NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Slcze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdage n. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Pent. Donderdag 2 Juli 1885. N°. 152. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. De Eedactie. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. 49.) Leid:: ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Van 6 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, èi contant, zonder rabat, per regel f 0.10. liureel: Ncliec pmakerssteejr 6. 199c Jaargang. Medeburgers Gij hebt ons uitgenoodigd tot bijwoning van het feest, door u ter gelegenheid der viering van het driehonderd-en-tienjarig be staan der Leidsche hoogeschool het studen tencorps aangeboden. Volgend onzen beroepsplicht hebben wij aan uw uitnoodiging gevolg gegeven. Niet met een blijgestemd; maar met een bedrukt gemoed betraden wij uw feestterrein. Kennend de studentenmaatschappij wisten wij, dat wie haar verheerlijkt, vergood; maar wie haar feilen toont, gesteenigd wordt. Wegens ons betoog, dat bij behoud van het groenwezen onze aloude universiteit met schromelijken achteruitgang bedreigd wordt, zijn wij gisterenavond door hen, die, evenals wij, uw gasten waren, met ruwe beleedigingen overladen, en met brutaal geweld bejegend. In bet belang der hoogeschool, waaraan wij onze vorming te danken hebben, achten wij het raadzaam geen relaas van het ge beurde te geven. Wij stippen slechts het feit aan, opdat het geval, dat betrelfende de feestviering van gisterenavond geen verslag in deze courant voorkomt, door genoemde overmacht op gehelderd worde. Wij nemen tevens deze gelegenheid te baat u te verklaren, dat wij door de aan randing van onze persoonlijke vrijheid niet zijn afgeschrikt voor die beginselen te strij den, die in onzen tijd den grondslag vor men van elke beschaafde maatschappij. STADSNIEUWS. Onzen stadgenoot, den heer H. Does burg, viel in de afgeloopen week het voor recht ten deel op een te Müllheim gegeven concert den schoonsten lof in te oogsten. De Müllh. Zeil., daarvan gewagende, wenscht den concert-directeur Neske geluk met het engagement van een dusdanigen solo violist, wiens spel zoo grooten en verdien den bijval vond, uitend de hoop, dat de steun der burgerij dien directeur in staat moge stellen dien kunstenaar voor zijn ge zelschap te behouden. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de staatswe tenschap, de heer W. Roëll, geb. te'sGra- venhage, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De inrichting der algemeene rekenkamer", daarna dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap, met stellingen. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderdde heer M. De Vlieger, doctorandus. Voorts zijn toege laten tot het 1ste gedeelte, de hh.J.S C. Beekhuis, J. D. C. Kochdoctorandi, A. Banning, F. Van Leijden en W. F. H. Schelklijcandidaat-artsen. Gedurende de maanden April, Meien Juni 1885 werd 'sEijks Museum van Na tuurlijke Historie alhier bezocht door 1723 personen. De twee hieronder vermelde boek werken zijn door den heer dr. E. Eiebeck, te Halle a. S. aan het Eijks Ethnograpliiseh Museum te Leiden ten geschepte gegeven: 1. Die Sammlung des Herrn dr. Emil Eie beck. 21 Tafeln photograpbische Aufnshme und Lichtdruck. Berlin 1584. fol. 2. Dr. Emil Eiebeck. Die Hiigelstamme von Chittagong. Ergebnisse einer Eeise im Jahre 1882. Berlin 1885. fol. Aan den schenker is de dankbetuiging der regeering aangeboden. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat zaal n°. 5 in het kon. kabinet van schilderijen te 's Graven- hage tot en met 25 Juli e. k. voor het publiek zal gesloten blijveD. Op het kasteel Berg (Luxemburg) is alles in gereedheid om HH. MM. en gevolg te ontvangen. Er was eenigen tijd geleden vanwege Z. M. last gegeven de noodige toe bereidselen daartoe te maken. Dit is nu ge schied. Elk oogenblik kunnen thans de vor stelijke bezoekers komen; het juiste tijdstip is evenwel nog niet bepaald. Aan het Vad. wordt verzekerd, dat bij het met Duitschland gesloten zalmtrac- taat de belangen van ons land ten volle zijn gewaarborgd, en dat slechts zeer geringe concession zijn verleend, om dit jaren lang reeds aanhangig onderwerp van diplomatieke onderhandeling op een voor de verschillende partijen bevredigende wijze tot een einde te brengen. In een telegram uit Berlijn wordt be vestigd, dat Vlissingen zal worden gekozen als tusschenhaveu der nieuwe Duitsche stoom vaartlijnen. De Haagsche kroniekschrijver in de N. Gr. Ct. meldt dat de voorbereiding der grondwetsherziening tijdens het reces krachtig zal worden voortgezet, alsof er geen't minste gevaar bestond, dat al het werk te vergeefs zal zijn. Eeeds deze week heeft een der commissiën van rapporteurs de uitkomsten van het sectie-onderzoek geresumeerd en met den griffier het schema opgemaakt voor het verslag. Men zegt, dat de heer Vee- gens al de verslagen zal gereed maken. De kruiser, waarvoor alle ingenieurs der marine door den minister zijn uitge noodigd plannen Fe ontwerpen, moet onge pantserd zijn, eene vaart loopen van min stens 17 mijl, voorzien wezen van toestellen tot het lanceeren van White head-torpedo's, en zoo mogelijk een paar stukken zwaar geschut tot bewapening hebben. Het schip mag niet meer dan één millioen kosten. De ingenieur, die de beste plannen ont werpt, zal ook met den bouw van het schip belast worden. De geneesheer van Nieuwveen (bij Alphen), de heer W. A. G. Kapteyn, heeft, als lid van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland een rapport opgemaakt over het droogmaken van uitgeveende plassen, in verband met de eischen der gezondheidsleer. Thans is hem daarvoor door den minister van binnenlandsche zaken dank betuigd. In de vergadering van de Vereenigiug tot verhouw van Stads Doele, te Delft ge houden, is besloten aan den gemeenteraad te verzoeken den gestelden termijn voor de concessie tot ultimo December dezes jaars te verlengen. Sedert Vrijdagavond hebben er geen wanordelijkheden meer op den Vlaardingschen Dijk te Schiedam plaats gehad, zoodat alles nu tot orde en rust is wedergekeerd. De arrestatiën en het onderzoek onzer ijverige politie schijnen den middellijken bedrijvers der wanordelijkheden den schrik om het hart te hebben geslagen. (S. C.) Onlangs stierf te Loosdrecht een der vier jongen van een hond, waarna de doode natuurlijk begraven werd. Eenigen tijd na dat dit geschied was, vond men het doode dier weder in het nest. De moeder had het opgegraven, de drie levende jongen buiten het nest gezet en trachtte op allerlei wijze de levensgeesten van het diertje weder op te wekken. Uit Oud-Beierland meldt men aan de N. R. C., dat aldaar gisterenmiddag een man na het drinken van koffie ernstig on gesteld is geworden en dat de vrouw, van wie vermoed wordt dat zij vergift in de koffie had gedaan, is in hechtenis genomen. Het albumden 30en April jl. tijdens de voorstelling van „Juffrouw Serklaas" in de schouwburg-vereeniging te Dordrecht aan mevrouw Kleine-Gartman door hare vereer ders aldaar aangeboden ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum en afscheid van het tooneelis thans gereed. De hertog van Edinburg bracht gis teren met den burgemeester een bezoek aan het Eijksmuseum te Amsterdam. De heer N. W. Posthumus, directeur der eerste H. B. S. met driejarigen cursus te Amsterdam, is overleden. Bij eene op gisteren aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Was- senaerin het Oosterdok te Amsterdam gehouden exercitie in het tuig, is een van de jongens van den nok van de groote ra overboord gevallen en ondanks alle pogin gen tot redding verdronken. Te Amsterdam zijn in het Hotel Garni Huffnagel aangekomen de hertogin De Sesto, van Parijs; de prinses Woronzow Scliouva- loff en de graaf Schouvaloff van St. Peters burg met talrijke gevolgen. Maandagochtend te ongeveer 7 uren is op het Frederiksplein te Amsterdam uit een gaspijp van de Continental Gas Associ ation een jongen van 13 jaar, E. Van der L.te voorschijn gehaald. Hij was met zijn hoofd in de gaspijp gekropen en met zijn knieën daarin bekneld geraakt. In deze FEUILLETON. „Door den graaf De Lasserre te treffen en het kostbaarste en dierbaarste wat hij bezat, zijn eer, heb ik mij gewroken." De gravin steunde, terwijl zij haar ge laat in haar handen verborg. Zij bleef een oogenblik zwijgen. Daarna mompelde zij „Wat een schandewat een schande Hoe afschuwelijk „Ge hebt lang weerstand geboden. De strijd heeft lang geduurd. Misschien zou ik hem opgegeven hebbenals niet mijn wraakdorst mij had aangevuurd en mijn haat. Aan den anderen kant was ik niet onge voelig voor uwe bekoorlijkheden. Einde lijk was de zege mij. Mijn haat tegen éen graaf De Lasserre was voldaan." „Afschuwelijk, afschuwelijk?" jammerde de jonge vrouw. „Ja," ging de burggraaf voort, „mijn haat was voldaan, maar ik voelde spoedig dat ik voor u een vurige en oprechte liefde koesterde." Zij richtte het hoofd op en nog trillende vestigde zij op hem een strakken blikwaar- uit evenveel verachting als verontwaardi ging sprak. „Burggraaf De Sanzac," riep zij met doordringende stem, „uw gedrag is dat ge- weest van een ellendeling, een lafaard." Een diepe voor doorploegde het voorhoofd van den burggraaf, zijn lippen nepen zich j samen en zijn gelaat werd vaalbleek. „Jariep zij andermaal„gij zijt een laaghartige en een lafaard!" Plotseling van toon veranderende, voegde zij er met een onuitsprekelijke droef heid bij „God, in den hemel! En voor dien man heb ik mijn plichten vergeten, voor dien ellendeling heb ik den edelmoedigen man ilie mij tot zich heeft opgeheven, verraden, j Maar ik was krankzinnig, krankzinnig...." Een stap op hem toetredenderiep zij „Burggraaf De Sanzac! ik veracht en ik haat u." En zonder hem den tijd te gunnen iets te antwoorden vloog zij in het naburige vertrek en sloot zich daar op. De burggraaf bleef een oogenblik staan j als door den donder getroffen. Eindelijk mompelde hij tusschen de tanden; i „De roman is uit. Maar wat doet het er toe? Ik heb mijn doel bereikt." En een sigaar uit zijn koker halende, stak hij die op. Daarna verliet hij de kamer en ging naar beneden om achter in den tuin de frissche avondlucht in te ademen. XIX. VOOR EEN ONBEKEnDE TOEKOMST. De gravin was op een stoel nêergezegen. Haar smart, zoo lang bedwongen, gaf zich lucht in snikken en tranen. De avond daalde. „Ik moet heen," sprak zij op eens. Zij luisterde en geen geluid hoorende, hernam zij „Ik zit te schreien. Het is wel tijd om te schreien. Nuttelooze tranen en snikken!" Zij wischte hare oogen en wangen af. „Kom! ik heb geen minuut te verliezen". Zij stond op en pakte eenig goed bijeen. De kleertjes van haar kind, die zij niet wilde achterlaten, en een weinig linnengoed voor haar zelve. Wij weten dat zij weinig meer had mee genomen, dan zij aan had. De goederen door den kamerdienaar van den burggraaf ia liet Louvre gekocht, waren nog niet aange komen. Zij had spoedig haar reistasch volgepakt. Uit een lade van een chiffonnière nam zij hare portemonnaie en telde na wat er in was. Zij had op een twintigtal francs na, die zij had besteed om wat speelgoed te koopen voor haar dochtertje, al het geld nog, dat zij uit Parijs meegenomen had. Wij weten dat dit niet veel kou wezen. „Vijfhonderd twee-en-dertig francs," sprak zij, het hoofd droefgeestig schuddende. „Ik zal daar niet ver meê komen." Zij naderde de deur en luisterde met liet oor tegen het sleutelgat. „Ik hoor niets," zei ze zachtjes. „Hij is er niet meer. Maar," voegde zij er bij „ik ben niet bang vbor hem." Zij zette haar hoed opsloeg een man teltje omnam haar tasch en verliet de kamer. Zij daalde de trap af, en daarna de stoep. Eensklaps stond zij vlak tegenover Juanita. Die kon haar verwondering niet verbergen. „Mevrouw!" sprak zij, met den blik op het reistaschje, „mijnheer is in den tuin daar ginds onder de oranjeboomen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1