NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sfteze U oil ra nt verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABO^NEmEHT: Zaterdag 27 Juni 1885, N°. 148. AQVERTENTIEW: Bureel: ticlieepmakersstceg 6. Uitgevers f Gebroeders Muré. Stads-Berichten. scnvTTEitrj. DE BOETVAARDIGE. Leidsc oiirant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 5 lent. 199e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Kike regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel f 0.10. BUKGKSIEESTKK en WKTHOl'DKRS ui LEIDEN doen te weten, dat de alphahetifclie naamlijst van a]|e personendie, overeenkomstig de wel van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moe ten deel nemen, ter image van de belanglielilvcnden tal liegen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot en met den 29 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 lot 12 uren, en dat de loting ul plaats hebben in een der lokalen van liet Raad huis, en wel: op Dinsdag den 30 Juni 1885, voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen leze gemeente meilerwoon heb ben gevestigd, tot eene naloling opgeroepen, mede op Dinsdag den 30 Juni 1885, 's namid- dags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaats op Ic koinenop den dag en liet uur in deze ken nisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd inochicn worden zelvcn tot dc loting op tc komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegen woordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loling geschieden door een der leden van de Commissie □it liet Gemeentebestuur. Tevens worden de be langhebbenden verwittigddat hij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tol vrijstelling, die de ingeschrevenen sermoenen, krach tens liet 33e art. iler wet, te kunnen aanvoeren; waarom liet voor hendie zoodanige redenen tot vrij- llelling mcenenle hebben, van belang is, door perso- neele opk msl, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wol be kenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan dc navolgenden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die inet ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor liet tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt inuken: 2®. die kleiner zijn dan eene Ncdcrlandschc el (meter) en vijf honderd zeventig Ftrepen (milli meters); 3®. de geestelijken van alle gezindten, zoo lang zij niet van stand veranderen 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescho- len, (rijks-universiteit), aan de athenaea en de scminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van oificier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten heb ben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7®. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Ollicier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen ecner be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich ie doen inschrijven, 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient, met dien ver stande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van ecu ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroe pen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijgesteld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, in dien de redenen van vrijstelling ophouden waar om zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht-of brandwach ten, en tot dien der brandspuiten, zijn aange steld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstbo den de personeelc belasting wordt betaald, waar onder echter niet zullen worden verstaan werk- bodeu of zoodanige bedienden, die ter uitoefe ning van iemands beroep of bedrijf zijn benoo- digden 12°. zij, die voortdurend uit arnien-kassen bedeeld, of in de armen-geslichlen opgevoed of onder houden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten verrneenenuit hoofde van een der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen rnaken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in bet laatste geval, de personen, met welke zij van norniner willen verwisselen, ken baar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 3 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op bet Raadhuis, ten einde daarvan de noodigc aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich tc doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KAMER., Burgemeester. Leiden, 19 Juni 1885. E, KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. De classicale vergadering van Leiden werd bijgewoond door 31 predikanten en 32 ouderlingen. Voor het pro v. kerkbestuur werd, voor liet eerlang vertrekkend sec. lid J. Kromsigt, gekozen I. G. Verhoeff, pred. te Bodegrave. De aftredende leden van het classicaal bestuur werden herkozen. In plaats van secundus lid J. Kromsigt, werd benoemd A. Voorhoeve, pred. te Katwijk aan Zee, en tot secundus quaestor N. Osti, pred. te Warmond. Aangaande den wensch der Synode om alles, wat de belijdenis en de zuiver gees telijke belangen der gemeente betreftvoort aan aan de gemeenten zelve, bestuurd door hare wettige voorgangers, over te laten, werd besloten, aan de Synode te kennen te gevendat de vergadering dien wensch waar deert, doch dat het voorgestelde door te veel bezwaren gedrukt wordt. Tegen de voorgestelde aanvulling van art. 40 regl. op het G. O. had de vergadering bezwaar, en wilde daarvoor in de plaats stellen: //indien er binnen-4 weken, na de indiening van het daartoe strekkende ver zoek geen getuigenis is afgegeven door den kerkeraad hunner woonplaats, wordt die ge acht geen bezwaren te hebben. De overgroote meerderheid verlangde, in de voorgestelde toevoeging van art. 14 ali nea 1 van het syn. regl. voor de kerk er aden, m plaats van „8 dagen"4 weken gesteld te zien. Algemeen werd aangenomenom van art. 12 van het regl. op de vacaturen te doen wegvallen: „hetwelk bevoegd is", enz. In aanvulling van het bericht in ons vorig nommer vermeldvernemen wij nader dat onze landgenoot de heer J. H. Adriaans te Washington, die volgens „the Evening Star" van den lOden Juni, den 9den Juni jl. aan de Columbiaansche universiteit al daar tot advokaat is gepromoveerd met toe kenning van den derden prijs voor zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Patents for inventors", na in het huwelijk te zijn getreden en na bekomen verlof, voor eenigen tijd naar het vaderland bij zijne familie al hier zal terugkeeren. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Blijkens een bij de regeering ontvan gen bericht is door directeuren van de FEUILLETON. 45.) Na verloop van eenige oogenblikken was hij op den weg. Eenige schreden verder >tond Luigi met zijn rijtuig te wachten. Toen hij den graaf met een kind op den arm zag aankomen, kou de Italiaan een ge- haar van verbazing niet weerhouden. «Je behoeft niet zoo verbaasd te zijn," voegde De Lasserre hem toe. Het kleine meisje, dat plotseling uit haar slaap was opgenomen, was weder ingedompeld. De graaf vond zijn overjas in het rijtuig. Hij bediende zich daarvan om het kind een makkelijke rustplaats te verschaffen. «En nu," sprak hij tot Luigi, terwijl hij naast de kleine ging zitten, «de zweep er over en zoo hard mogelijk." De Italiaan gehoorzaamde en het paard vloog als een pijl uit den boog vooruit, terwijl een dichte stofwolk er achter op dwarrelde. Spoedig was men de grenzen over. Toen haalde De Lasserre, de oogen op het ge laat van zijn dochtertje gevestigd, ruim adem. «Ik heb niets meer te vreezen, mom pelde hij, «niets. En gesteld dat zij van zins zijn mij achterna te zetten, ben ik thans buiten bereik.... Het rijtuig reed altoos zeer snel. Elk oogenblik sloeg het ijzer van de wielen de vonken uit de steenen. Evenwel kwam men aan een punt, waar de weg vrij stijl rees. Het paard moest nu stappen. «Luigi," zei de graaf. De Italiaan keerde zich om. «Luister goed naar wat ik je ga zeggen." «Ja, excellenza." «Als men bij geval je mocht ondervra gen, dan weet je niets; je hebt niets gezien; dus zal je niet antwoorden. «Zelfs niet voor het gerecht?" vroeg Luigi, terwijl hij een blik wierp naar den kant der kleine Lucie, die wakker was ge worden. «Zelfs niet voor het gerecht," antwoordde de graaf, die de gedachte van den post rijder had begrepen. «Ik wil je evenwel geheel geruststellen. Je hebt niets, vol strekt niets te vreezen. Dit kind is mijn kind!" «Ah, zoo!" hernam Luigi. «Je hebt me begrepen. Je hebt niets gezien. Je weet van niets." «Ja, excellenza." «En als iemand je uithoorde... «Zal ik stom zijn als een visch, excel lenza." «Heel goed. Ik reken op je bescheiden heid.... Nu zal ik je geven wat men in Frankrijk een fooi noemt. Hier zoo!" En de graaf stopte Luigi tien twintig- francstukken in de hand. «Oh, oh, excellenza!" riep Luigi, die zijn oogen niet durfde gelooven. «Dat zal je spaarpenningen wat vermeer deren, mijn jongen!" sprak de graaf glim lachende. Men was nu gekomen op het hoogste punt van den weg. Het paard zette zich weêr in draf. Het meisje richtte zich op en wilde gaan staan. De graaf nam haar op zijn schoot en kuste het herhaaldelijk en begon met haar te spelen. Tien minuten waren er niet voorbijge gaan sedert de graaf De Lasserre de villa verlaten had, toen de burggraaf De Sanzac terugkwam van de wandeling, die hij langs het strand had gedaan. stoomvaartmaatschappij «Nederland", te Am sterdam, besloten, dat voor alle goederen uit I.idie naar Nederland vervoerd met de stoomschepen dier maatschappijten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leidenvoortaan slechts de halve vrachtprijs zal worden in rekening gebracht. Daarvoor is aan directeuren dier maatschappij de dank betuiging der regeering aangeboden. (Sic.) De Sic. van 26 dezer behelst het verslag over het jaar 1884 door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebracht. Door de regeering is eene wijziging gebracht in het besluit betreffende de zatnen- stelling en rechtspleging der schuttersraden, voornamelijk strekkende, om de mogelijk heid te openen in gemeenten, waar de regeering liet noodig acht, den schutters raad te doen bestaan uit twee kamers en naast den auditeur een subst.-auditeur aan te stellen. Men deelt aan de Midd. Cl. mede, dat de regeering besloten beeft, niet on middellijk over te gaan tot opheffing van normaalscholen. Een andere weg wordt ge volgd. Tot enkele inrichtingen zullen niet langer leerlingen worden toegelaten. Daar door zou tweeërlei doel bereikt worden. Vooreerst zou het rijk geen woordbreuk ple gen tegenover hen, die door hunne toelating, toezegging hebben ontvangen van opleiding in een vierjarigen cursus. En ten andere zouden de onderwijzers, die aan de normaal scholen verbonden zijn niet opeens van hun meerdere inkomsten worden beroofd. Z. M. de koning komt, naar het Tad. verneemt, den 2en Juli te 's Hage terug. Volgens het N. t>. d. II. zal Z. M. dezen zomer zijn verblijf verdeelen tusschen Luxem burg en Reukum. Gisteren had te Buda-Pest, zoo be richt men aan het D. v. Z. en 'sGr., de conferentie der Midden-Europeesche spoor- wegbesturen over den winterdienst 1885-86 plaats. Er waren 88 spoorwegen vertegen woordigd, waaronder Nederlandsche. De winterdienst zal op 15 October in werking treden. De conferentie over den zomerdienst 1886 zal 13 Januari 1886 te Breslau wor den gehouden. Zoodra hij de traliedeur door wasbevond hij zich tegenover een man, die zijn tuin man was en voorloopig ook dienst deed als kamerdienaar. De bediende zag er ver slagen uit. «Ga spoedig naar boven, mijnheer!" voegde hij De Sanzac gejaagd toe. «Welnu! wat is er aan de hand?" vroeg de burggraaf. «Juanita zal het u zeggen, mijnheer! Ik weet er niets van." Zonder ongerust te schijnen en zonder veel haast te maken, trad de burggraaf het huis binnen. Hij was zeven-en-twintig jaren; een knap man met ravenzwarte haren en haard, en een eenigzins donkere gelaatskleur, als iemand uit het Zuiden. Toch was er als men hem nauwkeurig opnamiets in zijn blikdat afstoote in plaats van aan te trek ken, terwijl zijn lach iets gedwongens en bijtends had. Toen hij de kamer op de eerste verdie ping opende, was Juanita bezig met haar meesteres, die zij opgenomen en op een canapé uedergelegd had. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1