NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 7 Juli 1885. N". 156. AQVERTENTIEN: Itiireel: Scliecpmakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden >.1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. I90e Jaargang. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis «au belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en revacclnatle vuur onvermogende». in hel lokaal der Slads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags le een uur. Leioen, 6 Februari 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis, dat door PIET IIEYN, woonachtig le Ilpendameen adres is ingediend om vergunning lot ver koop van sterken drank in hel kleinin hel perceel Beesteninai kt no. 39 alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 6 Juli, 1885. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag 9 Juli 1885, des namid dags te twee uren. 1. Beëediging en installatie van den heer Dr. W. N. Du Uteu, nieuw inkomend raadslid. 2. Benoeming van eencn Voorzitter der com missie van Financiën. 3. Idem van Bestuurders van de Stedelijke Werkinrichting (93). 4. Idem van een Commissaris der Bank van Lcening (95). 5. Verzoek van G. Aalbertsberg om conti nuatie als Stadsheelkundige (91). 8. Voordracht tot continuatie van den leeraar in de Nederlandsche taal enz. aan hel Gymnasium (90). 7. Idem betrekkelijk hel jagen op water wild op de Vroonwaleren (92). 8. Suppletoiie Slaat van begrooting dienst 188.5 (Verhooging subsidie aan de Stede lijke Werkinrichting) (89). 8. Voordracht lot aankoop van de Scliutling geplaatst langs de Ruïne (97). 10. Voorstel van Mr. J. Bredius lot invoering van eene controle op'de lichtsterkte van hel gas. (72) 11. Voordracht tot regeling der betrekking van Gemeente-Archivaris. (83; 12. Rekening van de dienstdoende schutterij over 1884. (88) 13. Idem van de Stedelijke Gasfabriek (94) 14. Verslag van Commissarissen der Stede lijke Gasfabriek over 1884. 15. Voorstel van Commissarissen der Bank van Leening betrekkelijk de oprichting van hulpkantoren (98). BTAniNIEUIVI. De 44e verjaardag van H. D. II. prinses Von Wied werd gisteren herdacht door het uitsteken van vlaggen van de openbare ge bouwen en enkele bijzondere woningen. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Mei 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 105 kinderenwaaronder 2 levenloos aangegeven, overleden 85 personen, en wel: beneden I jaar 38, 15 jaren 8, 514 jaren 2, 1420 jaren 1, 2050 jaren 10, 5065 jaren 16, 6580 jaren 10, boven 80 jaren 5. Als oorzaak van den dood werd opgegeven; gebrekkige ontwikkeling 1, li chaamszwakte, tering 21, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 2, aanhoudende koorts 1tusschenpoozende koorts 1huid ziekten 1, stuipen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 1, hersenziekten, krankzinnigheid 8keel- en longtering, bloedspuwing 6kink hoest 4, acute ziekten der ademhalingsorganen 9chronische ziekten der ademhalingsorga nen 5, hart- en vaatziekt., rheumat., artlirit. 3organ, hartgebrekenaneurysma 5diarr hoea dysenterie 2, cholera nostras 2, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 1, chron. ziekten der spijsvertenngswertuigen 1ziek ten der organa urogenitalia 4, ziekten van het kraambed 2, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 1. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prij zen 35, ƒ3.70 en f 1.85, de laagste prij zen ƒ35, ƒ8.70 en ƒ1.85. Voor het admissie-examen der hoo- gere burgerschool voor jongens alhier heb ben zich 37 adspiranten aangemeld. Sedert 23 Juni wordt van het feest terrein alhier ten nadeele van den buffet pachter vermist 40 cristoftle zilveren lepels en 11 dito vorken, benevens eeu aantal tafelmessen. Alles is gemerkt „Panopti cum". De justitie verzoekt opsporing en bericht. De heer Remrevdie gedurende ruim drie jaren alhier werkzaam is geweest ten nutte der kennis van de Indische talen, zal den 15den dezer met het stoomschip Gel derland, van de „Rolterdamsche Lloyd", de terugreis naar Indië aanvaarden. Zaterdagavond is een begin van brand ontstaan ten huize van een bewoner in de Nonnensteeg, welke brand, ontstaan door 'tvlam vatten van een gordijn, dat door de tocht tegen een gaspit was gewaaid, onmiddellijk onder toezicht van een paar brandmeesters met een extincteurisgebluscht. Gisterennamiddag had in den Delft- schen Vliet nabij deze gemeente een treurig ongeval plaats. Een bootje, waarin tien zoo groote als kleine personen waren geze ten, werd aangevaren door een schuit met groenten geladen, met het noodlottig gevolg, 5 lat het bootje omsloeg. Een 1 O-jarig meisje vermocht men niet te reddenhoeveel moeite ook door den vader in het werk werd ge steld. Inmiddels ter plaatse ontboden ge neeskundigen konden niets dan den dood van de jeugdige drenkeling constateeren. De ouders zijn radeloos over den treurigen afloop van dit watertochtje. -- Heden morgen is onder de gemeente Zoeterwoude uit 't water opgehaald 't lijk van een persoon, die, eenigszins malende, sedert gisterenmorgen zijne vrouw en kinderen had verlaten, zonder te zeggen waarheen hij ging. Hoewel het Feestgebouw eerstdaags voor afbraak zal worden verkocht, zal de Ruïne voorloopig aan den algemeenen dienst onttrokken blijven. Naar wij vernemen zal de aanstaande kermis, behalve door een aantal kramen, den zoogenaamden scheepjes-draaimolen en twee velicopède-draaimolens, bezocht wor den door het Cagliostro-theater van E. Basch, het Alhambra (Holl. schouwburg onder directie van den heer Hendricks), het tooneelgezelschap van den heer A. Van Lier, Whery's honden- en apentheater, het kunstenaarsgezelschap, onder directie van den heer C. Spriet, een panopticum enz. UNITER SITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap, de heer J. Van de Kasteele, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Het auteursrecht in Nederland". Daar de minister van oorlog ontwaard heeft, dat verschil van meening bestaat om trent den graadwaaraan de muzikanten der infanterie gelijkgesteld zijn, heeft hij ter kennis van de landmacht gebracht, dat de kapelmeester den graad heeft van adjudant- onderofficier, de onderkapelmeester dien van sergeant-majoor en de overigen den graad van sergeant. Ter vervanging van den lot majoor benoemden kapitein J. C. Santhagens, is de kapitein K. A Pfeiffer, van het 8e reg. inf. te Arnhem, benoemd tot adjudant van den generaal A. Band, commandant der stelling Amsterdam. In verband hiermede is de kapitein B. G. Koopman, van het 4e reg. inf. te Leiden, overgeplaatst bij het 8e reg. te Arnhem. De algemeene synode der Ned. Herv. kerk, die op 15 Juli e. k. hare gewone vergadering zal houden, is samengesteld als volgt: Praeadviseerende leden: Dr. J. Oifer- haus, hoogl., sec., M. A. Gooszen, hoogl. beiden te Leidendr T. Cannegieterhoogl. sec. E. H. Lasonder, hoogl., beiden te Utrecht. Gewone leden: Uit Zuidholland: E. César Segers, pred. te Leiden; sec. G. A. Rademaker, pred. te 's Gravenhage; mr. J. Bredius, oud-ouderl. te Leiden; sec. mr. P. Van den Brandeler, oud-ouderl. te's Gra venhage. In het laatst van Juli zal te Charle roi een congres tegen de vaccine worden gehouden. Uit ons land zal de heer Keu- chenius aan de beraadslagingen deelnemen. Aan het mail overzicht van het A. D. v. JV. is het volgende ontleendNog on- FEU1LLETON. 53.) Begrijpt gij het nu? begrijpt gij het?" Luigi was klaarblijkelijk getroffen. Hij had een uitstekend hart en nooit nog was zijn eerlijkheid op zulk een proef gesteld. Doch hij had het beloofden een belofte was in zijn oog even heilig als de plech- tigste eed. „Signora," antwoordde hij zichtbaar ver legen, „ik heb niets gezien, ik weet niets." „Hij heeft een eed gedaan. Hij zal niet antwoorden," riep de gravin in wanhoop. En zij barstte uit in snikken. Gelukkig voor Luigi kwam men hem verwittigen dat er ingespannen was. „Vaarwel, signora!" zeide hij, met een eerbiedige buiging. En haastig ging hij heen. Een oogenblik daarna reed Luigi de stad «it. Hij was droef te moede. Hij dacht aan die arme moeder, die hij zoo even verlaten haden jegens wie hijnaar hij geloofde, erg hard was geweest. „En toch," dus sprak hij bij zich-zelven om zich le verontschuldigen in eigen oog, „ik kon haar niets zeggen.... ik heb beloofd stom te wezen. Dus is mijn reiziger haar man, en de kleine is zijn dochter!.... Nu begrijp ik alles. De man heeft de kleine aan zijn vrouw ontvoerd en de arme moeder wil de kleine nazetten. Als ik haar had kunnen zeggen dat zij den nacht te Vintimille heb ben doorgebracht en morgen naar Genua zullen gaan! Maar neen, dat mocht ik niet.... Hij moet te Nice over een veertien dagen terug zijn en hij heeft mij gezegd: „Luigi, ik zal je weerzien, want ik zal je waar schijnlijk noodig hebben." Nn, hij zal vreemd opkijken, als ik hem verhaal, dat ik de signora, zijn echtgenoote, heb gezien." De gravin De Lasserre bracht den nacht te Mentone door, en vertrok den volgen den ochtend vroeg naar Vintimille. Wat hoopte zij? Wat ging zij doen? Zij zelve zou het zeker niet hebben kunnen zeggen. Zij wil haar man en dochter vol gen, weten waar de graaf zich ging vesti gen. Dan zou zij verder een besluit nemen. Hoewel Vintimille geen groote stad is, begreep de gravin bij haar aankomst, dat het voor haar alleen uiterst moeilijk zou we zen den graaf, of sporen van zijn verblijf te ontdekken. Overeenkomstig den raad dien zij deswege ontving, wendde zij zich tot een der lazzarono, die den dag door brengen met slapen op de trappen van ker ken en andere openbare gebouwen, en die des nachts men weet niet welk ambacht uitoefenen. Die man stemde er in toe, voor een klein drinkgeld haar van dienst te zijn. De lazzarono ging aanstonds de stad door kruisen. Hij verscheen na verloop van drie urenen gaf de volgende inlichtingEen heer, een rijke Franschman, die reisde met eeu klein meisje van anderhalf jaar onge veer, had den vorigen nacht in het hötel du Prince Albert doorgebracht. Des och tends had hij Vintimille verlaten, met het plan om naar Genua te gaan. Denzelfden avond ging de gravin ook op reis naar Genua. Zij dacht, dat zij, om haar man in die groote stad op te sporen, hetzelfde middel moest te baat nemendat haar te Vintimille zoo goed gelukt was. Evenwel nam zij drie lazzarono in plaats van één in dienst. Te vergeefs zochten die Lazzarono een geheele week lang de gansche stad door, gezamenlijk of ieder op zich-zelve. Zij gaven het eindelijk op. De gravin was het spoor van haar man bijster geworden. Eeu diepe neerslachtigheid overviel haar. Wat te doen? Waar heen te gaan?" Wel bevond zij zich tegenover een onbe kende toekomst. XX. BIJ DEN NOTABIS. Drie maanden zijn er verloopen, sedert de hierboven verhaalde gebeurtenissen. Het is drie uur in den namiddag. De heer Cor- visier is alleen en zit te werken. In het groote vertrekdat grenst aan het kabinet van den notaris, zijn zes kler ken bezig met het overschrijven van minu ten. Zij heffen het hoofd niet op. Hun hand beweegt zich snel over de witte bla den. Te midden van een diep stilzwijgen hoort men slechts het gekras der pennen. Bij den heer Corvisier heeft men geen tijd om te luieren. Op eens wordt er tweemaal zacht geklopt aan de deur. „Binnen 1" roept de eerste klerk. De deur gaat openeen vrouw vertoont zich op den drempel. Wordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1