BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ac* *2 MM SS «E €C3 d» WIJ XLS. .4 St Har. volledig is het bericht, dat deze mail brengt van een moord door twee inlanders gepleegd in de sociëteit te Palembang op den officier van gezondheid Yan Heijcop ten Ham, waarbij de luitenant der inf. Bueninck een houw over den rechter bovenarm kreeg en de ontvanger der in- en uitvoerrechten Jackson vluchtende erg gewond is geraakt. Het was den 23sten, een Zaterdag avond te half acht. Nadere bijzonderheden zullen ophel deren, hoe de twee amokmakers in eene sociëteit, waar behalve de drie getroffenen nog vier andere Europeanen bijeen waren, ongestraft zulk eene slachting hebben kunnen aanrichten. Omtrent den moord te Djainbi is van den resident van Palembang het volgend telegraphisch bericht ontvangen Op 23 Mei jl. des avonds omstreeks i.alf acht drongen twee als hadji's gekleede en met klewangs gewapende inlanders de socië teit te Djambi binnenwaar zich de con troleur, de militaire commandant, de offi cier van gezondheid Van Heijcop ten Ham, de luitenants Bueninck, Jacobs en Lucher, benevens de ontvanger der in- en uitvoer rechten Jackson bevonden. De amokmakers doodden den officier van gezondheid Ten Ham en brachten den lui tenant Bueninck een houw over den rechter- bovenarm toe. De aangevallenen beproefden vruchteloos zich met biljartqueues te ver weren en namen daarop de wijk naar de benting met uitzondering van den ambtenaar Jackson, die ook wel ontsnapte maar bij zijne vlucht ernstige verwondingen bekwam. Het lijk van den gedoode werd door eene militaire patrouille in de benting gebracht waar ook de gewonden in de ziekenzaal werden opgenomen. De moordenaars ont vluchten, na bij hunnen terugtocht nog een inlandsehen schrijver doodehjk te hebben gewond. De resident is op ontvangst van dit be richt met den militairen commandant en den eerstaanwezenden officier van gezondheid te Palembang en eenig manschappen per stoomschip naar Djambi vertrokken. [Jav. Cl.) De jaarlijksche verzending van kruis bessen naar Engeland van Hillegom is bijna geëindigd. De opbrengst was goed. De prijzen liepen uiteen tusschen 6 en 9 cents per kilogr. De heer prof. dr. B. J. Stokvis te Amsterdam is benoemd tot correspondeerend lid der Société royale de médecine publique de Belgique. Een koffiehuisbediende, die ten na- deele van den beer S.te Amsterdam, mis bruik maakte van het in hem gestelde ver trouwen, door ongeveer ƒ50, op quitantiën ontvangen, ten eigen bate te gebruiken, is door de politie te Schiedam aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. De ge arresteerde was nog in het bezit van één cent. Aan het centraal station te Amster dam zijn Zaterdag 11. door de recherche der policie aldaar aanwezig twee vrouwen van verdachte zeden gearresteerddie zich in een huis in de Kapelsteeg schuldig maakten aan diefstal ter waarde van 40een tien-gul denstuk en vier rijksdaalders, alles toebe- hoorende aan een persoon uit Alkmaar, die daarvan aangifte bij de politie deed. De dieveggen waren van plan zich naar Leiden te begeven. Nadat de officieele bevestiging ont vangen was, der sedert een paar dagen loo- pende en meer en meer zekerheid verkrij gende geruchtendat de overeenkomstbe treffende de gesubsidieerde stoomvaartlijnen met de „Nord-Deutsche Lloyd" te Bremen, door den bondsraad aangenomen en Vlissin- gen als tusschenhaven aangewezen washer nam Ylissingen haar feestvierend aanzien, dat zij reeds Woensdag verkregendoch door het uitblijven van nadere tijdingen van lieverlede in angstigen twijfel verloren had. De hier en daar ingenomen vlaggen wer den weder uitgestoken, straks door meerdere gevolgdhet carillon van den grooten kerk toren liet zijne opgewekte tonen hooien en blijde riepen de burgers elkander de goede tijding toe. Nadat eene commissie uit het dagelijksch bestuur der gemeentezoomede eene uit de kamer van koophandel en fabrieken een be zoek hadden afgelegd bij de lieeren Arie Smit, gewezen burgemeester, en Jos. Van Kaalte, directeur der maatschappij de Schelde, om hen officieel geluk te wenschen met bet verkregen succés en hun dank te betuigen voor de door hen in deze gewichtige zaak genomen moeite en gedane pogingenwerd een telegram van dankbetuiging verzonden aan prins Yon Bismarck. Daarna had, on der begunstiging vau prachtig weder 's avonds te acht uur de voorgenomen en reeds vroe ger aangekondigde ovatie aan beide boven genoemde ingezetenen plaats, waarbij zij namens de burgerij werden toegesproken door den lieer W. L. Winkelman het zang koor zong, onder begeleiding van kopermuziek het Nederlandse!] Volkslied terwijl door drie meisjes uit het kinderkoor bouquetten wer den aangeboden aan den heer Smit en zijne echtgenoote en aan mevrouw Van Kaalte. De ovatie werd door beide lieeren wel willend aangenomenterwijl zij op de toe spraak antwoordden met de beste wenschen voor Vlissingen's welvaren. Nadat de op tocht, waaraan een 25 tal vereenigingen met hunne vaandels en banieren deel nam, langs de voornaamste straten en havens der stad gedefileerd had, werd hij ontbonden, doch de burgerij bleef nog den geheelen avond en een gedeelte van den nacht feest vieren. Er was een menigte menschen, ook van elders, op de been, doch alles is in de beste orde en naar genoegen afgeloopen. Sedert bijna 29 jaren, zoo schrijft men uit St. Oedenrode aan de jV. It. Cl. loopt hier een postbode 's morgeus naar het station Best (bijna twee uren) en 's na middags naar het station Sehijndel (één uur een schaduwlooze weg) beladen met een zware vracht pakketten. Meer dood dan levend komt de oude man dikwijls in St. Oeden rode op het post- en telegraafkantoor aan. 's Zomers in de brandende zou en 's winters door weêr en wind over een weg, die bij droog weêr onhoudbaar stuift, en bij regen weer vuil en papperig wordt. Na zijn komst uit Best, om 10,15, moet hij nog van 10,45 tot 12,50 als telegrambesteller, fun- geeren. Den ouden inandie reeds negen en twin tig jaren het rijk stipt en met nauwgezetten ijver dient, mocht men waarlijk wel eenigszins tegemoet komenvooral daar zich een goede gelegenheid aanbiedt, want 's namiddags rijdt een wagen (geregeld) naar de zelfde treinen waarheen de oude man moet loopen. Bezorgde het rijk nu den bode een vaste plaats op de diligence, dan deed men ten eerste een goed werk, en ten tweede zou de bezorging der brieven bespoedigd worden 's tK VVEMIAtE. Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen: aan den heer I. J. Boas, wo nende te Parijsder versierselen van ridder der orde van Isabella la Calolicahem door Z. M. den koning van Spanje geschonken, en aan den heer A. De Bloeme, hoofd agent der nieuwe Afrikaansche handelsven nootschap, der versierselen van ridder der Leopolds-Ordehem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is de heer F. Insinger, te Cairo, benoemd tot leerling-tolk bij het consulaat-generaal der Nederlanden aldaar. De luit. ter zee Isle kl. B. J. G. Volck is,-onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Utrecht, met den laatsten Juni jl. op non-activiteit gesteld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de prinses Von Wied werd gisteren alhier ten aanschouwe van eene talrijke menigte, door de troepen van het garnizoen eene groote parade gehouden. De troepen, op de grootst mogelijke sterkte gebracht door de indeeling van de miliciens der lichting van dit jaar, in de gewone formatie, carré met een flank open, in het Malieveld opgesteld, werden gecommandeerd door den kolonel-commandant van het regi ment grenadiers en jagers, baron Mulert tot de Leemcale, en geïnspecteerd door den generaal-majoorwaarnemend gouverneur der residentie, jhr. Klerck. In flinke hou ding werd na de inspectie gedefileerd, door de troepen te voet in divisie-kolonne op geheelen afstandmet den gewonen en daarna in gesloten kolonne, met den versnelden pas, door de bereden korpsen in stap en in draf. Na afloop der parade werd door den ge neraal aan de chefs der korpsen zijn tevre denheid betuigd over de goede houding der troepen. EltGELAK». Te Londen werd eergisteren verze kerd, dat de koningin lord Spencer den titel van hertog heeft aangeboden, als blijk van erkenning en waardeering van de dien sten door hem aan de kroon bewezen als onderkoning van Ierland. Te Londen is een telegram ontvan gen, volgeus hetwelk Olivier Pain niet dood is. Hij zou reeds voor geruimen tijd den weg van den Boven-Nijl zijn opgegaan en men zou nu weldra het bericht van zijne komst aan den Congo kunnen ontvangen. De sinds jaar en dag door Osmans troepen met afwisselenden ernst belegerde vesting Kassala biedt steeds weerstand, wijl zij nog van toereikenden leeftocht is voor zien. In Engeland hoopt men, dat in het eind koning Jan vau Abyssinie bet Egyp tische garnizoen zal ontzetten, al behoudt hij dan ook het stadje voor zich zeiven. Men zegt, dat Osman Digma onlangs te Omdurman is aangekomenom den Mahdi geluk te wenschen met den val van Kar- thoem. Vier emirs en 150 officieren sloten zich bij hem aan te Herrerien vergezel den hem naar Omdurman De Mahdi schonk hem 5000 thaler en een eeresabel, dien hij van zijne aanhangers te Cairo had gekregen. Te Omdurman bevinden zich 800 kameelen en 6000 man, waarvan de helft slechts gekleed gaat met een soort hemd en een gordel. De Mahdi draagt een wit hemd en broeken met goud gestikte sandalen. Dongola is thans geheel ontruimd. Zaterdag is te Cleveland een meeting gehouden van ongeveer duizend Poolsche en Boheemsche ijzer fabriekarbeiders met an deren, die op 't oogenblik het werk gestaakt hebben. Heftige redevoeringen werden ge houden tegen de kapitalisten. Men vreest voor onlusten. FKAMERIJ H. Bij de kamer zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij aan de regeeriug een crediet van 100,000 fr. wordt toege staan tot voortzetting van de voorberei dende werkzaamheden der wereldtentoon stelling van 18s9. De Fransche Tonkin-commissie heeft met de geringe meerderheid van 5 tegen 4 stemmen de motie verworpen van den heer Lavergneom mededeeling te geven van militaire depêches. Bij de senaats-verkiezing te Saint- Brieux (departement otes-du-Nord) werd gekozen de heer Delaunay (conservatief) met 761 stemmen; de heer Armez, candidaat der republikeinen, bekwam 504 stemmen. De officieuse Agence Ilavas spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk de re geering den Fransehen gezant te Londen bevolen zou hebben, niet op het bal te ver schijnen in officieel rouwgewaad, zooals de koningin ter gelegenheid van hel overlijden van prins Frederik Karei van Pruisen voor geschreven had. Eene dépêche van generaal Courcy uit IIué bericht, dat hij in den nacht, volgende op zijn aankomst, onverwacht was aangevallen door eene bezetting van Anna- mieten. De aanvallers werden teruggedreven de generaal ziet in het gebeurde geen reden tot bezorgheiddoch heeft de noodige maat regelen genomen. Het bericht geeft geene bijzonderheden omtrent de oorzaak van het incident. De eerste lijst van inschrijving voor een standbeeld van den admiraal Courbet is openbaar gemaakt. De minister van marine heeft voor 500 fr. geteekend. Figaro, het Journal des iJébatsde Unkers, de Gaulois le Matin en eenige andere bladen elk voor 100 fr. S 1» A S J E. De Spaansche ministerraad, door den koning gepresideerd, heeft jl. Vrijdag be sloten tot het officieel afkondigen van Spanje's protectoraat over de etablissementen, welke onlangs ter Westkust van Afrika, tusschen Kaap Blanco en Kaap Bojador gevestigd werden. - Dr. Ferran heeft geweigerd aan den Franschen deskundige, dr. Brouardel, die door zijne regeering naar Valencia was ge zonden om een onderzoek in te stellen naar den aard der cholera, proeven van zijne inentingsstof af te staan en hem aan zijne inentings-werkzaamheden te laten deelnemen. Dr Brouardel heeft dientengevolge zijne zending als geëindigd beschouwd en is van Valencia naar Parijs teruggekeerd. De koninklijke familie werd Zaterdag in den schouwburg te Madrid met dave rende toejuichingen ontvangen. Zaterdag werden in geheel Spanje 1639 personen door de cholera aangetast. DUITSCHL.AND. Omtrent het verhandelde in den bonds raad over het voorstel van Pruisen om den hertog van Cumberland uit te sluiten van de troonopvolging in Brunswijk, wordt nader gemeld, dat Mecklenburg Strelitz en Keuss oudere linie er tegen hebben gestemdter wijl Oldenburg en Brunswijk zich buiten stemming hielden en Mecklenburg-Schwerin met de beide vorstendommen Lippe onder indiening van speciale verklaringen zich bij de voorstemmers schaarden. Waarschijnlijk zal de heer Von Puttka- mer, minister van binneulaudsche zaken, tot stedehouder in Elzas-Lotharingen benoemd worden. De overeenkomst met den Norddeut- schen Lloyd te Bremeno. a. bepalende dat Vlissingen de tusschenhaven voor de nieuwe stoomvaartlijn zal zijn, is thans definitief goedgekeurd. De Köln. Zt. deelt de bepalingen mede van het contract tusschen het Duitsche rijk en den Noord-Duitschen Lloyd. Volgens dat" contract zijn er twee hoofd- lijnen nl. Een hoofdlijn van Bremerhaven naat China, over eene Belgische of Nederlandsche haven en voorts over Port-Said, Suez, Aden Colombo, Singapore, Hongkong, naat Shanghae. Hierbij is eene aansluitingslijn van Hong kong over Yokohama, Hiogo, eene Koree- sche haven en Nagasacki terug op Hong kong. Een hoofdlijn van Bremerhaven naar het Australische vasteland, over een Belgische of Aederlandsche haven, en voorts over Port-Said, Suez, Aden, de Tschagos-eilan- den, Adelaide en Melbourne naar Sydney. Hierbij is eene aansluitingslijn van Sydney over de Tonga-eilanden naar Apia en terug naar Sydney. Dan is er nog eene zijlijn van Triest over Brindisi naar Alexandrië. Aan den Noord-Duitschen Lloyd blijft het overgelaten, de tweede hoofdlijn doot te trekken tot Brisbane. Als de minimum snelheid is bepaald: voor de eerstgenoemde hoofdlijn (op Oost- Azie) 12knoopen; voor de tweede hoofdlijn (op Australië) 11J en voor de lijn Mid- dellandsche Zee 12 knoopen. Leggen de schepen zonder strikte nood zakelijkheid aan de plaatsen, die niet in het vaarplan zijn opgenomen, zoo is hierop een boete van 1000 tot 5000 Mark gesteld. Het tarief voor de goederenverzending van en naar Hamburg moet ten volle ge lijkstaan niet dat der verzending van en naar Bremen. De geregelde vaart moet uiterlijk binnen 12 maanden na de onderteekening van het 1 contract worden geopend. GEMENGDE BERICHTEN. De quaestie omtrent het aanleggen van een spoorweg in de hoofdstad van Frankrijk schijnt thans eindelijk haar be slag te zullen krijgen. Jaren geleden was zij het onderwerp van veel debatmaar thans is het ontwerp rijp om in de kamer te worden behandeld. De plannen zijn gereed en er wordt ge meld dat financiemannen van groote solidi teit bereid zijn om in de onderneming deel te nemen. Het is nog niet beslist of de spoorweg, gelijk in Londen, onder den grond zalzija of, gelijk in Berlijn het geval is, over bogen zal gaan, of, als in New-York, over hoogverheven stellingen zal worden aangelegd, Le Courtier des Ardenr.es bericht, dat aan het hulppostkantoor van Soissons een groote diefstal van brieven en waarden ge pleegd is. Eerst toen de trein op weg naar Charleville was, werd de diefstal ontdekt. Onder de zonderlingste werkingen van den bliksem kan voorzeker het volgende ge noemd worden. Een rijwiel, welks stalen veeren en wielen den electrischen stroom steTk aantrokken, stelde zich in beweging en reed onbestuurd van een binnenplaats weg, meer dan een kilometer ver het veld in. Dit gebeurde te Marche (België.) Wij, zegt het liagbl. waaraan wij het bericht ont kenen hebben het gezien in een Belgisch blad. Uit Trinidad meldt men aan het I). v. 'L en 's Gr.Een revolutie is in Venezuela uitgebroken. Generaals Pulgar en Pulida hebben aan boord van het stoomschip Liter tador de wijk genomen. De stad Carupano is bij verrassing genomen. In geheel het oostelijk deel des lands is de vaan des op- stands uitgestoken. Het hof van New-York heeft bepaald, dat Lucille Dudley niet naar Engeland zal worden gezondenmaar naar het krankzin nigengesticht teMiddletown(staatNew-York). Toen zij het vernam zeide Lucille, dat zij dit heel goed vond. Wel was zij liever naar Engeland gegaan, maar zij wilde ook wel in Amerika blijven. „Ik heb behoefte aan rust en afzondering en zal zeker beter worden door de verpleging te Middletown „Als je over een land praat waar veel aan tuinen wordt gedaan," zegt een ijverig gymnast in Vlk, „dan moet je in de allereerste plaats Zwitserland noemen; daar is toch een stad waar dertigduizend Solo-turners wonen." Een Fransch docter, de heer Alex.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2