BUITENLANDSCHE BERICHTEN. inkt "ar«c tengewone courant van gisteren avond ver meid, zijn grootendeels bevestigd door den luitenant-kolonel Wauthier, adjudant van den prins van Oranje, die Brussel, om 4 uren des morgens, verlaten liad, en, dezen nacht, met een brief van Z. K. H. cn de meest geruststellende berichten omtrent Hoogstdeszelfs toestandbij den koning aangekomen is. Volgens het getuigenis van dien officier, is er den geheelen dag met de grootste hardnekkigheid gevochten. Bonaparte spaarde geene middelen om meester te worden van de hoogten, op welke de Engelsch-Neder- landsche armee geposteerd was. Braine-la- Leud was de sleutel van die positie. "Vijf aanvallendoor de cavalerie met eene groote heftigheid uitgevoerd, werden door onze carrés afgeslagen. Tegen den avond werd, onder een verdubbeld kartetvuur, een laatste poging beproefddie weder vruchteloos af liep, en, bij den aftocht des vijands, die toen dadelijk gevolg nam, bleef een aan zienlijke hoeveelheid geschut in de handen der geallieerden. „Bijna terzelfder tijd als de luitenant kolonel Wauthier bij den koningarriveerde aan het departement van buitenlandsche zaken de kapitein Lemmers, adjudant van den generaal Van Panhuys, commissaris van Z. M. bij het Pruisische leger. Uit het door hem medegebrachte biljet van dezen generaal, den 18n, 's avonds ten half tienop het slagveld bij Planchimont geschreven, blijkt mede dat Bonaparte ge slagen is, en dat de Pruisische armee, die bij Wavre was verzameld geweest, op zijn tijd den hertog van Wellington ondersteund en den vijand zeer veel nadeel toegebracht had. De veldmaarschalk Blücher had zelf zijn soldaten toegeroepen: /Kinderen, wij moeten ze, nog dezen nacht, vervolgen, of anders hebt gij ze morgen weder op den hals". Nader wordt gemeld, dat bij den brand van den Suez-steiger te Amsterdam op de assen en wielen na, verbrand zijn 15 ledige spoorwegwagens en 4 die beladen waren met tabak, terwijl 6 wagens met ge lijke lading gered konden worden en een met ijzer beladen Duitsche wagen er met vuur- en waterschade, ook aan de lading, is afgekomen. Te 's Heerenberg is de ontvanger van de directe belastingen met de noorderzon vertrokken, een tekort van ƒ1200 in zijn kas achterlatende. De politie tracht zijn voortvluchtige op te sporen. 's CtltA I KMI.tOK Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: J. F. Verschoor, te Rot terdam, de Koninklijke Kroonorde 4de kl. van Pruisen; J. C. H. Hollman, te Maas tricht, ridder van de Koninklijke Militaire Portugeesche orde „de Nossa Senhora da Conceicao de Villa Vicoza"; jhr. C. A. Van Sypesteyn, lid van den hoogen raad van adel, te 's Gravenhage, de versierselen van ridder 3de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is benoemdtot burge meester der gemeente Noorddijk, G. C. Jorissen; tot directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Druten, J. Steegstra, thans di recteur van het post- en telegraafkantoor te Makkumen is de directeur van het rijkstelegraafkantoor te Lemmer G. De Mooy, op zijn verzoek, benoemd tot telegrafist Ie kl. Voorts is de meesterknecht bij 's rijks werf te Amsterdam, C. Grondhoudt, eervol nit den dienst ontslagenen bij de directie der marine te Willemsoord, benoemd tot eersten-machinist de machinist H. Brautigam. Door Z. M. is, de kapitein-luit. ter zee C. De Klopper, op pensioen gesteld, en bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein- luit. ter zee K. A. Stakman Bosse; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee 1ste kl. H. Van Broekhuizen, P. G. Bruch, C. J. De Jong Ilzn.tot luit. ter zee 1ste kl., de luitt. ter zee 2de kl. J. J. Poort man, J. Bollaan, C. J. G. De Booy, B. Brutel de la Rivière. Gisteren nam voor het gerechtshof in de bank der beschuldigden plaats de notaris W. J. A. R., uit Schiedam, beschuldigd van het verduisteren van gelden die hem uit hoofde van zijn post in handen waren ge steld. Uit het onderzoek dezer zaak bleek, dat hoewel de praktijk van besch. steeds een minder uitgebreide was gebleven, zijne jaar- lijksche verdiensten toch op ƒ2500 konden worden gesteld. Hem was door den heer L. te Schiedam, als executeur-testamentair in de nalatenschap van mevr. E.geb. L.te Rotterdamden verkoop opgedragen der roerende goederen van den boedel, welke, op zijn advies tegen contante betaling, den 30en Oct. jl. te Rotterdam plaats had. Op enkele uitzonderingen na werd het getochte contant betaald en nam de besch. een be drag van 2126.45 in ontvangst, waarvan, na aftrek van alle kosten, ruim 1300 ten bate des boedels had moeten komen. Toen de executeur-testamentair het suc cessierecht van ruim ƒ2400 ten kantore van besch. wenschte te voldoen en die som met de opbrengst der verkoopiug verlangde te verrekenen, deelde deze hem mede, dat hij het geld niet meer bezat, maar 't ten eigen gebruike had aangewend. Latere aanmanin gen tot teruggave bleven vruchteloos, van de gelden kwam niets terecht. Besch. bekende volledig zich aan de ver duistering te hebben schuldig gemaakt en de ƒ1300 te hebben gebruikt ter aflossing van eene persoonlijke en eene huishoudelijke schuldterwijl hij tevens toegaf dat hij onder nog meerdere schulden gebukt ging. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman eischte met het oog op verzachtende om standigheden eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf en ƒ150 boete. Als verdediger trad op mr. Wiercx, die na een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak van besch. concludeerde. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op aanst. Donderdag. Gisteren middag mocht het aan de poli tie gelukken de vermoedelijke daderes op te sporen van de in de magazijnen du Louvre in de Poolen gepleegde ontvreemding van kost bare braceletten toen zij in den winkel naar den prijs van die sieraden kwam vragen. De verdachte, een 21-jarige jonge dochter, moet reeds bekend hebben. EN GE LA IVES. Na eene bijeenkomst van het nieuwe kabinet, die gisterennamiddag plaats had, is sir Stafford Nortlicote naar Windsor ver trokken, om eene audiëntie te hebben bij de koningin. Gladstone en lord Roscbery zijn insgelijks naar Windsor vertrokken. De heer Gladstone en zijne collega's, alhoewel in het algemeen hunnen steun toe zeggende aan het kabinet Salisbury, voor zooveel de dagelijksche diseussiën aangaat weigeren om zich ten opzichte van dit ver langen der Tory-partij uitdrukkelijk te ver binden. Men gelooft dat deze moeielijkheid de installatie van het nieuwe ministerie zal kunnen vertragen. De Times verneemt uit Konstantino- peldat de verzekeringen van den nieuwen gouverneur van CandiaSavas-pachaeerst werden aangenomen, nadat hij eene verkla ring had geteekendde Grondwet te zullen eerbiedigen. Op aandrang der nationale ver gadering werd deze verklaring, tot meer zekerheid, door de consuls der vreemde mogendheden gecontrasigneerd. Sl'AA'JE. Uit Madrid wordt aan de Times gemeld, dat de laatste, berichten omtrent de cholera, zoowel wat de hoofdstad als de provinciën betreft, gunstiger luiden; de ziekte neemt af en de algemeene gezondheidstoestand rechtvaardigt geenszins de buitengewone vrees, welke de bekende verklaringen in de Gaceta heeft verwekt. Het gerucht, door de Times verspreid dat Spanje in onderhandeling zou zijn met de Vereenigde Staten over den aankoop van Cubais ten eenenmale ongegrond. ITALIË. De heer Depretis, minister-president, deelde in de kamer vau afgevaardigden me- he, dat het ministerie zijn ontslag bij den doning had aangevraagd, die zich echter kad voorbehouden om met de ministers in overleg te treden, of zij hunne portefeuil les voorloopig zouden blijven waarnemen, ten einde in de loopende zaken te voorzien en de openbare orde te handhaven. Hij verzocht der kamerde nog niet be handelde begrootingen aan te nemen. De kamer, overwegende dat zulk eene aanne ming als van zuiver administratieven aard moest worden aangemerkt, stemde hierin toe. Daarna werd de beraadslaging over de begrooting van onderwijs aangevangen. DIIITSC1ILAND. Te Freiburg is dezer dagen een schit terend feest gevierd. Het werd gegeven door den stedelijken raad, en wel wegens het feit, dat de universiteit aldaar thans meer dan 1000 studenten telt. De regee ring had beloofd dat, zoodra hel cijfer van 1000 zou overschrijden zijn, de verblijdende gebeurtenis door een feest onvergetelijk zou worden gemaakt. En de stadsvaderen heb ben hun woord gehouden. De opperburge meester wees in zijn feestrede op het 425- jarig bestaan der universiteit en op den bloei waarin zij zich vooral sedert de stichting van het Duitsche rijk mag verheugen. GEMENGDE BERICHTEN. De feesten door de drukpers in het Bois de Boulogne georganiseerd ten gunste van „de slachtoffers van den beroepsplicht" (zooals brandweermannen, politiedienaren, enz.), hebben omstreeks 130.000 fr. opge bracht. Hiervan gaan af voor de uitgaven 64,000 fr. Het vermogen, dat zekere Bégis den prefect der Seine heeft vermaakt (omstreeks 150.000 fr.) is, gelijk nader blijkt, niet persoonlijk voor hem bestemd. De prefect heeft de opdracht ontvangen om het onder de armen te verdeelen. Bégis had voorts in zijne uiterste wilsbeschikking bepaald, dat aan ieder behoeftige nit het vijfde arron dissement te Parijs die, zijn lijkstoet zou volgen, 2 fr. zouden uitgekeerd worden. Aan deze beschikking is voldaan en de pre fect had 15,000 fr. aan de behoeftige vol gers van het lijk uit te betalen. Prof. Von Bergmann heeft in de koninklijke kliniek te Berlijn met goed ge volg de volgende operatie uitgevoerd. Hij moest een knaap, die aan beeneter in den bovenarm leed, een stuk van het armbeen uitzagen; denzelfden dag moest het been van een meisje dat overreden was, afgezet worden. De hoogleeraar heeft nu een stuk van dat been in de plaats van het uitge zaagde gedeelte in den arm van den knaap gezet, en dat is zoo gelukkig geslaagd, dat de knaap niet alleen weder een goed ge- vormden arm heeft, maar dien ook goed gebruiken kan. Te Koningsbergen is de groote brug over den Pregel door brand voor het grootste gedeelte vernield. Men was de vlammen niet meester véér tien van de 17 bogen waaruit de groote brug bestaat, ingestort waren. Het verkeer is daardoor natuurlijk zeer belemmerd. De gemeenschap tusschen de post en het spoorwegstation is afgesne den. Men vermoedt, dat de brand moed willig is aangestoken. hoogen raad den eed als advocaat en cureur afgelegd. De afgevaardigden der Waalsclie ken in Nederland, die gisteren ten huize alhier de gewone jaarvergadering'" denworden hedenavond door gedepute. van de Haagsche gemeente ter rece ontvangen in het hotel den Ouden Dot De uitslag der verkiezing voot lid van de tweede kamer der stalen-genn gisteren in het hoofdkiesdistrict Art gehoudenwas als volgtUitgebracht stemmen. Van onwaarde 84. Geldige 1; Gekozen de heer W. Rooseboom met 1 stemmen. A. baron Schimmelpenninck der Oye verkreeg 83 stemmen. In een gisteravond door het be der schietvereeniging „Petit St. Hubert' 's Hage gehouden vergadering is beilt aan de weduwe van den onlangs do der leden dier vereeniging door een lottig toeval doodelijk getroffen baan»*! W.die eenige dagen later aan de gen; der verwonding is overleden, levenslang pensioen te verzekeren, tot een hoogei drag dan het loon, door den overleden zijne betrekking genoten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 Juni. De Standard ver neemt, dat lord Salisbury de regeering niet aanvaarden zal, als de hoofden der liberale partij weigeren hem de verzekering te geven welke hij van hem verlangt. De onderhan delingen worden voortgezet. De koningin heeft sir Stafford Northe-' tot graaf verheven. Hij neemt den titel „graaf Iddlesleigh" aan en treedt in lie binet niet als voorzitter van den ministe maar als eerste lord der schatkist. T volge van deze schikking, waarvan ee tecedent bestaat, wordt lord Salisbury pi Bij het mijnongeluk te Cliftenh: „yn honderdzeventig arbeiders omgekomen. Tot dusverre zijn drie-en-twintig lijken gevonden. LONDEN, 19 Juni. [Part. tel. II.) Vol gens Times, Standard en JDailg News is de offieieele afkondiging van het ministerie ver traagd, daar lord Salisbury van de liberalen geen voldoende waarborgen heeft ontvangen voor den steun van lien welke hij eischt. De Times meent echter, dat de afkondi ging heden zal volgen. LONDEN, 19 Juni. Heden zijn in de steenkolenmijn te Clifton Hall weer 17 lijken gevonden. Men heeft geen hoop meer om de mijnwerkers te redden, die nog zijn be dolven. Het geheele aantal der slachtoffers zal zeker minstens 140 bedragen. (Deze mijn licht tusschen Bolton en Manchester.) LAATSTE BERICHTEN. -In de heden gehouden zitting vau de tweede kamer zijn de ontwerpen tot aanvul ling der middelen en de wijziging van de gemeentewet, benevens contract met de stoomvaartmaatschappij Zeeland en andere zaken aan de orde gesteld. Aangenomen is de uitbreiding van het zegelrecht op effec ten tot een bedrag van 5 ets per 50. fc Daarna is het debat over het ontwerp betreffende de staatsloterij aangevangen. De lieer Donner bestreed die loterij sterk. De lih. Schaepman en De Savornin Lohman zagen in dit middel van inkomst geen principieel bezwaar. Art. 1 werd aangenomen met 47 tegen 17 stemmen. Bij art. 2 is een amendement aangenomen om het aantal klassikale loten steeds de helft te doen be dragen van het geheel aantal loten. Einde lijk is het voorschrift tot herziening der wet voor 1870 vervallen. De geheele lo- terijwet werd ten slotte aangenomen met 45 tegen 13 stemmen. Jbr. mr. W. C. Quarles van Ufford heeft in de heden gehouden zitting van den SCHOOL- EN KERKNIEUW!. De einduitslag van de acte-em voor onderwijzers en onderwijzeres^ onze 11 provinciën te zamen is als u geëxamineerd werden 941 mannelijke ei vrouwelijke candidaten. Vau dezen ziji slaagd518 en 280, d. i. 55 percent de mannelijke en 58 percent van de i welijke candidaten. Tot predikant bij de Ned. Heit, meenfe te 's Gravenhage is beroep» D. W. Ileinecke, te Middelburg. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Frederik, vat, sterdam naar Batavia, vertrok vanMai den 18 Juni. Het stoomschip Prins van Orarjt, Amsterdam naar Batavia, arriveerdettS hampton den 18 Juni. INGEZONDEN. Vijf jaar lang heeft Leiden weer „ges# Onbedriegelijke voorteekenen echter ven digen, dat de stad weldra weer eens flinkos: ken zalom gedurende eenige dage een geheel andere stadhaar inwon verbazen en den vreemdelingen in den te brengendat zijeen plaats kenis, van weelde en en vertier is U voetstappen zot: nul „wie er nu onderwijl zij half ,„>pelt, 't is hier toch eigenlijks druk aan de straat, om op je gems uiltje te knappen, dat is nu van i toch zeker al de derde keer, dat ik schrik, ik ga morgen middag in de een besluit 't welk zij nu al jara dagelijks neemt, om het steeds da genden dag te verloochenen. In de voornaamste straten der stal bestrating in orde gemaakt, de heil: bruggen zijn op nieuw geverfdde rail de tram op de Haarlemmerstraat zijn broken, opdat zij den vreemdeling zouden verradendat daar weleer oil tramd werd. De rijtuigen met ge meerden zag men zich naar Zons spoeden, de wagens voor den optocht „geprobeerd" in tegenwoordigheid vu zenden getuigen, waaronder er velt luid gejoel en gejubel hun ingenv heid te kennen gaven, met de fantaisiecosturaes, die bij die gelegen» eens dienst dedenalsook met de j! aanstaande gebeurtenis, waarbij dat sch spel zeker in 't niet zou verzinken. II natiepalen verrijzen als paddestoelen ut grondde gazwerkers hebben het ate druk met het aanbrengen der toestellei* de aanstaande „algemeene verlicht Bloemisten en behangers ontvangen dsj dag bestellingen voor de decoraties, lieden voor de oprichting van stelk Confiseurs en restauratiehouders worden raadpleegd over een menu voor deng'11 dag (Leven de blikjes 1 dat is toch ma»' groot gemak). Koffiehnishouders, bake slagers, sigarenwinkeliers enz. verdiep'»1 in de groote en voorloopig onmogelijk beantwoorden vraag. Zal ik dit ja ontvangen dan véér vijf jaren? om tut slotsom te komen dat alles van 't w ei hangt; Eén wensch is de wensch van en veertig duizend Leidenaars en va. zenden daarenboven in den lande, maskerade willen komen bijwonen, mooi en luchtig weer op den 23sten

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2