BUITEULAiNDSCHE BERICHTEN. de door de commissie aanbevolen personen bestaan of wel, wanneer de commissie weigerachtig is geschikte personen, die door den raad gewcnscht worden, op hare aanbeveling te plaatsen. Aan geen van beide gevallen kan hier gedacht worden, en daarom, al moge dit niet bedoeld zijn, is er door de afwijking van de aanbeveling der commissie aanleiding gegeven tot twijfel aan gaande het vertrouwen, dat de commissie tot dus ver e bij den raad meende te genieten. Wat in het bijzonder liet voorbijgaan van den heer Roetert Tak aanbelangt, zoo doet de com missie opmerken, dat de reden, waarom deze bovenaan op de aanbeveling geplaatst is, deze is feweest, dat de commissie door diens benoeming e gemeenschap tusschen den raad en haar wenschte te bevorderen, door te bewerken dat nog eeniaads lid, behalve haar voorzitter, in staat zou zijn de inzichten en voor-tellen der commissie met kennis van zaken en grondig in den gemeenteraad toe te lichten. l)at de commissie hierin niet heeft mogen slagen, bejammert zij nu des te meer, omdat, na de benoeming van den heer Bavinck, haar voor zitter, wegens zijn benoeming tot lid van gedepu teerde staten van Overijsel, niet langer lid van den gemeenteraad kan blijven en de commissie dus voortaan een zeer belangrijk deel van het even wenschelijk als doelmatig contact met dien raad moet missen. Om die beide redenen heeft de commissie ge meend verplicht te zijn om, gelijk zij bij deze doet, u haar teleurstelling en haar leedwezen over den door u gedauen stap te betuigen. Namens de commissie voornoemd, (get.) S. H. De la Sablonière, Voorzitter. t Lubach, Secretaris. Toen van dit adres, op verzoek van den heer Oudendijk, voorlezing was gedaan, ontspon zich er eene discussie over tusschen de hh. Oudendijk en Noordt zij. Eerstgenoemde verklaarde te kunnen begrijpen dat curatoreu onaangenaam waren aangedaan over de benoeming, waaruit was gebleken, dat de anti revolutionaire partij sterk was vertegenwoordigd dat ze tracht invloed te krijgen op aen gang van zaken. Spreker maakte er haar geen verwijt van, als 't eerlijk is bedoeld, heeft hij er respect voor; maar 't betreft hier nu toch een beginsel, waar mede spreker niet kan meegaan. De benoemde is niet heel eerlijk gekozen, maar als 't ware bin nengesmokkeld. Dit de gevoerde debatten in de tweede kamer en hetgeen in de organen der anti revolutionaire partij voorkomt, had men kunnen ontwaren, volgens spr., dat aan h. en m. onderwijs de dood was gezworen; komt die strijd over be ginselen ook hier aan de orde, hij zal zich daar tegen sterk verzetten, altijd met respect der opinie van anderen, maar toch meent hij dat men op zijn qui vive moet zijn. De heer Noordtzij antwoordde, dat hij 't niet wijs en voorzichtig vond om voorlezing van den brief te vragen; 't betreft hier eene geheime stem ming en daarover behoorde hier niet gedebatteerd te worden. Spreker stelt er prijs op, dat in den raad verschillende categoriën uit de burgerij zit ting hebben; de heer had zich niet aldus over de benoeming van dr. Bavinck moeten uit laten, die is geschied door den raad, zooals elke andere benoeming; noch de wet op 't h., noch die op 't m. onderwijs spreken van eene aanbeveling, maar eenvoudig van eene benoeming door den raad; spreker gaat vervolgens nog eenige punten uit den voorgelezen brief na en meent, dat 't beter ware geweest zoo de heer O. zich eenvoudig tot de verdediging daarvan had bepaald. Na repliek van den laatste, die verklaarde geen woord van 't door hem gesprokene terug te nemen, waarop de heer N. nog kortelijk antwooidde, eindigde de discussie. ZC.) Terwijl ten huize van mej. de wed. Pruyt te ïraneker timmerlieden bezig waren een houten plafond uit te breken, rolden eensklaps een aantal zilverstukken naar be neden. Bijeenverzameld, waren er 27 stuks, die, gereinigd, weinig gesleten en dus bui tengewoon gaaf bleken te zijn; alleen heb ben verschillende stukken door besnoeiing geleden. Het oudste stuk, van het jaar 15SS, iets grooter dan een rijksdaalder, is waarschijnlijk een gedenkpenning ter herin nering aan de vernieling der onoverwinne lijke vloot. In hetzelfde huis zijn bij het opbreken van een vloer gewelfde kelders gevonden, aan den ingang met aarde opgevuld. Om den nisachtigen vorm zal men deze kelders, die dieper blijkbaar niet opgevuld zijn, onderzoeken. Gisteren is te Vlissingen bet officieel bericht ontvangen, dat die haven is geko zen om door de schepen van de Norddeut- sche Lloyd te worden aangedaan. Van 1 April 1886 af zullen maandelijks vier groote booten aldaar aankomen. Bij arrest van het gerechtshof te 's Her togenbosch in raadkamer gewezen dd. 30 Juni 1885, is Johan Mathijs Cesar Tim mermans, koopman en winkelier, oud 56 jaren, geboren te Sittard, wonende te Heerle (gedetineerd), verwezen naar de openbare crimineele terechtzitting, beschuldigd van: dat hij in den namiddag van den 9 April 1885 in de gemeente Maastricht 1°. na vooraf het plan gevormd te hebben om mr. J. M. E. Van Oppen senior te dooden en tot dat doel een dolk en eene geladen revol ver naar Maastricht te hebben medegebracht, moedwillig voornoemden mr. Van Oppen zoodanig heeft verwond, dat deze kort daar na overleden is; 2°. mr. A. F. E. II. Van Oppen junior, terwijl hij hem den toegang tot zijn vader mr. E. Van Oppen voor noemd weigerde en trachtte te beletten, moed willig door steken met dien dolk en scho ten uit die revolver zoodanig heeft verwond dat hij den 14 d. a. v. aan de hem toege brachte verwondingen overleden is, en 3°. Maria E. J. H. Van Oppen moedwillig door een steek met voormelden dolk zoodanig heeft verwond, dat zij korten tijd daarna aan de verwonding is overleden. 's GKAVEXIIAGE De luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Saude Lacoste wordt met 11 dezer gedeta cheerd bij den torpedodienst te Willemsoord. De luit. ter zee side kl. II. Slot wordt met den Ildeu dezer gedetacheerd bij het dep. van marine. In de laatste zitting voor het uiteen gaan van de tweede kamer der staten-gene- raal, heeft de heer Sluiter, namens de com missie voor de verzoekschriften, rapport uitgebracht op het adres van den heer Th. Kley, kapitein-kwartiermeester bij het Ned.- Indische leger, met veilof tot herstel van gezondheid in Nederland. Adressant verzoekt, dat de kamer die maatregelen trede welke kunnen voorkomen dat hem het recht om zijne bezwaren tegen eene hem opgelegde provooststraf in te brengen worde verkort of ontnomen. De commissie stelde voor dit advies te verzenden aan den minister van koloniën ten fine van inlichtingen, met welke con clusie de vergadering zich heeft vereenigd. De grootvorstin Wladimir van Rusland bracht gisteren een bezoek aan de bekende magazijnen van oudheden van de firma S. Sarluis en Zonen in de Spuistraat alhier, waar II. K. H. aanzienlijke aankoopeu deed. Ook werd zij in de gelegenheid gesteld de verschillende curiositeiten in oogenschouw te nemen over den rijken schat waarvan zij zich hoogst vleiend uitliet. Eergisteren overleed onder Loosduinen de heer mr. Carel Van der Goes, kamer heer van Z. M. den koning in buitengewo nen dienst, oud-vrijwillig jager derUtrecht- sche hoogeschool in 1830. EltGELJl^D. De koningin verleende aan sir Peter Lums- den liet grootkruis der Bath-orde. De Gazette bevat de verheffing van sir Stafford Northcote tot het pairschap onder den titel van graaf Iddesleigli. Te Woodstock had eene verkiezing plaats, tengevolge van liet aannemen van den post van minister van lndië door lord Randolph Churchill. Op hem werden 532 stemmen uitgebracht, tegen 405 op den liberalen candidaat Grant. De Standard verneemt uit Herat, dat de Russen te Pendjeh een ernstiger vijand hebben dan de Afghanen. De troepen wor den door ziekten geteisterd, en velen zijn reeds bezweken. John Bright heeft onlangs den vol genden brief gezonden aan den bekenden Pranschen afgevaardigde Prédéric Passy, naar aanleiding der hem toegezonden redevoerin gen, door laatstgenoemden heer in de Fran- sche kamer van afgevaardigden gehouden over de nieuwe graanrechten. Ik heb die redevoeringen", schrijft Bright, z/met groote belangstelling gelezen. Dat zij de kamer niet konden overtuigen, kan alleen worden geweten aan de te groote onwetend heid van uwe landgenootcn ten aanzien van dit onderwerp. In Engeland zijn ook eenige pogingen gedaan om het protectionisme op den voorgrond te brengen onder den naam van fair trade, maar die pogingen zijn ten eenemale mislukt. Als de Europeesche vol keren den vrijen handel wilden aannemen, d. w. z. lage tarieven, of zelfs geheele op heffing der in- en uitvoerrechten, dan zou Europa zich snel gaan voortbewegen in de richting van altijddurende vrede. Tegen woordig zien alle volkeren hunne bronnen van welvaart uitgeput door den onleschbaren dorst van het militairisme en van lien die daarvan leven. Gijl. vermeerdert uwe ont zaglijke groote openbare schuld ieder jaar, eu wij laten onze oorlogsuitgaven aangroeien. De door ons begane fouten hebben ons in Egypte geplaatst voor verantwoordelijkheid en moeilijkheden van allerlei aard. Gijl. verkeert ten aanzien van Madagascar en Tonkin in denzelfden toestand. De belangen der volkeren worden opgeofferd aan de el lendigste en afkeurenswaardigste droombeel den eener buitenlandsche politiek, en, on gelukkig genoeg, noch mijne lnndgenooten noch de uwe, zijn in staat het onzinnige van die politiek in te zien. Evenals Gijl. in Frankrijk, hebben wij in Engeland een ruim uitgebreid stemrecht en democratische instellingen, maar onze politiek blijft steeds bijna geheel dezelfde als vroeger, en de ware belangen der groote menigte worden met voeten getreden en miskend ter wille van valsche denkbeelden omtrent nationalen roem en eer. Ik kan de gedachte niet van mij zettendat Europa snel op weg is naar eene groote catastrophe. Het looden wicht van het militaire stelsel kan niet tot in het on eindige met lijdzaamheid worden getorscht; en het tot wanhoop gedreven volk zal zich, eenmaal in drift geraakt, niet lang bedenken voor het de tronen omverwerpt en de zoo genaamde staatslieden verjaagt, die heerschen in naam der op die tronen geplaatsten. Uw volk heeft nog niet allen zedelijken zin verloren, en daaraan hecht ik mij vast, ten einde mij niet ontmoedigd te gevoelen. Waar de zedelijke zin ontbreekt, zie ik voor een volk niets dan gevaar en duisternis. Ik hoop dat uw land met het mijne niet alleen in vrede moge blijven, maar op voet van werkelijke vriendschap. Ik vrees dat de dagblaaen te Londen en te Parijs er maar al te veel op uit zijn, eene vijandige ge zindheid tusschen ons te kweeken. Doch sedert 1360, het jaar van het tractaat van onzen goeden vriend Cobden, hebben ge- lukkiglijk de naijver en de wederzijdsclie vrees, die toen bestonden, voor een goed deel voor betere gevoelen plaats gemaakt." De rechter Lambert 'iree, uit Illi nois, is tot gezant der Vereenigde Staten te Parijs benoemd. ITALIË. Uit Rome wordt bericht, dat een ge volmachtigde der Italiaansche regeering, de heer Stefanoni, naar Cairo zal vertrekken, om met de Eiryptische regeering te onder handelen over den afstand der tolrechten van Massoeah aan Italië. Voor het gerechtshof te Caltagirone (Sicilië) zal weldra behandeld worden een proses tegen 31 misdadigers, die eene"ge heime bende vormden, welke hare statuten en reglementen had. Een harer bepalingen luidt dat ieder lid der bende, die beschul digd wordt van verraad jegens zijne kame raden, ter dood zal worden gebracht. De bende bestoud reeds sedert verschei dene jaren te Lesufartewaar zij door hare misdaden schrik onder de bevolking van den geheelen omtrek verspreidde. Vele bewoners kende de misdadigers, maar zij durfden geen aanklacht tegen hen bij het gerecht indienen. De 'politie kwam eindelijk de misdadigers op hot spoor tengevolge van een moordaanslag tegen zekeren Salvatore Sira- cussa, die haar bepaalde aanwijzingen wist te doen. De 31 misdadigers zullen terecht staan wegens 17 moordaanslagen, diefstal len, geldafpersingen, aanrandingen, enz. DltlTSCilLAIVD. De berichten uit Ems over den ge zondheidstoestand van keizer Wilhelm lui den bij voortduring bevredigend. De keizer maakt geregeld rijtoertjes en bezoekt ook den schouwburg. Eergisteren werd hem door het muziekcorps van het 4e reg. grenadiers der garde eene aubade gebracht, naar aan leiding van den gedenkdag van den slag bij Koniggriitz. De keizer vertoonde zich aan een der vensters en werd luide toegejuicht. Vorst Von Bismarck is door den kei zer naar Ems ontboden. De rijkskanselier zou, naar het heet, hier met zijn souverein beraadslagen over de opvolging van den veldmaarschalk Von Manteuffel als gouver neur van Elzas-Lotharingen. gen, door 600,000 in Zwitserland, ff 1,500,000 in Canada en de Ver.-Staten door 600,000 in Hayti en door 1,5 0 0,000 in Algiers, Indie, West-Indie en Afrikai» alles omtrent 45,000,000. Engelsch wordt thans door allen, uit» nomen 500,000, van de 37,000,000 bewo- ners der Britsche eilanden gesproken d00t 53,000,000 van de 56,000,000 inwonen der Ver.-Staten; door 4,000,000 in Canada door 3,000,000 in Australië, door 1,700,000 in West-Indie en misschien door 1,000,000 in lndië en andere Britsche koloniën, Dj brengt het geheel op 100,000,000. De redenen hiervoor zijn velerlei. Dt sterke toeneming van het Angel-Saksisck ras, Engelands tallooze volkplantingen, zijn groote handel, en laatst niet minst, groole gemakkelijkheid waarmee de Engelrein taal kan worden aangeleerd, hoe vreemdzij er bij den eersten aanblik ook uitziet. Ha» uiterst eenvoudige spraakkunstwaarin zij 200 vlak tegenover het Duitseh staat, maakt haar in onze praktische eeuw meer en meet gezocht en gebruikt. Ongetwijfeld draa»i ook haar voortreffelijke letterkunde veel tot de verspreiding bij. Van de eigen-levensbesehrijving vaj generaal Grant, welke eerlang verschijnen zal, zijn reeds 300,000 exemplaren voor. uitbesteld en er komen voortdurend hm nieuwe groote bestellingen. Men berekent de oplage op een millioen. De rechtbank te New-York heeft be- volen, dat Lueilla Dudley, die een moord- aanslag heeft gedaan op Ö'Donovan Rossi maar vrijgesproken is, in een krankzinni' gengestielit zal opgesloten worden. Te Chicago is eene ernstige werksti- king onder de tramconducteurs en koet siers uitgebroken. Zij is ontstaan doordiei de directie weigerde, eenige ontslagen be ambten weder in dienst te stellen. Don derdag werd beproefd eenige der trams weder te doen loopen, maar de volksme nigte belette dit, en wierp met steena Het tramverkeer is gestaakt. GEM ENG DE BERICHTEN. De pachter Vromant, van Ingelmun- ster, in België, die eenige weken geleden het vleesch verkocht heeft van een os, welke aan een ziekte overleden was, tengevolge waarvan verscheiden personen erg ongesteld werden, is door de correctioneele rechtbank van Kortrijk tot 2 maanden gevangenisstraf, 50 fr. boete en in de kosten veroordeeld. Twee eeuwen geleden werd de Engelsche taal zeker door niet veel meer dan door 5 of 6,000,000 menschen gesprokenslechts 100 jaren geleden nog door niet meer dan 15 of 16,000,000. Terzelfder tijd werd de" j Fransche taal door minstens 30,000,000 en de Duitsche in een of meer vormen door 40,000,000 menschen gesproken. Deze staat van zaken is thans geheel omgekeerd. Vijftig jaren geleden stond de Engelsche taal in getal van die haar spraken nog met de Duitsche gelijk, en nu moet de laatsle ver achter staan hij de Engelsche. In het Oostenrijk-Hongaarsch keizerrijk wordt de Duitsche taal door 10,000,000 inwoners gesproken, in liet Duitsche keizerrijk door 46.000,000, in België door 40,0O0, in Zwitserland door 2,000,000, en in Amerika door 2,000,000. Dit is een geheel van omtrent 60,000,000 personen, die de Duit sche taal gebruiken. Met de Fransche is nagenoeg hetzelfde. De aanwinst in de laatste eeuw is minder geweest dan die der Duitsche. Fransch wordt thans gesproken door 3?,000,000 menschen in Frankrijk, door 2.250,000 in België, door 20,000 in Elzas-Lotharin- EAATSTE lï ER ICIITEJV. Bij het groot O.-I. ambtenaars-examei van 15 Juni tot 3 Juli 11. te 's Gravenhagi gehouden, zijn, naar orde van de eindring- lijst, de volgende heeren toegelaten: J. A. E. Van Deventer (D)L. C. Mulls (D), A. A. Fokker (D), J. E. Meijbo® (L), II. Altmann (D), R. L. A. Hellwig (U), D. II. Van der Hoek (D),W. F. V» Zutphen (D)G. J. Koopman Jr. (D), Kuiken (U), A. Pecqueur (D), N. Vu Goens (D), A. E. lmmink (D), A. 0, Janssen van Raaij J. C. Jansen W. J. Ketjen (D), H. P. Wagner (D)| R L. Van Bijlevelt (D), G. F. K. Van Huls (D), W. J. Thieme (L), J. W. Van Hill: (D), Jhr. W. H. Van Raders (D), G A N. Scheltema (L)G. Stortenbeker D)IV, F". Loudon (D), W. II. Munder (D),P.G, C. Popta (D), H. De Vogel (L), Mr. 1 W. Kool (D), W. L. De Sturler (D), A C. Veenhuijzen (D), R. C. Van ilea (U), J. H. Meursinge (D), II. Craandijl (D), J. A. Van Blommestein (L), Mr." VV. Barkeij (L), F. M. Dekker (D), W.J, II. Van Rijck (D). De letters D (Delft) en L (Leiden) sol- ter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aanbij welke der beide instellii- gen voor onderwijs in de taal- land-en vol kenkunde van Nederlandsch-Indië, zij huti opleiding hebben ontvangen. Nader zijn nog ter behandeling ini aanstaande vergadering der provinciale ilt ten van Zuidliolland aangewezen missis van gedeputeerde staten 1°. missive van deputeerde staten met hun advies, inb» gende de in de herfstvergadering van aangehouden aanvrage der gemeente Kl wijk om subsidie ten einde het vaarvrar tusschen Katwijk en IJmuiden bevaart» te maken voor bomschepen en andere vai tuigen ten dienste der visscherij. 2° missive houdende voorstel tot het vo leenen van een subsidie aan de gemeen1:' Leiderdorp in de kosten van verlaging beweegbaarmaking der brug in den Lagn Rijndijk over de Doeswatering. 3" missive overleggende een ontwerp-!»' sluit strekkende om de sluis aan den Leid- scheudain met de daartoe behoorende wer ken alsmede de Zuid- en Haagvliet en kt' daarnevens gelegen jaagpad van de ge' meeute Delft over te nemen. De gemeenteraad van Delft heeft den los Juli op uitnoodiging van gedep. staten 11 dien zin een besluit genomen. Ter gelegenheid van den verjaardag der Amerikaansche Unie was het gebow der legatie op het Buitenhof te 's Hip heden met de nationale vlag, de Amen- kaansche vlag en een draperie van dat dun doek getooid.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2