NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 24 Juni 1885. N°. 145. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. Gecostiiineei'deii Optocht DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant g^==~=- Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 5 lent. Van 16 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel f 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeo; G. 199e Jaargang. Morgen zal geen Courant verschijnen. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER r» WETHOUDERS der ge meente LEIDEN' brengen Ier kennis »an belang hebbenden dal gelegenheid beslaal lol koste looze vaccinatie en revacclnatlc voor uiivermogenden. in hel lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags Ie een uur. Leiden fi Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KMVTER, Durgemeesler. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente LEI DEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politie verordening, dd. 6 November 1879 waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij bijzon dere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rijtuigen op straat te maken: BEPAALT: 1". dat op DINSDAG den 23en Juni e. k,ter gelegenheid van den door Heeren Studenten der Leidsche Univer siteit te houden, langs den weg dien de Optocht neemtop dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaanalsmede dat rijtuigen of paardenden Optocht ont moetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen; 2°. dat dien avond, van 7 uren af tot na afloop der feestviering, het Rapenburg OZ. (de zijde van het Museum vau Natuur lijke Historie) niet anders bereden mag worden dan in de richting van de Nieuw- steegsbrug naar de Noordeindsbrughet Ra penburg W.Z. (de zijde van het Academie gebouw) in de richting van de Noordeinds brug naar de Ruïne, terwijl de Breêstraat niet anders mag bereden worden dan in de richting van de Noordeindsbrug naar de Hoogewoerdsbrugbehalve bij liet passeeren langs die straat van den Optocht, als wanneer de richting door de politie zal wor den aangewezen; 3°. dat des avonds gedurende de illumi natie alleen STAPVOETS mag worden gereden. Wijders noodigt hij het publiek dringend uit, den Optocht niet te volgen en bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven, en verder alle aan den optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alzoo tot den gere- gelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 19 Juni 1885. De BURGEMEESTER der gemeente LEI DEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politie verordening, dd. 6 November 1879; BEPAALT: dat bij gelegenheid der verschillende feesten, te geven in het gebouw op de RUÏNE, Maandag den 22en Juni e. k. en volgende dagende PASSAGE MET RIJTUIGEN tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers niet anders mag geschieden dan in de rich ting van het STEENSCHUUR O. Z.ter wijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de RAAMSTEGEN; dat gedurende de feestweek iederen avond, van 7 uren tot na afloop der feesten in bedoeld gebouw, het rijden langs Steen- schuur vau de Nieuwsteeg tot de Breêstraat is verboden, met uitzondering van Dinsdag op welken dag langs het Sleenschuur alleen mag gereden worden in de richting van de Hoogewoerdsbrug naar de Nieuwsleegsbrug. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 20 Juni 1885. Tot ons leedwezen zijn wij niet in de gelegenheid den lezers dezer Courant een verslag der Lustrumfeesten aan te bieden, omdat wij geen uitnoodiging tot bijwoning dier feesten ontvangen hebben. Redactie. STADSNIEUWS. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, 18, 3.70 en 1.85. Bij de heden gehouden aanbesteding van de inwendige vertimmering der Hoog- landsche kerk waren 9 inschrijvingsbiljetten ingekomen, en wel: B. Planjer 13500, W. A. Van Lith 11837, N. Bink/10500, A. Yan 't Riet ƒ9986, G. Splinter 9908, L. Maas 9880, A. Yerhoog ƒ9249, J. Boom ƒ9249, T. Los ƒ8744. Prof. W. F. R. Suringar, die 12 December 11. zijn wetenschappelijke reis aan vaarde naar onze Westindische bezittingen, is over New-York gisteren welvarend alhier teruggekeerd. De barometer is sedert drie dagen 14 mM. gerezen, zoodat de hoop op beter weer verlevendigd en de „depressies" zullen ge weken zijn, die in den zomer daarbij toch niets anders dan schade doen aan groen en bloemen. De versiering in de winkelkast van de firma Sanders C°. op den Nieuwen Rijn is fijn en smaakvol. Jammer dat de buste van Pallas-Athene van rood gekleurde, niet van witte zeep gegoten is, daar deze do eigenschap bezit albast uit te drukken, derhalve vrees dat aan een pleisterbeeld zou gedacht worden niet bestaanbaar is. Het navolgende is ons toegezonden Het publiek verdrong zich heden bijna voor het winkelraam van de firma W. L. H. Francken, op den Nieuwen Rijn, om er den grooten ruiter op dat kloeke paard te zien. Filips de Schoone, paradeerde voor vijfjaar bij de toenmaals gehouden maskeradekeurig netjes ook voor dat winkelraam. Thans is dit het geval met een anderen ruiter te paard, gedoscht in het blinkend harnas, zijde-flu- weelen wapenrok en dekkleed van het paard bezaaid met den liebaert van keel (rood), alles geborduurd. Wien dat nu voorstelt? Floris denYen historisch getrouw, hoofdpersoon van deze maskerade en het viertal dat hem vergezelt zijn zijne Knapen, want een vorst laat zich nooit zonder zijne edelknapen of pages denken. De teekenaar van de Leidsche maskerades zou er voor kunnen instaandat het beeldwerk knap gedaan is, en de stof in verhouding tot de figuren best is weergegeven de hoofdpersoon althans komt zeer gelukkig in zijn prachtgewaad uit. Dat er de pages snoeperig uitzien laat zich hooren en men behoeft niet eens zoo verbitterd als Geraert van Velsen of zoo laaghartig als Gijsbrecht van Amstel te zijn om op Floris den Yen met zijn paard belust te worden, want zij allen bestaan uit pure chocolade enzij wegen verscheidene kilogrammen. Bij feestelijke gelegenheid heeft men te Parijs ook wel eens dergelijke beelden aangetroffen, maar nooit zoo groot. Hoewel wij niet geroepen zijn te pleiten voor de deugdelijkheid van de cho colade der opgemelde firma, meenen wij toch, dat zij reputatie heeft. Vrijdagavond werd in liet dep. Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen het voorstel Nijmegen tot intrekking van het besluit van 1883 om eene kweek school voor bewaarschoolhouderessen te stich ten, behandeld. Er waren 20 leden opge komen, waarvJn 10 voor en 10 tegen het voorstel stemden. Daar volgens het regle ment de voorzitter bij staking der stemmen eene beslissende stem heeft, verklaarde deze het voorstel Nijmegen voor aangenomen. Uit de Kas voor Stille Armoede, te Leiden opgericht met het doel om aan be hoeftige gezinnen of personen wekelijksche uitkeeringen te doen, na vooraf berichten over hen ingewonnen te hebben, worden thans 41 uitkeeringen gedaan, tot een be drag van omstreeks 40. De oprichters hebben thans, ten einde gelegenheid te krij gen om aan de vele aanvragen om uitkee ringen te kunnen voldoen, bij verschillende hh. boekhandelaren en andere zich daartoe aanbiedende personen busjes geplaatst. In de net versierde stads-zaal, waar gisterenavond een concert werd gegeven door het muziekcorps der dd. schutterijwas een vrij talrijk publiek opgekomendat met belangstelling de uitvoering van een goed gekozen programma aanhoorde. De tegen woordigheid van vele leden van het stu dentencorps en de wijze waarop zij zich ver maakten, bewees dat men het streven van den pachter der stads-zaalom op deze wijze als liet ware de reeks van feesten te openen, op lioogen prijs stelde. Gisterenavond ongeveer 11 uur ont stond een begin van brand in deStudenten- EEU1LLETON. 42.) „Gij begrijpt mij niet; neen, gij begrijpt inij niet," hernam hij. „Ik heb het even min op het leven van uw minnaar gemunt als op het uwe. Ik ken hemik weet wat hij waard is. Veel te weinig, waarachtig! dan dat ik mijn leven tegen het zijne op het spel zet. Ik herhaal het uik heb het niet op zijn leven gemunt, en daarenboven wil ik het mijne niet verliezen; en ik wil leven, mevrouw! hoort ge, ik wil leven, spijt het droevige bestaan, dat ik aan u te danken heb. Dus gij kunt gerust zijn om trent het lot van den man, dien gij tegen mij verdedigt. Hij heeft mij miju eer ont stolen. Maar hij is in dat opzicht uw me deplichtige, en hij is niet de meest schul dige. Ik had u mijn eer toevertrouwd als een kostelijk pandGij hebt tot hem ge zegd: Neem, en hij heeft er zich meester van gemaakt. Voorzeker, die man is een ellendeling. Maar wat zijt gij, gij? Een nietswaardige." De jonge vrouw liet een dof gekreun hooren. „Ja, ja," zei zij op beklemden toon, „ik ben een nietswaardige, en gij hebt het recht mij te vloeken en mij met uw ver achting te overstelpen. Misschien zou ik mijn zaak voor u kunnen bepleiten. Maarik wil niets aanvoeren wat mij zou kunnen verontschuldi gen. Ook ik misleid mij zelve niet omtrent mijn toestand. Die is afgrijselijk. Door uw leven te breken, heb ik ook het mijne gebroken. Niets kan dat herstellen. Ik ben schuldig, mijnheer, en als gij mij bevend en verbrij zeld voor u ziet, dan is het, omdat ik mijn onmetelijk ongeluk besef en mijn schande inzie. „Ik weet hoe groot, hoe edelmoedig gij zijt, en toch smeek ik geen vergiffenis, omdat ik ook weet, dat er dingen zijn, die een man als gij nooit vergeeft en ver geet. Helaasik heb op niets anders recht dan op uw verachting. En die is zoo groot, zoo diep, dat zij de overhand heeft op uw toorn. Uw kalmte doet mij verstijven van angst, mijnheer! ik ben hang.,., ja, ik ben bang." „Ik heb u gezegd, dat gij gerust kunt wezen," hernam De Lasserre. „Zonder twijfel zou ik u rekenschap kunnen vragen maar dat zou het kwaad, dat gij gesticht hebt niet kunnen herstellen. Ik wil u lie ver aan uw schande prijsgeven misschien aan uw wroeging, en aan uw minnaar de taak overlaten mij te wreken." Zij richtte zich op en deed een stap naar hemuitroepende „Waarom zijt gij dan hier gekomen?" „Gist ge dat niet?" „Neen. Maar ik beef. Uw blik zegt mijdat gij iets verschrikkelijks in den zin hebt." „Gij bedriegt u alweer," antwoordde hij koel. „'t Is een der natuurlijkste gezind heden, die mij herwaarts deed komen." „Welnu, zeg, zeg, wat wilt gij?" „Antwoord eerst op deze vraagwaar is mijn dochter „Uw.... uw dochter?" stamelde zij. „Ja, mijn dochter! Waar is zij?" „Maar zij is ook mijn dochter!" De graaf wierp op haar een blikdie een rilling haar door de aderen joeg. „De schuldige vrouw, de eclitgenoote die hare plichten heeft verzaakt, dus voegde hij haar op harden en snijdenden toon toe, „heeft geen aanspraak meer op den moeder- i naam." Het gelaat der ongelukkige duidde een vreeselijken angst aan. Maar zij vond plot- 1 seling haar geestkracht terug. Haar oogen vonkelden. „Ah Gij wilt mij mijn dochter ontne men riep zij. „Alleen daarvoor heb ik u opgezocht, alleen daarvoor ben ik hier." „Maar ik heb mijn kind lief!" riep zij wanhopend. „Ik heb het lief." „'t Is mogelijkhervatte hij//maar gij hebt het op een heel vreemde wijze lief. Denk dan toch eens narampzaligeWelk een bestaan bereidt gij haar? Welke toekomst wacht die arme kleine, onschuldige engel? Zij heeft een naamzult gij haar een ande ren schenken, dien van uw minnaar? Mijn naam die de hare is, die de uwe was, gij hebt dien onteerd. Maar hoe bezoedeld hij is, is hij nog beter voor mijn dochter dan die van De Sanzac. Hoe, gij geeft voor, dat gij uw kind lief hebt, en gij hebt niet begrepen, dat gij het in uw schande, in uw smaad zult laten deelen!.... O, ik wil gelooven, dat gij uw hoofd kwijt waart, dat gij krankzinnig waart, toen gij uit mijn huis vluchttet, mijn dochter medenemende. Ja, mijn dochter, en niet de uwe, want gij zijt niets meer voor haar! IVordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1