NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Vrijdag 3 Juli 1885. 153. .1 A 18 T. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Sleze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 5'rijs per ft munter 10 C ent, 1.25. 1.60. 190e Jaargang. Afzonderlijke nummers worden van af heden h 10 Cents berekend. De Administratie. Stads- Berichten. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2den Juni 1885, no. 95; Gelet op ai l. II der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dal bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald, dat de a/zonderlijke jachten op waterwild voor dit Jiar zijn geopend op Maan dag den 27sten Juli aanslaandeen (lal mits dien van af dal tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, lelt. d, en A, der wet op de jacht en visscherijis ge oorloofd; wordende levens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van hel Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze pro vincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, ri vieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks Ie doen gebruikelijk is, alsmede in bel Pro vinciaal Iliad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhageden Oden Juni 1885. De Commissaris des kanin'js voornoemd FOC K. AQVEBTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel f 0.10. Ilurcii: SclieepniaKerssf ecg 0. STAOSNIEBWS. Aan het gedrukt verslag van den toestand der gemeente Leiden over liet jaar 1884 ontkenen wij het navolgende De werkelijke bevolking bestond op 31 Dec. 1884 uit 43 822 zielen, waarvan 20.775 mannen en 23.047 vrouwen: is bij vergelijking met het vorig jaar met 857 zielen vermeerderd. De staat vau bevolking der onderscheidene gezindten is Nederduitsch Hervormden 27821 Fransche of Waalsch Hervormden 933 Anglikaansche Epixopalen 3 Evangelisch Lutherschen 1060 Hersteld Evangelisch Lutherschen 34 Doopsgezinden of Mennonieten 279 Remonstranten 301 Christelijk Afgescheidenen 1615 Roomscli Catholieken 11083 Oud-Roomschen of van de bis schoppelijke clerezy 61 Nederduitsche Israëlieten 573 59 personen behooren niet tot een kerk genootschap. Het aantal kiezers bedroeg den 30sten Maart 1S84: "Voor de 2e kamer der staten generaal 1298 i, u provinciale staten 1296 den gemeenteraad 1816 Den 30sten Maart 1885: Voor de 2e kamer der staten generaal 1311 provinciale staten 1310 den gemeenteraad 1826 De gemeenteraad bestaat uit 27 "ledeu. De gemeentepolitie telt: Eén commissaris Eén hoofdinspecteur Drie inspecteurs Vier agenten le klasse Acht agenten 2e klasse Veertig agenten 3e klasse. Gedurende dezen zomer is het oud-rech terlijk archief, dat zich gedeeltelijk op het stadhuis en in de voormalige rechtbank op het Rapenburg bevond, naar een daartoe in gerichte zaal van het invalidenhuis over gebracht. De waterverstrekking door de Leidsche Duinwatermaatschappij neemt steeds toe. Het aantal gesloten contracten, dat op 1 Januari 1884. 2467 bedroeg, is op 31 De cember van dat jaar tot 2961 gestegen. Gedurende het jaar 1884 werden ten raad- huize aangegeven als aangetast door Pokken 134 personen, waarvan 32 over leden. Diphtheritis 18 personen waarvan 8 over leden. Roodvonk 16 personen, waarvan 1 over leed. Typhus en Febris Ihyplioidea 7 personen, waarvan 1 overleed. Mazelen 817 personen, waarvan 33 over leden. In het academiseb-ziekenhuis, volgens overeenkomst strekkend totverpleging van onvermogende zieken werden in 1884 opge nomen 138 personen, waarvan 33 overleden zijn. Wegens overtreding der politie-verorde- ning op de prostitutie hebben 15 veroordee lingen plaats gehad. {Hierop komen wij later terug.) Verordeningen omtrent de keuring van levens middelen heslaan in deze gemeente niet. De afdeeling Leiden der vereeniging voor Lijkverbranding telt thans 26 leden. In het afgeloopen jaar hebben 37 branden plaats gehad, waaronder 7 van eenige be- teekenis. 47 personen vielen in het water van welke 10 verdronken. 422 personen moesten ter zake van dron kenschap in voorloopige politie-bewaring ge steld worden. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de surnumerair der poste rijen A. P. De Vey Mestdagh zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Leiden. Aan A. A. Schreuder, leerling van het Genootschap Mathesis Scientiarum Ge- nitrix, is de onderscheiding te beurt geval len, dat hem door de commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de premie van het „D. A. Thieme-fonds" is toegekend voor de door hem ontworpen teekening van een houten plafond. De overgangsexamens van de leerlin gen der hoogere burgerschool voor jongens, zullen plaats hebben op WoensdagS Juli 1885, in het gebouw op de Pieterskerkgracht, in de volgende orde: le klasse. 2e klasse. 10-101 u. Cijfer- en stelk. Meetkunde. 10^-11 j u. Engelsch. Hoogduitsch. 111-12 u. Nederlandsch. Aardrijkskunde. 3e klasse. 4e klasse. 10-10 j u. Frausck. Staatswetenschappen. 10i-ll u. Geschiedenis. Natuurlijke historie 11-11; u. Natuurkunde. Scheikunde. llj-12 u. Engelsch. Boekhouden. Tentoonstelling van teekeningen zal wor den gehouden op Donderdag, "Vrijdag en Zaterdag, 9, 10 en 11 Juli. IIATVBRSITËIT. Op de door de faculteit van wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit alhier uitgeschreven prijsvragen, werd het daarop ingekomen antwoord van den lieer R. H. Van Dorstendoctorandus aan deze univer- siteit, de bekrooning waardig gekeurd. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, de heer G. B. Noothoven van Goor, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De verkoopsbelofte". Bevorderd tot doctor in de laai- en let terkunde van den Oost-Indischen Archipel, de heer J. C. G. Jonker, geb. te Amster dam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld«Een oud Javaansch wetboek vergeleken met Indische rechts bronnen". Ter vervanging van het de vorige week verworpen wetsontwerp tot uitbreiding en verhooging van bet overgangsrecht op effecten en schuldvorderingen, is reeds een nieuw wetsontwerp door de regeering bij den raad van state aanhangig gemaakt, waarbij evenwel, tegemoetkoming aan de gerezene bezwarende overgang in de rechte lijn niet aan eene verhooging van recht on derworpen is. Het Militair klad schrijft o. a.: Onze marine wordt thans te Vlissingen gerepresen teerd door één kanonneerboot, dat is niet schitterend. Zou 't geen tijd worden eens te denken aan de verplaatsing der opleiding voor jongens naar Vlissingen, zooals door den minister Geerling eens werd voorgesteld? Dan werd de marine ter plaatse beter ver tegenwoordigd (al zou 't nog niet schitterend zijn) en werd meteen aan een door velen toegejuicht plan uitvoering geschonken; en dat alles, zonder dat het één cent meer zou kosten dan thans! Gisteren is samengekomen de com missie van voordracht van de Nederlandsche hervormde kerk, tot samenstelling van eene lijst van drie namenwaaruit de synode eene keuze te doen zal hebben, ter vervan ging van den kerkelijken hoogleeraar te Groningen, dr. W. C. Van Manen, laat stelijk tot hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Leiden benoemd. De commissie bestaat uit de volgende predikantenC. H. Ten Harmsen van den Beek, te Valburg; E. C. Segers, te Leiden A. G. Jans, te WestzaanI. H. Geselschap, te Vlissingen; H. A. E. Heineeken, te FEUILLETON. 60.) u't Is goed," antwoordde de gravin. En zij liep op het hek toe. Juanita durfde haar geen enkele vraag te doen. Geheel verbijsterd en als vastge nageld aan den bodem, zag zij haar ver trekken. De gravin liep het hek door en sloeg met haastigen tred de oranjelaan in. Waar ging zij heen? Zij wist nog niet eens welken kant zij zou inslaan. Zij ont vluchtte de villa van Garavant, gelijk zij eenige dagen geleden het huis van De Lasserre ontvlucht was. Zij wilde Mentone verlaten m de allereerste plaats, en tusschen den men, die haar ten verderve had vervoerd en haar-zelve den grootst mogelijken afstand •tellen. Toen de burggraaf haar gevraagd had, waarheen zij zou gaan, had zij volkomen naar waarheid geantwoord„ik weet het met. Zij wist het niet. Zonder voorals nog iets anders te gevoelen dan een onbe stemde onrust, besefte zij maar al te goed, de rampzalige! dat zij een onbekende toe- i komst te gemoet snelde. Niet veel meer wist zij zich rekenschap te geven van wat zij doen zou. Zij voor zag nog niet welke kampen zij had te door staan, welke nieuwe smarten zij zou moeten verduren. Zij had den tijd nog niet gehad om na te denken. Zij zag hare volslagen verlatenheid, hare eenzaamheid, de tallooze moeielijkheden, die zich zouden voordoen, de duizende gevarenwaaraan zij blootge steld zou wezen, de dringende behoeften, waarin zij, wilde zij leven, voorzien moest, j nog niet in. Leven! o ja. Zij wilde het. Zij wilde leven voor het berouw, leven, in de hoop hare dochter terug te vinden, leven, om de herinnering aan haar, die haar zoo dier baar was, te bewaren. Zij dacht alleen maar aan haar kind, aan hare lieve kleine Lucie en zij vernam een inwendige stem, die haar toeriep: „Voorwaarts, vrees niets. Gij zult haar wedervinden!" Maar als deze stem gesproken had, hoorde zij aanstonds eene andere stem, die daarmede een wanklank vormde en haar door deze vreeselijke woorden deed ont stellen: „Gij zult haar niet wedervinden 1" Dan liep er een rilling over hare leden en zij voelde een ouuitsprekelijken angst. Daarna liet de andere stem, die der hoop, zich andermaal hooren, en zij had een tril ling van vreugde en het scheen haar ruimer om het hart te worden. „Ja, ja," zeide zij bij zich-zelve. „Ik heb haar niet voor altoos verloren.... Ik zal mijn kind wederzien.... God is goed. Na mij te hebben gekastijd, zal Hij zich mijner ontfermen." „En hare ten hemel geslagen blik scheen vergiffenis te vragen aan Hem, die straft en vergeeft. Reeds had zij het plan gehad baar doch ter te gaan opsporen. Zij gaf zich geen rekenschap van de daaraan verbonden be zwaren. Zij kon niet geloovendat zij een onmogelijke taak op zich nam. De ongelukkige jonge vrouw bevond zich in een allersmartelijksten en alleronveilig- sten toestand. Voor haar ging de groote strijd des levens, een strijd zonder ophou den, aanvangen. Om zich niet te beangstigen, vermeed zij hare gedachten te vestigen op al wat de sombere toekomst haar kon aanbrengen. Nu was zij geheel alleen op de wereld. Alsof hij slechts het huwelijk zijner nicht had afgewacht om van het wereldtoonee! af te treden, was de kolonel De Noirmont bijna plotseling eenige maanden daarna ge storven. Zonder twijfel had de gravin De Lasserre vriendinnen en onder deze in de eerste plaats, de markiezin Van Montperry, wier buitengewone welwillendheid zij kende en die haar altoos de grootste genegenheid betoond had. Maar kon zij zich wenden tot de markiezin of wie ook harer vrien dinnen O neennooitZij zou liever sterven. Zij gevoelde maar al te wel, dat de wereld haar zou terugstooten, dat zij aan de verachting dfer eene en aan de ver verguizing der andere zou zijn blootgesteld, en dat zij van de zijde dergenen, die haar de sterkste beluigingen van vriendschap ge daan hadden, slechts wreede vernederingen te wachten had. Zij kon dus de hulp, den steun, den raad van niemand inroepen. Zij moest slechts op zich zelve rekenen. Gelukkig had zij een vasten wil, en aan moed faalde het haar niet. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1