgistfabriek van den heer Van Marken te Delft, is blij kens de Fabrieksbode door den heer E. H. Begemann, machinefabrikant te Helmond, een schroefstoombootje gelegd ten dienste van de arbeiders dier fabrieküie nu des Zondags bij gunstig weder door de vijvers en slooten rondom het park uitstapjes kun nen maken. De burgemeester der gemeente Dor drecht, mr. H. A. Nebbens Sterling, heeft ver klaard dat hij bij de aanstaande periodieke verkiezing niet weder wenscht in aanmer king te komen voor een nieuw mandaat, als lid van den gemeenteraad, dat door hem gedurende 24 jaren werd vervuld. Bij zijne benoeming tot burgemeester had hij reeds dadelijk het voornemen de betrekking van raadslid niet te blijven bekleeden, en om daaraan uitvoering te geven in 1885, wan neer hij aan de beurt van aftreding was. In den avond van den dag (Maandag e. k.), waarop het Nieuwe Rijksmuseum plech tig zal worden geopend, zullen in het Paleis voor Volksvlijt drie meesterwerken onzer oude schilderschool: „De Schuttersmaaltijd" van Van der Helst, „De St.-Niklaasavond" van Jan Steen, en „De Nachtwacht" van Rem brandt, te zien zijn. De directie van het Volkspaleis is nl. van plan die schilderstukken door levende beel den te doen voorstellen. Dat den toeschou wers, onder wie zich haar men hoopt het stedelijk bestuur met zijn officieele gasten zal bevinden, een waar en artistiek genot wacht, daarvoor staan de namen borg van hendie zich met de leiding hebben belast. Het zijn de heeren J. C. Greive Jr., prof. Alb. Thijm, P. J. H. Cuypers en mr. N. De Roever. Daarenboven heeft het Haagsche schildersgenootschap „Pulchri Studio" zijn medewerking toegezegd. Twee orkesten, één in den tuin en één in de zaal zullen de tusschenpoozen met muziek vullen. De directie van het Volkspaleis heeft eer van haar plan, dat geheel in de „lijst van den dag" past en een kleine vergoeding zal zijn voor het vele schoone dat de opening had kunnen geven, doch helaas! door de lauwheid van zoovelen thans niet geven zal. {Hbl.) De grootvorst van Rusland, die te Amsterdam vertoeft, bracht Zondag met een groot gevolgwaaronder de Russische gezant bij ons hof, met de stoomboot Ceres een bezoek aan Marken. Gisterenmiddag is te Apeldoorn het huis van W. Zoete afgebrand. De brand moet bij het aanmaken van het fornuis ontstaan zijn. Men heeft niets kunnen red den. Alles was verzekerd. Met de Belgische stoomboot Prince Baudouin, kwamen gisteren voormiddag van Ostende te Ylissingen aan Z. M. de koning en H. M. de koningin van België. Bij aan komst ter reede werden de vorstelijke per sonen gecomplimenteerd door den heer Van Schooten, onderinspecteur van het Belgische loodswezen, den éénigen persoon die in Vlissingen met de komst der streng incog nito reizende majesteiten bekend was. Na in de haven te zijn gekomen werd het schip aan de ponton vastgemeerd. H. H. M. M. bezochten daarop het stoomschip Prins Hen drik van de maatschappij Zeeland, en maak ten vervolgens een rijtoer naar Domburg. Des avonds vertrokken de koning en zijne gemalin weder met het stoomjacht naar Ostende. Het programma der feestelijkheden ter herinnering aan het 7ÜOjarig bestaan van 's Hertogenbosch is verschenen. Het feest wordt geopend op Zaterdag den 1-Sden Juli met de uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten" var. Haydn, waaraan, hene vens tal van dilettantenzullen medewerken de liedertafel „Oefening en Uitspanning", de zangvereeniging, de solisten mej. A. Kuhl- mann uit Karlsruhe, de heer Rob. Kauff- mann uit Frankfort a. d. Main, de heer WC. Deckers uit 's Hertogenboschbene vens de orkestvereeniging van Amsterdam. O. a. zal op 20 Juli een groote historische optocht worden gehouden, voorstellende het ontstaan, den bloeitijd en den tegenwoor digen tijd der stad, waaraan zullen deelnemen 500 gecostumeerden3 muziekkorpsen, 10 praalwagens en 120 paarden. Te Maastricht zijn gisteren 2 personen in de Maas verdronken: de een bij het lafen baden van een paard, de ander bij het visschen. Beider lijken zijn opgevischt, 's r.RlTE!«llA£E Door Z. M. is de heer Th. J. Lamal, administrateur, inspecteur-generaal der brug gen en wegen in België, benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en is verlof verleend tot het aan nemen en dragen: aan W. Van der Hilst Karrewij, te 's Gravenhage, der versierselen van ridder van de Koninklijke Militaire Portugeesche orde van onzen Heer Jezus Christus, en aan J. De Kruyff, hoofdinge nieur van 's rijks waterstaat te Maastricht der versierselen van ridder van de Leopolds orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. - Door Z. M. is, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend: aan mr. W. S. Van der Gronden, als notaris te Zwolle, aan M. N. J. Dutry van Haeften, als burge meester van Haal'ten. Voorts zijn benoemd: tot burgemeester: van Woudrichem, J. L. Kingmans; van Zuilen, J. C. Plomp, se cretaris dier gemeente; van Almkerk, A. Van de Koppel; van HoevenC. Broekhoven. Door Z. M. is benoemd: tot telegrafist 2de kl. bij de rijks-telegraaf, W. Van der Voo, thans telegrafist 3de kl. bij de rijks telegraaf; tot adjunct-commies aan het de partement. van waterstaat, handel en nijver heid C. J. Bogaard, thans 1ste klerk bij dat departement. Door Z. M. is de majoor W. Roose boom, van den generalen staf, op non-acti viteit gesteld, en zijn bij het wapen der artillerie benoemd: bij het 2de reg. veld artillerie, tot luit.-kolonel, de majoor H.H. J. baron Van Haersolte van den Doorn, van het korps; bij het 3de reg. veld-art., tot majoor, de kapitein F. H. Bogaard, van het 2de reg. veld-art.; bij het 2de reg. vest.-art.tot kapitein, de 1ste luit.-adju- dant W. J. Hoytema, van het 2de reg. veld-art. Door Z M. is de onderwijzer W. Ha makers, geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulownamet 10 dezer uit den dienst ontslagen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is de 2de klerk aan dat departement H. J. Alers be vorderd tot lsten klerk. De minister van marine zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Onder commando van den kapitein jhr. Beelaerts van Blokland zal het perso neel van het reg. grenadiers en jagers, dat bij den laatstgehouden schietwedstrijd voor het regiment de zilveren medaille behaalde, dingen naar den corpsprijs bij het op den 27en Juli a. s. te Hoorn te houden schiet- concours. BELGIE. De anti-slavemij-maatschappij te Lon den heeft dezer dagen aan den koning der Belgen een adres van gelukwensching ge zonden bij gelegenheid der vestiging, onder zijne souvereiniteit, van den nieuwen staat Congo. In dit adres wordt geconstateerd dat de verkregen uitkomst te danken is aan de pogingen, zoo onvermoeid en zoo edel aangewend door den koning der Belgen, om moeielijkheden te overwinnen die vaak on overkomelijk schenen. De maatschappij zegt voorts, dat zij zich bezig houdt met het onderzoek van het door generaal Gordon ontworpen plan, de slavernij aan te tasten I ter plaatse zelve waar zij bestaat, d. i. no» niet of niet genoeg bezochte gewesten tus schen Congo en Soedan. De uitvoering van dit plan heeft generaal Gordon als legaat vermaakt aan de beschaafde wereld. J, maatschappij koestert de hoop, dat het grootsche werk, aan den Congo begonnen een heerlijke weldaad voor de menschheij' zal zijn, evenals het ten eeuwigen dage tot eere van den koning der Belgen strekken zal. Namens Leopold II antwoordde kolonel Strauch op het adres. Hij betuigt aan dj anti-slavemij-maatschappij dank voor de door haar geuite gevoelens jegens den souverein en hoopt dat de belangstelling van de Britsché maatschappij in het vormen van den nieu wen staat Congo zich ook toonen zal, door het verleenen van medewerking, ten einde dezen staat zich ontwikkele en het aange vangen werk voltooid worde, welks goede uitkomsten zoo nauw verbonden zijn aan de uitbreiding van de beschaving in deze streken, De koning der Belgen beschouwt de spoor wegen als het krachtigste middel van be schaving en hoopt dat, na een betrekkelijk kort tijdsverloop, Midden-Afrika door het aanleggen van ijzeren wegen toegankelijk zal gemaakt worden niet alleen voor de oorden door den Congo bespoeldmaar ook voor die door welke de Opper-Nijt stroomt. Kolonel Strauch brengt in herinnering, dat de zoozeer betreurde generaal Gordon verlangd had de welvaart dezer twee land streken gelijktijdig te bevorderen; dat hij overtuigd was dat tusschen haar zekete banden bestaan en dat de werken in hst eene dier gewesten ondernomenonmisbaat een heilzamen invloed in het andere moes ten hebben. ElVGELAlt». Het lagerhuis heeft met 262 tegen 219 het door den heer Gladstone bestreden voor stel- Hicks Beach, tot niet-toelating van Bradlaugh tot den eed en tot de zittingen van het parlement, aangenomen. Het comité van Mansion-House voor de oprichting van een gedenkteeken tot blij vende herinnering aan generaal Gordon, heeft eenige dagen geleden eene bijeenkomst gehouden, waarbij ook de prins van Wales tegenwoordig was. Op voorstel van dezen is besloten eene stichting voor jongelieden in het leven te roepen. Het totaal der geteekende bijdragen is geklommen tot 18,000 ponden sterling. Het sub-comi(é, belast met de regeling van het plan, heeft besloten dat het „Gordon Bojs' home" een tehuis zal verschaffen aan jon gens van 14 tot 18 jaar. Naar gelang hunner persoonlijke geschiktheid, zullen de leerlingen worden opgeleid voor den mili tairen dienst of voor burgerlijke betrek kingen. Men verzekert dat omtrent den datma van het vertrek van sir Drummond Wolft naar Egypte en het doel zijner zending geen bepaald besluit zal worden genomen, alvo rens generaal Wolseley uit Egypte is terug gekeerd en zijn gevoelen omtrent den staat van zaken persoonlijk aan de regeering zal hebben medegedeeld. De berichten uit Spanje in de Engel sche bladen hangen een allertreurigst tafe reel op van den toestand in de streken, welke door de cholera worden geteisterd. Zoo wordt aan de Standard gemeld, dat per sonen, die de epidemie ontvluchten, op de spoortreinen worden aangetast; sommige: werden aan de stations achtergelaten, waar zij overleden; anderen stierven in de wag gons zelve. Verscheidene geneesheeren e: niet minder dan dertig liefdezusters zijn ia Murcia, Valencia en Aranjuez bezweken; hunne plaatsen werden onmiddellijk dooi vrijwilligers aangevuld. FRANKRIJK. In de kamer heeft de minister van ooi- log, Campenon, de berichten voorgelezen- De heer Courcy voegde er bij„Wij hebbe in Tonkin 25.000 man troepen, waarvaa 30.000 ter onmiddellijke beschikking. De vertegenwoordiging kan dus gerust zijn. De regeering zal haar op de hoogte houden van de gebeurtenissen". In de kamer heeft de minister De l'Tey- cinetden heer Freppel beantwoordend, verklaard, dat China op 11 Mei 1884 af stand had gedaan van de suzereiniteit over Annam. De heer Dubost verdedigde, als rappor teur, het tractaat met China tegen de cri- tiek van Raoul Duval en van Périn. Be heer De Freycinet constateerde, dat bet tractaat een aannemelijk geheel van bepa lingen bevatte. De kamer kon daaraan hare goedkeuring hechten, zonder de waar digheid en de belangen van Frankrijk in de waagschaal te stellen. Het eenig artikel van het wetsontwerp werd daarop aangenomen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2